Eterična ulja su smjese hlapivih, biološki aktivnih spojeva dobivenih iz biljnog materijala destilacijom ili tiještenjem. Zbog malih molekula i lipofilnosti kroz kožu vrlo brzo ulaze u organizam. Da bismo smanjili brzinu ulaska, eterična ulja na kožu nanosimo razrijedjena u biljnim uljima.

Time postižemo nekoliko ciljeva: smanjujemo eventualna oštečenja kože do kojih može doći zbog nanošenja čistog eteričnog ulja na istu, spriječavamo nagli ulazak eteričnog ulja u organizam (neka ulja sadrže toksične sastavnice, i zbog naglog ulaska u organizam mogu izazvati neugodne nuspojave). Takodjer, sporija apsorpcija omogućava duže prisustvo terapijskih sastavnica u krvi, ili na ciljanom tkivu. Stoga, eterična ulja se gotovo nikada ne nanose nerazrijedjena na kožu.

U kozmetičke svrhe, eterična ulja se uobičajeno nanose u koncentracijama od 0,5% (njega kože oko očiju) do 3% za njegu lica, te do 10 % za njegu tijela (specifične formulacije protiv celulita, strija i sl.). Moguće su i više koncentracije, no odredjivanje istih prepustimo stručnoj osobi koja dobro poznaje djelovanje eteričnih ulja.

Kako izmjeriti postotak eteričnih ulja u mješavini?

1 kap eteričnog ulja na 10 ml baznog ulja znači koncentraciju od 0.5%,nije točan izračun.

Dakle, 1 ml eteričnog ulja bi bilo cca 20 kapi, s naglaskom na cca, jer to ovisi i o veličini kapalice te viskoznosti eteričnog ulja.

Iz iskustva, rekli bismo da je točnija računica da je: 1 ml = cca 20 – 35 kapi.

 Primjer:

[količina baznog ulja u mL] x [željeni postotak] / 5 = broj kapi

Ukoliko želimo dobiti 2% mješavinu u 30 ml biljnog ulja: 30 x 2 = 60, 60 : 5 = 12 kapi

Postotak neke mješavine se računa prema ovoj formuli:

postotak [%] = 5 x [broj kapi] / [količina baznog ulja u mL].

Eterično ulje

-BERGAMOT(Citrus bergamia) – pomaže kod infekcija, čireva, herpesa, psorijaze, seboreje, ekcema, vitiliga, akni,masne,ali i suhe, ispucale kože. Potreban oprez kod korištenja, jer je fototoksično. Postoji i inačica bez bergaptena, koja nije fototoksična.

Bergamot je drvo koje potječe iz južne Italije, tropskih dijelova Azije i Obale Bjelokosti.Ime je vjerojatno dobio po gradu Bergamu u talijanskoj pokrajini Lombardiji, gdje je prvi puta uzgajan u komercijalne svrhe.Plod bergamota je agrum srodan naranči i limunu, no njegov plod i sok se ne konzumiraju.Bergamot se uzgaja prije svega da bi se od njega dobilo eterično ulje, koje se proizvodi hladnim prešanjem kore ploda.Bergamot je izuzetno bogat eteričnim sastojcima medju kojima su:

  • alfa pinen,
  • alfa bergamoten,
  • alfa terpineol,
  • beta bisabolen,
  • geraniol,
  • geraniol acetat,
  • limonen,
  • linalil acetat,
  • linalool,
  • mircen,
  • neril acetat,
  • nerol.

Dobrobiti ulja bergamota

Eterično ulje bergamota djelotvorno je sredstvo za liječenje depresije, anksioznosti, upale mokraćnih puteva, poremećaja probave i ranica na koži.

Ublažava osjećaj boli, snižava temperaturu, suzbija umor, poboljšava disanje i potiče krvotok.Pokraj medicinskih i terapijskih primjena, ulje se koristi i kao sastojak parfema te drugih kozmetičkih preparata.Koristi se i kao sredstvo za aromatiziranje crnog čaja. Tako obogaćen crni čaj zove se Earl Grey.

1. Smanjuje depresiju i anksioznost

-Ulje bergamota uravnotežuje i jača živčani sustav, što ga čini vrhunskim sredstvom protiv psihičkih smetnji.Depresiju obilježavaju ponajprije potištenost, tuga, očaj i bezvoljnost, dok su najčešći simptomi anksioznosti tjeskoba, zabrinutost, uzrujanost i napetost.Molekule ulja bergamota prodiru u mozak i djeluju blagotvorno na moždane centre koji reguliraju raspoloženje i brane organizam od stresa.

2. Podiže raspoloženje i poboljšava san

Terapija uljem bergamota podiže raspoloženje, donosi opuštenost i spokoj te podiže otpornost na stresne podražaje.Osim ublažavanja bolnih emocija svojstvenih depresiji i anksioznosti, bergamot neutralizira i ljutnju, ogorčenost i razdražljivost.Medju učincima bergamota je i poboljšanje sna onima koji trpe od nesanice.

Upotreba bergamota kod psihičkih tegoba

Najbolje je koristiti bergamot ujutro.Da biste pozitivno započeli dan, natopite vatu ili gazu s pet kapi ulja bergamota i udišite ga dok ste još u krevetu.Ili, nakapajte par kapi ulja bergamota u mirisnu svjetiljku i upalite je odmah nakon budjenja.Udišite esenciju bergamota i osjećat ćete kako vas pozitivna energija ispunjava. Sa svakim dubokim udahom, osjećaji potištenosti, tjeskobe i gorčine bit će sve slabiji.

Jednom tjedno napravite toplu kupku s po tri kapi bergamota,lavande i tamjana.. Dobro promiješajte vodu i provedite u kadi 25-30 minuta.Ako niste kod kuće, nosite sa sobom bočicu bergamota.Povremeno kapnite par kapi na vatu ili maramicu i udišite ulje da biste se okrijepili i oraspoložili.

3. Otklanja poremećaje u prehrani

-Stres neke ljude potiče na prejedanje, dok drugima oduzima apetit.Prejedanje dovodi do nadutosti, loše probave i crijevnih grčeva, a gladovanje do slabosti i gubitka imuniteta.Aromaterapeuti tvrde da bergamot normalizira potrebu za hranom tako što obuzdava prejedanje, ali i podiže oslabljeni apetit.Takodjer, pospješuje probavu te ublažava nadutost i vjetrove.

Recept za bolju probavu

Sastojci:

  • 1 čajna žlica baznog ulja (maslinovo, bademovo ili jojobino),
  • 2 kapi ulja bergamota,
  • 2 kapi ulja kamilice,
  • 2 kapi ulja komorača.

Priprema:

Promiješajte sastojke,masirajte s ovom smjesom područje trbuha, najbolje navečer prije spavanja.

4. Liječi upale mokraćnih putova

Zahvaljujući antiseptičkim svojstvima, bergamot se takodjer koristi lokalno za liječenje raznih infekcija.Infekciju mokraćovoda karakteriziraju česta potreba za mokrenjem i jako pečenje te osjećaj nelagode prilikom mokrenja.Ako ostane neliječena, infekcija se može proširiti na mokraćni mjehur pa i na bubrege.Zbog prirodnih antiseptičkih svojstava, ulje bergamota može pomoći onima koji su podložni čestim infekcijama mokraćnih puteva.Bergamot se odlično slaže s uljima lavande i čajevca, koji su takodjer odlični za dezinfekciju.

Kupka protiv upale mokraćovoda

Sastojci:

  • 3 kapi ulja bergamota,
  • 3 kapi ulja lavande,
  • 3 kapi ulja čajevca,
  • čaša običnog jogurta (najbolje organskog).

Priprema:

Ukapajte ulja u jogurt i dobro promiješajte. Ispunite kadu s dovoljno tople vode da vam pokrije kukove.Ulijte smjesu ulja u vodu, dobro promiješajte i zatim sjedite u kadi desetak minuta.Činite ovo svakodnevno barem tjedan dana da biste se oslobodili neugodnih simptoma.

Otopina za prevenciju upale

Da biste spriječili povratak upale,izradite otopinu za ispiranje genitalnog područja.

Sastojci:

  • 3 kapi ulja bergamota,
  • 3 kapi ulja lavande,
  • 1 čajna žlica himalajske soli,
  • 3,5 dl vode.

Priprema:

Nakapajte ulja u bočicu vode (ako je voda iz slavine tvrda, prethodno je filtrirajte). Dobro protresite smjesu.Premažite genitalno područje s ovom otopinom svaki puta kada idete na toalet. Time ćete smanjiti rizik od ponovnog obolijevanja.

Upozorenje: Ako se infekcija ne povuče ili je praćena povišenom temperaturom ili krvlju u urinu, odmah se obratite liječniku.

5. Ublažava bolove

Ulje bergamota smanjuje osjet bola tako što potiče lučenje odredjenih hormona koji čine živce manje osjetljivima.Stoga je ovo ulje korisno u slučaju glavobolje, istegnuća, iščašenja, mišićnih bolova i drugih stanja koja zahtijevaju veće doze analgetika.Napravite smjesu protiv bolova. U žličicu temeljnog ulja, primjerice maslinovog, bademovog ili jojobinog, dodajte tri kapi bergamota. Nanesite smjesu na bolno mjesto.Neko vrijeme nemojte izlagati namazani dio sunčevoj ili ultraljubičastoj svjetlosti, jer bergamot čini kožu fotosenzitivnom, odnosno osjetljivom na svjetlost.

6. Uklanja ožiljke

Ulje bergamota djeluje kao cikatrizant, što znači da pospješuje uklanjanje ožiljaka, dekoloracija i mrlja.To je razlog zašto je često sastojak kozmetičkih proizvoda kao što su sapuni, kreme i losioni.Ako je vaša koža sklona aknama, napravite tonik s kojim ćete ubrzati iscjeljivanje ožiljaka.

Tonik za uklanjanje ožiljaka

Sastojci:

  • 4 kapi ulja bergamota,
  • 3 čajne vrećice kamilice,
  • 3 jušne žlice čistog soka aloe vere,
  • ½ čajne žlice hamamelisa,
  • 2 dl vode.

Priprema:

Zavrijte lončić vode (prethodno filtrirajte ako je voda tvrda). Ubacite vrećice kamilice u vruću vodu, pustite da odstoji i ohladi se.Dok se čaj kuha, napravite smjesu od soka aloe vere, hamamelisa i četiriju kapi ulja bergamota. Kad se čaj ohladio do sobne temperature ulijte smjesu i dobro promiješajte. Pohranite u hladnjaku dva tjedna prije korištenja.

 Eterično ulje – BOROVICA (Juniperus communis) – jak je diuretik, stoga najčešću primjenu ima u preparatima za tretiranje celulita i retencije vode u organizmu.  Zbog njegovih antiseptičkih, adstrigentnih i detoksificiajućih osobina, ima široku primjenu u njezi masne, nečiste i upaljene kože, a pomaže u tretiranju dermatitisa, ekcema i psorijaze.

Borovica, bobice (Juniperus communis) je zimzeleno stablo koja naraste do 6 metra visine. Raste posvuda: u sjevernoj Americi, Evropi, sjevernoj Aziji, Koreji i Japanu. Eterično ulje se proizvodi i istočnoj Evropi, Francuskoj, Italiji, Austriji, Njemačkoj i Kanadi. Dobiva se parnom destilacijom iz bobica (osušenih ili svježih osušenih).

Borovica je antireumatik, antiseptik, diuretik, obnavlja kožu, poboljšava probavu, potiče menstruaciju, pomaže kod bolova u mišićima, artritisa, reume i celulita, jača živčani sustav, umiruje.

Dobro se miješa sa bergamotom, cedrovima, čempresom, lavandom, sandalom i arapskim tamjanovcem, ružmarinom cineolom, benzoinom, limetom i limunom. Najbolje je ne upotrebljavati ga u trudnoći i kod dojilja te kod osoba sa bubrežnim bolestima.

Uljna mješavina protiv celulita

  • 70 ml macerat gotu kole (Centella asiatica),
  • 30 ml biljnog ulja lješnjaka (Corylus avellana),
  • 20 kapi eteričnog ulja borovice (Juniperus communis),
  • 20 kapi eteričnog ulja atlaskog cedra (Cedrus atlantica),
  • 20 kapi eteričnog ulja himalajskog cedra (Cedrus deodara),
  • 20 kapi eteričnog ulja čempresa (Cupressus sempervirens),
  • 10 kapi eteričnog ulja sjeme mrkve (Daucus carota),,
  • 10 kapi eteričnog ulja pačulija (Pogostemon patchouli),
  • 5 kapi eteričnog ulja ružmarina kt. cineola (Rosmarinus officinalis).

U bočicu od tamnog stakla nakapajte eterična ulja i dolijte do vrha biljna ulja, zatvorite i dobro protresite bočicu. Upotrebljavajte mješavinu dva puta dnevno.

Eterično ulje- BUŠIN (Cistus ladaniferus) – snažnog  je protuupalnog djelovanja, stoga svoju primjenu nalazi u tretiranju akni, upalnih stanja, ekcema, rosacee. Izuzetno vlaži kožu pa je ulje izbora za njegu suhe, dehidirane kože kao i za spriječavanje i ublažavanje bora. Zaustavlja manja krvarenja.

Korzikanska  sorta  ovog  cistusa  je  grm sa lijepim  bijelim  cvjetovima  s  ružičastom  sredinom  i sivo zelenim  listovima sa sjajnom  gornjom  stranom i mutnom „ljepljivom“ donjom stranom. Izrazito  privlačan za  znanstvena  istraživanja visoke  razine  zbog mogućeg djelovanja  na  sve  veći  broj  auto-imunih  bolesti.

Antivirusno   djelovanje  i imunoregulator “adstringent  i  hemostatik”  neurotonik  i  regulator parasimpatomimetičnog  nervnog  sustava zacjeljivanje rana.

Tradicionalne  indikacije:

–          auto-imune  i  virusne  bolesti: reumatoidni  artritis, multipla skleroza, vodene  kozice(varičele), ospice,

–          krvarenja  bilo  kojeg   podrijetla,  krvarenje  iz  nosa,

–          nesanica, frigidnost, amnezija,

–          posjekotine,  akne,  inficirane  rane,

–          starenje  kože, bore.

Korisne  informacije:

Ne  preporuča  se  u  prva  3  mjeseca  trudnoće

Aromatične  tvari: α-pinen, kamfen

Dio koji  destilira: cvatuća  biljka.

Eterično ulje – CEDAR ATLATSKI(Cedrus atlantica) i HIMALAJSKOG (Cedrus deodora) – jaki su limfotonici, pa su ulja izbora za tretiranje celulita, retencije vode, umornih i otečenih nogu. Zbog antiseptičnog i adstrigntnog djelovanja nalaze svoju primjenu u tretiranju akni, čireva, dermatitisa, seboreje, masne ali i suhe kože, kože s proširenim porama, kod ispadanja kose.

Cedar, atlaski – (Cedrus atlantica)

Ovo eterično ulje dobiveno je parnom destilacijom drva atlaskog cedra, a miris mu je kompleksan i  iznimno prikladan za kombiniranje s ostalim eteričnim uljima. Ulje je viskozno, svijetlo žute do svijetlo narančaste boje.Zbog svojih karakteristika se često dodaje u različite preparate za njegu vlasišta i kose.Lijepo se slaže s eteričnim uljima borovnice, jasmina, nerolija i mandarine.

Eterično ulje atlaskog cedra (Cedrus atlantica(Endl.) Manetti ex. Carr.)

Lat.naziv: Cedrus atlantica (Endl.) Manetti ex. Carr.), red: Pinales, obitelj: Pinaceae, rod: Cedrus

ZEMLJA PORIJEKLA: Maroko,

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni),

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom drva,

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE: β-himacalen, α-himacalen, γ-himacalen, γ-atlanton.

Eterično ulje Cedar Atlas djeluje antiseptično, limfotonično, ekspektorirajuće, mukolitično, dekongestivno, antiseboreično, adstringentno, fungicidno i tonizirajuće. 

Djelovanje:

  • Djelotvorno je u ublažavanju tegoba respiratornog sustava (prehlade, začepljenost, kronični bronhitis, kašalj).
  • Pomaže u slučaju grčeva u dišnom, probavnom i živčanom sustavu (kronični kašalj, grčevi, sindrom nemirne noge).
  • Snažno potiče cirkulaciju limfe, razlaganje masti i izlučivanje štetnih tvari iz tijela.
  • Koristi se za tretiranje oteklina, natečenih nogu i proširenih vena.
  • Djeluje tonizirajuće na urinarni sustav. Koristi se za ublažavanje urinarnih infekcija i problema s prostatom.
  • Koristi se za njegu masne kože i vlasišta. Uravnotežuje proizvodnju sebuma.
  • Ublažava osjećaj napetosti i opušta.
  • Odbija moljce i druge nametnike.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje. Pomiješajte do 25 kapi eteričnog ulja sa 50 ml baznog ulja( Crni kim). Nježnim pokretima umasirajte u područje prsa, lica, bolne mišiće i zglobove ili vlasište.
  • Kupka. Dodajte do 8 kapi eteričnog ulja na žlicu meda ili sojinog vrhnja i pomiješajte s toplom vodom u kadi.
  • Kupka za umorna stopala. Dodajte do 5 kapi eteričnog ulja u kadicu s toplom vodom i uronite stopala.
  • Kompresa. Nekoliko kapi eteričnog ulja dodajte u toplu vodu. Uronite čistu gazu ili ručnik, ocijedite, prislonite na bolno ili nadraženo područje (prsa, zglobovi).
  • Ambijentalni sprej. 50 kapi eteričnog ulja dodajte u 50 ml vode (u bočicu sa raspršivačem). Protresite prije svake upotrebe. Za zaštitu od moljaca.

Ne koristite eterično ulje na koži ukoliko ste alergični na neku od njegovih sastavnica.

Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože: kapnite kap eteričnog ulja na pregib lakta i pričekajte. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.

CEDAR(cedrus) – spada  u red  crnogoričnih  stabala  u obitelji biljaka   PINACEA.

Posebno je  poznat i cijenjen   postao,    SIBIRSKI CEDAR  (PINUS SIBIRICA), prozvan   zvonki cedar, ruski. Ovo je   poseban  cedar  koji raste u dubinama  sibirskih tajgi.Cedar  živi   petsto i pedeset  godina.  Milioni njegovih   igličastih listova  danju i noću prima   svu energiju svjetla. Nakon mnogih godina  postojanja   proizvode  zvuk   tihog  zvonca, dajući tako znak da  su  energije  spremne  za  iscjeljenje  čovjeka.  Za   vrijeme   života cedra  nad  njim se i oko njega kreće  energija  svjetla. Njegova  moć  nije  samo da  bi pojedinac postao  bolji, uspješniji i zadovoljniji kroz mnoge  životne  nedaće,  već  je   čudotvoran  lijek  za   cijelo  čovječanstvo.

Zvonki cedar  je  jedno od najljepših  i najveličanstvenijih  stabala  u Sibiru; nazvali su ga  i  „Sibirskim divom“ , „dragocjenim drvetom“ i  „majčinskim drvetom“.Za mnoge  je postao   car  tajge  i  patrijarh  sibirske  šume.

U knjigama  narodne medicine  pronaći  se mogu dokazi  ljekovitosti  cedra   sve od igličastih listova do  kore. Još je   odavna poznato  svojstva  (Pallas)  kojim cedar  obnavlja  mušku   potenciju i vraća  mladost kod  svakog čovjeka. Cedar  obnavlja  energiju, pojačava otpornost organizma od  svih bolesti. Cedar  je moćan iscjelitelj, s  različitim   ljekovitim svojstvima  koja  su korisna  u   lječenju   teških i dugotrajnih bolesti.   Sjemenke  se koriste  za proizvodnju    vrijednog  Cedrovog  ulja.

U nekim dijelovima  Biblije   spominju se  upravo ta ljekovita  svojstva cedrovine,  i samo    je  ta  biljka  imala  iscjeljujuća  svojstva.   Stari zavjet upućuje  na cedar Cedrovo  ulje. Danas  se proizvodi hladnim  prešanjem tako da ima  vrlo  malo kalorija,  a  puno ljekovitih svojstava.Sadržaj:  vitamini   E, F, C, kompleks  vitamina  B  koji izuzetno poboljšavaju  strukturu krvi, bakar, magnezij, silicij,  vanadij, kalij, fosfor, kalcij, nikl, jod, bor, cink, željezo, titan,  bjelančevine,  itd. Kemijski sastav  ulja potvrdjuje  njegovu  visoku vrijednost  i učinkovitost  primjene u medicinske  svrhe.

U narodnoj medicini   Cedrovo ulje ima  izuzetan   terapeutski učinak   protiv  tuberkoloze,   ateroskleroze,   karcinoma, multiple seroze,   ekcema,  psorijaza itd.Koristi  se  kod   podizanja imuniteta   i oporavka  od  psiho-fizičkih napora, te  kod  sprijećavanja i  liječenja   raznih oboljenja kao što su   gastritis,  čir na želucu,  karcinom, astenije,  skleroze,  psihopatski poremećaji,  izvrstan je kod umora,   glavobolje,  klonulosti,  i  kod    teških terapija.Učinkovitost  se    pokazala u svim  ovim   bolestima , a  liječnici  su mišljenja  da  primjena   cedrovog  ulja  ne  izaziva   nikakve  kontraindikacije  bez obzira na  bolest,  dob,  i  ostale kriterije.Cedrovo  ulje  proizvodi se  u drvenoj preši,   zastarjelom metodom, prema gotovo tajnoj recepturi, jer ova  današnja  imaju dosta   primjese u sebi zbog prihvatljivosti  cijene  i  široke potrošnje.  Na  otprilike   30 grama   ulja  dodaje   se  razredjivač  pa  tako u novonastalim bočicama ima  ulja  puno više.Stanovnici Sibira, unatoč mrazu i hladnoći obično dožive zavidnu starost.Neki tu činjenicu pripisuju djelovanju sibirskog cedra, koje koriste u napitku znanom kao ‘eliksir života’  miješajući žličicu cedrovog ulja, meda i cvjetnog peluda.

Cedar (lat. Ceddrus) rod je zimzelenog drveća iz obitelji borova (Pinaceae).

Postoje četiri vrste cedrovog drveta koje rastu u različitim dijelovima svijeta: libanonski (Cedrus libani), ciparski (Cedrus brevifolia), atlantski (Cedrus atlantica) i himalajski (Cedrus deodara).Sibirski bor (Pinus sibirica) takodjer se često naziva sibirskim cedrom.U svom dugom životnom vijeku od petsto pedeset godina cedar naraste i do 40 metara.Ima tvrde, bodljikave, četverobridne iglice koje danju i noću primaju i skupljaju energiju svjetla.Cedrovo drvo ili cedrovina jedričavo je, ugodnog mirisa, meko i trajno. Služi za izradu namještaja, za unutarnje uredjivanje brodova i jahti.U narodu se hladno prešano ulje cedrovih oraščića od davnina koristi za liječenje brojnih tegoba.Delikatesni oraščići sibirskog cedra izvor su trgovine stotinama godina, a mogu se jesti sirovi ili prženi.Iglice se koriste za pripremu vitaminskih napitaka, a smola – za liječenje rana.U modernija vremena, eterično ulje cedra je postalo popularno u aromaterapiji, a zbog svog neodoljivog mirisa, koristi se i u parfumeriji.

Jedinstvenost cedrovog ulja

Cedrovo biljno ulje  koje se dobije hladnim prešanjem cedrovih oraščića, je već godinama predmet znanstvenih istraživanja.Znanstvenici su jedinstveni u mišljenju da je cedrovo ulje vrijedna namirnica korisna za liječenje mnogih bolesti, koja nema štetnih nuspojava.Jedinstveni sastav ovog ulja daje mu nevjerojatne ljekovite karakteristike, za koje ne postoji ništa slično u prirodi.Cedrovo je ulje bogato vitaminima A, E, B i D, te predstavlja prirodni koncentrat  omega 3 i 6 masnih kiselina, koji pomaže pri smanjenju kolesterola u krvi i sprečava pojavu zadebljanja na stijenkama krvnih žila.Sadrži i bakar, magnezij, mangan, siliciji, vanadij, kalij, fosfor, kalcij, molibden, jod, kositar, bor, cink i titanij, vrijedne antioksidanse te čak 19 aminokiselina.

Hladno prešano ulje cedra izvrsno djeluje na bolesti probavnog sustava, a pogodno je za trudnice, dojilje i djecu.Nezamjenjive masne kiseline u sastavu cedrovog ulja efikasno se bore s teškim metalima i drugim toksinima prisutnim u organizmu.Redovito korištenje ulja normalizira rad živčanog sustava i ubrzava metabolizam. Uočen je i brži oporavak nakon teških bolesti, posebice kod pacijenata oboljelih od karcinoma.Ovo rijetko i visokovrijedno ulje poboljšava fizičke i mentalne sposobnosti, liječi čireve na želucu, uravnotežuje krvni tlak i može se koristiti kao prevencija ateroskleroze.Lokalno, ulje se primjenjuje za liječenje opeklina i rana.Može se koristiti i za masažu nakon kupke ili saune. Čini kožu elastičnom i štiti je od gljivica i isušivanja.Koristi se i u kulinarstvu: dodajte ga u salatu ili bilo koju hladnu zakusku. Daje jelima izvrstan okus i opskrbljuje organizam važnim vitaminima i mineralima.U svrhu liječenja, preporučeno doziranje cedrovog ulja je 1 čajna žlica 2-3 puta dnevno prije obroka. Terapija bi trebala trajati najmanje tri tjedna.Oraščići cedra, osim što su nevjerojatno ukusni te su prava poslastica za djecu, bogat su izvor vitamina, minerala, proteina i korisnih masnih kiselina.Predstavljaju savršenu namirnicu, koju bismo svi trebali svakodnevno konzumirati.

Eterično ulje cedra – prirodna pomoć kod celulita

Eterično ulje cedra rado se rabi u aromaterapiji i to ne samo zbog ugodnog mirisa.Ovo ulje je poznato zbog svog zacjeljujućeg djelovanja na problematičnu kožu. Njime se uspješno tretiraju akne, čirevi, dermatitis, seboreja i koža s proširenim porama.Izvrsno djeluje i na kosu – zbog toga se često koristi u pakunzima i preparatima za njegu vlasišta. Rješava problem prhuti i potiče brži rast kose.Popularno je i zbog jednog svog drugog svojstva – naime, ulje cedra je snažan limfotonik, zbog čega se koristi u liječenju celulita. Nekoliko recepta za mješavinu protiv celulita pronadjite u nastavku ovog članka.Celulit može nastati zbog pretilosti, hormonalnog poremećaja, genetike, loše prehrane ili sjedilačkog načina života.Masaža ovom uljnom mješavinom, uz sportsku aktivnost i pravilnu prehranu, može vam biti glavni saveznik u borbi protiv celulita.Ručnom masažom s ovom mješavinom, možete potaknuti cirkulaciju i proces detoksikacije te otkloniti višak tekućine iz organizma.Masirajte se jedan do dva puta dnevno, laganim kružnim pokretima.

Uljna mješavina protiv celulita

1.Recept

  • 30 ml baznog ulja (maslinovo, bademovo i sl.),
  • 20 kapi eterično ulje cedra,
  • 7 kapi eterično ulje borovice,
  • 7 kapi eterično ulje čempresa,
  • 7 kapi eteričnog ulja ružmarina cineola,
  • 15 kapi eteričnog ulja limunskog eukaliptusa,
  • 7 kapi eteričnog ulja kadulje.

2.Recept

  • 50 ml lješnjaka,
  • 50 ml makadamije,
  • 40 kapi eteričnog ulja cedra (atlantskog i/ili himalajskog),
  • 25 kapi eteričnog ulja ružmarina cineola,
  • 20 kapi eteričnog ulja limunske trave,
  • 15 kapi eteričnog ulja kadulje.

Tretman protiv opadanja kose

  • 3 ml ulja jojobe,
  • 20 ml ulja sjemenki grožđa,
  • 2 kapi eteričnog ulja cedra,
  • 2 kapi eteričnog ulja timijana,
  • 3 kapi eteričnog ulja lavande,
  • 3 kapi eteričnog ulja ružmarina.

Smjesom masirajte vlasište par minuta svaku večer te ujutro isperite.

Eterično ulje – ČAJEVAC(Melaleuca alternifolia) –  ulje koje se uz lavandu najčešće veže uz aromaterapiju, snažnog  je antivirusnog, antibakterijskog i fungicidnog djelovanja. Koristimo ga za tretmane akni, čireva, gljivičnih oboljenja kože, herpesa, lišajeva, bradavica.

Čajevac (Melaleuca alternifolia)

Antiseptička i antibakterijska svojstva eteričnog ulja čajevca od davnina se koriste u tradicionalnoj medicini na području Australije. Biljka je specifična za taj kontinent, potječe iz Novog Južnog Welsa. Ljekovito djelovanje otkrili su starosjedioci kontinenta (aboridžini). Oni su čajevac koristili na način da zgniječe listove i pretvore ih u masu kojom bi premazivali rane od ozljeda, ugriza i uboda insekata.

Čajevac je službeno priznat na teritoriju države Novog Južnog Welsa kao antispetik tijekom 20-ih godina prošlog stoljeća. Imigranti koji su naseljavali Australiju otkrili su da je eterično ulje čajevca bilo daleko efikasnije u tretiranju uboda i ugriza insekata te kod infekcija, od svih drugih pripravaka koje su oni do tada poznavali. Tijekom 1923. godine dr. Arthur Penfold publicirao je članak o djelovanju čajevca u časopisu British Medical Journal. On je testirao djelovanje ulja i otkrio da je 11 puta snažnije od karbolne kiseline koja je u to vrijeme bila glavni priznati antiseptik, te da za razliku od te kiseline, ulje čajevca ne oštećuje i ne nagriza kožu. Radi takvih svojstava eterično ulje čajevca postalo je glavni antiseptik u to doba.

Tijekom drugog svjetskog rata australska je vojska zapovijedila da svaki vojnik mora imati uz sebe i bočicu sa eteričnim uljem čajevca. Nakon drugog svjetskog rata slijedi era otkrića i razvoja antibiotika. Eterično ulje čajevca postupno je palo u zaborav, budući da su se antibiotici mogli proizvoditi sintetski i u velikim količinama. To je trajalo sve do osamdesetih godina kada je ponovno počeo vladati interes za prirodnim lijekovima. Tada je država Novi Južni Wales pokrenula istraživanja i kultivaciju biljke čajevca. Istraživanje je dovelo do zasadjivanja prve plantaže čajevca 1986. godine. Do danas je zasadjen nebrojeni niz plantaža čajevca koje uspijevaju pokriti cjelokupnu svjetsku potražnju za eteričnim uljem te biljke. Godišnje se u Australiji proizvede oko 400 tona tog dragocjenog eteričnog ulja od čega je većina za izvoz. Uzgoj čajevca pokušale su i druge zemlje, medjutim, dobiveno eterično ulje nije svojim sastavom ni kvalitetom bilo ni približno kvalitetno poput onog iz Australije.

IZGLED BILJKE, INDIKACIJE I MJERE OPREZA

Čajevac je zimzelena grmolika biljka, samonikla u Australiji, danas široko kultivirana na plantažama. Ima izdužene nepodijeljene listove koji više podsjećaju na iglice, s vidljivim žlijezdama duž listova koje sadrže eterično ulje. Cvijetovi su mali i bijele su boje. Biljka je endemska u suptropskom obalnom području istočne Australije.

Indikacije: antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva ulja čajevca odnose se na velik broj virusa, bakterija i gljivica. Randomizirane kliničke studije dokazale su djelotvornost čajevca kod blagog do srednje teškog oblika akni. Dokazi iz narodne medicine također su brojni. Danas postoji niz kozmetičkih proizvoda sa sadržajem ulja čajevca. U fitoaromaterapeutskim tretmanima eterično ulje čajevca koristi se kod svih oblika dišnih infekcija, infektivne upale crijeva, urogenitalnih infekcija, kožnih infekcija, akni, imunodepresije i općeg umora te kao preventiva od oštećenja kože kod terapije zračenjem.

Popratne pojave i mjere opreza: kao i druga eterična ulja, čajevac može izazvati iritaciju kože i sluznica kod nanošenja koncentriranog pripravka. Premda brojni aromaterapeuti navode kako se može primjenjivati nerazrijedjeno, potreban je oprez kod osjetljivijih ljudi kao i onih sklonih alergijama. Uneseno oralnim putem u velikim dozama ulje je toksično.

PRIMJENA ČAJEVCA U VETERINI

Čajevac se nalazi u niskim koncentracijama u sastavu šampona za pranje kućnih ljubimaca kao i u otopinama za čišćenje ušne školjke. Utvrdjeno je da predstavlja vrlo učinkovit antimikrobni agens u borbi protiv infekcija kod životinja. Djeluje efikasno protiv gljivica i oslobadja od svrbeža i oteknuća kod pasa.

Savjetuje se izbjegavanje korištenja eteričnog ulja čajevca kod mačića i štenaca. Oprez je potreban da ne dodje u kontakt sa očima kao i da se ne unese oralno (lizanje bočice ili čepa može dovesti do iritacije usne šupljine). Iz istog razloga ne nanosi se na kožu nerazrijedjeno (ne šteti koži već ga životinje ližu).

Vaš šampon za kupanje kućnih ljubimaca možete obogatiti eteričnim uljem čajevca na način da dodate 20 kapi eteričnog ulja u šampon od 200 ml (2 decilitra), dobro izmiješate i koristite na uobičajen način.

REGULATIVA U RAZLIČITIM DRŽAVAMA

Australija: odobren je kao lokalni antiseptik; Kanada: antiseptik, antiinfektivno sredstvo za lokalnu primjenu; Velika Britanija: lokalni antispetik; Sjeverna Amerika: lokalni antiseptik i fungicid, u kozmetičkoj industriji.

Esencijalno ulje čajevca dobije se destilacijom vodenom parom listova i vrhova grančica biljke. Ulje treba sadržavati razne mono i seskvi-terpene kao i aromatičke komponente. Monoterpeni čine 80 – 90% sastava eteričnog ulja. Sastav ulja može blago varirati ovisno o načinu uzgoja, klimi i zemljištu na kojem je uzgojeno.

Testovi stabilnosti dokazali su da je eterično ulje čajevca vrlo stabilno kada se drži u tamnim bočicama uz povremeno otvaranje i izlaganje svjetlosti. Sastav se nije značajno promijenio unutar godinu dana od početka testiranja.Stabilnost čajevca nešto je slabija u gotovim pripravcima, tako da kreme, losioni, gelovi i uljne mješavine ne smiju stajati tijekom dužeg vremenskog perioda.

Utvrdjeno je da je ulje čajevca najbolje sa sigurnošću primjeniti u slijedećim koncentracijama:

–      koža: u preparatima do 1,25 %,

–      kosa: u preparatima do 2 %,

–      nokti: u pripravcima do 20 %,

–      oralna higijena: otopine do 0,2 %,

–      intimna higijena i pripravci poslije brijanja do 2 %,

–      u aromaterapiji: može i nerazrijedjeno ulje čajevca uz preporuku fitoaromaterapeuta.

ANTIMIKROBNI UČINAK ETERIČNOG ULJA ČAJEVCA NA BAKTERIJE STAPHYLOCOCCUS AUREUS, STAPH. EPIDERMIDIS I PROPIONIBACTERIUM ACNES

Ove bakterije najčešći su uzročnici širokog spektra kožnih infekcija, od običnih blažih upala pa do komplčiciranih akni i drugih gnojnih upala. Zaključak je da je korištenje eteričnog ulja čajevca u tretmanima akni opravdano. Kao najaktivnije komponente eteričnog ulja u borbi protiv ovih bakterija navedeni su terpinen-4-ol, alfa-terpineol i alfa-pinen. Cineol se nije pokazao aktivnim u borbi protiv navedenih mikroba.

DJELOTVORNOST ETERIČNOG ULJA ČAJEVCA PROTIV METICILIN REZISTENTNOG STAFILOKOKA AUREUSA (MRSA)

Velik je broj znanstvenih studija proučavao djelotvornost čajevca protiv MRSA. Stafilokok otporan na meticilin danas predstavlja veliki zdravstveni problem, pogotovo u bolnicama gdje izaziva nastajanje bolničkih infekcija. Budući da je otporan na jedan od najjačih danas dostupnih antibiotika, vrlo ga je teško suzbiti tijekom liječenja. Znanstvenici CF Carson, M Edmondson, K Carville, N Newall, J Smith i TV Riley sa zavoda za mikrobiologiju i imunologiju Univerziteta Zapadne Australije proveli su 2010. godine studiju o ulozi eteričnog ulja čajevca u uklanjanju MRSA iz kroničnih rana kod bolesnika.

Zaključci do kojih su došli su slijedeći: eterično ulje čajevca u razrijedjenju od 3,3% nije u potpunosti moglo ukloniti MRSA iz rana pacjenata. Medjutim, uočeno je da su se kronične rane koje nisu mogle zacijeliti počele oporavljati te da je postupno došlo do njihovog zacjeljenja.

Druga znanstvena studija iz 2003 godine u kojoj su sudjelovali znanstvenici M.S. Dryden, S. Dailly, M. Crouch sa odjela za mikrobiologiju opće bolnice u Hampshiru (Velika Britanija) došli su do zaključka da se pripravci na bazi čajevca mogu sa sigurnošću koristiti u tretmanima za uklanjanje MRSA kod kroničnih pacijenata.

 Eterično ulje – ČEMPRES (Cupressus sempervirens) –  je odličan limfotonik i venotonik, stoga ga koristimo za tretman proširenih i upaljenih vena, ali i u preparatima protiv celulita, kao i za tretiranje popucalih kapilara. Korisno je u preparatima za masnu, nečistu kožu, kao i za tretiranje rosacee.

Latinski: Cupressus sempervirens

Ljekarski: Oleum cupressi,

Engleski: Cypress pyramidal,

Njemački: Zipresse,

Talijanski: Cipresso,

Francuski: Le cypres,

Obitelj: Cupressaceae,

Narodni: Čempres – Čipres ili Ćimpres, ponegdje ga zovu i kiparis,

Za mnoge narode Sredozemlja, ali i Kine i Japana, bio je znak tuge, smrti i žalosti. U grčkoj mitologiji, čempres je povezan s Hadom i bogom podzemlja.

Opis:

Čempresi je ime koje se pridaje porodici stabala roda Cupressus iz porodice Cupressacaeae. Najčešći su obični čempres (lat. Cupressus sempervirens) i arizonski čempres (lat. Cupressus arizonica). U narodu se imenom čempres nazivaju i biljke iz rodova Chamaecyparis, Thuja, Cupressocyparis, no znanstveno imaju druga imena.To je crnogorično oko 25 m visoko drvo, s gustom krošnjom u obliku piramide. Lišće je tamnozeleno, ljuskavo i zimzeleno. Plod je češer, sličan šišarki.Čempres raste na alkalnom kiselom i rastresitom zemljištu. Obožava mjesta gdje sunce direktno sija na njega, ali isto tako voli da je to mjesto zaštićeno od vjetra.U mladosti raste brzo, naraste od 20 do 30 metara. Ima i primjeraka koji mogu narasti do 52 metra visine i preko 3,20 m promjera.Može doseći starost i preko 1000 godina. U Italiji ima primjeraka koji su stari i preko dva i pol tisućljeća. Ima vrlo razvijen korijenski sustav, koji prodire duboko u zemlju i lako se prilagodjava terenu.Cvjeta u rano proljeće, cvjetovi su mu jednospolni, mikrosporofi li, jajasti u obliku rese, žućkasti, dugi od 4 do 8 mm, rasporedjeni po cijeloj krošnji.Lišće je ljuskasto, čvrsto prileglo uz četverobridne tanke izbojke poredane u četiri reda debljine od 1 mm.Češeri su mu dugi od 2,5 do 5 cm, u mladosti su zelenkasti, kasnije sivosmedji ili pepeljasti. Sastavljeni su od 8 do 14 plodnih ljusaka koje sazrijevaju druge, a otvaraju se u rujnu treće godine.Zbog sadržaja aromatičnih ulja sjemenke su vrlo mirisne.Poslije ispadanja sjemenki češer ostaje na stablu i nekoliko godina.Razmnožava se sjemenom, ne podnosi jake hladnoće, voli vlažan zrak i raste na raznim vrstama tala.Njegova ljekovita svojstva poznata su još od vremena Asiraca koji su ga koristili kao lijek protiv hemoroida.

Bere se: Lišće, kora i plod (češer).

Češeri se beru dok su mladi i zeleni i suše se u hladu na zračnom mjestu, koristimo ih za spravljanje čajeva, praha za kapsule, teblete i razne rastvarajuće napitke.Čempres se široko koristi kao dekorativna vrsta pa se uzgaja u parkovima, nasadima, grobljima, vrtovima i alejama i to kao pojedinačno stablo u manjim skupinama ili u drvoredima. Služi i za pošumljavanje opustošenih i ogoljelih krških područja.

Sadrži:

U svim dijelovima ima eteričnog ulja ugodna mirisa i dosta tanina.Ulje, dobiveno od mladih grančica destilacijom (Oleum Cupressi), sadrži furfurol, terpineol, pimen, camphen, te nešto smole, koje ima i u kori stabla.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Kinezi su žvakali njegove češere protiv opadanja zuba, grčki liječnik Galen preporučivao ga je kod unutarnjeg krvarenja.Čempres je diruetik i antiseptik ali djeluje i antispazmolitično, sa obzirom na ovo njegovo djelovanje koristi se i za umirivanje kašlja.Odlično lječi sve vrste poremećaja u radu vena. Obično tj najčešće se preporučuje za lječenje hemoroida i varikoznih vena.Upotrebljava se u iste svrhe kao i bor i ostalo crnogorično drveće. Čempres liječi od hemoroida i vena na nogama, plućnih bolesti i nekih krvarenja.Tinktura se uzima triput dnevno, po 10 kapi: ujutro, u podne i navečer, radi reguliranja neuredne menstruacije, zaustavljanja krvarenja iz maternice i liječenja od hemoroida koji su visoko u crijevu; protiv krvarenja iz crijeva, koje ne potječe od hemoroida.Uzima se dvaput dnevno po 30-60 kapi uz malo vode, prije objeda i večere. Vodeni ekstrakt od 50 g češera, močenih 2-3 sata u 1 litri vode (bez kuhanja), služi za klistiranje u slučaju hemoroida.Listovi pripremljeni kao čaj liječe od plućnih bolesti i čestog mokrenja.Uporni kašalj poslije gripe prestat će budemo li inhalirali tekućinu koja se priprema tako da se velika žlica čempresova ulja pomiješa s 3 žlice alkohola, pa se 1 žličica te mješavine ulije u lonac kipuće vode.Čempres nadmašuje po ljekovitosti i biljku Hamamelis virginiana. Hemoroidi od njega splašnjavaju i podvlače se ako su ispali iz crijeva, bolovi i krvarenje prestaju.Krvarenje iz maternice, bilo sklerotično bilo zbog promjena u njenom mišićnom ili vezivnom tkivu, čempres takodjer zaustavlja.Može se koristiti i za spravljanje gelova ali i maza za vanjsku upotrebu.

Recepti od Čempresa:

Recept od Čempresa za lječenje hemoroida i varikoznih vena (razne bolesti vena):Jednu žličicu dobro usitnjenih češera stavite u jednu čajnu šalicu kipuće vode, pričekati da odstoji 20 minuta i piti. Najbolje je piti dnevno od 3 do 5 šalica čaja prije obroka, ili izmedju obroka.Ako ste kupili kapi ili si napravili kapi, stavite od 30 do 50 kapi napitka u malo vode i pijte dva do tri puta dnevno.Kao vodena iscrpina 50 g na litru vode za ispiranje — klistiranje anusa protiv šuljeva (ne kuhati nego kvasiti u mlačnoj vodi 2—3 sata).

Recepti od Čempresa za vanjsku upotrebu gelovi i maze:

Pomiješajte 2 do 5 kapi napitka za rastvaranje od čempresa u osnovno ulje, sa tom smjesom mažite (utrljavanjem) oboljelo mjesto.

Sami izradite anticelulitnu kremu:

U polumasnu kremu (tzv. ”belobaza” ili bazno ulje lješnjaka) koju možete kupiti u ljekarni, nakapaj nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta, ružmarina, lavande, komorača, čempresa, mirte ili ananasa (sami odredimo koja ćemo ulja upotrijebiti – ali osnovno je cimet).

Količina mješavine: na cca 50 grama kreme cca 10 kapi ulja tj. ili jednog ili više vrsta ulja tj. od svakog dodati koju kap tako da sveukupno opet imamo cca 10 kapi. Jačinu kombinacije s cimetom najbolje ćeš odrediti jačinom mirisa. Izaberi ulja po vlastitom mirisu, jer će vam tako najbolje djelovati u organizmu.Namažite se kremom, lagano utrljajte i pustite da upije (postupak možeš ponoviti i dva puta).

Zamotajte namazane dijelove s providnom (najlonskom) folijom, uzmite hulahopke (kojima je otišla očica), a najbolje je da su malo jače, tj. da imaju u sebi više elastina koji će vas malo jače stisnuti, odrežite pete (da budu kao tajice), a ako imate vrlo tanke pamučne onda je još bolje. Takve hulahopke obučete na zamotane dijelove nogu, a preko toga obučete trenirku; na taj način, najjeftinijom i najučinkovitijom metodom djelujete tamo gdje ste najosjetljiviji – djelujući na celulit fizičkom i termičkom aktivnošću, a tako zamotana, primijeni bilo koju fizičku aktivnost (pospremanje stana, peglanje, brzo hodanje do trgovine ili slično, trčanje ili samo vježbanje, najmanje sat vremena).

Svaka je tjelesna aktivnost dragocjena, jer potiče dogorijevanje masnih nakupina i dotok hranjivih tvari do svake stanice, jer glavni sastojci krema protiv celulita su i kofein i teofilin koji u ovom obliku potiču razgradnju masnoća i dreniranje, odnosno toniziraju i hidratiziraju kožu takvim tretmanima pokrećemo cirkulaciju i optok limfe, izlučivanjem viška tekućine, a s njom i raznih toksina, a sama najjeftinije možeš izraditi takvu učinkovitu kremu, te uz odabir sporta koji volite, i uz kretanje učiniti najbolje za sebe.Svakako važan je i dostatan unos tekućine (bar oko 2 litre dnevno), koja omogućuje lakšu eliminaciju otpadnih tvari i toksina iz organizma.

Guste živice od čempresa nisu samo ukras, već i zaštita i obrana od vjetrova, ali i obilježje nekih dogadjanja u obitelji, mjestu ili narodu.Razmnožava se sjemenom, ne podnosi jake hladnoće, voli vlažan zrak i raste na raznim vrstama tala.Čemprese u pravilu ne bismo trebali saditi u vrijeme njihove vegetacije, što znači da je napovoljnije vrijeme sadnje rano proljeće ili kasna jesen. Ukoliko želite, da čempresi brzo zatvore sklop i medjusobno srastu, preporučujemo vam sadnju s razmakom od 40 do 60 centimetara. Pri tome valja znati da sve ovisi, naravno, od veličine čempresa koje sadite. Takodjer je vrlo važna ravnomjerna priprema podloge za sadnju, čime se postiže ravnomjeran rast. Različite visine čempresa u živici su najčešće posljedica neujednačene podloge.

1. ) iskopamo rupe, odnosno kanal/jarak koji mora biti za barem 10-20 cm veći i dublji od posude (teglice) u kojoj se nalazi sadnica čempresa.

2.) Čemprese izvadimo iz posuda i postavljamo ih “ur upe”, odnosno jarak, zasipamo ih nešto ”kvalitetnijom zemljom”, te pažljivo utisnemo zemlju oko sadnice (pri tome pazimo da ne oštetimo ili potrgamo korjenje).

3.) Nakon završetka sadnje, sadnice dobro zalijemo vodom kako bi se zemlja spojila s spletom korjenja. Ne zaboravimo naše potrebe za tekućinom.

4.) Nakon tri dana bez zalijevanja, možemo početi s redovitim zalijevanjem, bez pretjerivanja Zemlja mora biti vlažna (ne mokra), kako bismo omogućili razvoj korjenja (ukoliko je zemlja previše mokra korjenje se ne razvija, jer do njega ne dopire dovoljno zraka).

5.) Nakon, otprilike, dva tjedna, dodajemo naše specijalno gnojivo, za svaku sadnicu pojedinu čempresa približno ”šačicu” gnojiva (gnojivo se ne koristi u jesenskom periodu). Najbolje je, da se pojedina sadnica, svaka 3 dana zalije sa cca 3-4 litre vode i to kroz razdoblje od dva tjedna, dakle, ukupno pet puta. Na zalijevanje ne smijemo zaboraviti niti u zimskim mjesecima. I još nešto: ne koristite svježi stajski gnoj, puno je bolji i primjereniji zreli kompost. Čempresima, pa tako i ovim našima, šteti sol kojom se u zimskom periodu posipavaju ceste. Čempresi, takodjer, ne podnose ”zalijevanje” od strane vaših ili susjedovih kućnih ljubimaca.

6.) Tijekom prve godine nakon sadnje preporučujemo zalijevanje u razmacima od 3 do 4 tjedna sa cca 5-6 litara vode na sadnicu. Zalijevajte i zimi (kad su vanjske temperature iznad ledišta).

Kad čempresi dosegnu željenu visinu, jednostavno ih prikratite na način da odrežete vrhove. To se radi koncem mjeseca rujna ili kasnije, kada čempresi završavaju svoj rast. Time postižemo ubrzano širenje čempresa i popunjavanje ”rupa” izmedju pojedinih sadnica. Tako ćete dobiti smaragdno zelenu živicu, koja će vam pružati zaštitu od neugodnih pogleda i buke.

Ulje

Način dobivanja: destilacija vodenom parom grančica

Glavne kemijske sastavnice: alfa-pinen, delta-3-karen, d-limonen, terpinolene, cedren, kadinen, cedrol, terpineol-4

Djelovanje: limfotonik, venotonik.

Indikacije: proširene vene, hemeroidi, popucale kapilare, edemi, tretiranje celulita, tuberkuloza pluća, adenom prostate, upala prostate.

Kontraindikacije: mastoze.

Proizvod je u EU registriran kao prirodni začinski ekstrakt za hranu.Eterično ulje čempresa posebno je ugodno koristiti za vrijeme zimskih mjeseci. Njegova svježa, biljna, pomalo zimzelena aroma, osvježava i donosi osjećaje sigurnosti i stabilnosti. Čempres je jedno od najčešće korištenih ulja za zdravlje krvožilnog sustava, te je ujedno pogodan za njegu masne i problematične kože.

Čempres (Cupressus sempervirens L., Cupressaceae) je poznat kao limfotonik i venotonik (povoljno djeluje na vene) te se najčešće koristi kod problema s venama, hemoroidima i kod otečenih nogu. Djeluje takodjer na adenom prostate i kod upala prostate. Posjeduje skromnu antibakterijsku aktivnost, no aktivno je protiv roda Mycobacterium.Esencijalno ulje grančica i listova sadrži uglavnom monoterpene (45-50% ?-pinena i 25-50% ?-3-karena), seskviterpenola cedrola, te malo diterpenola i diterpenskih kiselina. Ulje dobiveno iz drveta iznimno je rijetko na tržištu.

Indiciran je kod: proširenih vena, popucanih kapilara i tretiranju hematoma, prvo ulje odabira kod hemeroida. Kako harmonizira protok krvi nezaobilaz je u tretiranju menstrualnih bolova i povećanog krvarenja, isto tako i u tretiranju problema menopauze naročito naglih napavala vrućine – valunzi, te kod tretiranja PMS zbog svog hormonalnog djelovanja.Kod muškaraca inidiciran je u tretiranju adenoma prostate i upale prostate.Kako pomaže cirkulaciju krvi indiciran je i kod tretiranja reumatskih oboljena, edema nogu i zastoja limfe.Zbog svog osvježavajućeg i umirujućeg mirisa koristimo ga i u tretiranju nervnih napetosti izazvanih stresom, te tuberkoloze pluća i napada astme. Nekoliko kapi čempresa u mirisnoj lampici osvježiti će prostor, ali i djelovati umirujuće.Kako je čempres simbol dugovječnosti, snage koristimo ga kod ljudi koji se nalaze na životnim prekretnicama kako bi se mogli nositi se sa promjenama u sebi i oko sebe, takodjer se koristi kod stanja duboke tuge i žalosti, jer ima sposobnost čišćenja i otpuštanja mentalno stavova i emocija za koje smo se vezali, a koje nam onemogućuju da kranemo dalje.Čempres je vrlo suptilno ulje koje će nas na lagan i profinjen način voditi kroz promjene dajući nam osjećaj sigurnosti, stabilnosti i svevremenosti.

Dio biljke iz kojeg se dobije ulje: – iglice, mlade grančice i češer.

Utjecaji na razum i emocije: – Smiruje, opušta i blago uspavljuje, smanjuje nervnu napetost i stres.

Utjecaj koji ima na tijelo: – Djeluje snažno adstrigentno, antiseptično, diuretično i tonizirajuće, antireumatski, olakšava tegobe disanja, izuzetnoučinkovito djeluje kod astme, bronhitisa, hripavca i spastičnog kašlja, olakšava probleme s cirkulacijom te pomaže u tretiranju proširenih vena, celulita, hemeroida, menstruacijskih problema, krvarenja desni, pomaže u menopauzi, pomaže kod prekomjernog znojenja, djeluje dezodorirajuće, jača imunološki sustav.

Energetski utjecaj:  Podržava u donošenju i provodjenju velikih životnih odluka, daje snagu i utjehu prilikom gubitka voljene osobe.

Eterično ulje – ELEMI(Canarium luzonicum) – izvrsno ulje za njegu masne, problematične kože sklone ožiljcima.

ELEMI -eterično ulje lagane svježe citrusne arome s blagom balzamičnom i travastom notom.Dobije se parnom destilacijom iz smole drveta Elemi (Canarium Luzonicum) koje je rašireno u tropskim šumama Filipina i susjednih zemalja jugoistočne Azije.

Elemi eterično ulje svoju vrijednost temelji na antiseptičkim,analgetičkim,stimulativnim i okrepljujućim svojstvima.Tradicionalno se koristi u kozmetici zbog utjecaja na pomladjivanje kože i ublažavanje linija i bora povezanih sa starenjem kože kao i  za općenito održavanje kože zdravom.Zanimljivo je da se vjeruje da je zbog svojih svojstava ovo ulje korišteno u drevnom Egiptu prilikom balzamiranja mumija.

Antiseptičko svojstvo – štiti od svih vrsta infekcija različitih uzročnika :bakterija,gljivica ,mikroba i virusa.

Analgetička svojstva bez štetnih nuspojava – djeluje na smirivanje boli prilikom prehlada,vručica ili uganuća.Takodjer pomaže u liječenju glavobolje,migrene,boli u mišičima i zglobovima nakon fizičkih napora.

Stimulativno djeluje na mnoge funkcije u tijelu od cirkulacije do izlučivanja hormona.Kod respiratornih problema koristi se kada želimo potaknuti iskašljavanje sluzi.

Okrepljujuće djeluje na emocionalnoj razini tako što uravnotežuje naše misli i osjećaje, olakšava u stanjima jakog stresa,tuge i psihičke iscrpljenosti.

Eterično ulje – EUKALIPTUS DIVES – (Eucalyptus dives) – jedno je od najkorisnijih ulja u njezi masne kože i kože sklone aknama. Koristi se takodjer za tretitanje pretilosti i celulita. Potreban oprez u doziranju zbog sadržaja ketona.

 Zbog sadržaja ketona ne smije se uzimati oralno, ali svoju primjenu nalazi kod respiratornih infekcija budući da olakšava iskašljavanje. Iz obitelji eukaliptusa dolazi nam drvo Eukaliptus dives (Eucalyptus dives), nižeg rasta (6 do 15 m) u usporedbi s drugim vrstama eukaliptusa, autohtono nastanjen u šumovitom području jugoistočne Australije. Listovi su ovalno-jajoliki, sjajne voštane zeleno-plave boje, a nose niz spremišta u kojima se skriva eterično ulje ove biljke. U periodu cvatnje (od rujna do prosinca) pojavljuju se nježni bijeli cvjetovi u skupinama od deset i više u jednom cvatu. Destilacijom vodenom parom listova dobiva se eterično ulje bogato piperitonom. To je uobičajeni kemotip ovog eteričnog ulja. Postoji i kemotip cineol koji je vrlo rijedak, i iz praktičnih razloga nebitan, budući da je glavni izvor cineola ipak vrsta Eukaliptus globulus.   Miris eteričnog ulja podsjeća na paprenu metvicu radi prisustva piperitona. U velikim količinama eterično se ulje destilira upravo radi sadržaja piperitona koji se potom sintetski mijenja u mentol i koristi u prehrambenoj industriji. Najveće komercijalne plantaže smještene su u Južnoj Africi.   U aromaterapiji primjenjuje se isključivo lokalno – putem inhalacija i na koži. Ulje je izvrstan mukolitik, razbija sluz u dišnim putovima i olakšava iskašljavanje. Kod dišnih tegoba primjenjuje se u inhalaciji ili putem difuzera za dezinfekciju zraka u prostorijama. Primijenjeno na koži u obliku uljnih mješavina ili u sastavu krema i maski za lice, eterično ulje eukaliptusa dives regulira lučenje masnoća pa se koristi kod osoba koje imaju problema sa seborejom, seboroičnim dermatitisom, aknama i općenito za njegu masne kože.   Radi sadržaja piperitona ulje je neurotoksično pa se ne smije uzimati oralnim putem.

Eterično ulje – EUKALIPTUS LIMUNSKI (Eucalyptus citriodora) – ima izraženo protuupalno, analgetičko i spazmolitičko djelovanje. Koristimo ga u tretiranju celulita i pretilosti, a u njezi kože za tretiranje rosacee, svraba, vlažnih ekcema i gljivičnih infekcija.

Limunski eukaliptus je zimzeleno drvo s listovima ugodnog citrusnog mirisa. Nekoć se uzgajao samo u Australiji, a danas, zbog sve veće primjene u kozmetičkoj industriji, uzgaja se i u Brazilu, Kini i Indiji. Aboridžini su od listova limunskog eukaliptusa radili obloge kako bi ublažili bolove u zglobova te ubrzali zacjeljivanje rana i infekcija.

Eterično ulje se dobiva destilacijom vodenom parom listova. Dobiveno ulje ima limunasto-citrusnu notu slično citroneli jer su oba ulje bogata monoterpenskim aldehidom citronelalom. Eterično ulje limunskog eukaliptusa ima protuupalno djelovanje, pomaže kod celulita, reumatoidnog artritisa, hipertenzije, uganuća.

Upozorenje:

Čuvati zaštićeno od svjetla i topline. Ne nanositi direktno na kožu ili sluznicu. Nije za oralnu upotrebu. Držati daleko od djece.

Uzgoj: konvencionalna kultura

Način dobivanja: destilacija vodenom parom

Dio biljke: list

Zamlja porijekla: Kina

Glavne sastavnice: citronelal, citronelol, i-pulegol, neo-iso-pulegol

Alergeni: citronelol, linalool, D-limonen, geraniol, eugenol.

Eterično ulje – GERANIJ(Pelargonium graveolens, Pelargonium roseum), izvrsno kozmetičko ulje. Regulira proizvodnju sebuma, pa je korisno kod tretranja kako suhe, tako i masne kože. Eterično ulje geranija koristimo kod akni, proširenih kapilara, sitnih rana i krvarenja, upaljenih vena, opekotina, debele i masne kože, dermatitisa, ekcema, lišajeva, za njegu bora. Potiče cirkulaciju i izlučivanje viška tekućine, stoga primjenu nalazi i u tretmanima celulita, retencije vode i umornih nogu. Jakog je protugljivičnog djelovanja.

Ova je biljka izvorno rasla u Južnoj Africi, Madagaskaru, Egiptu i Maroku, da bi u 17. stoljeću bila uvezena u Europu.Najcjenjenije eterično ulje geranija – geranij burbon, takodjer poznat kao ruža geranija – dobiva se od cvjetova Pelargonium roseum.Njegov snažan i intenzivan miris podsjeća na ružu te je sastojak skupocjenih parfema i drugih kozmetičkih proizvoda.Istraživanja pokazuju da su Egipćani i Rimljani koristili ovo ulje zbog njegovih ljekovitih moći te da su ga nanosili na otvorene rane.Narodi Afrike su ga koristili za liječenje kolere.Danas, ulje geranija rabi se za uljepšavanje kože i kose, protiv infekcija, za ublažavanje stresa i napetosti.

Blagodati za zdravlje

Ulje geranija pruža mnogo zdravstvenih blagodati.Povoljno utječe na srčani ritam, krvni tlak, disanje, imunosni sustav te pomaže pri obnavljanju stanica i tkiva.Ima i snažna antimikrobna svojstva te protuupalni učinak, zbog čega se često koristi za njegu rana.Jedno je od najboljih ulja za njegu suhe i zrele kože, te gljivičnih infekcija.

Ublažava depresiju i tjeskobu

Ulje geranija je jedno od najjačih antidepresiva.Podiže raspoloženje, ublažava napetost i zabrinutost te donosi osjećaj opuštenosti.Moderna su istraživanja utvrdila da djeluje na limbički sustav – područje mozga koje regulira emocije i otpornost na stres.

Uništava mikrobe

Ulje geranija djeluje antibakterijski, antigljivično i antiseptično.U preliminarnoj studiji objavljenoj 2012. u iranskom žurnalu mikrobiologije otkriveno je da eterično ulje geranija može spriječiti napade bakterija i gljivica na rane.Ovo ulje ojačava imunitet tako što potiče proizvodnju imunoloških stanica, koje zatim uništavaju mikrobe.S ovim se uljem mogu liječiti brojne tegobe dišnih putova kao što su začepljen nos, upaljeno grlo ili kašalj.

Dubinski čisti kožu

Geranij je čuven po dubinskom djelovanju na kožu i ubrzavanju zacjeljivanja akni, osipa, ekcema i dermatitisa.Iscjeljujuća sposobnost ulja geranija pomaže pri uklanjanju ožiljaka i stvaranju besprijekorne kože.Možete čistiti kožu tako da nanesete razrijedjeno ulje na kožu ili ga dodate vodi za kupku. Na oba načina, dobit ćete sjajan učinak.Aromaterapijski sapun s geranijem omiljen je medju kuharima, jer njeguje kožu i odstranjuje jake mirise poput luka i češnjaka.

Idealno za njegu kose i kože

Geranijevo ulje pomaže u borbi protiv znakova starenja kože. Zahvaljujući adstringentnim svojstvima, zateže kožu, što odmah naočigled smanjuje bore.Geranij je savršeno rješenje i za suhu i za masnu kosu.Uravnotežuje stanje vlasišta tako što sprečava prejako lučenje loja, ali potiče lučenje ako je tjeme prirodno suho.Pomiješate li eterično ulje geranija sa šamponom koji redovno koristite, podarit ćete kosi čarobni cvjetni miris.

Zaustavlja krvarenje

Zahvaljujući svojim antihemoragijskim svojstvima, ulje geranija zaustavlja krvarenje tako što sužava krvne žile i smanjuje dotok krvi do rane, istovremeno pospješujući zgrušavanje.Osim toga, djeluje antibakterijski i antivirusno.Obje značajke pomažu kod liječenja rana i sprečavanja infekcija.Ulje geranija čest je sastojak prirodnih sredstava protiv hemoroida.

Tjera višak vode iz organizma

Ulje geranija olakšava oslobadjanje viška vode iz organizma preko mokraćnog mjehura, zahvaljujući čemu se tijelo brže rješava toksičnih tvari i soli.Pojačano mokrenje i snižavanje razine soli u tijelu održava krvni tlak normalnim.

Snižava šećer u krvi

Studija objavljena 2012. u reviji Lipids in Health and Disease (Lipidi u zdravlju i bolesti) ukazalo je na djelovanje ulja geranija protiv dijabetesa.U pokusima na štakorima, autori istraživanja utvrdili su da su razine šećera u krvi značajno pale štakorima kojima je oralno davano razrijedjeno eterično ulje.Geranij je koristan i za uklanjanje raznih ženskih tegoba. Od PMS-a do grčeva, ovo ulje ublažava sve smetnje koje mogu iznenaditi ženu.

Načini primjene

Ovo se ulje može koristiti putem inhalacija, lokalno i oralno.Želite li ga udisati, nanesite par kapi na vatu ili maramicu, ili se poslužite aromaterapijskim raspršivačem i mirisnim svjetiljkama.Ako nemate mirisnu svjetiljku, nakapajte par kapi ulja u metalnu posudu i postavite je na radijator. Tako ćete omogućiti postepeno isparavanje eteričnog ulja.Eterično ulje geranija može se nanijeti direktno na kožu u kombinaciji s temeljnim uljem kao što je jojoba, slatki badem ili avokado.

Razrjedjivanje je obavezno prije nanošenja na osjetljiva mjesta kao što su lice, vrat i genitalno područje.Ako želite ulje unositi oralno, pomiješajte 1-2 kapi ulja s četiri do šest kapi temeljnog ulja i ulijte smjesu u praznu kapsulu.Uzimajte jednu kapsulu prije obroka, uz prethodno odobrenje alternativnog liječnika.Upozoravamo vas na to da u svrhu liječenja koristite samo prirodno ulje geranija, bez ikakvih sintetičkih dodataka.

 Eterično ulje – GREJP (Citrus x paradisi) – diuretik i limfotonik, nezaobilazno u tretitanju celulita, retencije vode i razlaganja masnoće. Korisno takodjer za njegu masne, nečiste i kože s aknama. Ulje je fototoksično.

Eterično ulje Grejpa (CITRUS PARADISI)  – pravi način za borbu protiv celulita!

Iznimno učinkovito kod celulita, nakupljanja vode u organizmu, od umora i napetosti mišića te kod stresa i tjeskobe. Za celulit je izvrsno pomiješati nekoliko kapi u biljnom ulju lješnjaka.

Način dobivanja: tiještenje kore usplodja

Sastav: monoterpen limonen, aldehidi (dekanal, citronelal, nonanal, citral), kumarini

Djelovanje: Blagi antidepresiv, antibakterijsko i antivirusno djelovanje, blagi diuretik i limfotonik.

Indikacije: infekcije, depresije, celulit.

Upozorenje: Ulje grejpa je fototoksično, pa se ne smije nanositi na kožu 12 sati prije izlaganja UV zrakama.

Napomena: Za primjenu eteričnih i biljnih ulja, hidrolata, glina, dodataka prehrani i ostalih proizvoda u terapeutske svrhe potražite savjet liječnika / fitoaromaterapeuta.

Način čuvanja: Čuvati na temperaturi do 25°C. Savjetujemo da proizvod čuvate na suhom i tamnom mjestu u originalnoj ambalaži.

Botanički naziv: Citrus  paradisi.

Eterično ulje – KADULJA(Salvia officinalis) – djeluje protuupalno, antivirusno, antiseptično, lipolitično. Koristi se u tretmanima pretilosti i celulita, strija; protiv znojenja, kod akni,ožiljaka, za zarastanje rana. Ulje ima visok sadržaj ketona tujona pa se koristi s oprezom, samo po preporuci educiranog aromaterapeuta, a zabranjeno je korištenje u trudnoći, za vrijeme dojenja, kod djece, i kod estragon ovisnih tumora.

 Eterično ulje – KADULJA MUŠKATNA (Salvia sclarea), baš kao i geranij, regulira proizvodnju sebuma, stoga ima primjenu u tretiranju kako suhe tako i masne kože. Ipak, nezaobilazno se koristi kod suhe, atrofirane kože čije vezivno tkivo slabi. Pomaže kod dermatitisa, ekcema, masnog vlasišta i peruti, osjetljive, izborane i zanemarene kože. Kontraindikacije: mastoze, estrogen ovisni tumori, oralna kontracepcija. Ulje nije prikladno za trudnice, dojilje i malu djecu.

Muškatna kadulja (Salvia sclarea L., Lamiaceae) ima dugotrajnu reputaciju ljekovite biljke i to najčešće kod menstrualnih tegoba, dišnih infekcija i probavnih tegoba.

Esencijalno ulje se koristi u parfumeriji. Smirujući i vedro poticajan miris (zahvaljujući esterima) muškatne kadulje dobro djeluje kod umora popraćenog nervozom.

Kemijski sastav ulja je iznimno kompleksan (preko 250 do sada identificiranih spojeva!). Sadrži male količine monoterpena (pinena) i seskviterpena (germakren D, β-kariofilen), do 15% monoterpenskih alkohola (dominantno linalol), do 75% estera linalil acetata, diterpena (do 7% sklaraeol), tragove ketona, oksida, kumarina, laktona i sumpornih spojeva.

Muškatna kadulja ima jak estrogenomimetski učinak (djeluje slično estrogenu i potiče njegovu sintezu). Za estrogeno djelovanje muškatne kadulje mora biti potvrdjeno da esencijalno ulje sadrži sklareol, što ovisi o uvjetima destilacije. Smanjuje kolesterol, a djeluje specifično antibakterijski protiv rodova Klebsiella i Pseudomonas. Djeluje stimulirajuće na središnji živčani sustav. Uz ljekovitu kadulju, koristi se kod problema u menopauzi, amenoreje, dismenoreje te genitalnih infekcijama, posebno hormonski uzrokovanim.

Oprez: Esencijalno ulje muškatne kadulje je kontraindicirano kod mastoza i estrogen ovisnih tumora (nekih od tumora dojke) te kod žena na terapiji s antiestrogenima i oralnim kontraceptivima. Valja ga striktno izbjegavati u trudnoći. Inače je sigurno i netoksično.

Eterično ulje – KAMILICA RIMSKA (Anthemis nobilis), jakog  je protuupalnog djelovanja. Njime tretiramo suhu, osjetljivu, upaljenu i ljuskavu kožu, akne, rosaceu, dermatitis, ekceme, psorijazu, osipe, i općenito sva upalna stanja kože.

Eterično ulje kamilice koristi se u medicinske svrhe još od vremena starih Egipćana, Grka i Rimljana.Već tisućama godina upotrebljava se za smirenje, podizanje raspoloženja, ublažavanje grčeva u mišićima, zacjeljivanje kožnih ozljeda i liječenje blažih infekcija.Postoje dva ulja kamilice – jedno se proizvodi od cvjetova njemačke, a drugo od cvjetova rimske kamilice.

Njemačka ili prava kamilica nosi latinski naziv Matricaria chamomilla, dok je rimska kamilica poznata kao Anthemis nobilis.Eterična ulja i jedne i druge vrste vrlo su slična po djelovanju, uz neke blage nijanse u pogledu primjene.Medju najboljim su sredstvima za poboljšavanje ukupnog zdravstvenog stanja.Rimska kamilica zbog alfa i beta pinena ima jače smirujuće djelovanje.Njemačka kamilica je moćno protuupalno sredstvo, zahvaljujući azulenu, koji je zaslužan za prepoznatljivu plavu boju ulja.

Uklanja depresiju i anksioznost

Ulje od kamilice učinkovito je protiv depresije i anksioznosti, po čemu je srodno lavandinom ulju.Podiže raspoloženje, smiruje napetost i uzrujanost te ublažava učinke stresa.Budući da je ulje kamilice smirujuće, izvrsno je za čvršći i krepkiji san pa ga koristite navečer.

Uništava mikrobe i gljivice

Ulje kamilice ima snažna antiseptička i antimikrobna svojstva.Štiti ranice, porezotine i ogrebotine od bakterijske i gljivične infekcije.U slučaju razvijene infekcije, ublažava je i liječi.Učinkovito je i na životinjama, osobito mačkama i psima jer  uništava uši i grinje. Za primjenu na životinjama, utrljajte nekoliko kapi ulja u dlaku i iza ušiju.

Poboljšava probavu

Ulje kamilice poboljšava probavu jer potiče lučenje želučanih sokova.Povoljno djeluje na jetru, unaprjedjujući njenu sposobnost detoksikacije organizma.Uloga ulja kamilice u probavi dodatno je naglašena time što smanjuje stvaranje plinova u crijevima i pomaže kod osjećaja nadutosti.

Smiruje upale i čisti krvotok

Dokazano je djelovanje ulja kamilice na liječenje upala, osobito u probavnom i mokraćnom traktu. Kod ovih bolesti, uspješnija je njemačka kamilica.Izvrsna je i pri liječenju reumatizma i artritisa.Kao diuretik, pročišćuje mokraćni sustav i bubrege, jer potiče pojačano mokrenje.Pomaže krvotoku te čisti krv od toksina i viška mokraćne kiseline.Djelotvorna je za snižavanje krvnog tlaka i oticanja krvnih žila.

Pomaže kod gripe i prehlade

Ulje kamilice efikasno je prirodno sredstvo protiv gripe i prehlade.Izaziva obilno znojenje, a tako odstranjuje toksine i uzročnike bolesti.Znojenje ujedno osvježava tijelo i pruža olakšanje tijekom povišene temperature.

Ublažava bolove

Kao izvrstan prirodan analgetik, ulje kamilice ublažava glavobolju, zubobolju i bol u mišićima i zglobovima.Učinkovito je protiv neuralgije  – smanjuje pritisak na deveti kranijalni živac i tako smanjuje bol.

Čisti i zacjeljuje kožu

Ovo ljekovito ulje vrlo je popularno u kozmetici. Pomaže zacijeliti ožiljke i pri odstranjivanju mrlja na koži.Izvrsno tonizira masnu kožu, uklanja masni sjaj te čisti akne od toksina i bakterija.Djelotvorno je kod ekcema, psorijaze, crvenila lica, dermatitisa i drugih problematičnih stanja kože.

Koristite ga kao prirodni sedativ

U ovu svrhu koristite eterično ulje rimske kamilice jer je ono ima bolji učinak na smirenje od ulja njemačke kamilice.Da biste iskusili blagodati ovog ulja na mentalno zdravlje, dovoljno je udisati njegov miris.Navlažite vatu ili maramicu s 5-7 kapi ulja i nekoliko minuta inhalirajte, držeći vatu ili maramicu blizu usta i nosa.Za smirenje kod jače psihičke napetosti,  pomoći će vam i nanošenje ulja direktno na kožu.Dvije kapi ulja kamilice nanesite na sredinu prsa i umasirajte nježnim pokretima.Ostale mogućnosti primjene ovog ulja su inhalacija iz posude vruće vode, mirisna svjetiljka ili topla kupka.Za tu primjenu, nakapajte pet do deset kapi u vodu.

Istaknuta svojstva ulja kamilice:

  • uklanja depresiju
  • smiruje
  • ublažava bol
  • snižava temperaturu
  • smiruje upale
  • dezinficira
  • djeluje antibiotski
  • suzbija grčeve
  • poboljšava probavu
  • pomaže kod zacjeljivanja rana.

Lokalna i oralna upotreba

U slučaju bolova u mišićima ili zglobovima, kao i opeklina, ranica ili akni, ulje nanesite na problematično mjesto i umasirajte ga.Bolujete li od upale probavnih organa, umasirajte par kapi ulja na kožu abdomena.Muči li vas loša probava, ulijte kap ili dvije u čašu vode i popijte.Možete ga primijeniti i kao vodicu za usta. U čašu vode dodajte par kapi ulja i tekućinom isperite usta.Nakon ispiranja, ispljunite tekućinu.
Testirajte ga na koži prije upotrebe.

Iako eterično ulje kamilice slovi kao blago i neiritirajuće, preporuka je testirati ga na koži u razrijedjenom obliku prije konkretne upotrebe.Možete ga razrijediti orahovim, bademovim, maslinovim ili jojobinim uljem.Za površinsku primjenu pomiješajte 8-15 kapi ulja kamilice s 30 mililitara drugog ulja i nanesite na kožu.

Eterično ulje – KAMILICA NJEMAČKA(Chamomilla matricaria), jakog protuupalnog i antialergijskog djelovanja. Primjenu nalazi u tretiranju upalnih stanja kože, kožnih alergija, seboreje, dermatitisa, psorijaze.

Eterično ulje kamilice (Matricaria chamomilla L.)

Lat.nazivMatricaria chamomilla L.redAsterales, obiteljAsteraceaerodMatricaria

ZEMLJA PORIJEKLA: Hrvatska

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni)

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom cvijeta

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE: β-farnezen, bisabolol oksid, bisabolol oksid A, bicikloseskvi felandren, α-bisabolol oksid A, biciklogermakren, α-bisabolol, kamazulen

 Eterično ulje  Kamilica njemačka djeluje protuupalno, antialergijski, analgetično, karminativno, kolagogno, sedirajuće, digestivno, spazmolitično, antistresno i umirujuće.

Djelovanje:

  • Koristi se za ublažavanje tegoba povezanih s nakupljanjem viška vode u tijelu: upaljeni zglobovi i tetive, reumatoidni artritis, išijas, sindrom karpalnog tunela.
  • Ublažava bolove u želucu, grčeve, nadutost, mučninu.
  • Koristi se za tretiranje obilnih menstruacija, te ublažavanje simptoma PMS-a i menopauze.
  • Donosi olakšanje kod uhobolje.
  • Regulira lučenje sebuma i ublažava upalna stanja kože: akne, prištiće.
  • Koristi se za njegu suhe i osjetljive kože. Takodjer je čest sastojak pripravaka za ublažavanje psorijaze i ekcema.
  • Umiruje osip, ubode i nadraženost, doprinosi lakšem zacjeljivanju ranica.
  • Koristi se u pripravcima za njegu grudi dojilja.
  • Otklanja štetni utjecaj psihičke i fizičke iscrpljenosti i nemira.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje: Pomiješajte do 20 kapi eteričnog ulja sa 50 ml baznog ulja (Neven). Nježnim pokretima umasirajte u područje abdomena, zglobova, ranice, ubode insekata, grudi.
  • Masaža: Pomiješajte do 15 kapi eteričnog ulja sa 50 ml baznog ulja (Neven). Nježnim pokretima umasirajte u kožu lica ili tijela.
  • Kupka: Dodajte do 5 kapi eteričnog ulja na žlicu meda ili sojinog vrhnja i pomiješajte s toplom vodom u kadi.
  • Kompresa: Nekoliko kapi eteričnog ulja dodajte u toplu vodu. Uronite čistu gazu ili ručnik, ocijedite, prislonite na bolno ili nadraženo područje.
  • Protiv nesanice: Nakapajte nekoliko kapi eteričnog ulja na maramicu ili vaticu i postavite uz uzglavlje prije spavanja.

Ne koristite eterično ulje na koži ukoliko ste alergični na neku od njegovih sastavnica.Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože: kapnite kap eteričnog ulja na pregib lakta i pričekajte. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.

Eterično ulje – KOMORAČ SLATKI (Foeniculum vulgare d.) – limfotonik i diuretik,izvrstan sastojak preparata protiv celulita i retencije vode. Koristimo ga za njegu masne, nečiste, ali i zrele kože kojoj nedostaje vlage.

Eterično ulje dobiveno destilacijom vodenom parom gornjih dijelova uzgojene biljke Foeniculum vulgaressp. vulgare var. dulce Miller, Apiaceae – slatki komorač

DIO BILJKE IZ KOJE SE DOBIVA ULJE: gornji dijelovi biljke

GLAVNE KEMIJSKE SASTAVNICE: anetol, metilkavikol, fenhon, α-pinen, limonen, feladendren

ZEMLJA PODRIJETLA: Mađarska

DJELOVANJE: Eksperimentalno je dokazano da anetol i fenhon djeluju sekretolitički na dišne puteve, pa se koristi kod problema s astmom i bronhitisom (inhalacijski). Ulje djeluje karminativno, estrogen-like, sapazmolitički i kao tonik probavnog sustava. Posjeduje i bakteriostatsko djelovanje pa se dodaje i kao konzervans različitim pripravcima. Zbog sadržaja neurotoksičnog ketona fenhona potreban je oprez kod doziranja i uporabe. Ne koristiti u trudnoći, za vrijeme dojenja i kod djece mladje od 6 godina.

Eterično ulje – LAVANDA PRAVA (Lavandula angustifolia), korisno je za njegu svih tipova kože, umiruje i zacjeljuje. Primjenu nalazi kod akni, opekotina, rana, gljivičnih stanja, ekcema, psorijaze, svrbeža, dermatitisa.

Botanički naziv: Lavandula angustifolia

Lavanda je jedna od vodećih biljaka u modernoj aromaterapiji. Njezina neškodljivost, izvrsna  tolerancija, neupitna djelotvornost, razlog su prisutnosti u svim  aromoterapijskim tretmanima. Širok raspon indikacija čini lavandu univerzalnim lijekom.

Glavne kemijske sastavnice: linalol,  linalil acetat

Dio za destilaciju: cvjetni  vrh

Djelovanje: snažan  antispazmolitik, antidepresiv, trankvilizer,  sedativ, snažan  regenerator  kože, snažan  analgetik, antimikrobiološko sredstvo i antiseptik, hipotenziv

Tradicionalne  indikacije:

–          stres, nemir, depresija, uzbudjenost, nesanica

–          mišićni  grčevi,  zakočenja

–          akne, ekcemi, dermatitis, rozacea, psorijaza, svrbež, upala, čirevi, rane, hematomi

–          reumatizam

–          arterijska  hipertenzija

–          problemi  uzrokovani  neurozama: migrene, ekstrasistole, astma, probavni  grčevi i mučnine.

Eterično ulje – LAVANDA ŠIROKOLISNA(Lavandula latifolia), izvrsno ulje za njegu masne kože, jer regulira proizvodnju sebuma. Pomaže u tretmanima ožiljaka i strija. Izvrsna kao prva pomoć kod opekotina, kao i u preparatima za njegu kože nakon sunčanja. Jako protugljivično djelovanje.

Botanički naziv:  Lavandula latifolia

Način uzgoja: organski uzgoj

Način dobivanja: destilacija vodenom parom

Dio biljke: cvijet

Zemlja porijekla: Španjolska; proizvedeno u Francuskoj

Sastav (komponente s najvećim udjelom): linalol, 1,8-cineol, kamfor.

Djelovanje: 

– antibakterijsko i antivirusno djelovanje,

– potiče iskašljavanje,

– infekcije na koži,

Način primjene: lokalna primjena.

Mjere opreza:

– ne koristiti kod djece ispod šest godina starosti

– ne koristiti tijekom trudnoće i dojenja.

Eterično ulje širokolisne lavande(L. spica, L. latifolia) ima blago bockavi miris, osvježavajuću notu i u usporedbi s eteričnim uljem prave lavande ima manje sladak miris. No, ako razmišljate o upotrebi eteričnih ulja raznih vrsta lavandi u kozmetici, upravo je ovo eterično ulje najblagotvornijeg djelovanja na kožu.

Izvrsno regenerira kožu, masnu, suhu i oštećenu. Ukoliko imate suhu kožu, dodajte u 30 mL hladno prešanog biljnog ulja badema, 15-20 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i nježno utrljajte u kožu neposredno nakon tuširanja.Za masnu kožu, umjesto badema upotrijebite hladno prešano ulje lješnjaka i koristite na isti način.

Često se za ulje “lavande” kaže kako je izvrsno protiv opekotina. Premda se doista mnoge vrste lavanda koriste kod blažih opekotina, upravo je širokolisna lavanda najdjelotvornija. Ukoliko ste se opekli, odmah kapnite na opečeno mjesto jednu do dvije kapi čistog eteričnog ulja širokolisne lavande. Nakon 15 minuta nakapajte ponovo istu količinu. Kod manjih opekotina, sigurno je da neće doći do nastajanja bolnih plikova na koži.

Nakon sunčanja, u 50 mL macerata nevena spravljenog u bademovom ulju nakapajte 25-30 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i namažite na opečenu kožu,(ne na suncu, nego navečer). Osjećaj peckanja će se smanjiti, a sutradan koža neće biti crvena i bolna. Pazite, nemojte ovakvo ulje koristiti kao sredstvo za sunčanje, već isključivo nakon sunčanja!

Eterično ulje – LAVANDA ŠPANJOLSKA(Lavandula stoechas) – nezaobilazno je u tretiranju strija i ožiljaka. Koristiti samo po savjetu educiranog aromaterapeta, zbog viskokog sadržaja ketona.

Botanički naziv: Lavandula stoechas

Eterično ulje španjolske lavande treba koristiti s velikim oprezom jer je neurotoksično. Nestručnom upotrebom vrlo lako može prijeći granicu kada prestaje biti korisno i postaje štetno.

Djelovanje: regeneracija kože, antibakterijsko djelovanje

Indikacije: strije, serozni otitis

U aromaterapiji se vrlo uspješno koristi kod kožnih oštećenja poput strija, kada se kombinira sa drugim eteričnim (smilje, ružmarin verbenon, sjeme mrkve) i biljnim uljima (plod divlje ruže, neven, pšenčine klice, macerat centele…).

Španjolska lavanda se koristi i za liječenje upale uha jer smanjuje stvaranje cerumena koji se pojačano stvara kod upale srednjeg uha.

Napomene: Ne uzima se oralno jer je toksično. Ne primjenjuje se na većim površinama tijela zbog neurotoksičnog i abortivnog djelovanja. Ne smiju ga koristiti trudnice, dojilje i djeca.

 Eterično ulje – LAVANDIN KLON ABRIAL(Lavandula x hybrida) – pomaže u tretiranju gljivica, čest sastojak preparata za tretiranje popucalih i lomljivih kapilara.

Uzgoj: konvencionalan.

Zemlja podrijetla: Francuska

Način dobivanja: destilacija vodenom parom biljke u cvatu

Glavne kemijske sastavnice: linalol, linalil-acetat, kamfor, 1,8-cineol, borneol, terpinene-4-ol, ocimen, lavandull-acetat

Djelovanje: njeguje sve tipove kože, a naročito masnu kožu; ekspektorans; protugljvično djelovanje

Indikacije: dišne infekcije, regeneracija kože, gljivične kožne infekcije

Lavandin klon abrial ima vrlo slično djelovanje poput širokolisne lavande.
Zanimljiva mu je primjena kod krhkih i lomljivih kapilara, te je obavezan sastojak u terapijskim mješavinama za tu poteškoću.

Oprez: Eterično ulje lavandina abriala je fototoksično, pa se ne smije nanositi na koži barem 8 sati prije izlaganja UV zrakama (sunčanje, solarij).

Kod nas se često olako barata izrazom ulje lavande. Ulje lavande može značiti doslovno svašta, a ovdje ćemo Vas upoznati s nekoliko vrsta eteričnog ulja lavande, koja su odreda različitog sastava i djelovanja.U rod (latinski Lavandula) spada čak pedesetak različitih vrsta lavandi, njenih križanaca i klonova. Ulja tih različitih vrsta imaju sasvim različito djelovanje, jer imaju i različit kemijski sastav.

 Hvarska lavanda zapravo uopće nije lavanda, već lavandin, odnosno križanac prave i širokolisne lavande. U Hrvatskoj općenito rastu i sade se lavandini, jer daju izdašnije količine eteričnog ulja od prave lavande. Lavandini najčešće nemaju fini miris poput prave lavande, a imaju i potpuno drugačije djelovanje.

Eterično ulje – LIMUN(Citrus limon) – antiseptik, baktericid. Smanjuje lomljivost kapilara, prevenira nastanak proširenih vena, koristan kod njege masne i kože s aknama, kao i kod rosacee, herpesa, bradavica.  Ulje je fototoksično.

Limunovo eterično ulje dobije se od ploda limunova drveta (lat. Citrus lemon), donosi široku paletu zdravstvenih dobrobiti.Povjesničari su pronašli dokaze da se limun u svrhu liječenja koristi već tisućama godina u Kini, Indiji i dijelovima Arapskog poluotoka.Uvezen je u Europu tijekom Križarskih ratova te je s vremenom dobivao na popularnosti, dok se nije ukorijenio s početkom 16. stoljeća.U Ameriku je prevezen tek 1493. te da se proširio Novim svijetom zahvaljujući španjolskim osvajačima.

Ljekovito djelovanje limuna i njegovog ulja

James Lind je 1747. prvi počeo eksperimentirati s limunovim sokom prilikom proučavanja mornara koji su patili od skorbuta.Otkrio je da dodavanje ovog voća u prehranu uvelike sprječava tu bolest. Danas znamo da je za to zaslužno obilje vitamina C u limunu.Učinke limuna i njegova dragocjena ulja uočili su ne samo liječnici i aromaterapeuti, nego i pisci i pjesnici.Tako je Maude Grieve u svojoj knjizi o biljnoj medicini istaknula da je “limun najmoćnije voće koje se može rabiti u svrhu očuvanja zdravlja.“Ljekovite moći svježeg limuna zadržane su i u njegovom ulju.Ovo ulje ublažava depresiju i tjeskobu, jača koncentraciju, podiže vitalnost, liječi ranice i poboljšava rad imuniteta.Isparavanja eteričnog ulja limuna djeluju poticajno na središnji živčani sustav i psihičke funkcije.Kao i druga citrična ulja, limunovo podiže raspoloženje, ublažava tjeskobu i zabrinutost te smanjuje stres.Uz to, povećava motivaciju, jača koncentraciju i poboljšava pažnju.Udisanje molekula limunovog ulja smanjuje znojenje, ublažava grlobolju i olakšava tegobe izazvane bronhitisom.Smatra se da limunovo ulje potpomaže mršavljenju, ublažava napadaje astme i liječi želučane bolesti.Ako imate visoku temperaturu, posegnite za uljem limuna, jer ono potvrdjeno djeluje protiv gripe i drugih zaraznih bolesti poput malarije i tifusa.

Benefiti limunovog ulja:

  • podiže raspoloženje
  • smanjuje tjeskobu i stres
  • ublažava nesanicu
  • jača koncentraciju
  • podiže energiju
  • rastjeruje glavobolju
  • dezinficira rane
  • potpomaže mršavljenju
  • dobro djeluje na problematičnu kožu
  • poboljšava probavu
  • štiti od virusa
  • pomaže kod bronhitisa i astme
  • stimulira rad jetre i bubrega.

Kako koristiti limunovo ulje:

Limunovo se ulje može koristiti na brojne načine – raspršivanjem u zrak, lokalnom primjenom na tijelo ili unutrašnjim uzimanjem, pri čemu trebate paziti da koristite pravo, 100% prirodno ulje limuna.Za raspršivanje eteričnog ulja limuna možete koristiti difuzer ili mirisnu svjetiljku.Udisati ulje možete i uz pomoć inhalatora, a možete ga dodati u toplu kupku.Za primjenu u raspršivaču ili mirisnoj svjetiljci dovoljno je u vodu ukapati četiri do osam kapi limunovog ulja.Za korištenje u kupki, ukapajte tri do pet kapi u toplom vodom napunjenu kadu. Ako ste dugo u kadi, nakon 30 minuta dodajte još poneku kap.Za inhalaciju, ukapajte tri kapi u lonac s pola litre vruće vode, nadvijte se nad lonac i prekrijte glavu ručnikom.

Lokalna primjena

Zahvaljujući antibakterijskim svojstvima, limunovo ulje dezinficira rane i pomaže im da brže zacijele.Kao adstringentno sredstvo, zatvara pore, zacjeljuje akne i smanjuje bol od ujeda i uboda.Nanesite kap limunova ulja na masnu kožu da biste obuzdali rad lojnih žlijezda.Malo limunovog ulja dodano šamponu smanjuje mašćenje kose i pospješuje odstranjivanje prhuti.Umasirajte limunovo ulje na celulit da biste poboljšali cirkulaciju i uklonili toksine iz stanica.Utrljajte ga na žulj da biste smanjili bol i upalu.U čašu vode nakapajte par kapi limunova ulja i upotrijebite smjesu za ispiranje usta.Kod nanošenja ulja direktno na kožu razrijedite ga temeljnim uljem kao što je orahovo, jojobino ili maslinovo.

Unutrašnja primjena ulja limuna

Dodajte kap limunova ulja u jutarnji čaj ili shake da biste si podigli energiju na početku dana.Nakapajte par kapi limunova ulja u jelo da biste poboljšali njegov okus.Ovo ulje dodano pomaže protiv žgaravice i općenito spore probave.Korisno je i u slučaju bolesti izazvanih hipovitaminozom, anemije i povišenog krvnog tlaka.Preporučuje se za promicanje krvotoka, što pogoduje dijabetičarima i ljudima koji se nedovoljno kreću.Potpomaže mršavljenju, a blagotvorno djeluje i na bolesti želuca.

Eterično ulje – LIMUNSKA TRAVA(Cympobogon flexuosus) – snažan antiseptik i baktericid; pomaže kod sportskih ozljeda, istegnuća, modrica. Korisno za njegu kože s proširenim porama. Djeluje lipolitično, pa se koristi u mješavinama protiv celulita i pretilosti.

Limunska trava je biljka sa snažnim antioksidativnim svojstvima.Izgleda poput trave sa stabljikom nalik lukovici, a mirisom i okusom podsjeća na limun.Upotrebljava se i kao o začin, osobito u tajlandskoj i vijetnamskoj kuhinji.Sadrži vitamine A, C i B, folate, te minerale cink, kalcij, kalij, magnezij i željezo, koji su potrebni za zdravo funkcioniranje ljudskog organizma.Ima široku primjenu kod raznih oboljenja zahvaljujući svojim brojnim ljekovitim svojstvima.

Limunska trava djeluje:

  • antiseptik,
  • antibakterijski,
  • protuupalno,
  • protugljivično,
  • sedativno,
  • antikancerogeno,
  • kao diuretik,
  • kao repelent.

“Limunska trava poznata je i kao lijek protiv nadutosti”.

Pripremite čaj od limunske trave

Najbolji način da uživate u dobrobitima limunske trave jest u obliku svježe pripremljenog čaja.

Osnovni recept za pripremu ovog čaja je vrlo jednostavan:

  • U šalicu vruće vode dodajte 1 čajnu žlicu svježe ili sušene limunske trave.
  • Ostavite da se namače 10 minuta.
  • Potom procijedite i dodajte med po želji.
  • Konzumirajte odmah.

Čaj od limunske trave i metvice

Sastojci:

  • 2 stabljike limunske trave, grubo nasjeckane (plus 1 stabljika za miješanje napitka)
  • nekoliko listića metvice
  • malo meda.

Priprema:

U čajnik stavite limunsku travu i metvicu pa prelijte vrućom vodom.Ostavite da odstoji 10 minuta.Procijedite i prelijte u šalice ili čaše.Uzmite dodatnu stabljiku limunske trave pa njom lagano promiješajte čaj i dodajte još nekoliko listića metvice u svaku šalicu.Po želji, dodajte malo meda pa promiješajte.

Zašto je dobro svakog dana popiti čaj od limunske trave?

1. Smanjuje probavne tegobe

Budući da limunska trava ima antiseptička svojstva, ona uništava bakterije u probavnom traktu te ublažava žgaravicu, nadutost, zatvor i lošu probavu.

2. Ublažava simptome prehlade i gripe

Ova biljka sadrži dovoljnu količinu vitamina C da osnaži vaš imunološki sustav.Konzumiranjem čaja od limunske trave ublažit ćete simptome poput kašlja, suhog grla, bolova u mišićima i glavobolje.

3. Potiče detoksikaciju

Zahvaljujući diuretičkim svojstvima, svakodnevnom konzumacijom ovog čaja očistit ćete bubrege, jetru, gušteraču i mjehur.Čaj od limunske trave snižava razinu mokraćne kiseline koja donosi mnoge zdravstvene rizike.

4. Olakšava glavobolju i migrenu

Istraživanja su pokazala da limunska trava djeluje poput aspirina te ublažava glavobolju i migrenu.Kako biste smanjili glavobolju, popijte dnevno šalicu-dvije ovog zdravog čaja.

5. Ublažava simptome artritisa

Zahvaljujući protuupalnim svojstvima, čaj od limunske trave je dobar saveznik u borbi protiv raznih vrsta bolova.Fitonutrijenti iz ove biljke potiču cirkulaciju te pomažu ublažiti grčeve u mišićima, bol pri uganuću i bolove u ledjima.Ukoliko bolujete od artritisa, reume ili gihta, preporučuje se popiti šalicu čaja dnevno kako biste ublažili simptome.

Ulje protiv bolova

Izradite mješavinu od ulja limunske trave i kokosova ulja u omjeru 1:2.Tu mješavinu nanesite na bolno područje i nježno izmasirajte.Ponavljajte postupak nekoliko dana zaredom.

6. Poboljšava kvalitetu sna

Zahvaljujući sedativnim svojstvima, šalica čaja od limunske trave u večernjim satima umirit će vaše mišiće i živce.Pomoći će vam da brže zaspite, a usto ćete spavati kvalitetnije – smireno i dulje.

7. Pridonosi zdravlju vaše kože

Vitamin C iz limunske trave ublažava kožne probleme.Limunska trava je poznata kao adstringent i antiseptik pa je osobito korisna za masnu kožu sklonu aknama na koju djeluje kao pravi tonik.Budući da svakodnevna konzumacija čaja od ove biljke odlično čisti i detoksicira organizam, pridonijet će sjaju i ljepoti vaše kože.

8. Štiti od raka i pomaže mršavljenju

Limunska trava sadrži antioksidativno eterično ulje citral, koje potiče razgradnju masnoće u predjelu abdomena.Takodjer štiti i od djelovanja slobodnih radikala u organizmu.Stoga je čaj odličan izbor za one koji žele smanjiti broj kilograma, ali i zaštititi se od karcinoma.

Eterično ulje – LOVOR (Laurus nobilis) potiče regeneraciju stanica, koristimo ga kod akni, čireva, psorijaze, afti. Pomaže kod reumatoidnog artritisa, te mišićnih bolova i grčeva. Koristan dodatak preparatima za njegu kože s popucalim kapilarima i proširenim venama. Djeluje protiv gljivica.

ZA DIŠNE INFEKCIJE, ZA GLJIVIČNE INFEKCIJE, ZA MIŠIĆE I ZGLOBOVE, ZA SMIRENJE

Lovor ima antibakterijska i antivirusna svojstva, izvrstan  fungicid, mukolitik i ekspektorans, visoko učinkovit  analgetik  i  antineuralgik, regulator simpatičkog i  parasimpatičkog nervnog sustava.

Izvorno  iz  mediteranskog  bazena, lovor stvara izvanredno eterično ulje koje se premalo koristi u aromaterapiji.

Botanički naziv: Laurus nobilis

Glavne kemijske sastavnice: 1,8 cineol

Dio za destilaciju: listovi

Djelovanje: antibakterijska i antivirusna svojstva, izvrstan  fungicid, mukolitik i ekspektorans, visoko učinkovit  analgetik  i  antineuralgik, regulator simpatičkog i  parasimpatičkog nervnog sistema.

Tradicionalne  indikacije:

–          kronični sinusitis, bronhitis, gripa,

–          ginekološke i probavne gljivične infekcije,

–          gingivitis, paradontoza, upala čira,

–          artritis, neuritis, reumatizam, neuralgija,

–          dispepsija, gubitak apetita, kolitis, nadimanje,

–          akne, psorijaza, bolni natisci, proširene vene,

–          nemir, psihoze, depresija,

–          dječje  bolesti: vodene  kozice, ospice.

Napomena: moguće alergijske reakcije. Ne  preporuča se u prva 3 mjeseca trudnoće.

 Eterično ulje – MANDARINA(Citrus reticulata) – pomaže kod masne i problematične kože. Često se koristi u recepturama protiv strija za trudnice. Preporuča se i za tretiranje gojaznosti i celulita.

Mandarina se ubraja medju najotpornije agrume pre­ma hladnoći. Zbog toga se ona može komercijalno, bez većeg rizika, uzgajati duž obale srednje i južne Dalmacije te je postala gospodarski najvažnija medju ostalim vrstama agruma. Za naše uzgojno područje najznačajnija je skupina Satsuma ili Unshiu man­darinka. Iako sliči svojem srodniku naranči, njezina kora se puno lakše guli, kriške lakše odvajaju, a okus joj je sladji. U 100 g mandarine ima 30 mg vitamina C (naranča na istu količinu ima 50 mg C vitamina), a tu su i vitamini B skupine, minerali kalcij, magnezij, cink, pa čak i 160 mg kalija, koji je, izmedju ostalog, zaslužan za dobar rad srca.

Agroekološki uvjeti za uzgoj

Temperatura

Najopasnije su niske temperature tijekom stude­nog ili početkom prosinca te krajem ožujka i počet­kom travnja, jer rani jesenski i kasni proljetni mrazevi mogu uništiti lišće, izboje i plodove. Kod do­bro pripremljenih stabala za zimu, mrazevi i do -4,5 °C ne nanose znatne štete. Pri temperaturama od -4,5 °C do -6 °C može doći do oštećenja lišća i jedno­godišnjih izboja, a ako se temperatura spusti ispod -10 °C, može stradati čitavo stablo, sve do podloge. Najosjetljivija su mlada stabla u dobi do 5 godina. Visoke temperature zraka same po sebi nisu ograničavajući čim­-benik uzgoja, ali one obično donose nisku relativnu vlagu zraka i suhe vjetrove, koji nepovoljno djeluju na mandarinu. Zasjenjivanjem područja oko stabala ili navodnjavanjem mogu se ublažiti posljedice, odnosno može se sniziti temperatura tla u zoni korijenovog sustava.

Relativna vlaga zraka

Ako se relativna vlaga zraka spusti ispod 50 % (kad su temperature više od 30 °C), može doći do poremećaja u fiziološkim funkcijama stabala, što se očituje u opadanju zametnutih plodića te značaj­nom smanjenju uroda. Ako se relativna vlaga zraka spusti do 30 %, a bude popraćena visokim tempe­raturama i suhim južnim vjetrom, transpiracija se naglo pojačava te korijenov sustav nije u stanju opskrbiti korijen do­voljnom količinom vode, pa biljka crpi vodu iz plodova, koji zbog toga opadaju. Ta nepovoljnost našega klimata može se ukloniti povećanjem relativne vlage zraka orošavanjem krošnje.

Voda

Količina vode za navodnjavanje može biti ograničavajući čimbenik za uzgoj mandarine koja je posebno osjetljiva od svibnja do listopada. Količina vode za navodnjavanje za uzgoj mandarine koja je posebno osjetljiva od svibnja do listopada iznosi 3 000 – 5 000 l vode za jedan hektar nasada.

Tlo

Razina pod­zemne vode trebala bi biti ispod 80 cm. Osim toga, opasne su i stajaće vode, koje mogu biti posljedica nepropusnosti tla ili visoke razine pod­zemne vode. Mandarina se može uzgajati na svim tlima, osim ako su osobito glinasta i glinasto-ilovasta. Najpovoljnija su srednje propusna tla, s dovoljno organske tvari ili humusa, dobroga kapaciteta za vodu, dovoljno duboka za razvoj korijenova sustava te stvaranje pričuva (rezervi) vode. Reakcija tla trebala bi biti slabo kisela (pH 6,0 do 6,5) te slabo do srednje alkalna u velikom dijelu primorja (pH 7,5 do 8,0), s velikom količinom ukupnog, a malom količinom aktivnog vapna (ne više od 10 %).

Izbor položaja za podizanje nasada

Najpogodniji su južni, jugozapadni i jugoistočni položaji, a najnepovoljniji sjeverni. Najpovoljniji su južni položaji bliže moru ili uz korita rijeka, gdje je stalno kretanje zračnih masa. Vrlo su važni mikroklimatski čimbenici poput udaljenosti od mora, ekspozicije reljefa i nadmorska visina.

Priprema tla za sadnju

Nakon procjene mogućnosti uzgoja mandarine na osnovi proučavanja ekoloških uvjeta nekog područja, stručnjak projektira nasad. Priprema tla za sadnju sastoji se od čišćenja parcele od ostataka prošlih kultura, ravnanja terena i rigolanja. Na temelju laboratorijskih analiza tla, tlo se obogaćuje potrebnim hranji­vim elementima koji se dodaju prije dubokog oranja (meliorativna gnojidba), a u količinama i obliku koje preporučuju stručnjaci. Gnojivo se rasipa ravnomjerno po cijeloj površini, na­kon čega se izvodi duboko oranje na dubinu koja se preporuči, a obično od 40 – 50 cm. Duboko oranje najbolje je obaviti tijekom ljeta jer je kakvoća rada najbolja, a i korovi se lakše uništavaju.

Prije sadnje prilazi se razmjeravanju i obilježavanju sadnog mjesta prema planu sadnje, iz kojeg se vide raspored sadnog mjesta, smjer i orijen­tacija redova. Najbolje je ako se sadnice sade pomoću sadne daske, a tada su potrebna tri kolčića koji odredjuju središte sadnog mjesta. Nakon što smo razmjerili i obilježili sadna mjesta, neposredno prije sadnje kopaju se jame. To se može obaviti strojno, voćarskim svrdlom ili ručno. Ako je obavljeno rigolanje, jame su ma­nje, a ako nije, kopaju se veće jame da bi se barem djelomično popra­vila struktura tla te provela naknadna meliorativna gnojidba, gnoje­njem jame mineralnim i organskim gnojivom. U tom slučaju jama se kopa jedan do dva mjeseca prije sadnje.

Nepovoljno djelovanje sjever­nih i južnih vjetrova smanjuje se podizanjem vjetrozaštitnih pojaseva, koji se sastoje od armature s mrežom ili pak od drveća, najčešće maslina ili čempresa. Bilo bi poželjno da se vjetrozaštitni pojasevi mogu posaditi nekoli­ko godina prije mandarina, da bi mlade sadnice odmah nakon sadnje imale odgovarajuću zaštitu od vjetra.

Sade se sadnice nabavljene u specija­liziranim rasadnicima koji provode zdravstvenu kontrolu matičnih nasada i sadnica na bolesti, štetnike i nematode. Svaka sadnica treba imati etiketu na kojoj se vidi ime rasadnika, sorta, podloga, klasa i broj deklaracije, kojom se jamči da je sadnica bila pod stručnim nad­zorom. Sadnice je najbolje naručiti godinu dana prije sadnje. One su obično u plastičnim kontejnerima, pa se sadnja može obavljati tijekom cijele godine ako ima dovoljno vode za natapanje. U toplijem području može se saditi početkom jeseni, nakon prvih obilnih kiša, a na hladnom i vjetrovitom području preporučuje se proljetna sadnja.

Mandarina Unshiu ne uzgaja se na vlastitom korijenu nego na podlozi drugih vrsta i rodova Citrus, Poncirus i njihovih hibrida. Koje će se podloge odabrati za uzgoj, ovisi o proizvodnom području, odnosno o njegovim klimatskim i edafskim (reljefnim) prilikama. Najviše upotrebljavane podloge za man­darinu u svijetu su Poncirus trifoliata, Gorka na­ranča, Juzu (Citrus junos), Ichangensis (C. ichan-gensis), Limun sorte Mayer, Citranži – hibridi P. tri­foliata s narančom C. sinensis, te hibridi P. trifoliata s grejpom (C. paradisi) koji se nazivaju Citrumelo. U našim uvjetima uzgoja najznačajniji je utjecaj podloge na otpornost prema hladnoći, što znači da o vrsti podloge ovisi mogućnost uspješnog uzgoja mandarine Unshiu.

Prema vremenu zriobe preporučuju se: Vrlo rane: Zorica rana, Ichimaru i Chahara; Rane sorte: Okitsu i Miho; Srednje kasne sorte: Kuno i Seto; Kasne sorte: Owari 145 (selekcija s Korzike, otporna na niske temperature), Ootcu – sorta man­darine Unshiu s najkvalitetnijim plodovima te Aoshima, krupnoplodna sorta, pogodna za dulje čuvanje.

Pri sadnji treba paziti na mjesto cijepljenja, a sadi se malo pliće jer će sigurno doći do slijeganja. Uz sadnicu se stavlja kolac sa sjeverne strane, a na samu sadnicu kartonski ili pla­stični štitnik koji služi kao zaštita deblu od sunčevih opeklina, od smrzavanja zimi, od prevelikog isušivanja zbog bure, kao zaštitnik od glo­davaca i da spriječi rast izboja s podloge i suvišnih izboja plemke. Nakon sadnje po­trebno je svaku sadnicu za­liti s 10 do 15 litara vode. Zalijevanje je po­trebno ponoviti sedam do deset dana nakon sadnje. Sadnice se vežu uz kolac, a vezanje se obavlja u obli­ku broja osam. Vezove je potrebno tijekom vegetaci­je provjeravati da se ne bi urezali u mladu biljku. Na­kon sadnje, treba prikratiti sadnice na željenu visinu da bi se mogle iz postranih pupova razviti buduće skeletne grane.

Mandarina ima tendenciju stva­ranja krošnje u obliku vaze, pa nije teško oblikovati upravo takav uzgojni oblik. U tom cilju može se već u rasadniku ili nakon sadnje intervenirati orezivanjem na željenu visinu. Obično se orezuje na visinu 40 do 60 cm, na onome dijelu gdje je sadnica dovoljno zrela. Iz gornjih pupova razvije se nekoliko postranih izboja, od kojih se dobiju tri do četiri pravilno rasporedjena izboja. Ostali izboji moraju se od­straniti. Da bi izboji dobili pravilan kut granjanja od središnje osi, po­trebno ih je usmjeriti, što se može činiti pomoću trstike ili pomoću po­sebnih šablona specijalno napravljenih za tu svrhu. Kad primarne skeletne grane dostignu dužinu 30 do 40 cm i kad su na toj dužini zre­le, prikraćuju se da bi se tijekom vegetacije iz njih dobili novi izboji koji su zapravo sekundarne grane. Prikraćivanjem sekundarnih grana na istu dužinu dobivaju se gra­ne trećeg reda, a njihovim prikraćivanjem dobivaju se grane četvrtog reda, koje bi trebale biti rodne.

Redovna rezidba mandarina pro­vodi se nakon prestanka opasnosti od mrazeva, u ožujku, a ljetna tijekom travnja i vegetacije. Grančice koje rastu u unu­trašnjosti krošnje odstranjuju se jer ne daju kvalitetne plodove. Prikraćuju se vodopije, ako nisu uklonjene ljetnom rezidbom, režu se suhe, bolesne grane, koje se preklapaju ili koje su oštećene. Tijekom vegetacije provodi se ljet­na rezidba, prikraćivanje izboja (pinciranje), te povijanje izboja ili uk­lanjanje okomitih izboja (vodopija). Rezidba tanjih grana izvodi se škarama, a debljih pilom. Nakon rezidbe, sve veće rezove treba pre­mazati voćarskim voskom. Orezane grane i grančice treba skupiti i spa­liti.

Mandarina razvija korijen bliže površinskom sloju tla, pa se ne pre­poručuje duboka obrada. Rana proljetna obrada počinje kada se tlo do­voljno prosuši, a obično se izvodi sredinom ožujka. Tom obradom isto­dobno se zaorava stajski gnoj te osnovno mineralno gnojivo. Obično je to oranje do 25 cm dubine. Ljetna obrada provodi se prema potrebi, a obično nakon svakog ili svakoga drugog navodnjavanja radi »zatva­ranja« vlage u tlu te sprječavanja rasta korova. Ljet­na obrada izvodi se tanjuračama, drljačama i kultivatorom. U mladim nasadima obrada unutar reda obavlja se ručno, a u starim nasadima bočnim frezama ili se prostor tretira herbicidima. Dubina ljetne obrade je 10 – 15 cm. Jesenska obra­da obvezatno se obavlja nakon berbe mandarina i to plugom jer se tlo zbog gaženja dosta zbije.

Pri podizanju nasada mandarina obavlja se meliorativna gnojid­ba tla fosfornim i kalijevim gnojivima, u količini koja je potrebna, na osnovi kemijske analize tla. Drži se da je tlo dobro opskrbljeno osnov­nim hranjivim elementima ako u 100 grama tla ima 20 mg fosfora i 40 do 50 mg kalija u sloju do 60 cm dubine. U rodnom nasadu mandarina gnojidbom se održava plodnost od­nosno nadoknađuje se količina hraniva koja se iznosi iz tla. Kao najpovoljnija količina hraniva preporučuje se gnojidba s 300 g dušika, 140 g fosfora i 200 g kalija po stablu mandarine u rodu. Stajski se gnoj dodaje koncem veljače ili početkom ožujka zajedno s osnovnom mineralnom gnojidbom.

Mandarina Unshiu traži dosta vlage i vrlo je osjetljiva na nedostatak vode u tlu tijekom vegetacije, od svibnja do listopada. Količina vode po­trebna za natapanje mandarine ovisi o sasta­vu tla, razini podzemne vode, evapotranspiraciji, gu­stoći nasada i mnogim ostalim klimatskim čimbenicima. U našim klimatskim prilikama prosječno je potrebno 3 000 – 5 000 m3 vode za jedan hektar nasada. Kvalitetna voda za natapanje ne smije imati pH vrijednost veću od 8, ukupna količina soli ne smije biti veća od 700 mg/l, količina klora ne veća od 150 do 200 mg/l, a količina bora ne smije biti veća od 0.5 ppm.

 Eterično ulje – MIRTA,kt. CINEOL (Myrtus communis) – djeluje regenerativno, astrigentno i antialergijski, te regulira proizvodnju sebuma, stoga je ulje odabira za njegu masne kože.

Porijeklom iz mediteranske regije, mirta je zeleni grm s mirisnim granama, ovalnim listovima i bijelim cvijećem. U Bibliji se spominje kao simbol božanske velikodušnosti, a u Kur’anu kao rajski grm. Ona simbolizira ljubavnu poeziju za arapske pjesnike, hrabrost za Rimljane i mir kod Židova i muslimana. U grčkoj mitologiji, mirta je posvećena Veneri (božici ljubavi) jer ima krepost rođenu iz ljubavi i održavanja.

Glavna svojstva:

Venozna i limfatička dekongestija, antispazmičko sredstvo.

Tradicionalne indikacije:

– Hemoroidi, varikoziteti,

– Spazmički enterokolitis,

– Dismenoreja.

Preporučene doze:

Vanjska upotreba: kod problema sa limfom i venama, masirati noge odozdola prema gore, sa 3 kapi EUPK Mirte + kapi lješnjakovog ulja 2-3x dnevno.

Korisne informacije:

Ne preporuča se trudnicama u prva 3 mjeseca trudnoće.

Savjet stručnjaka:

U svakodnevnom životu, 1 kap EUPK Myrtus communis KT myrtenyl acetata i 1 kap EUPK Cupressus sempervirens u 5 kapi BU lješnjaka, spriječit će tegobe proširenih vena i riješiti sve probleme koji se odnose na cirkulaciju.

Eterično ulje – MIRTA kt. MIRTENIL ACETAT(Myrtus communis), izvrstan venotonik i limfotonik, sastojak preparata za tretiranje proširenih i upaljenih vena, hemeroida, celulita.

Botanički naziv: Myrtus communis ct. acetate de myrtenyle

Djelovanje: antispazmičko djelovanje, venozna i limfatička dekongestija

 Tradicionalne indikacije:

– Hemoroidi, varikoziteti,

– Dismenoreja,

– Spazmički enterokolitis.

Primjena:

Vanjska upotreba: kod problema sa venama i limfom, masirati noge u smjeru prema srcu, sa 3 kapi eteričnog ulja Mirte i lješnjakovog ulja 2-3x dnevno.

Napomene: Ne preporuča se trudnicama u prva 3 mjeseca trudnoće.

Savjet stručnjaka: pomiješajte 1 kap eteričnog ulja Myrtus communis KT myrtenyl acetata i 1 kap eteričnog ulja čempresa u 5 kapi baznog ulja lješnjaka za tegobe proširenih vena i probleme cirkulacije.

Eterično ulje – NARANČA GORKA(Citrus aurantium ssp. amara) – pomaže kod usporene cirkulacije, mišićnih grčeva izazvanih nervnom napetošću. U njezi kože korisno je kod tretiranja akni.

Botanički naziv: Citrus aurantium

Opis: Gorka naranča je sjajan primjer kako se iz jedne biljke mogu dobiti tri različita eterična ulja: tiještenjem usplođa dobiva se eterično ulje gorke naranče, destilacijom listova petit grain gorke naranče, a destilacijom cvjetova dragocjeni neroli.

Djelovanje: potiče probavni sustav i cirkulaciju, smiruje

Gorka naranča djeluje smirujuće, pruža dobro raspoloženje i optimizam.

Indikacije: otežana probava, nadutost, slab apetit, spazmi kod gastritisa, usporena cirkulacija; nervoze, tjeskobe, izrada parfema.

Pomaže kod usporene cirkulacije, kod otežane probave (tonik probavnog sustava) i smanjenog apetita.Ugodan i osvježujući miris citrusne note koristi se u prirodnoj parfumeristici.

 Eterično ulje – NARDA (Nardostachys jatamansi) – stimulira vensku cirkulaciju, djeluje protuupalno. Ulje izbora za tretiranje psorijaze, peruti, alergija kože, osipa i upala. Pomaže kod proširenih vena i hemeroida.

Nard, jatamansi BIO, organsko eterično ulje narda – Florihana

Botanički naziv:  Nardostachys jatamansi

Djelovanje: umirujuće na cijeli organizam; nezaobilazno ulje u tretmanima psorijaze; fleobotnik; parfemski miris

Način uzgoja: divlji rast

Način dobivanja: destilacija vodenom parom

Dio biljke: cijela biljka

Zemlja porijekla: Nepal; proizvedeno u Francuskoj

Glavne kemijske sastavnice: valeranon, alfa-selinen, valerenal.

Eterično ulje – NEROLI(Citrus aurantium ssp. amara) – jedno od najcjenjenijih ulja za njegu kože. Dobro za sve tipove i stanja kože, a posebice za osjetljivu, tanku, dehidriranu, nadraženu te kožu s proširenim porama. Regulira proizvodnju sebuma, zadržava vlagu u koži, potiče regeneraciju stanica kože. Ulje izbora za tretiranje ožiljaka i prevenciju strija u trudnoći. Pomaže i kod popucalih i lomljivih kapilara.

Eterično ulje nerolija ima bistar, svjež, cvjetni miris koji je istovremeno sladak i lagano gorak. Dobijemo ga iz cvjetova drveta gorke naranče. Talijanska princeza Nerola je predstavila esenciju drva gorke naranče  kao moderan miris u 17. stoljeću i otada eterično ulje nosi njezino ime. I Kleopatra i Leonardo da Vinci voljeli su neroli, a ayurvedska medicina koristi ga već tisućama godina. Dok eterično ulje nerolija dobivamo iz cvijeta drveta gorke naranče, et. ulje petitgrain dobivamo iz lišća i grančica, a gorku naranču iz kore voća.

U povijesti se neroli koristio za parfeme, aromu hrane i kao čaj. Aromaterapeuti koriste neroli u mješavinama za dobro raspoloženje, promovirajući mentalnu bistroću i romantiku. Neroli se najčešće nalazi u parfemima i kolonjskim vodicama a dodaje se i losionima, kremama za kožu, uljima za tijelo, sapunima, hidratantnim kremama i sredstvima za kupanje. U njezi kože neroli pomaže u toniranju tena.

Maksimalno razrijediti 6% za odraslu osobu, a 1% za djecu.

 Eterično ulje – NIAULI (Melaleuca quinquenervia) – korisno u tretmanu akni, posjekotina, ogrebotina, ožiljaka i strija, psorijaze, opekotina, prevenira oštećenja kože kod terapije zračenjem. Jedan je od najvažnijih antialergena medju eteričnim uljima (zanimljivo, pelud niaulija je jedan od najjačih alergena!). Pomaže kod infekcija herpes virusima, HPV-om, kao i kandidom. Čest sastojak pripravaka za tretiranje proširenih i upaljenih vena i hemeroida i popucalih kapilara, kao i celulita.

Aromatične  tvari: 1,8  cineol, viridiflorol

Dio  za  destilaciju: listovi

Niauli  proizvodi  eterično  ulje  značajno  po  svom  djelovanju  i  toleranciji  i  nekad  poznato  kao  gomenol.  Kao  prava  lavanda, smatran  je  kao  lijek  za  sve  zbog  širokog  raspona indikacija. Mnogostruki  rezultati  dobiveni  kroz upotrebu,  dopuštaju  da  bude  klasificiran  izmedju  vrhunskih  10  eteričnih  ulja  koja  koriste   informirani  kupci.

Glavna  svojstva:

Selektivno  antibakterijska  svojstva* fungicid* antimikobakterijski*  antikataralno, ekspektoralno, miomirisno* otčepljenje  vena* kožna  radiozaštita* antivirusno* tonik  za  kožu, lokalno.

Tradicionalne  indikacije:

–          bakterijske ili  virusne  infekcije  respiratorne  sluznice: bronhitis, prehlade, sinusitis, faringitis

–          herpes  zoster, vodene  kozice, oralni  herpes

–          ginekološke  infekcije : genitalni  herpes, cervikalna  displazija, kondiloma  akuminata, leukoreja

–          proširene  vene, kapilare, hemeroidi

–          prevencija  na  opekline  od  radioterapije

–          rane, psorijaza, akne

Korisne  informacije:

Ne  koristiti u prva  3  mjeseca  trudnoće* iritacija  kože  moguća, ukoliko  se  koristi  čisto.

Eterično ulje – PACHOULI(Pogostemon patchouli) – djeluje diuretično, flebotonično i adstrigentno. Koristi se u mješavinama za tretiranje celulita, proširenih vena, hemeroida. Potiče regeneraciju kože, umiruje je i vlaži, pa se koristi za tretiranje ispucale, naborane, suhe, upaljene, kao i masne kože s proširenim porama. Pomaže kod akni, ožiljaka, opekotina, peruti, seboreičnog dermatitisa, ekcema, impetiga, gljivičnih infekcija.

Pačuli, porijeklom  iz  Indonezije, mnogo  je  poznatiji  i  rašireniji  u  parfumeriji  nego  u  aromaterapiji, ali  bez  obzira na  to  posjeduje  mnoga  izvrsna  terapijska  svojstva  za  limfatičnu  i  venoznu  cirkulaciju.

Glavna  svojstva:

Oslobadja vensku, limfatičnu i prostatnu  začepljenost* antiinflamatorno* protiv  ožiljaka* stomahik

Tradicionalne  indikacije:

–          teške  noge, proširene  vene,  navala krvi  u  zdjelici

–          hemeroidi

–          adenom  prostate  i  prostatitis

–          limfatična  drenaža

–          upalne  dermatoze

Korisne  informacije:

Ne  preporuča  se  u  prva  3  mjeseca  trudnoće

Aromatske  tvari: pačulol, pačulenα-bulnesen

Dio koji  se  destilira: cvatuća  biljka.

Eterično ulje – PALMAROSA(Cympobogon martinii), još jedno izvrsno kozmetičko ulje. Kožu vlaži, potiče regeneraciju stanica, regulira proizvodnju sebuma, stoga je korisno za sva stanja i tipove kože. Njime tretiramo akne, ekceme, infekcije, ožiljke, strije, bore, upale, osipe. Snažnog je protugljivičnog djelovanja, a pokazuje i antibakterijsko i antivirusno djelovanje.

Palmarosa je vrlo učinkovita kod raznih infekcija, gljivičnih bolesti i ekcema, a uz to je vrlo ugodnog mirisa.

Eterično ulje – GORKA NARANČA PETIT GRAIN(Citrus aurantium ssp. amara) – potiče arterijsku cirkulaciju, spazmolitik. Kožu tonizira i uravnotežuje rad žlijezda lojnica.

Eterično ulje dobiveno destilacijom vodenom parom biljke Citrus aurantium ssp. amara

DIO BILJKE IZ KOJE SE DOBIVA ULJE: list

GLAVNE KEMIJSKE SASTAVNICE: linalil-acetat, linalo, alfa-terpineol, geranil-acetat, neril-acetat

ZEMLJA PODRIJETLA: Paragvaj

DJELOVANJE: Eterično ulje gorke naranče petitgrain dobiva se iz lista istoimene biljke. Zbog snažnog spazmolitičkog djelovanja koristi se kod mišićnih grčeva i bolova. Nezamjenjivo je nakon sportskih aktivnosti kod upale mišića, kod bolnih mišića nakon dugotrajnog sjedenja u neispravnom položaju i slično. Odličan izbor kod opuštajuće masaže za bolne mišiće. Ulje za njegu masne kože: regulira proizvodnju sebuma i potiče regeneraciju stanica kože. Ne preporuča se koristiti u trudnoći, kod dojilja i djece mladje od 6 godina.

Eterično ulje – RAVENSARA (Cinnamomum camphora) – snažnog antivirusnog djelovanja, pomaže kod infekcija herpes virusima, HPV-om. Korisno i u tretiranju akni, bora i rana od dugog ležanja.

Ravensara je jedno od najpotentnijih antivirusnih eteričnih ulja. Istovremeno je vrlo blago i sigurno. U vrijeme gripe može se koristiti kao prevencija (na primjer u difuzeru ili u uljnoj mješavini za tijelo), ili u akutnom stanju.Uz gripu kao najrašireniju virusnu infekciju, ravensara djelotvorno liječi i sve ostale bolesti uzrokavne virusima – herpes virus, virusne bradavice, HPV…Ravensara je i neurotonik – pomaže smirenju središnjeg živčanog sustava. Kao takva, pomaže kod stresa, napetosti, nervoze i nesanice.Zbog sadržaja 1,8 cineola, nije pogodno za većinu osoba sa astmom (test: pomirišite poklopac bočice ravensare – ukoliko Vam se prsa stežu, nemojte koristiti ovo ulje. Ukoliko se opuštaju, možete ga koristiti).

Eterično ulje RUŽA,BUGARSKA I TURSKA (Rosa damascena) – izvrsno ulje za njegu svih tipova i stanja kože, a posebice zrele, suhe i osjetljive. Pomaže u tretmanima ispucalih kapilara, kod crvenila, osipa, ljuštenja i upala kože.

Botanički naziv: Rosa damascena

Zemlja porijekla: Turska

Uzgoj: samonikli

Dio biljke: cvijet

Aktivne tvari: beta-citronelol, geraniol, nerol, linalol, nonadekan, geranil-acetat

Djelovanje: uglavnom se koristi kao parfemsko ulje, ali ima i izraženo djelovanje na emocije i psihu.

Indikacije: bronhitis, astma, opći umor, frigidnost, impotencija, psihičke tegobe i traume; njega kože: izvrsno za njegu svih tipova i stanja kože, a posebice zrele, suhe i osjetljive. Pomaže u tretmanima ispucalih kapilara, kod crvenila, osipa, ljuštenja i upala kože.

Latinski naziv: Rosa damascena, Rosa canina L., Rosa alba L., Rosa centifolia L., Rosa gallica L.

Eterično ulje ruže dobiva se dobije se destilacijom vodenom parom cvjetova. Eterično ulje RUŽA, bugarska i turska, (Rosa damascena), izvrsno ulje za njegu svih tipova i stanja kože, a posebice zrele, suhe i osjetljive.Pomaže u tretmanima ispucalih kapilara, kod crvenila, osipa, ljuštenja i upala kože.

Malo je koja biljka tijekom povijesti izazivala više uzdaha od službene kraljice svih cvjetova – ruže. Utkana je u povijest i umjetnost mnogih naroda starog svijeta, noseći bojna lica simblike. Tko bi rekao da je današnja ruža potomak daleko neuglednijih primjeraka, koji su rasli na prostoru jugozapadne Azije.

Obožavali su ih mnogi narodi na prostorima današnjeg Iraka i Irana, Turske, Bugarske, sjeverne Afrike, Italije, Francuske i Španjolske. Neke od tih država još dan danas često podsjećaju upravo na uzgoj ruža, poput Bugarske u kojoj se kultivirala na prostoru gdje postoji institut i muzej posvećen ružama.

Aromaterapija:

Kao jedno od najdragocjenijih ulja u aromaterapiji, ulje ruže sa aromakološkog aspekta, spada u tipične cefalike, djelujući putem limbičnog sustava na najviše centre u mozgu, otklanja depresiju, nervnu napetost i stres.Takodjer pomaže kod glavobolje i nesanice, a kao snažan seksualni tonik pomaže u liječenju frigidnosti i impotencije, kao i otklanjanju psiholoških smetnji kod žena i menopauzi.Ulje ruže, iznad svega, budi pozitivne emocije, entuzijazam i osjećaj samopouzdanja.

Već u samom početku proučavanja, “ruža” je tek zbirni naziv za brojne vrste, podvrste, varijetete nastale selekcijom i križanjem. Ruže su i zbirni naziv za rod Rosa, a u koji ulazi i običan šipak, odnosno šipkova ruža (Rosa canina L.).Tijekom brojnih stoljeća kultiviranja ljudi su stremili dobiti varijetete zanimljivih boja, od snježno bijele do intenzivno crvenih boja (Bijele ruže katkad se nazivaju grupnim imenom Alba, premda je samo jedna originalna vrsta Rosa alba L., odnosno prava bijela ruža.), pokušavali su i dati im i veći broj latica.Tako je nastala i slavna Rosa centifolia (“ruža sa stotinu latica“), u engleskom nazvana i cabbage ruža zbog punog, okruglastog oblika cvijeta koji podsjeća na kupus.Poznata je i damaska ruža (Rosa x damascena Mill.), hibrid vrsta gallica i moschata, a vjerojatno i još jedne vrste ruža.Ona je više puta nalazila svoj put iz nekadašnje perzije u Europu. Katkad se u našim brdima nadje jedna simpatična vrsta ruže koja nema bujan cvijet, ali zato ima izvanredan miris kojeg rijetko koja druga ruža može dosegnuti: to je majska ruža ili galska ruža, Rosa gallica L.Ova kaotična šetnja najpoznatijim vrstama govori koja su dva izvora opsesije ružama: bogatstvo cvijeta i zamaman miris. Prepustit ću priče o ljepoti cvijeta nekim drugim ljudima, pa ćemo uskočiti, prema nekima, u najljepši od svih mirisa, eterično ulje ruže.

Proizvodnja eteričnog ulja ruže:

Cijena eteričnog ulja ruže je vrlo visoka, stoga većina ljudi percipira eterično ulje ruže kao vrijedan poklon kojeg si samo povremeno priušte.Berba ruža, koja počinje tradicionalnim Praznikom ruža i biranjem Carice ruža, traje dvadesetak dana. Svako jutro, oko 5 sati, berači ruža kreću na polja, jer ružin cvijet treba ubirati prije nego što je isparila rosa. Tada se od njega dobivaju najveće količine i najkvalitetnije ružino ulje.Ruže se ubiru ručno i samo do otprilike 10 sati.Ubrani cvjetovi preradjuju se u neprestanom, danonoćnom procesu, kako se ne bi izgubili vrijedni sastojci alkemije ružina ulja i ružine vodice. Djevojke ovdje pričaju da se ružino ulje dobiveno od ružinih latica ubranih u dva uzastopna jutra razlikuje jedno od drugoga!

Da bi se dobilo 1 kg ružina ulja, potrebno je 3000 do 3500 kg ružinih latica. Jedan kilogram ružina ulja može se usporediti s vrijednošću zlata. Što to je sasvim razumljivo – tehnologija njegova dobivanja u velikoj je mjeri ručni i težak trud, razdoblje dobivanja – iznimno kratko, a proces dobivanja – osjetljiv i ovisan o nizu čimbenika.

Ružino ulje čuva se u posebnoj «banci», u trezoru, u središtu Sofije. Skupocjena tekućina transportira se u posebnim mjedenim sudovima, omotanima u platno. Otvor se zatvara pečatnim voskom, pečat je izradjen 1934. g. i samo je jedan takav, a čuva se u posebnoj blagajni u trezoru.Ovakve drakonske mjere provode se da ne bi bilo falsificiranja proizvoda.

Svima je već poznat razlog: velika količina svježe ubranih latica ruže je potrebna da se dobije ulje.Ako uzmemo u obzir da su ruže osjetljive biljke i da je potreban veliki trud oko uzgoja uz dosta ručnog rada, shvatit ćemo još bolje cijenu koju plaćamo za male bočice ulja.

Europljani bugarsko ružino ulje kupuju najviše za kozmetičku industriju, a Amerikanci ga koriste kao mazivo za kozmičke aparate. U svim svemirskim letjelicama i brodovima koristi se ružin ekstrakt, jer je postojan pri svim temperaturama.Tijekom destilacije vodenom parom nastaje hidrolat i eterično ulje.

Nezgodu tijekom proizvodnje eteričnog ulja ruže predstavlja relativno visoka topivost eteričnog ulja u vodi, odnosno hidrolatu. Zbog toga se često hidrolat vraća u vodu iz koje se stvara para za destilaciju, kako bi se smanjio gubitak dragocjenog ulja. Istovremeno, time zna opadati kvaliteta hidrolata pa neki proizvođači znaju destilirati ruže samo za potrebe stvaranja hidrolata.

ETERIČNO ULJE RUŽE – Za čišćenje kože lica

Patvorenje eteričnog ulja ruže

Visoka cijena i velika traženost ovog ulja glavni su uzrok patvorenja.

Eterično ulje ruže jedno je od najpatvorenijih ulja, a za to se koriste svi raspoloživi načini:

– jeftinijim eteričnim uljima palmarose i različitih geranija

– sintetskim spojevima poput damascenona, ružinih ksida, stearoptena, beta-ionona, feniletilnog alkohola i citronelola

– dodavanjem organskih otapala i biljnih ulja

Kako prepoznati kvalitetno eterično ulje ruže?

Zbog prisutnosti prirodnog parafina, eterično ulje ruže na niskoj temperaturi (ispod 18 C) kristalizira. Nastali karakteristično “ružini kristali” ili “cvjetovi eteričnog ulja ruže” su tanki i duguljasti.Budući da ulje kristlizira, to može ponekad naljutiti neiskusne kupce. Neki se, naime, znaju žaliti kako su kupili ulje po visokoj cijeni, ali da je ono “ishlapilo” jer ne kapa kroz kapalicu.A upravo u hladnijim danima ono kristalizira i stoga ne može niti kapati.Neka ulja kristaliziraju čak i na relativno visokih 23 C. Za upotrebu, dovoljno je bočicu ugrijati u rukama desetak minta, pa da ulje ponovno postane tekuće.Budući da je eterično ulje ruže toliko često patvoreno,pripazite na kemijski sastav.Eterično ulje ruže vrste Rosa x damascena ima vrlo karakterističan sastav u kojem nalazimo, osim već spomenutih parafina, i svima poznati alkohol etanol.

Zatražite analizu vašeg eteričnog ulja koje kupujete i pogledajte neke karakteristike:

– odsustvo parafina definitivno govori o patvorenju

– prisustvo odveć velike količine etanola ukazuje na patvorenje etanolom

– visok sadržaj geraniola govori o patvorenju palmarosom ili sinteskih geraniolom

– previsok sadržj beta-feniletilnog alkohola govori o “sintetskom” ulju ruže

Tipovi ulja:

Eterična ulja na tržištu uglavnom dolaze iz Bugarske, Francuske, Turske, Maroka i Indije.Najčešće se susreće ruža damaska, otto ruža, bijela ruža te niz različitih drugih vrsta i hibrida.Ukoliko su doista prirodna, ne postoji pravilo koje je bolje.Neka vas vodi vlastiti nos i ukus.Skupa igra za puno užitaka.

Neka ulja, poput čajevca, ravensare, palmarose i paprene metvice, profesionalni aromaterapeuti troše u velikim količinama. Eterično ulje ruže koristi se poput kvalitetnog šampanjca – u posebnim prigodama. Rijetko kada se koristi u “klasičnim” tegobama i bolestima.

Premda je ono po svojem kemijskom sastavu izvrsnog protugljivičnog i antibakterijskog djelovanja, rijetko kada će nekome pasti na pamet koristiti ga u uljima i puderima protiv gljivica na stopalima.Ono je sastojak najskupljih mirisa poznatih francuskih firmi “Givenchy”, “Christian Dior”, “Nina Ricci”, “Chanel“.

Ružino ulje

Ruža je svoje mjesto našla u luksuznim masažama i suptilnim tretmanima, skupoj kometici te proizvodnji vrhunskih prirodnih parfema.Intenzivan miris ruže, a ne samo njegova cijena, čini nas štedljivim u njegovoj primjeni.Dovoljno je nekoliko kapi da uljepša bilo koji kozmetički pripravak.Slično eteričnom ulju njemačke kamilice, i kod ruže vrijedi pravilo da više nije uvijek i bolje.Pretjerivanje može lakše izazvati iritacije na koži, stoga se ono koristi u koncentracijama do 1%.

Eterično ulje ruže potiče regeneraciju kože i dragocjeni je dodatak u tzv. anti-age kozmetici. Premda izvrsno upravo za zrelu i suhu kožu, može se koristiti za sve tipove kože.

Ružino ulje:

  • 3-6 kapi eteričnog ulja ruže,
  • 30 mL biljnog ulja ploda divlje ruže.

Nanositi po želji, 1-2 x dnevno!

Primjena:

– U njezi osjetljive kože, sklonoj iritaciji, alergijama, crvenilu

– Protiv dermatitisa i psorijaze

– Dezinficira i pospješuje oporavak kože od akni i osipa

– U njezi zrele kože s vidljivim borama (stimulira prirodnu obnovu kolagena i elastina

– U prevenciji nastajanja bora (snažan antioksidans, neutralizira slobodne radikale – najveći neprijatelj zdravog, mladenačkog izgleda kože)

– U njezi izrazito suhe i dehidrirane kože (vidljivo vlaži kožu)

– Za balansiranje lučenja sebuma kod masne kože i vlasišta

– U prevenciji strija i ublažavanju njihove vidljivosti

– U ublažavanju vidljivosti ožiljaka svih vrsta

– Za dezinfekciju otvorenih rana

– U ublažavanju simptoma depresije (uključujući i post-porodiljne), nesanice, tjeskobe

– Za ublažavanje PMS-a, obilnih i bolnih menstruacija i simptoma menopauze

– Za stimuliranje rasta kose

– Za njegu dehidrirane kose s ispucalim vrhovima

– Protiv peruti i svrbeži tjemena

– Kao laksativno sredstvo

– Kao afrodizijak.

Eterično ulje – RUŽINO DRVO (Aniba roseodora) – potiče regeneraciju tkiva, odličan izbor za njegu suhe, osjetljive, zrele ali i problematične, upaljene kože.

Ružino drvo (Aniba rosaeodora)

Ružino drvo je tropsko zimzeleno stablo srednje veličine, crvenkaste kore i drva te žutih cvjetova. Brazilsko ružino drvo koristi se u izradi drvene gradje i namještaja te se stoga masovno sječe. Danas je ugrožena vrsta. Ulje ružinog drva ekstrahira se parnom destilacijom srži triješća drveta amazonskih kišnih šuma. Zbog slatkastog, blagog, cvjetnog mirisa ulje se koristi u industriji parfema i kozmetike. Dio biljke koji se koristi: komadići drveta

Postupak dobivanja ulja:
 parna destilacija komadića drveta Aktivni sastojci: 85,3% linalol 3,5% alfa – terpineol Ostalo: 1,5% cis – linalol oksid 1,3% trans – linalol oksid 1% 1,8 – cineol 0,14% geranil acetat Kombinacija s drugim eteričnim uljima: bergamot, cedar, tamjan, geranij, lavanda, neroli, palmarosa, pačuli, petitgrain, ruža, sandal, vetiver, ylang ylang

Svojstva: analgetik, antidepresiv, baktericid, dezodorans, cefalik, insekticid, tonik.

Tradicionalna aromaterapija Ulje ružinog drveta tradicionalno se koristi u aromaterapijama zbog slatkastog mirisa u mješavinama namijenjenim podizanju raspoloženja, te u kozmetici zbog svojstava regeneriranja kože. Ima umirujući učinak na kožu, a može se koristiti kao prirodan dezodorans zbog blagih antibakterijskih svojstava.

Prirodna pomoć

Bore i suha koža
Upotrijebiti mješavinu ulja ružinog drveta i jojobe kao noćnu hidratantnu njegu protiv bora i starenja kože. Dodati 1 kap ulja ružinog drveta u 1 čajnu žličicu jojobina ili baznog ulja i nježno umasirati u područje lica, vrata i prsa.

Emocionalna ranjivost

U mirisnu svjetiljku staviti 3 kapi ulja ružinog drveta. Isparavanje će umiriti osjećaj emocionalne ranjivosti, posebno u klimakteriju i stresnim situacijama. Može se miješati s ostalim uljima za stvaranje dobrog raspoloženja, kao što su bergamot, mandarina i neroli.  

Djelovanje

Linalol daje ulju ružinog drveta sladak, cvjetni miris. Ima antibakterijska svojstva. Alfa – terpineol pridonosi antibakterijskim svojstvima ulja.I linalol i alfa – terpineol blago hlade kožu te se zbog toga upotrebljavaju u kozmetici.

Eterično ulje – RUŽMARIN CINEOL (Rosmarinus officinalis) potiče arterijsku cirkulaciju, koristan sastojak mješavina za tretiranje celulita.

Raste  na  mediteranskom  području  Sjeverne  Afrike. Ružmarin kt cineol stvara eterično ulje slično eukaliptusu i  raventsari. Koristi se za  slične indikacije  i jako često se kombinira sa jednim ili drugim za bolje sinergističko djelovanje.

Botanički naziv: Rosmarinus officinalis

Glavne kemijske sastavnice: 1,8 cineol

Destilirani  dio: cvjetni  vrhovi

Djelovanje: antibakterijsko djelovanje, mukolitik, antikataralno djelovanje, ekspektorans, fungicid

Tradicionalne  indikacije :

–          infekcije  respiratornog  trakta  sa  izlučivanjem  sluzi: sinusitis, upala bronhalne  sluznice, upala  pluća,

–          cistitis i  kandidijaza,

–          dispepsija, enterokolitis,

–          kronična  iscrpljenost

Napomena: Ne koristiti u prva 3 mjeseca trudnoće. Iritacija kože moguća, ako se koristi nerazrijedjeno.

Eterično ulje – RUŽMARIN VERBENON(Rosmarinus officinalis) – potiče regeneraciju kože, čest sastojak mješavina za tretiranje strija i ožiljaka, kao i preparata za redovnu njegu kože. Pomaže kod akni, rosacee, seboreje.

Ružmarin verbenon eterično ulje za njegu mješovite kože i regeneraciju kože. Djeluje povoljno na rad jetre. Iznimno ugodnog mirisa na svježi list ružmarina.

Ružmarin  je  snažna  višegodišnja  biljka  sa sivo-zelenim, igličasto  oblikovanim  listovima  i  bjelkasto  do  plavim  cvjetovima.  Uspijeva  na  morskoj  klimi.  Zemljopisno  podrijetlo  u  velikoj  mjeri određuje  njegov  biokemijski  sastav.

Glavna  svojstva:

  • Antikataraktik,
  • Mukolitik,
  • Regeneracija  kože  i  ožiljaka,
  • Srčani  i  nervni  regulator,
  • Hepatocitni  regenerator  i  hepatobilijarna  drenaža,
  • Važan  endokrini  regulator,
  • Lipolitik.

Tradicionalne  indikacije:

  • Bronhitis, astma, sinusitis, plućna  kongestija
  • Suha  koža,  “kožnata koža”  bore
  • Rosacea,  akne,  seborea, proširenje  vena
  • Hipotenzija, treperenje  srca, ekstrasistole
  • Začepljenje  žučnog  mjehura,  ciroza, hepatitis
  • Leukoreja, leukoreični  vaginitis
  • Neuroza i mentalna  astenija, depresija.

Aromatične  tvari: verbenon, bornil  acetat

Botanički naziv: Rosmarinus officinalis

Aktivne tvari: alfa-pinen, 1,8-cineol, kamfen, borneon, verbenon, borneol, beta-pinen, linalol

Djelovanje: potiče rad jetre i proizvodnju žuči, smiruje kašalj, smanjuje produkciju sluzi u plućima, potiče regeneraciju kože.

Dio  za  destilaciju: cvjetni  vrh

Upozorenje: Ne  preporuča  se  ženama  u  trudnoći  i  laktaciji ne  uzimati  kroz  duži  period  bez  konzultacije  sa  aromaterapeutom strogo  kontraindicirano za  hormon-ovisne  kancerozne  bolesti.

Uzgoj: biološki

Način čuvanja: Čuvati na temperaturi do 25°C. Savjetujemo da proizvod čuvate na suhom i tamnom mjestu u originalnoj ambalaži.

Zemlja porijekla: Francuska.

Eterično ulje – SANDAL(Santalum album) – izvrsno je ulje za njegu suhe, nadražene, upaljene, osute i ispucale kože. Koristan sastojak preparata za tretiranje proširenih i upaljenih vena i hemeroida.

Ulje sandala (lat. Santalum album) dobije se parnom destilacijom isječenih komadića drva sandalovih stabala starih između 40 i 80 godina.Poznato i kao sandalovina, stoljećima se koristi kao lijek te za kulturne i duhovne obrede.Sandal je jedan od najstarijih poznatih mirisa.Unutar drevne egipatske civilizacije sandalovina je bila cijenjena zbog svoje uloge u složenom postupku balzamiranja.U ayurvedskoj medicini već tisućama godinama upotrebljava se zbog svojih antiseptičkih i protuupalnih karakteristika.U Indiji se ovaj miris posebno štuje zbog svojeg umirujućeg djelovanja koje povoljno utječe na duhovnu meditaciju.

Zdravstvene dobrobiti ulja sandala

Na zapadu se ulje sandala najčešće koristi kao sastojak u kozmetičkoj i prehrambenoj industriji i industriji parfema.

No obiluje i ljekovitim svojstvima, koja su prepoznali još i ayurvedski liječnici i zbog kojeg zaslužuje posebno mjesto u prirodnoj medicini.Eterično ulje sandala ima umirujuće djelovanje na sve vrste infekcija.Pripravci od ulja i paste sandala mogu pomoći kod upale mozga, probavnog, živčanog, krvožilnog sustava i organa za izlučivanje, uzrokovanih različitim infekcijama.Oralnom primjenom, ovo ulje štiti oštećena unutarnja tkiva od djelovanja mikroorganizama.Zbog svojih diuretskih i antimikrobnih svojstava, uspješno liječi infekcije mokraćnih puteva.

Ublažava grčeve i opušta mišiće

Na nekoliko međunarodnih studija dokazano je djelovanje ulja sandala kao prirodnog sredstva koje ublažava grčeve i smiruje organizam.Zbog svog blagog djelovanja, opušta živce, mišiće i krvne žile.Pokazalo se djelotvornim i za ublažavanje kašlja, budući da opušta mišiće grla i smiruje nadraženost nastalu infekcijama.Posljedično, pomaže kod bolova i umora, a djelotvorno je nakon napornih i bolnih treninga.

Potiče probavu i izlučivanje toksina iz organizma

Ulje sandala djeluje opuštajuće na crijeva i mišiće trbušne stijenke.Olakšava osjećaj nadutosti i doprinosi smanjenju nastanka plinova u crijevima.Kao prirodan diuretik, pospješuje mokrenje i istovremeno pomaže u izlučivanju toksina iz organizma putem mokraće.Ulje sandala pokazalo se djelotvornim i kod ublažavanja posljedica trovanja hranom kao i dugotrajnog korištenja antibiotika.

Melem za kožu

Iznimno blago djelovanje ulja sandala blagotvorno umiruje nadraženu kožu te pomaže bržem zacjeljivanju oštećenog tkiva.Smiruje i liječi upalna stanja te pruža osjećaj svježine i ugode.Na prirodan način hidratizira kožu bez osjećaja masnoće.Potiče stezanje kože pa se u drevnim civilizacijama koristio i kao prirodno sredstvo za liječenje ožiljaka i ozljeda.Danas se u kozmetičkoj industriji koristi kao sredstvo za čišćenje pora.Ublažava nadraženost kože nastalu ubodima insekata. Pomaže u liječenju rana, upalnih stanja, čireva i prištića.Kod oralne primjene, potiče jačanje i stezanje zubnog mesa.

Dezinfekcijska svojstva

Dezinfekcijska svojstva eteričnog ulja sandala opravdaju njegovu široku primjenu unutar religijskih obreda i u proizvodnji kozmetike.Ulje efikasno odbija kukce i uništava mikrobe, te zato se često upotrebljava u proizvodima za osvježivanje i dezinfekciju prostora.Ukoliko imate ranu na koži – možete ga dodati u vodu za kupanje ili nanijeti na kožu s vašim losionom ili uljem – i tako se zaštiti od infekcije.

Poboljšava pamćenje i štiti od stresa

Eterično ulje sandala pospješuje sposobnost koncentracije i pamćenja.Takodjer, djeluje na mozak tako da potiče osjećaj ugode i smirenosti.Blagotvoran je i prirodan zaštitnik od stresa, tjeskobe i straha.U religijskim obredima, stoljećima se koristio kao prirodno sredstvo za duhovno sazrijevanje.

Može se koristiti i oralno

Ako želite izliječiti infekcije, ovo eterično ulje je pogodno za oralnu upotrebu.Oralno ga koristite i za poticanje probave i oporavak organizma nakon, primjerice, trovanja hranom ili dugotrajnih infekcija.Dokazano snižava visoki krvni tlak, potiče izlučivanje toksina iz tijela i liječi upale.U kapsulu ulijte 1-3 kapi kvalitetnog eteričnog ulja sandala i popijte 3 puta dnevno, po jednu kapsulu nakon svakog obroka.Svakako birajte 100% prirodno ulje sandala, jer sintetička ulja nisu prikladna za oralnu primjenu.

Inhalacija za lakše disanje

Kod problema s kašljem, upale sinusa, grlobolje i drugih tegoba dišnih puteva eterično ulje sandala iskoristite za ugodnu i ljekovitu inhalaciju.U posudu s vrućom vodom dodajte 4 kapi eteričnog ulja sandala, pokrijte se ručnikom i polako udišite. Svakih 5-10 minuta, dodajte novih 4 kapi.Inhalacija neka traje do 20 minuta.Možete je koristiti ne samo za otvaranje i prirodnu dezinfekciju dišnih puteva, nego i za opuštanje, osobito prije spavanja, budući da eterično ulje sandala opušta i smiruje.

Kako koristiti ulje sandala za vanjsku primjenu

Eterično ulje sandala prilikom vanjske primjene koristite u razblaženom obliku, a možete ga razrijediti s nekim baznim uljem, poput maslinovog.Možete ga iskoristiti za masažu ili obloge, u njezi kože ili pak kao prirodnu terapiju protiv bolova, napetosti i grčeva u mišićima.

Za prirodne obloge nakapajte eterično ulje sandala, s nekoliko kapi vode, na čistu tkaninu i prislonite na upaljeno ili bolno mjesto.Ovu metodu možete koristiti i za dezinfekciju kože, tretiranje akni i prištića, no vodu u tom slučaju zamijenite maslinovim uljem.

Za masažu, koristite eterično ulje sandala i baznog ulje u omjeru 1:3.

Za opuštajuću masažu, dodajte 3 kapljice ulja sandala na svaku žličicu ulja. Za senzualniji učinak, umiješajte još kapljicu eteričnog ulja jasmina ili ruže.Izradite pastu od sandalovine u prahu i vode i iskoristite je za obloge kod vrućice, prehlade i gripe, odnosno za ublažavanje temperature i hladjenje tijela.

Recepti

Mirisni regenerator 

Dodajte ulje sandala (3 do 5 kapljica) u 30 ml regeneratora za kosu, kako bi pojačali njegovo djelovanje.Osobito je pogodno za suhu ili oštećenu kosu, koju njeguje i hrani.Eterično ulje možete nakapati na dlan i u tankom sloju, s par kapi maslinovog ulja, nanijeti na oštećene vrhove na suhu kosu.Osim prirodne njege, kosa će vam divno mirisati.

Hranjiva krema za lice 

Ako želite hranjivu i bogatu kremu za lice, dodajte 3 kapljice ružinog ulja i 3 kapljice ulja sandala na svakih 30 ml prirodne bazne kreme, bez mirisa.

Za njegu suhe kože lica, dodajte 8 kapljica eteričnog ulja sandala i 4 kapljice eteričnog ulja geranija na 30 ml blagog ulja za njegu kože (kao što je ulje badema).

Senzualna kupka 

Mirisnu, opuštajuću i senzualnu kupku napravite s 4 kapljice eteričnog ulja sandala i 1 kapljicom ulja ylang – ylang koje ćete dodati u vodu za kupanje.

Eterično ulje – SMILJE(Helichrysum italicum) snažnog je protuupalnog i regenerativnog djelovanja. Pomaže kod akni, čireva, opekotina, ožiljaka, strija, bora, dermatitisa, ekcema, psorijaze, rosacee. Nezaobilazno u tretmanima upaljenih vena, popucalih i lomljivih kapilara, kod rizika od tromboze, hematoma.

Prema Homerovom epu, grčki junak Odisej doživio je brodolom i ostao zatočen na otoku.Kada se konačno vratio na feničku obalu upoznao je božanstvenu Nausikaju, lijepu kraljevu kći.Tajna njezine ljepote bilja je u izuzetnom ulju od cvijeta koji nikada ne vene, čak ni onda kada ga se ubere.Prema mitovima, i grčki bog Apolon je na ulazu u Delfe nosio tijaru od posebnog cvijeta, kojom je želio podsjetiti svijet na svoju besmrtnost.Iako su to samo legende, poznato je da postoji cvijeće koje ne vene, čak ni onda kada je ubrano.Riječ je o smilju, lat. Helichrysum italicum, našoj domaćoj biljci koja prevladava u mediteranskim krajevima, posebno na sunčanim kamenjarima.Raste do visine od 60 cm, ima uske listiće i žute cvjetove.

Tradicionalno se upotrebljava kao pomoć kod astme, migrene, jetrenih tegoba i kožnih oboljenja.No, ono po čemu je ova biljka najpoznatija jest njezino snažno djelovanje protiv starenja kože.

Brojne ljekovite dobrobiti smilja

Kozmetička industrija je najveći korisnik skupocjenog ulja smilja. To je zato što se ovom ulju pripisuju gotovo čudesna svojstva kojima djeluje na zacjeljivanje kože.Smilje se svake godine bere u ogromnim količinama. Za jednu litru njegovog ulja potrebna je čak tona svježih cvjetova.U svom sastavu smilje sadrži ljekovite italodione, regenerirajuće neterpenske diketone, monoterpenske alkohole, monoterpene, estere, eterična ulja, gorke tvari, bioflavonoid i arzanol.Ima rijedak kemijski profil koji uključuje snažne protuupalne spojeve – alfa, beta i gama kurkumen – te neril acetat koji opušta mišiće i djeluje protiv grčeva.Iako je smilje pogodno za korištenje kod mnogih bolesti, najpopularnije je kao sredstvo protiv bora, mrlja i drugih znakova starenja kože.Pokazala su to i istraživanja jedne francuske kozmetičke kuće koja je patentirala svoje proizvode sa smiljem.

Njihova istraživanja su pokazala da ova biljka smanjuje dubinske bore za 19 %, ukupan broj bora za 14 % te naboranost kože za 38 %.

Takodjer je ustanovljeno i da ulje smilja ima nevjerojatno jak antioksidativni učinak, te druga zaštitna svojstva koja najvećim dijelom duguje svom sastojku neril acetatu.

Zaštitna uloga smilja na kožu:

  • snažno djeluje protiv slobodnih radikala
  • značajno utječe na proizvodnju kolagena
  • potiče promjene u tkivu
  • poboljšava mikrocirkulaciju, a time i detoksikaciju kože
  • antiseptički i pročišćavajuće djeluje na kožu.

Da smilje zaista umanjuje bore i uklanja mrlje te druge nepravilnosti na koži, čak i kod žena u zrelijoj dobi, potvrdila su mnoga stručna istraživanja.Poseban je naglasak stavljen na blistavost koju smilje donosi koži.

Ulje smilja – rješenje za mnoge tegobe

Ulje smilja varijeteta serotinum pokazuje učinkovitost u tretmanu ožiljaka i strija.Ono brzo prodire duboko u tkivo i potiče njegovu regeneraciju.Istodobno njeguje kožu i poboljšava elastičnost tkiva. Tako strije čini manje vidljivima.Zbog protuupalnog i analgetskog djelovanja učinkovito je u prevenciji infekcija te zacjeljivanju i smanjivanju ožiljka od carskog reza. Usto, potiče rast i štiti nove zdrave stanice.Eterično ulje smilja može se koristiti (u kupkama ili u difuzeru) za olakšanje začepljenih dišnih puteva, astme i bronhitisa.Pomaže u uklanjanju sluzi iz dišnog sustava te u eliminaciji dugotrajnog kašlja.Poznato je po tome što pozitivno djeluje na emocionalno zdravlje, eliminira stres i napetost.Smatra se da pomaže i u izbacivanju teških metala iz organizma te u liječenju ovisnosti.Ulje smilja jedno je od najboljih sredstava protiv podljeva i modrica, čak i onih koje sporije prolaze.

Ostale bolesti kod kojih ulje smilja pomaže su: flebitis, edem, problemi s cirkulacijom, Raynaudova bolest, eritroza, cijanoza, kapilare, Dupuytrenova bolest, karpalni tunel, artritis, reumatizam, hepatitis, ciroza, visoki kolesterol, rane, ekcem, psorijaza, rosacea.

Praktična primjena – recepti

Čaj od smilja – univerzalan prirodni lijek

Čaj od smilja zaboravljen je lijek za poticanje izlučivanja žuči i čišćenje jetre.U tom pogledu jednako je učinkovit kao i puno poznatije biljke – artičoka, čičak, korijen maslačka ili sikavica.Pojačava i stvaranje probavnih sokova u želucu te lučenje probavnih enzima iz gušterače.Stoga je idealno prirodno rješenje za sve one koji pate od problematične probave.Narodna medicina tradicionalno preporučuje čaj od smilja za liječenje dišnih organa i kašlja, za osjetljivost nosne sluznice, alergije i glavobolje, reumatske tegobe, bolesti kože (oblozi i ispiranje).

Priprema: 

3 velike žlice suhog smilja prelijte s 1/2 litre kipuće vode.Ostavite preko noći i ujutro procijedite.Pijte 3 puta na dan, prije obroka.

Macerat smilja – rješenje za kožne probleme

Macerat smilja možete koristiti za uklanjanje strija, ožiljaka, bora, varikoznih vena, kapilara, ekcema, i psorijaze.Kao prirodno sredstvo pomaže kod suhe, oštećene i iritirane kože, opeklina i modrica.

Pripremite macerat na sljedeći način: svježe ubrano smilje ubacite u staklenku i prelijte ga maslinovim uljem, tako da ulje bude dva prsta iznad bilja.Staklenku dobro zatvorite i ostavite na toplom i polusjenovitom mjestu 40 dana.Umjesto maslinovog ulja možete koristiti i makadamijino, suncokretovo, kokosovo, repičino, sezamovo ili bilo koje drugo stabilno hladno prešano ulje.

Mješavina protiv proširenih vena i kapilara

Narodna medicina ovu mješavinu koristi za tretman proširenih vena i popucalih kapilara.

Sastojci: 

  • 2 jušne žlice ulja kalofila
  • 1 jušna žlica brzo upijajućeg ulja (lješnjak, argan, kukui, jojoba…)
  • 25 kapi eteričnog ulja smilja
  • 25 kapi eteričnog ulja čempresa.

Primjena: 

2 puta dnevno lagano, potezima prema gore, umasirajte ovu mješavinu na kritična područja.Kod jačih oblika proširenih vena koristite ulje smilja pomiješano s uljem kalofila u omjeru 1:1, 2 puta dnevno.

Smiljem protiv hematoma

Premažite modricu biljnim uljem i zatim umasirajte 1-2 kapi eteričnog ulja smilja.

Mješavina protiv bora

Pomiješajte 10 ml ulja ploda divlje ruže s 5 kapi eteričnog ulja smilja. Koristite redovito ujutro i navečer.

Smilje – ugrožena biljka

Zbog velike potražnje od strane kozmetičke industrije smilje se svake godine masovno bere.Drugi problem su nesavjesni berači, a zbog kojih je na pojedinim područjima njegova berba postala zabranjena.Zakon o zaštiti prirode smilje tretira kao zaštićenu biljnu vrstu. Zato je za njegovo branje potrebno ishoditi dozvolu i poštivati uvjete pod kojima se smije brati.Zato, ako planirate brati smilje, uvijek berite 2/3 pojedinog grma, uz pomoć noža ili škara. Korijen uvijek ostavite sačuvan, ne čupajte ga s ostatkom biljke.Imajte na umu da ćete ga vjerojatno brati i ubuduće, stoga ne pretjerujte s količinama tijekom branja.Ako živite u toplijim krajevima, smilje lako možete uzgojiti kod kuće uz pomoć presadnica. Tako ćete doprinijeti očuvanju ovog vrijednog i korisnog narodnog lijeka.

Eterično ulje – TAMJANOVAC ARAPSKI (Boswellia carteri) – vlaži, njeguje, tonizira i obnavlja zrelu, suhu i osjetljivu kožu. Pomaže u tretiranju ožiljaka, bora, strija.

Eterično ulje tamjanovca dobiveno je parnom destilacijom guste osušene smole. Dubokog, drvenastog mirisa i  balzamičnog podtona, ovo je eterično ulje idealno za korištenje pri meditaciji, te u kozmetici zbog svog regenerativnog djelovanja i korekcije bora. Razrjedjuje bronhijalnu sluz te pomaže njeno iskašljavanje, zbog čega se upotrebljava kod infekcija dišnog sustava. Za duboku relaksaciju isprobajte naš gel za tuširanje Tamjanovac i lavanda.Lijepo se slaže s eteričnim uljima cimetovca, čempresa, mandarine i nerolija..

Opis:

Meditativno ulje dubokog mirisa.Djeluje izrazito sedativno, te se može koristiti inhalacijski ili dermalno kod napetosti ili stresa.Mukolitičko i ekspektorirajuće djelovanje ga čini odličnim izborom za sve vrste dišnih infekcija.Cijenjen u kozmetici za zrelu kožu sklonu borama.

Djelovanje: sedativ, mukolitik, ekspektorans, imunomodulator, pokazuje protutumorno djelovanje.

Indikacije: astma, bronhitis, tumori, imunosupresija, nervoza, depresija; u njezi kože: vlaži, njeguje, tonizira i obnavlja zrelu, suhu i osjetljivu kožu. Pomaže u tretiranju ožiljaka, bora i strija.

Eterično ulje – TIMIJAN LINALOL(Thymus vulgaris) – ulje za redovnu njegu svih tipova kože. Pomaže kod ožiljaka, bora, strija.

Timijan je biljka koju bi svi trebali imati u kućnoj ljekarni i kuhinji.Njegove ljekovitost i hranjivost poznate su od davnina.Timijan je mala biljka intenzivnog okusa i mirisa. Voli južnije krajeve i treba joj mnogo sunca da bi procvjetala.Smatra se da je ova biljka podrijetlom s Mediterana, a danas je rasprostranjena po cijelom svijetu.Rod timijan obuhvaća mnoge vrste, od kojih se obični timijan najčešće koristi u liječenju.Latinski mu je naziv Thymus vulgaris, a poznat je i pod nazivima prava majčina dušica, vrtna majčina dušica, babja dušica i vrisak.

Ljekovito djelovanje timijana

Timijan je jedan od jeftinijih i svakome dostupnih lijekova.U njegovom su sastavu izmedju ostalog borneol, karvakrol, timol, saponini, tanin, glikozidi, vitamini A, C, D, B-kompleks, magnezij, fosfor, kalij i cink.Tradicionalno se upotrebljava za liječenje anemije, groznice, probavnih smetnji, zadaha i – mamurluka.Smatra se da je učinkovit protiv svih vrsta grčeva i da ublažava tegobe tijekom PMS-a.Timijan je blagotvoran po želudac zbog toga se često koristi u pripremi jela.Preporučljiv je za djecu, jer tjera parazite, pogotovo gliste, a uz to jača dječji organizam.Timijan snaži pluća i čisti ih od sluzi. Djeluje protiv svih vrsta grčeva, kašlja, bronhitisa, astme i otežanog disanja.Umiruje živce, ali ne uspavljuje. Uzmite ga ako patite od napetosti, uzrujanosti, nesanice, noćnih mora i glavobolja.Timijanov čaj pomaže kod kašlja i bronhitisa i djeluje antiseptički pa ga grgljajte kod upale grla. Pijte ga u vrijeme prehlada kao preventivu.Za pripremu čaja stavite jednu grančicu timijana u šalicu vruće vode.

Timijan djeluje kao:

– antireumatik
– antiseptik
– antikoagulans
– baktericid
– afrodizijak
– tonik
– stimulant
– relaksant
– antiparazitik
– prirodni konzervans i insekticid.

Vanjska primjena

Kao vanjsko sredstvo možete ga koristiti za dezinfekciju rana, kod čireva i opekotina, za liječenje uganuća, modrica, reume te zubobolje.Znanstvenici tvrde da je tinktura timijana vrlo djelotvorna za liječenje akni.Pokazala se učinkovitom i u uništavanju bakterija, a pritom ne izaziva neugodno peckanje i žarenje.Može se primjenjivati u obliku zavoja, obloga i losiona. Na manje rane stavite mješavinu meda i timijana da bi spriječili infekciju.Kupelji s timijanom preporučuju se za rahitičnu djecu, kod slabih živaca, reume, oteklina i iščašenja.

Eterična ulja timijana

Postoji više vrsta eteričnih ulja timijana koja se razlikuju po kemijskom sastavu i djelovanju.Svima im je zajednička velika ljekovitost.Kemotip timol (vrsta ulja u kojem prevladava timol) ima moćno antiseptično djelovanje. Odstranjuje viruse i bakterije. Kapsule s  timolom vrlo su djelotvorne kod urinarnih i dišnih infekcija. Zbog jakog djelovanja može iritirati kožu i sluznicu pa se koristi razrijedjeno.

Kemotip linalol ima jako antimikrobno i antigljivično djelovanje. Koristi se kod dišnih i urinarnih infekcija te problema s aknama. Puno je blaži od timola.

Kemotip geraniol učinkovit je protiv gljivica roda Candida, Trychophyton i Microsporum te plijesni Aspergillus. Koristi se u liječenju gljivičnih i bakterijskih infekcija urinarnog trakta te kao pomoć tijekom porođaja.

Kemotip tujenol-4 rabi se protiv klamidije, reumatskih oboljenja i opće slabosti organizma.

Kemotip p-cimen ima moćno analgetičko i protuupalno djelovanje pa je odlično sredstvo za reumatoidni artritis i bolove u mišićima.

Prirodni repelent od timijana

Od timijana možete pripremiti vlastito sredstvo za tjeranje insekata.

Sve što vam je potrebno je:

  • 60 ml vode
  • 60 ml maslinovog ili ricinusovog ulja
  • 10 kapi tinkture eukaliptusa
  • 15 kapi tinkture timijana.

Miješajte vodu i ulje dok ne postane kremasto. Zatim dodajte biljne tinkture. Repellent čuvajte na tamnom mjestu u dobro zatvorenoj posudi. Koristite ga kao zaštitu od insekata u prirodi.

Primjena u kuhinji

Timijan se idealno slaže s češnjakom, rajčicom, maslinama i vinom i tako čini idealnu podlogu za mediteransku kuhinju.Koristi se i u pripremi juha, salata, jela od povrća, marinada i umaka. Ne smeta mu dugo kuhanje.Medjutim, nemojte pretjerati – timijan ima jak miris i gorko-ljutkasti okus.

Sadnja i uzgoj

Za uzgoj timijana kod kuće izaberite lagano, vapnenasto i kamenito tlo, jer ne podnosi vlagu.Posadite ga na sunčanom i zaštićenom od vjetra mjestu. Berite ga ljeti i ostavite nekoliko stabljika za sjeme.

Eterično ulje – VETIVER (Vetiveria zizanoides) – regulira aktivnost žlijezda lojnica, hrani i vlaži kožu. Koristi se u mješavinama za prevenciju i redukciju bora, ožiljaka, strija.

Eterično ulje vetivera se zbog umirujućeg djelovanja naziva “uljem mira“. Ima smirujući učinak na na središnji živčani sustav, no fiziološki stimulira rad nekih egzokrinih žlijezda kao egzokrini dio gušterače i djeluje kao imunomodulator.U Javi se vetiver zove “akar wangi” što znači “parfimirani korijen“. U Indiji i na Javi, vetiver je vrlo cijenjen od lokalnog stanovništva zbog svoje moći odbijanja insekata. Sanskrtski tekstovi naglašavaju njegovu značajnu ulogu za kompozicije parfeme te za kulinarske i medicinske primjene. U ayurvedskoj medicini od uvijek je široko rasprostranjen u bezbrojnim pripravcima.S drugim odgovarajućim uljima (čempres, pačuli, cedrovi…) može se koristiti za poticanje arterijske i venske cirkulacije (putem masaža ili lokalnim nanošenjem).Ovo je eterično ulje vrlo popularno u izradi parfema kao fiksativ mirisa. Njegov duboki, senzualan i zemljani miris čini ga uljem prvog izbora u sastavu parfema.

Stabljike vetivera koristile su se za pokrivanje sojenica, od vetivera su se izradjivale lepeze, jer njegov miris tjera insekte. Vetiver je stoljećima bio sastavni dio tradicionalne indijske i kineske medicine. Koristio se kao srestvo protiv žeđi, sunčanice, glavobolje i groznice. Ulje se koristilo u tretiranju upalnih stanja kože, te upale zglobova, artritisa i ekcema.

Indikacije i djelovanje:

Indiciran je kod slabog apetita, gubitka težine, anemije, stresa, njega kože. Stimulira rad egzokrinih žlijezda, indiciran je kod pomanjkanja estrogena i progesterona pa se koristi u tretiranju stanja PMS i menopauze, pojačava snagu vezivnog tkiva. Ima umirujuće djelovanje na središnji živčani sustav pa ga koristimo u tretiranju stanja stresa, nervoze i nemira.

Vetiver je pravo zemljano ulje, snaga zemlje proizlazi iz njegovog mirisa koje služi kao fiksator. Ono nas veže za zemlju, za sada i ovdje, pa je pogodno za tretiranje osoba koje stalno teže perfekciji, a izgubile su osjećaj za vlastiti identitet. Vetiver daje snagu i pouzdanost zemlje, povezuje nas i uskladjuje odnos duha i materija u nama i oko nas.

Vetiveria Zizanoides (Vetiver) Root Oil, Vetivera Zizanoides (Vetiver)

Ova biljka iz obitelji trava raste u Africi, Kini, Indiji kao i u Sjevernoj i Južnoj Americi. U proizvodima za njegu kože ona djeluje kao antiseptik i potiče prokrvljenost. Koristi se za tretiranje akni i loše prokrvljene kože, ali i općenito ima vrlo dobra njegujuća svojstva te potiče regeneraciju kože.
aromaterapiji vetiver djeluje kao afrodizijak, potiče euforiju, podiže raspoloženje, smiruje, grije i opušta. Ublažava strah, utučenost, nervozu i potiče seksualnu želju.

 Eterično ulje – YLANG YLANG (Canaga odorata), uravnotežuju proizvodnju sebuma, pa su korisna za tretiranje kako suhe tako i masne kože, smiruju upale i nadražaje kože, potiču regeneraciju stanica. Korisna i u preparatima za tretiranje popucalih kapilara.

YLANG – YLANG (lat. Cananga odorata) je stablo porijeklom s Madagaskara, Filipina i Indonezije.Njegov senzualan miris je glasovito sredstvo protiv depresije, anksioznosti i slabog libida.Već samo značenje imena ovog stabla – “cvijet svih cvjetova” – budi romantiku.Često se koristi kao “ljubavno ulje“, a u Indoneziji se cvjetne latice ylang ylanga posipaju po bračnom krevetu mladenaca.Stablo ylang ylanga doseže visinu od 18 metara. Njegovi veliki mirisni cvjetovi najčešće su žuti, a ponekad ružičasti ili svijetloljubičasti.Svježe ubrani žuti cvjetovi smatraju se najboljima za pribavljanje eteričnog ulja. Ubiru se u ljetna jutra kada je koncentracija eteričnog ulja najveća.Ulje se dobiva parnom destilacijom iz svježe ubranih cvjetova. Miris mu je iznimno sladak, cvjetan, egzotičan i vrlo opojan.

Ljekovite dobrobiti ulja ylang ylanga

Mnogobrojna ljekovita svojstva ylang ylanga omogućuju njegovu široku terapijsku primjenu.Djeluje kao izvrstan prirodni hipotenziv (snižava krvni tlak), antiseptik, antiseboroik (protiv perutanja vlasišta), antidepresiv, trankvilizant i afrodizijak.S obzirom na njegov snažan miris, najbolje ga je koristiti u malim količinama, samostalno ili pomiješano s drugim uljima.Ylang ylang kvalitetno se miješa s uljima bergamota, grejpa, lavande, jasmina, ruže, muškatne kadulje, sandalovine i nerolija.

1. Regulira tlak i štiti zdravlje srca

Kada je riječ o kontroli krvnog tlaka i zaštiti zdravlja vašeg srca, malo je eteričnih ulja s moćnijim terapeutskim učinkom od ylang ylanga.Poboljšava krvotok i protok krvi, a nedavna su istraživanja o njegovom djelovanju na reguliranje krvnog tlaka pokazala iznimno pozitivne rezultate.Studija iz 2010. pokazala je da kombinacija ylang ylanga, lavande i limuna snižava krvni tlak i normalizira rad srca kod pacijenata koji boluju od hipertenzije.Studija iz 2013. potvrdila je da udisanje ylang ylangovog ulja značajno smanjuje vrijednosti sistoličkog krvnog tlaka i rad srca kod trideset muških pacijenata obuhvaćenih istraživanjem.

Primjena:

Patite li od visokog krvnog tlaka i ubrzanog rada srca, raspršite miris ylang ylanga u vašoj spavaonici tijekom dana i navečer prije spavanja.

2. Pomlađuje i osvježava kožu

Ulje ylang ylanga čudesno djeluje na izgled kože.Pomaže pri očuvanju mladenačkog izgleda lica i tijela te osvježava staru i umornu kožu.

Primjena:

Mnogi ljudi koriste ylang ylang u sklopu dnevne njege kože dodajući nekoliko kapi ulja u kreme za lice i losione za tijelo.Možete i razrijediti par kapi ylang ylang ulja u baznom ulju, primjerice kokosovom, i nanijeti smjesu na lice pamučnom vatom jednom ili dvaput dnevno.

3. Vraća sjaj vašoj kosi

Ulje ylang ylanga doista može podariti novi sjaj vašoj kosi.Ovo će ulje kosi osigurati potrebnu mekoću i spriječiti pojavu prhuti.

Primjena:

Za njegu tjemena i vlasišta dodajte nekoliko kapi ylang ylanga u šampon za njegu kose ili ga razrijedite u nekom baznom ulju kokosa.

4. Potiče dobro raspoloženje i uklanja stres

Budući da sve više ljudi danas pate od depresije, anksioznosti i visokog stresa, prirodna alternativa sveprisutnim farmaceutskim lijekovima postala je prioritet.Mnogi su utočište pronašli u zdravijem, prirodnijem i sigurnijem načinu liječenja emocionalnih poteškoća – eteričnim uljima.U aromaterapiji se ulje ylang ylanga dugo koristi za olakšavanje tegoba depresije, anksioznosti, stresa i psihičkog umora.Znanstvenici su počeli sustavna istraživanja kojima bi se potvrdila njegova učinkovitost.Tako je studija objavljena 2006. pokazala je da svakodnevno udisanje ylang ylanga u kombinaciji s bergamotom i lavandom smanjuje razinu stresnog hormona kortizola, a time i tegobe uzrokovane stresom.I druge su studije pokazale slične rezultate, iako nisu dobile zasluženi publicitet.

Primjena:

Za ublažavanje simptoma depresije i anksioznosti te reguliranje disanja i rada srca ulijte nekoliko kapi ulja u raspršivač ili mirisnu svjetiljku.Ova metoda pomaže i protiv psihofizičke iscrpljenosti, osjećaja ljutnje, frustracije, stresa i nesanice.

5. Energizira i revitalizira organizam

Eterična ulja povoljno djeluju na emocionalno zdravlje i povećavaju razinu energije.Ako se osjećate iscrpljeno i bezvoljno, ylang ylang je izvrsna pomoć.Mirisne molekule ylang ylanga djeluju revitalizirajuće i pružaju dovoljno energije za lakše suočavanje s napornim dnevnim ritmom.

Primjena:

Kako biste napunili baterije, udišite ylang ylang izravno iz bočice ili nakapajte par kapi na jastuk i posteljinu tamo gdje se nalazite.Možete razrijediti nekoliko kapi ulja u vodi ili baznom ulju te ih utrljati na sljepoočnice, zglobove i vrat.

6. Otklanja probavne smetnje

Poznato je da tjeskoba i stres mogu negativno utjecati na probavni sustav.Zahvaljujući blagotvornom utjecaju na raspoloženje, ylang ylang se može koristiti i za otklanjanje probavnih smetnji, poput loše probave, zatvora i slabog apetita.

Primjena:

Imate li problema s probavom, utrljajte par kapi razrijedjenog ylang ylanga na trbuh kad god osjetite potrebu.

7. Ublažava menstrualne tegobe

Mnoge žene osjećaju neugodne i bolne tegobe tijekom menstrualnog ciklusa.Najčešći su simptomi grčevi, nadutost, glavobolja i promjene raspoloženja.Ylang ylang djelotvorno pomaže pri otklanjanju tih tegoba. Izvrsno je lokalno sredstvo za suzbijanje menstrualnih bolova i grčeva.

Primjena:

Za olakšavanje menstrualnih tegoba, udišite ylang ylang ili ga razrijeđenoga baznim uljem utrljajte na trbuh i vrat.

8. Pomaže kod umornih mišića

Protuupalno i umirujuće djelovanje čini ylang ylang izvrsnim prirodnim lijekom za bolove u mišićima.Nakon zahtjevnijeg fizičkog napora, rada ili sportskog treninga kojim ste opteretili vaše mišiće, ovo ulje će pomoći da otklonite osjećaj napetosti i umora mišićnih vlakana.

Primjena:

Razrijedite ga u baznom ulju i utrljajte u kožu.Možete uliti nekoliko kapi u kupku te pustiti da ga vaša koža upije.U svakom slučaju, pripravak će vam pomoći, otkloniti osjećaj umora i pripremiti vas za novi dan.Kupka takodjer učinkovito ublažava i nesanicu.

9. Podiže libido

Medju tradicionalnim su primjenama ylang ylanga dizanje libida i stvaranje intimnog ozračja.U zemljama jugoistočne Azije odavna se koristi kao stimulans za muškarce i žene.

Primjena:

Raspršite miris ylang ylanga u spavaćoj sobi tijekom noći ili nakapajte par kapi na jastuk kako biste se uvjerili u njegov učinak na vašu spolnu moć.

Da bismo eterično ulje smatrali kvalitetnim, na bočici, deklaraciji ili certifikatu moraju biti navedeni slijedeći podaci:

1. Latinski naziv roda i vrste biljke

2. Dio biljke iz kojeg se dobije eterično ulje

3. Način dobivanja eteričnog ulja

4. Kemotip odnosno glavne kemijske sastavnice eteričnog ulja

5. Zemlja porijekla biljnog materijala iz kojeg se dobije eterično ulje

6. Način uzgoja biljnog materijala

7. LOT broj

8. Rok trajanja

KADULJA(žalfija)

SVE O KADULJI: Što liječi, kako se uzgaja i recept za pripravu čaja

   Već 4.000 godina kadulja je na glasu kao čudesna biljka koja liječi mnoge bolesti, a kod nekih je naroda i na glasu    svetosti. Starorimski znanstvenik i pisac nazvao ju je Salvia  od latinskog glagola salvum što znači spasiti – dakle: spasiteljica.I danas se tako u mnogim zemljama naziva, a od te riječi dolazi i njezin drugi naziv kod nas – žalfija.Zapisano je da su je stari narodi koristili ne samo kao lijek već i u raznim obredima: Egipćani za balzamiranje i mumificiranje, stari Rimljani su imali čitav obred kod njezinog branja, američki Indijanci su je palili u obrednoj vatri i nosili je oko vrata pri ritualnom plesu.Možda i naš naziv kadulja dolazi od glagola kaditi, jer su je ljudi koristili za pročišćavanje svojih domova kadjenjem dok nije to mjesto u vjerskim obredima, a u istu svrhu i u svetištima i u kućama preuzeo tamjan. Premda predaja kaže i to da je Sveti Ivan Krstitelj uz gospinu travu posvetio i kadulju što tim biljkama daje svetost i vječnu nepromjenjivost.  Državnom biljkom proglasio ju je Karlo Veliki kada ju je u svojim strogim propisima Kapitularima uvrstio medju 72 biljke koje se obavezno moraju uzgajati u svim seoskim, gradskim i samostanskim vrtovima (zajedno s peršinom, čuvarkućom, piskavicom, koprom, matičnjakom itd). Cijenili su je i istočni narodi – Kinezi su za sanduk kadulje davali tri sanduka svoga čaja.

Kadulja je cijelu tu slavu postigla prije svega bezbrojnim primjerima svoje ljekovitosti. Stari su je narodi upotrebljavali kao lijek za sve bolesti. Nalazimo je u receptima liječnika u starom Egiptu, Heladi i Rimu, na istoku i na zapadu, a u Srednjem vijeku izašla je i knjiga o njenoj ljekovitosti kod reume, bolesti usne šupljine i grla, probavnih smetnji, upale mjehura i noćnog znojenja.

UZGOJ,BRANJE I SUŠENJE

Kadulja je samonikla zeljasta biljka s kopljastim i ovalnim baršunastim listovima prekrivenim gustim dlačicama s obje strane. Raste u kamenjarima Mediterana u niskim grmovima. Mlada je svjetlozelena do ljubičasta, cvjeta u malim bijelim, plavim i ružičastim klasovima na vrhu stabljike. Stabljika joj s vremenom odrveni, životni joj je vijek  šest do sedam godina.

To je biljka sunca i topline, osjetljiva na mraz i previše vlage pa je kontinentalci i posebno sjevernjaci moraju sijati i njegovati. Sije se u travnju i svibnju. Sjeme se samo malo pokrije zemljom. Gnoji se svakih mjesec i pol dana mješavinom dušika, fosfora i kalija. Može se uzgajati i iz presadnica. Najbolje na mirnom i sunčanom mjestu, u zavjetrini. Nije posebno osjetljiva na vrstu tla.

Možemo je uzgajati i kao lončanicu u kući, na sunčanom prozoru. Ako listovi počnu žutjeti, znači da joj treba više životnog prostora, tj. mjesta i zemlje. Tu se može uzgajati do ljeta a onda je presadimo u vrt na opisano mjesto. Do zime će se razviti, u proljeće se oreže (ne stare osnovne  grane).  Listovi se beru prije cvatnje u travnju, cvijet se ubire u svibnju i lipnju. Budući da joj narastu novi listovi, mogu se brati tijekom cijele godine. Suši se na sjenovitom i zračnom mjestu. Cvijet kadulje vole i pčele pa je njen med jedan od najljekovitijih.


ŠTO LIJEČI
?

Opća je floskula da «kadulja čisti krv i cijeli organizam». Dokazano je da  kadulja ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno djelovanje što će reći da je dobar borac protiv bakterija, virusa i raznih gljivica, odnosno raznih upala, liječi želudac, crijeva, žuč, mjehur i mokraćne kanale. Pomaže kod bolesti usne šupljine, grla i krajnika. Kod kašlja, hunjavice, bronhitisa, prehlade i gripe. Regulira mjesečnicu i hormonalne teškoće u žena. Pomaže kod neuroze i depresije. Regulator je znojenja u bolesti kao i u pubertetu, adolescenciji i klimakteriju. Poboljšava pamćenje i može spriječiti Alzheimer. Koristi kod kožnih bolesti, liječi gnojne rane i čireve. Blagi je afrodizijak. Priprema se u obliku čaja, oparka, tinkture, ulja, kupke, obloga, rakije i vina. Čaj i oparak najčešći su pripravci kadulje za liječenje zdravstvenih tegoba.

ČAJ OD KADULJE

Priprema se tako da se u četvrt litre ključale vode stavi jedna čajna žličica usitnjene kadulje i pusti da na laganoj vatri otklopljeno kuha tri minute. Skine se s vatre i pusti da odstoji desetak minuta. Procijedi se i pije dvije do tri šalice dnevno, ovisno o tegobama. Ako se radi o upali grla, krajnika i bolestima dišnih organa – topao čaj zasladi se s medom.

TINKTURA OD KADULJE

Spravlja se tako da u decilitar 70-postotnog alkohola (etilnog) stavimo 20 grama usitnjenog kaduljinog lista. Ostavimo da stoji na toplom mjestu mjesec dana. Ocijedimo, premjestimo u odgovarajuću bočicu. Koristi se tako da se uz pomoć kapaljke 10 do 15 kapi stavi u malo vode, soka ili čaja i popije tri puta dnevno ili ispire i grglja, već prema tegobama.  Koristi kod svih zdravstvenih problema u ljekovitom opsegu djelovanja kadulje. Napomena: – zabranjeno za trudnice i djecu.

ULJE OD KADULJE

Za pripravu kupke može se koristiti i kaduljino eterično ulje. Deset kapi ulja u pola litre mlijeka. Dobro promiješamo i ulijemo u kadu s vodom pripremljenom za kupanje.  Kaduljino eterično ulje dobije se postupkom destilacije vodenom parom najbolje mladih listova i grančica kadulje.  Osim za kupku pripravci od kaduljina ulja koriste i se za inhalaciju kod upale dišnih organa i sinusa u kombinaciji s uljima slična djelovanja, za ispiranje kod upale  usne šupljine i grla, za masažu, osvježavanje i dezinfekciju prostora.

OPREZ S KADULJOM!

Kao i svaki djelotvorni lijek tako se ponaša i kadulja. Uz kalcij, kalij, natrij, najvažniji sadržaj kadulje je eterično ulje, Ima ga u cijeloj stabljici, a najviše u listovima. U osušenoj biljci ima ga od 1,6 do 2,7 %. Glavni sastojak kaduljina eteričnog ulja je tujon. Ovisno o staništu, dobu godina i dana, ima ga i do 60 posto.  Upravo taj tujon daje joj onaj snažan karakterističan i opojan miris, kojim ljeti odiše čitav Mediteran. Zahvaljujući tujonu kadulja djeluje antiseptički. Ali upravo taj tujon može biti napasan za središnji živčani sustav i imati loše posljedice za zdravlje. Kadulju ne smiju uzimati osobe koje boluju od padavice i oni koji imaju visoki tlak. Oprezno je trebaju uzimati trudnice, dojilje i djeca, a tinkturu od kadulje nikako – ne. Nitko je ne bi smio uzimati kroz duže vrijeme u većoj količini ili koncentraciji. Posljedice pretjerivanja mogu biti uzrujanost, ubrzani puls, suha usta, nesanica, omaglica pa i nesvjestica.Neko opće pravilo je da se pripravci kadulje u propisanim količinama za pojedine slučajeve uzimaju ne dulje od mjesec dana i da pauza bude najmanje dva tjedna.

Đumbir (Lat.Zingiber officinale roscoe)

Podanak đumbira poznat je više od 6000 godina u Indiji i Kini za liječenje boli u trbuhu, kod proljeva i mučnine, a poznata je i upotreba u kulinarske svrhe. Nekoliko istraživanja s placebo efektom uspostavili su učinkovitost i sigurnost đumbira u liječenju postoperativnih mučnina, i trudničke mučnine. “Komisija E” za biljnu medicinu priznaje uporabu ljekovitog gomoljastog đumbira za liječenje poremećaja u probavi i sprečavanje mučnine uzrokovane putovanjem.

  •  Glavna svojstva:

– digestivni tonik, karminativ, stomahik, seksualni tonik, afrodizijak, analgetik, kod limfatičke i venozne kongestije (začepljenosti).

  •  Tradicionalne indikacije:

– Dispepsija, nadutost, probavne smetnje, zatvor probave,

– Nemoć,

– Bolni zglobovi i reumatizam,

– Kronični kataralni bronhitis,

– Proširene vene, edem, teške noge.

  •  Preporučene doze:

Vanjska upotreba: 2 kapi EUPK + 4 kapi lješnjakovog ulja mazati na abdomen kod konstipacije.

  •  Korisne informacije:

– Ne preporuča se u prva 3 mjeseca trudnoće.

– Iritacija kože moguća je, ako se EU koristi čisto, nerazrijedjeno biljnim uljem.

Stručni savjeti:

Eterično ulje đumbira vrlo je moćno, on je izvrstan tonik općenito. To je vrlo preporučljivo ulje za seksualni umor i impotenciju. U lokalnim masaža na donjem dijelu ledja, primjenjuju se 2-3 kapi đumbira pomiješana s 5 kapi BU lješnjaka ili se može okupati u miješavini 2 kapi dispergirane na kadu vode.

Eterično ulje đumbira (Zingiber officinale Roscoe.)

Lat.nazivZingiber officinale Roscoe.redZingiberales, obiteljZingiberaceaerodZingiber

ZEMLJA PORIJEKLA: Indija

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni)

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom podanaka.

Eterično ulje  Đumbir djeluje analgetički, spazmolitično, dijaforetički, ekspektorirajuće, antiseptično, karminativno, antioksidativno, tonizirajuće i hiperemično.

Djelovanje:

  • Olakšava probavljanje hrane, bolove u želucu, grčeve i nadutost.
  • Pomaže pri eliminiranju infekcija probavnog sustava i bakterijske dizenterije.
  • Ublažava osjećaj mučnine (jutarnja mučnina kod trudnica, mučnina prilikom vožnje).
  • Koristi se za jačanje imunološkog sustava kod početnog stadija prehlada i gripe.
  • Potiče cirkulaciju, lagano zagrijava kožu.
  • Potiče bolju koncentraciju i pamćenje, razbistruje um, stimulira.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje. Pomiješajte do 10 kapi eteričnog ulja sa 50 ml baznog ulja (Crni kim). Nježnim pokretima umasirajte u područje abdomena.

Ne koristite eterično ulje na koži ukoliko ste alergični na neku od njegovih sastavnica.

Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože: kapnite kap eteričnog ulja na pregib lakta i pričekajte. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.

JASMIN(jasminum officinale)

Prije 2500 godina, u vrijeme Buddhe, služili su se njime za pomazivanje bogataša i kraljeva.U Kini su ga koristili za pročišćavanje zraka u bolesničkim prostorijama.Poznat je i kao drevni lijek kod otrovnih uboda i ugriza.U hinduističkim i muslimanskim kulturama njegov su miris zvali «parfemom ljubavi».Porijeklom je iz Perzije, a prijevod mu je «dar od Boga».Riječ je o jasminu, prvome medju cvijećem,  a njegovo eterično ulje zbog svoje senzualne i profinjene note već stoljećima nosi titulu – kralja eteričnih ulja.Toliko je popularan da je jasmin danas nacionalni simbol nekoliko država medju kojima su Filipini, Indonezija, Havaji i Pakistan, dok se u alternativnoj i narodnoj medicini koristi već stoljećima.

Dvije vrste pogodne su za eterično ulje

Postoji mnogo vrsta jasmina, no nije svaka dovoljno kvalitetna i ne sadrži specifičan miris po kojemu je ovaj cvijet nadaleko poznat.

Prije 2500 godina, u vrijeme Buddhe, služili su se njime za pomazivanje bogataša i kraljeva.U Kini su ga koristili za pročišćavanje zraka u bolesničkim prostorijama.Poznat je i kao drevni lijek kod otrovnih uboda i ugriza.U hinduističkim i muslimanskim kulturama njegov su miris zvali «parfemom ljubavi».Porijeklom je iz Perzije, a prijevod mu je «dar od Boga».Riječ je o Jasminu, prvome medju cvijećem,  a njegovo eterično ulje zbog svoje senzualne i profinjene note već stoljećima nosi titulu – kralja eteričnih ulja.Toliko je popularan da je jasmin danas nacionalni simbol nekoliko država među kojima su Filipini, Indonezija, Havaji i Pakistan, dok se u alternativnoj i narodnoj medicini koristi već stoljećima.

Dvije vrste pogodne su za eterično ulje

Postoji mnogo vrsta jasmina, no nije svaka dovoljno kvalitetna i ne sadrži specifičan miris po kojemu je ovaj cvijet nadaleko poznat.

Primjerci koji se uzgajaju za proizvodnju eteričnog ulja i drugih kozmetičkih pripravaka su Jasminum officinale Jasminum grandiflorum.Eterično ulje dobiveno od ove dvije vrste jasmina sadrži više od sto različitih kemijskih sastojaka i posjeduje brojna ljekovita, smirujuća i njegujuća svojstva.

Benefitiiti eteričnog ulja jasmina

Eterično ulje jasmina jedno je od najcjenjenijih ulja u aromaterapiji.Pomaže u reguliranju nepravilnog menstruacijskog ciklusa, uspješno otklanja menstrualne bolove te ublažava simptome menopauze.Blagotvorno djeluje na plućne tegobe, suzbija kašalj i dišne infekcije.Spojevi prisutni u ulju jasmina opuštaju mišiće te ublažavaju mnoge vrsta bolova, osobito nakon treninga ili u slučaju uganuća.U novije vrijeme sve je više dokaza da može pomoći i u prevenciji raka, no na tom području potrebna su dodatna istraživanja.

Prirodno sredstvo za smirenje

Ovo ulje jedno je od najučinkovitijih antidepresiva.Čak i brojni konvencionalni liječnici preporučuju eterično ulje jasmina u svrhu ublažavanja stresa, depresije, nemira, nervoze, nesanice i sličnih poremećaja.Njemački znanstvenici utvrdili su da je jasmin prema molekularnom sastavu vrlo sličan valiumu.No za razliku od mnogih negativnih nuspojava ovog lijeka, primjena eteričnog ulja jasmina ne šteti organizmu.Dokazano opušta um i tijelo, podiže raspoloženje, pomaže u rješavanju emotivnih dilema i stimulira maštu.Uspješno suzbija negativne emocije kao što su ljutnja, tuga, pesimizam, nepovjerenje, nesigurnost i krivnja te pomaže u eliminaciji raznih vrsta fobija.Odličan je za podizanje niskog samopouzdanja te za jačanje pozitivne percepcije vlastitih mentalnih i fizičkih vrijednosti.Upravo stoga se preporučuje u tretmanima liječenja anoreksije i raznih vrsta ovisnosti.Prema nekim tvrdnjama, udisanje mirisa jasmina pozitivno djeluje na jačanje i održavanje memorije.Povezujući srčanu i sakralnu čakru, potiče kreativnost i osjećajnost.

Djelotvorni afrodizijak

Upotreba eteričnog ulja jasmina u svrhu jačanja libida stara je nekoliko tisućljeća.U mnogim kulturama bio je na cijeni kao snažan afrodizijak i odlična pomoć u poticanju romantičnog raspoloženja, intimnosti i fizičke ljubavi.Potvrdjeno je da uspješno pomaže kod impotencije i frigidnosti.Smiruje, opušta, oslobađa, jača emocije i seksualnu želju te pridonosi povjerenju i razumijevanju između partnera.Upravo ove vrijednosti prepoznate su u tradicionalnoj kineskoj medicini gdje se eterično ulje jasmina već godinama koristi kao prirodni afrodizijak.

Njeguje kožu i smanjuje ožiljke

Eterično ulje jasmina je odlično sredstvo za njegu kože.Osobito se preporučuje u njezi suhe, nadražene i osjetljive kože sklone osipu i upalama.Pomaže održati elastičnost kože i ima odličan učinak na prevenciju bora.Može pomoći smanjiti ožiljke i strije učiniti manje vidljivima.

Djeluje na dišne puteve

Jasminovo ulje ima izuzetno pozitivno djelovanje na zdravlje cijelog dišnog sustava.Pomaže eliminirati kašalj, smanjiti promuklost, te ublažiti simptome laringitisa.Olakšava disanje, otvara dišne puteve i smiruje nadraženost grla.

Pomaže tijekom i nakon poroda

Osim što jača energiju, koja je neophodna tijekom poroda, utrljavanje ovog ulja na donji dio trbuha i ledja neposredno prije porodjaja pojačat će kontrakcije maternice.To pridonosi bržem porodu, a ujedno znatno smanjuje porodjajnu bol.Zbog pozitivnog djelovanja na hormonalnu ravnotežu, korisno je prirodno sredstvo koje liječi postporodjajnu depresiju i podiže raspoloženje.

Eterično ulje jasmina: 

  • ublažava nervozu, razdražljivost i učinke stresa
  • pomaže kod osipa i sunčanih opeklina
  • djeluje protuupalno i antibakterijski
  • liječi frigidnost i impotenciju
  • uklanja bolove
  • pomaže kod otrovnih uboda
  • ublažava tegobe PMS-a i menopauze
  • eliminira postporodjajnu depresiju
  • čisti kožu
  • pomaže u odvikavanju od ovisnosti.

Opuštajuća masaža za tijelo

Pomiješajte pet kapi eteričnog ulje jasmina s 2,5 dcl ulja jojobe i tom mješavinom masirajte tijelo.Ljekovito ulje će putem kože ući u krvotok i vrlo brzo osigurati da se opustite i osjećate bolje.Ovu masažu iskoristite i kako biste odagnali nesanicu, umor, depresiju, kako biste se smirili i oraspoložili.Ujedno, djelotvorna je i kao prirodni analgetik – oslobodit će vas bolova u mišićima.

Masaža vlasišta koja pobjedjuje glavobolju  

Pomiješajte pet kapi jasminovog ulja s 2,5 ml bademovog ulja i tom mješavinom nježno masirajte vlasište.Ova masaža učinkovita je za uklanjanje glavobolje, smanjuje učinke stresa i brige, opušta i smiruje.Djelotvorna je za poboljšanje koncentracije i pamćenja.Pomoći će i vašoj kosi, osigurati joj zdravlje, sjaj i neodoljiv miris.

Inhalacija od koje se lakše diše 

Dodajte dvije kapi eteričnog ulja jasmina u posudu s toplom vodom i inhalirajte nekoliko minuta.Inhalacija pare obogaćene jasminovim uljem može vam olakšati brojne respiratorne poteškoće.Iskoristite je kod problema kao što su začepljen nos, upaljeni sinusi, prehlada, kašalj i bronhitis.

Kupka za opuštanje i pomoć kod ženskih tegoba  

Desetak kapi kvalitetnog eteričnog ulja jasmina koje ćete dodati u svoju večernju kupku imaju nevjerojatan učinak na organizam.Opustite se u kadi i uživajte, osjetite kako nestaju umor, tjeskoba, napetost i teške misli.Ova vrsta kupke poznata je i po svom afrodizijačkom djelovanju  – jača libido.Ujedno, možete je iskoristiti za ublažavanje bolnih i neugodnih predmenstrualnih tegoba.

Mirisna nota za cijelo tijelo 

Jednu do dvije kapi eteričnog ulja dodajte u vaš uobičajeni losion ili kremu.Ulje jasmina pobrinut će se za vlažnost i elastičnost kože. Ublažit će dermatitis, smanjiti ostale upale ili crvenilo.Zahvaljujući antivirusnim i antibakterijskim svojstvima, na ovaj način kožu ćete zaštititi i od štetnih mikroba.Pomoći će vam ublažiti vidljivost ožiljaka ili strija.Prema nekim istraživanjima, ova vrsta losiona i kreme može vam pomoći i kod raznih kožnih alergija.I na kraju –  zahvaljujući svojim sastojcima jasmin će vam osigurati neodoljiv, božanstven miris cijelog tijela.

Privatna oaza za užitak i smirenost

Dodajte dvije kapi ulja u aroma lampu i tako svom domu priuštite egzotičnu notu.Već samo udisanje arome eteričnog ulja jasmina pozitivno će djelovati na cijeli vaš organizam i prostorije u kojima boravite pretvoriti u privatnu oazu opuštanja, užitka i smirenosti.

Primjerci koji se uzgajaju za proizvodnju eteričnog ulja i drugih kozmetičkih pripravaka su Jasminum officinale Jasminum grandiflorum.Eterično ulje dobiveno od ove dvije vrste jasmina sadrži više od sto različitih kemijskih sastojaka i posjeduje brojna ljekovita, smirujuća i njegujuća svojstva.

Zdravstvene dobrobiti eteričnog ulja jasmina

Eterično ulje jasmina jedno je od najcjenjenijih ulja u aromaterapiji.Pomaže u reguliranju nepravilnog menstruacijskog ciklusa, uspješno otklanja menstrualne bolove te ublažava simptome menopauze.Blagotvorno djeluje na plućne tegobe, suzbija kašalj i dišne infekcije.Spojevi prisutni u ulju jasmina opuštaju mišiće te ublažavaju mnoge vrsta bolova, osobito nakon treninga ili u slučaju uganuća.U novije vrijeme sve je više dokaza da može pomoći i u prevenciji karcinoma, ali na tom području potrebna su dodatna istraživanja.

Prirodno sredstvo za smirenje

Ovo ulje jedno je od najučinkovitijih antidepresiva.Čak i brojni konvencionalni liječnici preporučuju eterično ulje jasmina u svrhu ublažavanja stresa, depresije, nemira, nervoze, nesanice i sličnih poremećaja.Njemački znanstvenici utvrdili su da je jasmin prema molekularnom sastavu vrlo sličan valiumu.No za razliku od mnogih negativnih nuspojava ovog lijeka, primjena eteričnog ulja jasmina ne šteti organizmu.Dokazano opušta um i tijelo, podiže raspoloženje, pomaže u rješavanju emotivnih dilema i stimulira maštu.Uspješno suzbija negativne emocije kao što su ljutnja, tuga, pesimizam, nepovjerenje, nesigurnost i krivnja te pomaže u eliminaciji raznih vrsta fobija.Odličan je za podizanje niskog samopouzdanja te za jačanje pozitivne percepcije vlastitih mentalnih i fizičkih vrijednosti.Upravo stoga se preporuča u tretmanima liječenja anoreksije i raznih vrsta ovisnosti.Prema nekim tvrdnjama, udisanje mirisa jasmina pozitivno djeluje na jačanje i održavanje memorije.Povezujući srčanu i sakralnu čakru, potiče kreativnost i osjećajnost.

Djelotvorni afrodizijak

Upotreba eteričnog ulja jasmina u svrhu jačanja libida stara je nekoliko tisućljeća.U mnogim kulturama bio je na cijeni kao snažan afrodizijak i odlična pomoć u poticanju romantičnog raspoloženja, intimnosti i fizičke ljubavi.Potvrdjeno je da uspješno pomaže kod impotencije i frigidnosti.Smiruje, opušta, oslobadja, jača emocije i seksualnu želju te pridonosi povjerenju i razumijevanju izmedju partnera.Upravo ove vrijednosti prepoznate su u tradicionalnoj kineskoj medicini gdje se eterično ulje jasmina već godinama koristi kao prirodni afrodizijak.

Njeguje kožu i smanjuje ožiljke

Eterično ulje jasmina je odlično sredstvo za njegu kože.Osobito se preporučuje u njezi suhe, nadražene i osjetljive kože sklone osipu i upalama.Pomaže održati elastičnost kože i ima odličan učinak na prevenciju bora.Može pomoći smanjiti ožiljke i strije učiniti manje vidljivima.

Blagotvorno djeluje na dišne puteve

Jasminovo ulje ima izuzetno pozitivno djelovanje na zdravlje cijelog dišnog sustava.Pomaže eliminirati kašalj, smanjiti promuklost, te ublažiti simptome laringitisa.Olakšava disanje, otvara dišne puteve i smiruje nadraženost grla.

Pomaže tijekom i nakon poroda

Osim što jača energiju, koja je neophodna tijekom poroda, utrljavanje ovog ulja na donji dio trbuha i ledja neposredno prije porodjaja pojačat će kontrakcije maternice.To pridonosi bržem porodu, a ujedno znatno smanjuje porodjajnu bol.Zbog pozitivnog djelovanja na hormonalnu ravnotežu, korisno je prirodno sredstvo koje liječi postporodjajnu depresiju i podiže raspoloženje.

Eterično ulje jasmina: 

  • ublažava nervozu, razdražljivost i učinke stresa
  • pomaže kod osipa i sunčanih opeklina
  • djeluje protuupalno i antibakterijski
  • liječi frigidnost i impotenciju
  • uklanja bolove
  • pomaže kod otrovnih uboda
  • ublažava tegobe PMS-a i menopauze
  • eliminira postporodjajnu depresiju
  • čisti kožu
  • pomaže u odvikavanju od ovisnosti.

Opuštajuća masaža za tijelo

Pomiješajte pet kapi eteričnog ulja jasmina s 2,5 dcl ulja jojobe i tom mješavinom masirajte tijelo.Ljekovito ulje će putem kože ući u krvotok i vrlo brzo osigurati da se opustite i osjećate bolje.Ovu masažu iskoristite i kako biste odagnali nesanicu, umor, depresiju, kako biste se smirili i oraspoložili.Ujedno, djelotvorna je i kao prirodni analgetik – oslobodit će vas bolova u mišićima.

Masaža vlasišta koja pobjedjuje glavobolju  

Pomiješajte pet kapi jasminovog ulja s 2,5 ml bademovog ulja i tom mješavinom nježno masirajte vlasište.Ova masaža učinkovita je za uklanjanje glavobolje, smanjuje učinke stresa i brige, opušta i smiruje.Djelotvorna je za poboljšanje koncentracije i pamćenja.Pomoći će i vašoj kosi, osigurati joj zdravlje, sjaj i neodoljiv miris.

Inhalacija od koje se lakše diše 

Dodajte dvije kapi eteričnog ulja jasmina u posudu s toplom vodom i inhalirajte nekoliko minuta.Inhalacija pare obogaćene jasminovim uljem može vam olakšati brojne respiratorne poteškoće.Iskoristite je kod problema kao što su začepljen nos, upaljeni sinusi, prehlada, kašalj i bronhitis.

Kupka za opuštanje i pomoć kod ženskih tegoba  

Desetak kapi kvalitetnog eteričnog ulja jasmina koje ćete dodati u svoju večernju kupku imaju nevjerojatan učinak na organizam.Opustite se u kadi i uživajte, osjetite kako nestaju umor, tjeskoba, napetost i teške misli.Ova vrsta kupke poznata je i po svom afrodizijačkom djelovanju  – jača libido.Ujedno, možete je iskoristiti za ublažavanje bolnih i neugodnih predmenstrualnih tegoba.

Mirisna nota za cijelo tijelo 

Jednu do dvije kapi eteričnog ulja dodajte u vaš uobičajeni losion ili kremu.Ulje jasmina pobrinut će se za vlažnost i elastičnost kože. Ublažit će dermatitis, smanjiti ostale upale ili crvenilo.Zahvaljujući antivirusnim i antibakterijskim svojstvima, na ovaj način kožu ćete zaštititi i od štetnih mikroba.Pomoći će vam ublažiti vidljivost ožiljaka ili strija.Prema nekim istraživanjima, ova vrsta losiona i kreme može vam pomoći i kod raznih kožnih alergija.I na koncu –  zahvaljujući svojim sastojcima jasmin će vam osigurati neodoljiv, božanstven miris cijelog tijela.

Privatna oaza za užitak i smirenost

Dodajte dvije kapi ulja u aroma lampu i tako svom domu priuštite egzotičnu notu.Već samo udisanje arome eteričnog ulja jasmina pozitivno će djelovati na cijeli vaš organizam i prostorije u kojima boravite pretvoriti u privatnu oazu opuštanja, užitka i smirenosti.

Jela, sibirska (Abies sibirica)

Najugodnijeg mirisa od svih jela, koristi se najčešće za dišne tegobe: bronhitis, gripe, prehlada…Za razliku od bijele jele, nije neurotoksična pa se može koristiti i kod beba i djece.Kako se kod vrlo male djece ponekad izbjegavaju ulja bogata 1,8 cineolom koja su najčešće korištena kod dišnih tegoba, upravo je sibirska jela jedno od ulja izbora za dječje dišne tegobe, ali i za astmatičare i bronhitičare.Eterično ulje jele možete koristiti u difuzeru – jednostavno stavite nekoliko kapi i uživajte u osvježavajućem mirisu koji blagotvorno djeluje na dišni sustav.Za olakšavanje kašlja te tegoba astme i bronhitisa, pomiješajte 4 kapi eteričnog ulja jele sa 10 mL biljnog ulja te takvom mješavinom mažite ledja i prsa 2-4 puta dnevno. Kod bronhoopstrukcije, mješavini dodajte i 2 kapi eteričnog ulja puzajućeg miloduha.

Sibirska jela se inhalira ili nanosi u uljnim mješavianam, a djeluje kod kroničnog bronhitisa.

Botanički naziv: Abies sibirica
Obitelj: PinaceaeOva vrsta jele se rasprostranjuje duž Turkestanskih i Mongolskih tajgi, istočno od rijeke Volge. Iako neki prodavači eteričnih ulja stave naziv bora pod sibirsku jelu, pomutnja se odmah uklanja čim pomirišete ovo ulje slatkastog mirisa zbog estera kao glavnog kemijskog spoja. Indikacije i djelovanje:Ulje sibirske jele je indicirano kod bronhitisa. Nema kortizol–like djelovanje kao eterično ulje bora.      

ALOE VERA eterično ulje

Aloa vera je jedna od najstarijih biljaka u tradicionalnoj medicini. Macerat je dobiven od svježeg, organskog soka aloa vere u rafiniranom sojinom ulju.Sadrži sve ključne sastojke Aloe Vere, umirujuć je za kožu te posjeduje regenerirajuća i hidratizirajuća svojstva. Djeluje protuupalno te prirodno sadrži lignin koji pomaže bržoj apsorbciji ostalih vrijednih sastojaka u kožu. Sojino ulje bogato je fitosterolima i izoflavonima, čime čini izvrsnu sinergiju sa svojstvima aloe vere.Macerat oporavlja oštećenu i osjetljivu kožu, pruža joj elastičnost i mekoću. Odličan izbor za suhu, ljuskavu, umornu, reaktivnu i osjetljivu kožu.Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji s nekim drugim biljnim uljima namijenjenim osjetljivoj koži, poput noćurka, nevena, perille i shea maslaca.

Aloe vera pomaže kod gotovo svih problema s kožom.

Ne nazivaju je uzalud čudotvornom biljkom, a njena terapeutska svojstva prepoznali su još i drevni Egipćani, Grci, Kinezi te Indijci, koji su Aloe verom liječili bolesti, ali i njegovali svoju kožu.Danas je ona ključan sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda za njegu, liječenje egzema, psorijaze, akni i drugih kožnih problema, a koristi se i za porezotine, modrice, opekline… Njena čarobna svojstva mogli bismo nabrajati do sutra! Baš zato bi se jedna krema od Aloe vere trebala naći u svakom kućanstvu, a dobra je vijest da je možete napraviti i sami.

Potrebni sastojci:

– 2 žlice bademovog ulja

– 1/3 šalice gela od Aloe vere

– 2 žlice ulja sjemenki marelice

– 1 žlica jojobinog ili pčelinjeg voska – 10 kapljica eteričnog ulja limuna ili naranče.

Ne dajte da vas prepadnu ovi egzotični sastojci jer ih sve možete pronaći i u Hrvatskoj, a ova prirodna krema sigurno će imati bolje djelovanje od kupovne.

Priprema:

Pomiješajte bademovo ulje i ulje sjemenki marelice u posudi, zatim ju do pola napunite vodom. Stavite da se sve kuha na laganoj vatri dok ne proključa, a zatim dodajte i vosak. Smanjite vatru i pričekajte da se vosak otopi te uklonite zdjelu sa štednjaka.Pustite da se smjesa ohladi do sobne temperature pa dodajte i eterično ulje. Sve još jednom dobro promiješajte (možete se poslužiti i štapnim mikserom) pa prelijte u posudicu s poklopcem.Kremu čuvajte u hladnjaku i koristite je za sve svoje kožne probleme. Ne zaboravite je ponijeti i na ljetovanje, jer nema boljeg lijeka za opekline od Aloe vere.

Anis (Pimpinella anisum)

Ostala imena: slatki komorač, slatki kopar, slatki kumin. Koristi se sušeno sjemenje usitnjeno neposredno prije kuhanja radi zadržavanja maksimuma ljekovitog svojstva.Anis je slatkog okusa pa se prvenstveno koristi u slatkim jelimakruhuumacima te salatama.

Anis je odlično sredstvo protiv: vjetrova, grčeva i loše probave. Takodjer je dobar, ako tijekom jela zbog nervoze progutamo zrak, kao i kod problema migrene, ako je na probavnoj osnovi (bol u sljepoočnicama najčešći je zbog vjetrova).

Eterično ulje lista cimeta (Lat.Cinnamomum zeylanicum Blume.)

Lat.naziv: Cinnamomum zeylanicum Blume.)red: Laurales, obiteljLauraceaerodCinnamomum

ZEMLJA PORIJEKLA: Šri Lanka

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni)

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom lista

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE: cinamaldehid, limonen, eugenol, linalol, linalil-acetat 

Eterično ulje Cimet list djeluje antiseptično, analgetično, adstringentno, antimikrobno, digestivno, hemostatično, anthelmintično, spazmolitično i stimulativno

Djelovanje:

  • Koristi se kao ‘prva pomoć’ kod zubobolje. Naneseno samo na zub, ublažava bol.
  • Ublažava tegobe probavnog sustava kod crijevnih infekcija i probavnih smetnji.
  • Djeluje antistresno i okrepljujuće u slučaju bezvoljnosti i umora.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje. Jednu kap eteričnog ulja nanesite direktno na bolni zub. Ublažava bol do odlaska zubaru.
  • Dezinfekcija kuhinjskih površina i pribora (daske za rezanje, noževi, itd.). Dodajte do 50 kapi eteričnog ulja u 50 ml vode i koristite za ispiranje kuhinjskog pribora nakon pranja, ili prebrišite kuhinjske površine.
  • Čišćenje kućanstva. Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja sredstvu za čišćenje.

Cimet kora – eterično ulje kore cimetovca posjeduje jako antiseptičko djelovanje. Djeluje jednako snažno i protiv Gram pozitivnih i Gram negativnih bakterija, gljivica kao i plijesni iz roda Aspergillus.

Posjeduje takodjer stimulira kontrakcije materice. Tradicionalno se primjenjuje kod težih probavnih infekcija, tropskih virusnih bolesti i urogenitalnih infekcija.

Eterično ulje kore cimetovca posjeduje jako antiseptičko djelovanje. Djeluje jednako snažno i protiv Gram pozitivnih i Gram negativnih bakterija, gljivica kao i plijesni iz roda Aspergillus. Posjeduje takodjer emenagogno djelovanje, stimulira kontrakcije materice.  Tradicionalno se primjenjuje kod težih probavnih infekcija, tropskih virusnih bolesti i urogenitalnih infekcija.

Napomene: Ne nanositi na većim površinama kože.Ne koristiti u trudnoći i kod djece! Izrazito agresivno djeluje na kožu kao i na sluznice stoga je potreban veliki oprez u uzimanju uz prethodni savjet sa fitoaromaterapeutom. Ne koristiti za celulit! Crvenilo nije znak da djeluje nego da je koža iziritirana!

Način primjene: dermalno, lokalno, difuzer ili mirisna lampica

Način čuvanja: Čuvati na temperaturi do 25°C. Savjetujemo da proizvod čuvate na suhom i tamnom mjestu u originalnoj ambalaži.

Djelovanje: snažno djelovanje protiv bakterija, virusa, gljivica i plijesni: – infekcije usne šupljine, probavnog sustava, urogenitalne infekcije, HPV infekcije

Sastav: 75% cinamaldehida, 10% fenola eugenola

Način dobivanja: destilacija kore

Botanički naziv: Cinamomum zeylanicum

Upozorenje: Eterično ulje kore cimetovca izrazito agresivno djeluje na kožu i sluznicu te se ne preporuča nestručno korištenje. U pripravcima protiv celulita ne radi ništa korisno, osim što oštećuje kožu.

Zemlja podrijetla: Cejlon

Eterično ulje Mira (Commiphora myrrha Ness.)

Lat.naziv:Commiphora myrrha Ness.redSapindales, obiteljBurseraceae, rodCommiphora

ZEMLJA PORIJEKLA: Somalija

NAČIN UZGOJA: samoniklo

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom oleorezina

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE: furanoeudezmadien-1,3-dien, kurzeren.

Eterično ulje mire (Commiphora myrrha Ness.)

Lat.nazivCommiphora myrrha Ness.redSapindales, obiteljBurseraceaerodCommiphora

ZEMLJA PORIJEKLA: Somalija

NAČIN UZGOJA: samoniklo,

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom oleorezina

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE: furanoeudezmadien-1,3-dien, kurzeren

 Eterično ulje  Mira djeluje antimikrobno, protuinfektivno, antiseptično, protuupalno, karminativno, mukolitički i umirujuće. Od davnina je poznata kao dragocjeni ljekoviti tonik za cijelo tijelo.

Djelovanje:

  • Potiče obnavljanje tkiva. Zbog ovog svojstva i protuupalnog djelovanja koristi se za njegu ispucale, oštećene kože, te za tretiranje psorijaze, svrbeži, suhog ekcema.
  • Koristi se u preparatima za tretiranje rana, hemoroida, dekubitusa.
  • Ublažava gljivična oboljenja, kandidijaze, dermatomikoze.
  • Preporuča se kod upala, infekcija urinarnog trakta, tegoba s prostatom.
  • Potiče rad probavnog sustava.
  • Potiče iskašljavanje, stoga se često koristi kod respiratornih problema.
  • Zahvaljujući snažnom antimikrobnom djelovanju čest je sastojak prirodnih sredstava za njegu usne šupljine.
  • Podržava oporavak nakon bolesti.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje. Pomiješajte do 50 kapi eteričnog ulja sa 50 ml baznog ulja (Crni kim). Nježnim pokretima umasirajte u nadraženo područje na licu ili tijelu.
  • Kupka. Dodajte do 5 kapi eteričnog ulja na žlicu meda ili sojinog vrhnja i pomiješajte s toplom vodom u kadi.
  • Kompresa. Nekoliko kapi eteričnog ulja dodajte u toplu vodu. Uronite čistu gazu ili ručnik, ocijedite, prislonite na bolno ili nadraženo područje (prsa, čelo, grlo, zglobovi).

Ne koristite eterično ulje na koži ukoliko ste alergični na neku od njegovih sastavnica.

Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože: kapnite kap eteričnog ulja na pregib lakta i pričekajte. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.

Eterično ulje Mira djeluje antimikrobno, protuinfektivno, antiseptično, protuupalno, karminativno, mukolitički i umirujuće. Od davnina je poznata kao dragocjeni ljekoviti tonik za cijelo tijelo.

Djelovanje:

  • Potiče obnavljanje tkiva. Zbog ovog svojstva i protuupalnog djelovanja koristi se za njegu ispucale, oštećene kože, te za tretiranje psorijaze, svrbeži, suhog ekcema.
  • Koristi se u preparatima za tretiranje rana, hemoroida, dekubitusa.
  • Ublažava gljivična oboljenja, kandidijaze, dermatomikoze.
  • Preporuča se kod upala, infekcija urinarnog trakta, tegoba s prostatom.
  • Potiče rad probavnog sustava.
  • Potiče iskašljavanje, stoga se često koristi kod respiratornih problema.
  • Zahvaljujući snažnom antimikrobnom djelovanju čest je sastojak prirodnih sredstava za njegu usne šupljine.
  • Podržava oporavak nakon bolesti.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje: Pomiješajte do 50 kapi eteričnog ulja sa 50 ml baznog ulja (Crni kim). Nježnim pokretima umasirajte u nadraženo područje na licu ili tijelu.
  • Kupka: Dodajte do 5 kapi eteričnog ulja na žlicu meda ili sojinog vrhnja i pomiješajte s toplom vodom u kadi.
  • Kompresa: Nekoliko kapi eteričnog ulja dodajte u toplu vodu. Uronite čistu gazu ili ručnik, ocijedite, prislonite na bolno ili nadraženo područje (prsa, čelo, grlo, zglobovi).

Ne koristite eterično ulje na koži ukoliko ste alergični na neku od njegovih sastavnica.

Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože: kapnite kap eteričnog ulja na pregib lakta i pričekajte. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.

KADULJA MUŠKATNA ETERIČNO ULJE (SALVIA SCLAREA)

Muškatna kadulja (Salvia sclarea L., Lamiaceae) ima dugotrajnu reputaciju ljekovite biljke i to najčešće kod menstrualnih tegoba, dišnih infekcija i probavnih tegoba.Esencijalno ulje se koristi u parfumeriji. Smirujući i vedro poticajan miris (zahvaljujući esterima) muškatne kadulje dobro djeluje kod umora popraćenog nervozom.Kemijski sastav ulja je iznimno kompleksan (preko 250 do sada identificiranih spojeva). Sadrži male količine monoterpena (pinena) i seskviterpena (germakren D, β-kariofilen), do 15% monoterpenskih alkohola (dominantno linalol), do 75% estera linalil acetata, diterpena (do 7% sklareola), tragove ketona, oksida, kumarina, laktona i sumpornih spojeva.

Muškatna kadulja ima jak estrogenomimetski učinak (djeluje slično estrogenu i potiče njegovu sintezu). Za estrogeno djelovanje muškatne kadulje mora biti potvrdjeno da esencijalno ulje sadrži sklareol, što ovisi o uvjetima destilacije. Smanjuje kolesterol, a djeluje specifično antibakterijski protiv rodova Klebsiella i Pseudomonas. Djeluje stimulirajuće na središnji živčani sustav. Uz ljekovitu kadulju, koristi se kod problema u menopauzi, amenoreje, dismenoreje te genitalnih infekcijama, posebno hormonski uzrokovanim.

ZA MENSTRUALNE TEGOBE, ZA DIŠNE INFEKCIJE, ZA PROBAVNE TEGOBE, ZA UMOR, ZA PARFEME

Muškatna kadulja ima jak estrogenomimetski učinak, snižava kolesterol, djeluje antibakterijski, stimulirajuće na središnji živčani sustav.

Muškatna kadulja (Salvia sclarea L., Lamiaceae)

Botanički naziv: Salvia sclarea

Indikacije: menstrualne tegobe, dišne infekcije i probavne tegobe, za umor popraćen nervozom, u parfumeristici

Djelovanje: Muškatna kadulja ima jak estrogenomimetski učinak (djeluje slično estrogenu i potiče njegovu sintezu). Za estrogeno djelovanje muškatne kadulje odgovoran je sklareol. Snižava kolesterol, a djeluje specifično antibakterijski protiv rodova Klebsiella i Pseudomonas. Djeluje stimulirajuće na središnji živčani sustav.  Koristi se kod problema u menopauzi, amenoreje, dismenoreje te genitalnih infekcija, posebno hormonski uzrokovanih, uz ljekovitu kaldulju.

Glavne kemijske sastavnice: kemijski sastav ulja je iznimno kompleksan. Sadrži preko 250 do sada identificiranih spojeva: do 75% estera linalil acetata, do 15% monoterpenskih alkohola (dominantno linalol), diterpena (do 7% sklareola), male količine monoterpena (pinena) i seskviterpena (germakren D, β-kariofilen), tragove ketona, oksida, kumarina, laktona i sumpornih spojeva.

Napomena: Esencijalno ulje muškatne kadulje je kontraindicirano kod estrogen ovisnih tumora (nekih od tumora dojke) i mastoza te u žena na terapiji s antiestrogenima i oralnim kontraceptivima. Valja ga striktno izbjegavati u trudnoći. Inače je sigurno i netoksično.

Oprez: Esencijalno ulje muškatne kadulje je kontraindicirano kod mastoza i estrogen ovisnih tumora (nekih od tumora dojke) te kod žena na terapiji s antiestrogenima i oralnim kontraceptivima. Valja ga striktno izbjegavati u trudnoći. Inače je sigurno i netoksično.

MUŠKATNI ORAŠČIĆ ETERIČNO ULJE (MYRISTICA FRAGRANS)

Muškatni oraščić najviše se koristi kao začin u kulinarstvu te u jesenskim i zimskim kulinarskim slasticama. Eterično ulje muškatnog oraščića ima drvenastu, pikantnu aromu. Koristi se za regulaciju probave i dišnog sustava, za zdravlje mišića, zglobova i miran san.

Muškatni orah (Myristica fragrans) je zimzeleno tropsko stablo koje izvorno potječe s Molučkih ili Začinskih otoka na istoku Indonezije.Ono što nazivamo muškatnim oraščićem i koristimo kao začin zapravo je središnji dio ploda ovoga drveta.Kada plod dozrije, on puca, a u unutrašnjosti se nalazi velika crna koštica obavijena mrežastom ovojnicom.Ta se ovojnica naziva macis ili muškatni cvijet te se također koristi kao aromatični začin.Crna koštica u kojoj se nalazi sam oraščić suši se oko dva mjeseca, a nakon toga iz nje se vadi muškatni oraščić, koji je izvana tamnosmedje boje i lagano naboran.Zahvaljujući osebujnom slatkastom okusu i orašastom mirisu, muškatni oraščić koristi se kao omiljeni dodatak jelima – osobito u vrijeme blagdana.Sama riječ „muškatni“ zapravo znači „mošusni“ i odnosi se na miris.Osim praha koji se dobiva mljevenjem oraščića, od stabla i listova muškatnog oraha te od samih muškatnog oraščića dobivaju se i kvalitetna eterična ulja.Ova se ulja zbog zdravstvenih dobrobiti sve više koriste u alternativnoj i biljnoj medicini.

Kratka povijest nekad najskupljeg začina

Vjeruje se da su muškatne oraščiće rimski svećenici palili poput tamjana, a u srednjem vijeku korišteni su za aromatiziranje piva.U srednjem vijeku muškatni oraščić bio je simbol moći i bogatstva, a u 17. st. postao je najskuplji začin na svijetu.Naime, Molučki otoci, na kojima su tada bila jedina stabla muškatnog oraha, pala su u posjed Nizozemaca, koji su tad preuzeli čitavu proizvodnju i trgovinu ovim osebujnim začinom.I tada je muškatni oraščić postao izuzetno skup te dostupan samo najbogatijima.Oni koji su si tada mogli priuštiti ovu krasnu mirodiju ponosno su je nosili sa sobom u bogato urešenim kovanim mlincima i posudicama.Danas je muškatni oraščić široko dostupan i, nasreću, možemo si ga priuštiti, stoga bismo trebali više uživati u njegovim brojnim blagodatima.U današnje se vrijeme najviše uzgaja na Karibima te u južnoj Indiji, a najveći proizvođači su Indonezija i otočna država Grenada, koja je muškatni oraščić čak stavila i na svoju zastavu.

Ljekovita svojstva muškatnog oraščića

Osim dijetalnih vlakana, ugljikohidrata i bjelančevina, ovaj začin sadrži i dosta vitamina i minerala, a neki od njih su:

  • vitamini B1 i B6,
  • magnezij,
  • mangan,
  • bakar,
  • željezo,
  • cink,
  • folati.

Njegova eterična ulja sadrže organske tvari, poput eugenola, miristicina i macelignana, koje imaju ljekovita svojstva.U arapskim zemljama ovaj se začin smatra afrodizijakom, no ima i brojne druge dobrobiti.U nastavku doznajte kako sve možete unaprijediti zdravlje dodatkom muškatnog oraščića u jela, slastice i napitke.

1. Potiče probavu i ublažava žgaravicu

Stoljećima se muškatni oraščić koristio kao lijek za različite probavne tegobe. On sadrži dijetna vlakna koja potiču peristaltiku crijeva, stoga je dobar izbor za sve one koji pate od konstipacije.Oraščić potiče i lučenje želučanih sokova, što olakšava sam proces probavljanja hrane. Ovaj začin pomaže i kod proljeva, mučnine i povraćanja.

Savjet: patite li od nadutosti ili žgaravice, u čaj od metvice dodajte prstohvat muškatnog oraščića.

2. Pridonosi zdravlju usne šupljine i uklanja zadah

Odavno je poznato da muškatni oraščić uklanja problem lošeg zadaha, a zahvaljujući antibakterijskim svojstvima jača vaše zube i desni i čini ih otpornijima i zdravijima.Kao i klinčić, muškatni oraščić sadrži eugenol, koji ublažava zubobolju.Zbog tih ljekovitih svojstava, ovaj začin naći ćete u brojim organskim i biljnim vodicama za ispiranje usne šupljine te u prirodnim zubnim pastama.

Savjet: patite li od gingivitisa, odnosno upale desni, u šalicu vruće vode dodajte pola žličice muškatnog oraščića. Kad se ohladi, tom tekućinom ispirite usnu šupljinu, no nemojte progutati.

3. Djeluje poput prirodnog analgetika

Budući da ovaj začin sadrži sastojak sličan mentolu, može ublažiti razna bolna stanja, primjerice bolove uzrokovane ozljedama, ranama, istegnućima i drugim upalnim stanjima u organizmu, poput artritisa.

Savjet: eterično ulje muškatnog oraščića možete utrljati u bolna mjesta na tijelu – to će trenutačno olakšati vaše bolove.

4. Potiče detoks čitavog organizma

Muškatni oraščić pomaže detoksikaciji važnih organa „čistača“ poput jetre i bubrega.U tim organima se nagomilavaju toksini nakon konzumacije teške i nezdrave hrane, pa je ovaj začin osobito koristan u vrijeme i nakon Božića.Aktivne komponente prisutne u ovom začinu takodjer mogu pomoći u eliminaciji bubrežnih kamenaca te općenito pridonose optimalnom radu bubrega i jetre.

5. Regulira krvni tlak i ublažava osteoporozu

Zahvaljujući kaliju što ga sadrži, muškatni oraščić opušta krvne žile te snižava krvni tlak.Ovaj mineral takodjer pomaže kod osteoporoze te čuva zdravlje vaših kostiju čineći ih snažnima.S druge strane, željezo iz oraščića pomaže u poboljšanju krvne slike te smanjuje rizik od anemije.

6. Pomaže kod nesanice

Muškatni oraščić koristi se i kao lijek za nesanicu i probleme sa snom.Budući da sadrži magnezij, umiruje napetosti u organizmu te potiče lučenje serotonina koji ima relaksirajući učinak.Serotonin se u mozgu mijenja u melatonin, što pogoduje dobrom i kvalitetnom snu.

7. Poboljšava moždane funkcije

Ovaj začin u malim količinama pridonosi oštrini vašeg uma.Ulje muškatnog oraščića sadrži tvari kao što su miristicin i macelignan, koje usporavaju propadanje neuronskih veza i kognitivnih funkcija kod osoba s demencijom ili Alzheimerovom bolešću.Miristicin zapravo inhibira, odnosno zaustavlja enzim u mozgu koji pridonosi Alzheimerovoj bolesti te poboljšava pamćenje.

8. Posvjetljuje kožu i uljepšava ten

Muškatni oraščić pridonosi ljepoti vaše kože te smanjuje iritacije i upalna stanja na koži.

Savjet: imate li, primjerice, ožiljke od akni na licu, malo muškatnog oraščića pomiješajte s medom ili vodom pa time mažite lice.Primijetit ćete da nakon nekoliko dana vaša koža postaje čišća i svjetlija.

9. Popravlja raspoloženje i ublažava depresiju

Muškatni oraščić povoljno djeluje na raspoloženje te da može ublažiti simptome anksioznosti i depresije.Upravo ga to čini idealnim začinom za božićne blagdane.Doista, puno je razloga zašto biste svoje tople blagdanske napitke, slastice i jela trebali obogatiti upravo ovim začinom!

Eterično ulje muškatnog oraščića (Lat.Myristica fragrans Houtt.)

Lat.naziv: Myristica fragrans Houtt.red: Magnoliales, obiteljMyristicaceae, rodMyristica

ZEMLJA PORIJEKLA: Indija

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni)

NAČIN DOBIVANJA: destilacija vodenom parom ploda

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE: sabinen, α-pinen, β-pinen, limonen, terpinen-4-ol, α-terpinen, miristicin

Eterično ulje Muškatni oraščić djeluje antimikrobno, analgetički, karminativno i stimulativno. Uz aromaterapiju, koristi se u prehrambenoj i kozmetičkoj industriji.

Djelovanje:

  • Koristi se za trenutno ublažavanje zubobolje do odlaska zubaru.
  • Čest je sastojak vodica za ispiranje usta i pripravaka za održavanje higijene usne šupljine.
  • Koristi se za ublažavanje menstrualnih bolova.
  • Potiče lučenje probavnih sokova, olakšava nadutost, zatvor i grčeve.
  • Lagano zagrijava tijelo, potiče cirkulaciju.
  • Djeluje stimulativno, razbudjuje i energizira.

Upotreba:

  • Direktna inhalacija (putem inhalatora ili direktno udisanje eteričnog ulja).
  • U aroma svjetiljci ili difuzeru.
  • Lokalno utrljavanje. Jednu kap eteričnog ulja nanesite direktno na bolni zub. Ublažava bol do odlaska zubaru.
  • Tekućina za ispiranje usta. Dodajte do 5 kapi eteričnog ulja u 50 ml vode. Koristite za ispiranje usta.
  • Kompresa. Nekoliko kapi eteričnog ulja dodajte u toplu vodu. Uronite čistu gazu ili ručnik, ocijedite, prislonite na područje abdomena.

Ne koristite eterično ulje na koži ukoliko ste alergični na neku od njegovih sastavnica.

Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože: kapnite kap eteričnog ulja na pregib lakta i pričekajte. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.

Eterično ulje muškatnog oraščića često se dodaje u razne mješavine za terapeutske svrhe zbog svog mirisa, naročito u jesen i zimu. Preporučujemo dodati muškatni oraščić tijekom zimskih blagdana u aroma difuzere, sapune, sprejeve za osvježenje i čišćenje prostora. Aromaterapeuti koriste ulje za zdravlje zglobova, mišića i probavnog sustava.

Mjere opreza: Ne koristiti ulje tijekom trudnoće, za djecu i starije. Ako se pretjerano koristi ulje ono može prouzročiti privremene psihotropne efekte, glavobolje i mučnine zbog sadržaja miristicina.Eterično ulje muškatnog oraščića sadrži vrlo malu dozu istog te je mnogo sigurnije za uporabu.

Maksimalno razrijediti za odraslu osobu: 5%.

Tamanu /Kalofil/ (Calophyllum inophyllum)

TAMANU (KALOFIL) najjače je protupalno ulje, stoga ga koristimo kod svih upalnih stanja kože, psorijaze, ekcema, dermatitisa, seboreje, opekotina, upaljenih vena, popucalih kapilara, hemeroida, ožljaka. Ima antivirusno antibakterijsko i protugljivično djelovanje, stoga je nezamjenjivo u tretiranju raznih vaginalnih infekcija.Zbog sadržaja kumarina koristi se u preparatima za proširene vene i popucale kapilare, gdje se izvrsno kombinira sa maceratom gotu kole (centele), te eteričnim uljima čempresa i limuna.Stimulira sintezu kolagena pa je dobrodošao sastojak anti-age kozmetike.Može se koristiti samostalno, osim kod izrazito osjetljive kože, gdje se preporuča koristiti u koncentracijama 30-50%.Gustoća i boja variraju, no uglavnom je gusto, mutno, s vidljivim talogom, a zimi i gotovo tvrdo, pa ga je potrebno ugrijati prije izlijevanja iz bočice. Dokazano je kako neki biljni aktivni sastojci imaju snažna fotozaštitna svojstva zbog sadržaja antioksidansa i komponenata koje mogu djelovati kao UV filteri. Kapsner i sur. koji su proučavali prirodne pripravke za fotozaštitu su spomenuli kako je jedan od sastojaka koji ima značajnu sposobnost UV apsorpcije i fotozaštite (uz istovremeni protuupalni učinak) – ulje tamanua.

Djelotvorno ulje koje kožu čini mekanom i nježnom može se dodavati u kreme ili mlijeka za tijelo.

Donedavno se na našem području nije niti znalo za tamanu ulje, jedan od odličnih prirodnih pripravaka za kožu. Dobiva se procesom hladnog tiještenja oraha tamanu drveta s otoka Pacifika.  Koristi se kao dodatak svakodnevnim kremama ili kao zasebni proizvod.

Tamanu ulje za kožu lica, opekline, ožiljke..

Tamanu drvo cvate dva puta godišnje i stvara plod sličan jabukama. Unutar ploda nalazi se sjeme iz kojeg se stvara tamanu ulje. Riječ “tamanu” potječe sa Tahitija, ali se mogu čuti različita imena, od “kamani” na Havajima, do “dilo” u Fidži, do “Ballnut” u Australiji. Naziva se i kalofil.

Osim što je tamanu ulje poznato kao pripravak za njegu kože, odličan je protiv akni i strija. Osim toga ljekovito je u poboljšavanju kože nakon opeklina, rana te uboda insekata. Ovo ulje je nevjerojatno bogato zdravim masnim kiselinama, a takodjer je puno djelotvornih spojeva koji dobro utječu na kožu. Tamanu ulje je osim toga antibakterijsko, antimikrobno, antifungalno i antioksidativno. Kalofil ulje je protuupalno pa se može koristiti kod svih upalnih stanja kože kao što su dermatitisi, opekotine, upaljene vene, popucale kapilare i hemeroidi. Zbog protugljivičnog djelovanja dobro je za vaginalne infekcije. Osim toga se često može pronaći u preparatima koji se koriste za liječenje proširenih vena i popucalih kapilara. Nerijetko se nalazi i u anti-age kozmetici radi svojstva da stimulira sintezu kolagena.Širom svijeta, osobito u južnim dijelovima, tamanu ulje i lišće služe za liječenje:

  • psorijaze,
  • ulkusa koji nastaju uslijed dijabetesa,
  • akni i ožiljaka,
  • gljivica poznatim pod nazivom atletsko stopalo,
  • opeklina nastalih od sunca,
  • osipa kod beba koji nastaje od pelena,
  • bolova u zglobovima.

Ovo su samo neke od stvari za koje se koristi tamanu ulje, ali i dalje je najpopularnije u njezi kože. Na koži se može koristiti bez dodataka, za piling ili kao dodatak hidratantnoj kremi koju koristite svaki dan. Preporučuje se da ga koristite u kombinaciji s losionima i kremama jer će u tom slučaju biti malo razrijedjeno i lakše se nanositi. Odličan je i u borbi protiv strija i malih bora na licu jer omekšava i liječi kožu.S tamanu uljem,kao i s drugim uljima za lice, možete raditi i piling za kožu. Stavite deblji sloj na kožu koju želite njegovati (ovo odlično djeluje i na strije). Masirajte prstima nekoliko minuta pa uzmite šećera i počnite ga primjenjivati na lice. Kada osjetite da su se pomiješali šećer i ulje, masirajte još nekoliko minuta. Isperite mlakom vodom i blago obrišite lice ručnikom. Odmah nakon primjene ćete osjetiti kako vam je koža mekana i sjajna. Moglo bi vam se činiti da je masna, ali to će se upiti u pore i tamo ljekovito djelovati.