Lješnjak(lat.Corylus avellana)

LJEŠNJAKOVO ulje, uz ulja makadamije i avokada, spada u brzoupijajuća ulja. Slatkastog je orašastog mirisa (neke sorte lješnjaka daju ulje potpuno neutralnog mirisa!)  i fine teksture, dosta stabilno zbog sadržaja vitamina E. Zbog sadržaja triterpenskih spojeva pogodno je za masnu, slabo prokrvljenu kožu sklonu aknama, kao i za osjetljivu kožu sklonu crvenilu i kožu kojoj nedostaje vlage. Zbog unikatnog sastava fitosterola regulira lučenje masnoće, omekšava i vlaži kožu. Bitan je sastojak preparata za tretman proširenih vena, popucalih kapilara i celulita.Koži daje mladji izgled, potiče obnovu stanica i jača kapilare. Ima sposobnost smanjiti štetno djelovanje UV-zraka te se stoga rado koristi u proizvodima za sunčanje. Od hidratantnih svojstva lješnjakovog ulja korist ima i koža koja je sklona aknama. Ovo ulje zagladjuje kožu i profinjuje pore.

Lijeska (Corylus avellana)

Hladno prešano ulje iz lješnjaka ima ugodnu, slatku aromu po orašastim plodovima te zlatno-žutu boju, nešto je tamnije od ostalih biljnih ulja ima finu teksturu i brzo se upija u kožu. Na koži ostavlja blagi uljani osjećaj.

Dragocjeni sastojci:

 Lješnjakovo ulje bogato je mnogim važnim mineralima kao što je kalciji, kalij, magnezij i fosfor i ima visoki udio vitamina E. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama kao što je linolna kiselina.

Maska za kosu:

 Umasirati u suhu kosu i vlasište i dobro rasporediti kako bi se ulje moglo upiti u svaku vlas. Ostaviti da djeluje nekoliko sati ili preko noći (naročito kod suhe kose), pri tome na kosu staviti kapu za tuširanje ili kosu omotati ručnikom. Zatim kosu oprati prirodnim šamponom.

Njega za lice:

 Malu količinu ulja nanijeti na očišćenu kožu, koja je prethodno hidratizirana tonikom ili hidrolatom.

Njega za tijelo:

 Nakon kupanja ili tuširanja nanijeti na još vlažnu kožu i umasirati. Može se dodati i nekoliko kapi eteričnog ulja.