Biljna(bazna)ulja


 – Biljna ulja su po svojem sastavu esteri raznih masnih kiselina, od kojih su neke neophodne našem organizmu.Osim u prehrani i kao ljekovite tvari, koristimo ih u kozmetičke svrhe.

-Biljna ulja njeguju i hrane kožu, te nam služe kao nositelji eteričnih ulja. Za biljna ulja koja koristimo u njezi kože (a pogotovo u prehrani),bitno je da su nerafinirana i hladno prešana, kako bi očuvala sve svoje vrijedne sastojke: jednostavne i složene nezasićene masne kiseline, vitamine,lecitin, flavonoide i arome.

U posljednje vrijeme su pravi hit medju poklonicima prirodne kozmetike i prirodnog liječenja. Biljna ulja sjemenki dobiju se Co2 ekstrakcijom.Takva ulja sadrže visok udio esencijalnih masnih kiselina, medju kojima se pronadje i nekih iznimno rijetkih,poput stearidonske masne kiseline, a česte su i neobične kombinacije masnih kiselina. Kod CO2 ekstrakcije uopće ne dolazi do zagrijavanja biljnog materijala (dok se hladnim prešanjem ipak zagrijava do cca 65 ° C), tako da ne dolazi do oštećenja nezasićenih masnih kiselina.

ARGANOVO ULJE  je bogato oleinskom i linolnom kiselinom, karotenima, vitaminom E. Jedno je od
najstabilnijih ulja. Zbog visokog sadržaja vitamina E, posebice je pogodan za tretiranje suhe, zrele, borama sklone kože. Ulje argana umiruje, regenerira i djeluje protuupalno, pa je od pomoći u tretiranju seboreje, dermatitisa,
psorijaze. Pokazuje i antialergijski učinak. Tradicionalno se koristi za njegu kože novorodjenčadi, u masažama za poticanje mršavljenja i učvršćivanje tkiva,kod reumatoidnog artritisa, te za regeneraciju oštećene kože: pomaže kod ožiljka od opekotina, varičela, a djeluje i na strije.

Organsko ulje argana dolazi s marokanske obale u regiji Essaouira i Agadir. Arganovo stablo već stoljećima nam daje ulje poznato po svojim hranjivim, obnavljajućim i zaštitnim svojstvima.

Izuzetno bogato esencijalnim masnim kiselinama i sterolima, ovo organsko biljno ulje potiče staničnu koheziju za čvršću i puniju kožu. Takodjer pomaže u održavanju optimalne razine hidratacije kože zahvaljujući kojoj je koža zaštićena, umirena i intenzivno njegovana.  Prepoznato i po svojim obnavljajućim i revitalizirajućim svojstvima, organsko arganovo ulje idealno je u borbi protiv bora.

Može se koristiti za njegu lica, tijela i kose. Nanesite ga na kosu kao masku ili samo na vrhove, za obnovu, jačanje i vraćanje sjaja vlasima.

100 % svih sastojaka prirodnog je podrijetla.
99,9 % svih sastojaka dobije se organskim uzgojem.
99,9 % svih sastojaka otkupljeno je po načelima pravedne trgovine.

Organsko arganovo ulje idealno je za:
• osobe koje traže 100 % prirodno biljno ulje
• obnavljanje, hranjenje i zaštitu kože i kose
• postizanje čvršće, zagladjenije, njegovane i zaštićene kože lica i tijela
• podizanje rituala njege na višu razinu
• obnovu kose
• višenamjensku njegu
• sve tipove kože – osobito za suhu i osjetljivu kožu.

Dobije se iz oraščića, plodova drveta argana (lat.Argania spinosa) koje raste u jugozapadnom Maroku i koje Berberi (prastanovnici sjeverne Afrike) nazivaju još i “drvom života”.Arganovo ulje na mnoge je načine dragocjeno, a tradicionalna priprema samo je jedan od njih.Žene ručno beru i prikupljaju oraščiće, razbijaju ih kamenom i koštice koje se nalaze u oraščiću melju u gustu pastu. Pastu potom cijede, kako bi dobile ulje.To je vrlo zahtijevan i dugotrajan postupak što ovo ulje čini vrijednim i rijetkim finalnim proizvodom.Brojne su dobrobiti arganovog ulja, osobito za njegu kože, kose i noktiju i pravi je nektar ljepote koji Marokanke stoljećima koriste u ritualima uljepšavanja.

Sastav i djelovanje arganovog ulja

Ovo je ulje najbolji saveznik zdravlja kože, kose i noktiju.Arganovo ulje je jedno od najmoćnijih anti-age ulja na svijetu, zahvaljujući svom bogatom sastavu hranjivih nutrijenata.Sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska), sterole, vitamin E, minerale i karotenoide.Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvrjedniji su sastojak arganovog ulja.Ovom se vitaminu pripisuju snažna antioksidacijska svojstva. Nezamjenjiv je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suhog vlasišta.Drugi važan sastojak arganovog ulja su karoteni koji štite kožu od UV zračenja.Esencijalne masne kiseline iz arganovog ulja sprečavaju upalne procese na koži hidratizirajući je i jačajući u isto vrijeme.Ulje argana ima visoki udio skvalena, prirodnih spojeva koji štite od karcinoma kože i pomažu smiriti iritiranu kožu.Ferulinska kiselina iz ulja argana vrlo je snažan stabilizator vitamina C i E pa ona udvostručuje njihovo djelovanje.Sadrži i polifenole – prirodne spojeve iz biljaka koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu.Arganovo ulje pogodno je za sve tipove kože, a mogu ga koristiti i trudnice i mala djeca.Njeguje i hidratizira suhu kožu, pomaže kod dermatitisa i psorijaze te sprječava infekcije.

 Primjena arganovog ulja

1. Podloga za sjajnu i zdravu kožu lica
Arganovo ulje može vam poslužiti kao hranjiva podloga za šminku ili uobičajenu kremu za njegu lica i tijela.Ne masti kožu, a prirodno je hidratizira pa je pogodno i za one koji imaju mješovitu i kožu sklonu nepravilnostima.Za prirodnu podlogu i njegu izradite vlastiti losion: prelijte vrećicu zelenog čaja s 2 dcl vruće vode i ostavite 7-10 minuta. Uklonite vrećicu i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.Dodajte 1 kap eteričnog ulja po želji (naranča, limun ili čajevac) i 2-4 kapi arganovog ulja te prelijte u staklenku.Koristite ujutro i navečer, nakon čišćenja lica.

2. Noćna hidratacija
Prednost ovog ulja je što se brzo upija i ne ostavlja masne tragove pa vam može poslužiti i za noćnu hidrataciju lica.Kap arganovog ulja nanesite na dlanove, blago ih zagrijte i tapkajući nanesite na područje nosa i oko očiju, čelo i ostatak lica, a zatim i vrat.Budući da je bogato vitaminima A i E, može vam poslužiti i kao prirodna pomoć za ublažavanje bora i njegu osjetljivih područja lica.

3. Nježan i hranjiv piling 
Mrtve stanice kože možete s lica i tijela ukloniti uz pomoć arganovog ulja, u kombinaciji sa smedjim šećerom.Ovaj nježan i hranjiv piling osigurat će vam zdravu i sjajnu kožu, nahraniti je, podariti joj sjaj i privlačan izgled, a pritom ukloniti nečistoće i osjećaj zatezanja.Možete je koristiti i za jako suhu i oštećenu kožu laktova i peta.Pomiješajte 1 jušnu žlicu smedjeg šećera s 3 kapi arganovog ulja, kružnim pokretima nanesite na lice (ili drugi dio tijela) i istim pokretima blago masirajte to područje 2-4 minute.Isperite s mlakom vodom i osušite ručnikom.

4. Prirodna pomoć za akne
Bogatstvo linolenske kiseline i drugih hranjivih sastojaka čini arganovo ulje izvrsnim rješenjem za problematičnu kožu sklonu aknama i prištićima.Ovo ulje smanjuje količinu sebuma kod masne kože i upalne procese na koži pa je pogodno kao prirodni tretman za akne, u bilo kojoj životnoj dobi.Štiti kožu i od ožiljaka te potiče njeno brže zacjeljivanje, što je još jedna prednost ovog ulja u odnosu na druga ulja prilikom njege kože sklone aknama.Kap ulja razmažite medju dlanovima i nježnim pokretima nanesite na problematično područje.

5. Njega za opekline i porezotine
Arganovo ulje smiruje nadraženu i oštećenu kožu te je prirodno hrani i njeguje.Stoga se koristi i za tretman kože nakon opeklina (sunce, drugi izvor topline), nadraženosti nakon brijanja (za muškarce i žene), te oštećenja kojima je uzrok suha i ispucala koža.1-2 kapi nanesite na dlanove i lagano umasirajte na željeno područje.

6. Zaštita od strija
Nježno djelovanje arganovog ulja možete iskoristiti i u zaštiti kože od strija. Potiče elastičnost i dubinski hrani kožu, a mogu ga koristiti i trudnice.2-3 kapi ulja razmažite medju dlanovima i nježno ga nanesite na problematična područja na tijelu: bokove, bedra, trbuh i prsa.Ukoliko već imate strije, arganovo ulje može pomoći da budu manje vidljive: pomiješajte ga s malo smedjeg šećera, izmasirajte s tim pilingom zahvaćeno područje kože i nježno isperite.Nakon toga, nanesite kap čistog ulja na strije i ostavite da se upije.

7. Njega za cijelo tijelo 
Hrani, njeguje, osvježava, čisti kožu, osigurava joj sjaj, njegu i zdravlje – mnogo je razloga zbog kojih bi arganovo ulje moglo postati vaš novi omiljeni losion za tijelo.Izradite ga tako da 2 kapi arganovog ulja dodate u vaše omiljeno bazno ulje  (bademovo, kokosovo, jojobino) i tu mješavinu nanesite na tijelo.

8. Regenerator za kosu koji se ne ispire
Lakše raščešljavanje, nahranjena i sjajna kosa te manje ispucalih vrhova rezultat su korištenja arganovog ulja kao prirodnog regeneratora za kosu.Zaštitit će je od vjetra, sunca, morske soli kao i od oštećenja koja mogu nastati čestom upotrebom sušila za kosu i drugim uredjajima za tretman kose.Može vam poslužiti i kada želite dodatni sjaj u kosi, ali i kada morate na brzinu ukrotiti divlje kovrče.Arganovo ulje možete nanijeti na suhu ili mokru kosu, no nemojte ga ispirati.Ovisno o dužini i gustoći kose, iskoristite 1-3 kapi ulja koje ćete lagano umasirati, od vrhova do tjemena.

9. Balzam za usne
Meke, nježne i njegovane usne možete postići uz pomoć ovog ulja koje će ih nahraniti i obnoviti te zaštititi od sunca i vjetra.1 kap izlijte na jagodicu prsta i nježno je umasirajte na usne.Arganovo ulje brzo će se upiti i početi djelovati. Eventualni višak uklonite maramicom.

 10. Njega za zdrave i lijepe nokte
Vrijedno arganovo ulje pomaže u zdravlju noktiju – sprječava njihovo pucanje, hrani nokte, štiti kožicu i daje noktima prirodni sjaj.Ujedno je i zaštita od bolnih i neugodnih zanoktica.Koristite ga kao bazu za njegu noktiju, prije nanošenja laka i za svakodnevnu njegu ruku.Nanesite vrlo malu količinu ulja na svaki nokat, nježno umasirajte i ostavite nekoliko trenutaka da se upije, a potom isperite mlakom vodom.

11. Zaštita od starenja i bora
Zaštita kože od starenja i bora još je jedna funkcija arganovog ulja, bogatog antioksidansima i karotenima.Potiče elastičnost kože, dubinski je hrani i njeguje te pomaže u ublažavanju posljedica koje na koži nastaju uslijed izlaganja UV zrakama, pretjeranom suncu i vjetru.Arganovo ulje može potaknuti regeneraciju kože, ublažiti vidljive sunčane pjege i smanjiti upalne procese na koži te zaštititi kožu od štetnih utjecaja iz okoliša.

Nabava i čuvanje

Na tržištu se pod nazivom arganovo ulje mogu naći i proizvodi koji nisu čisto arganovo ulje i koji sadrže sintetičke i štetne sastojke.Na etiketi proizvoda trebalo bi jasno pisati: „100% arganovo ulje“ ili „100% argania spinosa kernel oil“.Čisto ulje argana trebalo bi imati blago orašast miris, koji podsjeća na maslinovo ulje, ali sa orašastijom notom. Svilenkasto je i upija se u kosu i kožu u samo nekoliko minuta.Na tržištu se mogu naći i ulja koja mirišu drukčije – nekvalitetno i pokvareno ulje, korisnici tvrde, miriši poput užegle masti, i izrazito je neugodno.Ukoliko arganovo ulje nema tu isključivu orašastu notu, to ne znači nužno i da nije originalno.Naime, miris arganovog ulja ovisi o nizu faktora – vrsti tla, vlažnosti, količini oborina i drugim klimatskim uvjetima prije sakupljanja, potom o vrsti obrade (u nekim dijelovima Maroka se zbog velike potražnje i mehanički obradjuje – hladno prešanje), a zatim i obrade za druge potrebe.Zapadnija tržišta traže arganovo ulje bez mirisa, primjerice, za kuhanje ili za proizvodnju kozmetičkih preparata.Stoga potražite ulje koje nose naziv organsko ili bio, kako biste bili sigurni da koristite kvalitetan proizvod. Čuvajte ga u staklenoj ambalaži, na tamnom mjestu.

MACERAT  ARNIKE tradicionalno se radi u maslinovom
ulju, premda je za aromaterapijsku primjenu pogodnije neko manje gusto ulje.
Potiče cijeljenje kože (cikatrizant), djeluje snažno protuupalno, korisno je kod
slabo prokrvljene kože. Korisna je pomoć kod ozljeda zglobova, bolovima u mišićima kod podljeva i edema. Učestalo izaziva alergijske reakcije dugotrajnom upotrebom pa je upotreba macerata arnike rijetko opravdana u
kozmetici ukoliko se ne cilja na terapijski učinak.

Arnika (Arnica montana) je planinska aromatična biljka visine do 60 cm uspravne stabiljke. Listovi su sitni, debeli, nasuprotni, pri dnu stabliljke tvore rozetu. Cvijet je glavica, žute ili narančastocrvene boje, cvjeta od lipnja do kolovoza. Sakupljaju se cvjetovi kojima se odstranjuju pricvjetni listovi. Raste na suhim livadama, planinskim obroncima i brdima, na području čitave Europe.U Hrvatskoj je zaštićena biljka i nije dopušteno branje samoniklih cvjetova.

Macerat Arnike je izradjen u organskom suncokretovom ulju uz dodatak prirodnih antioksidansa. Sadrži žuto-crveno eterično ulje koje se sastoji od monoterpena i seskviterpena, triterpenske alkohole, karotenoide, fenilkarboksilne kiseline, komarine, poliacetileniei pirolizidinske alkaloide.

Najjače djelovanje pripisuje se kelenalinu i njegovim derivatima koji djeluju protuupalno i antiseptički. Potiču rad srca, dišnih organa i krvotoka. Koristi se kod rana od udaraca, kontuzija, uganuća, iščašenja i uboda insekata.

AVOKADOVO ulje tamnozelene je boje, blagog mirisa, brzoupijajuće. Bogato je esencijalnim
masnim kiselinama, lecitinom, vitaminom E i beta-karotenom. Namjenjeno je njezi
suhe, dehidrirane, slabo prokrvljene i zrele kože, ali takodjer i kože sklone
upalnim procesima. Ulje avokada koristimo takodjer za tretiranje ožiljaka, strija
i općenito regeneraciju kože.

Avokado je tropsko voće kruškolikoga oblika iz obitelji Laureaceae. Koristi se u prehrani, kao dodatak razno raznim specijalitetima te je takodjer poslastica i u kozmetičkom smislu.  Iako grube površine i vanjštine, ulje koje dobivamo od njega ima upravo suprotan učinak, daje nam mekoću i sjaj.

Unutrašnjost avokada bogata je uljem, sadrži ga čak do 30 %. Nakon prve ekstrakcije ulja, koja se izvodi metodom hladnog tiještenja, s obzirom da rafinirana ulja gube većinu svojih ljekovitih svojstava, sirovo ulje je jako gusto i iznimno intenzivne žute do tamnozelene i smedje boje, ovisno o porijeklu samoga ploda.

Ulje avokada – njega kože

Pri nanošenju na kožu ulje je poprilično masno i gusto, no njegova apsorpcija je iznimno brza, stoga se upija u kožu i nakon njega ostaje intenzivan sjaj. Posljedica je to činjenice da ulje avokada sadrži brojene nutrijente i vitamine koji odgovaraju našoj koži te čuvaju njeno zdravlje.

Ulje avokada snažan je antioksidans, sadrži vitamine A i E, vitamine D i C te vitamin-B kompleks koji se koristi u mnogim kremama. Zbog supstanci koje sadrži, ulje avokada je vrlo djelotvorno protiv bora i preranog starenja kože.Što se tiče njege kože, ulje avokada mogu primjenjivati svi.

Za suhu i oštećenju kožu odlično je kao izvor hidratacije te djeluje blagotvorno dajući koži sjaj i mekoću. U slučajevima osjetljive kože ulje avokada pokazalo se učinkovitim, jer djeluje iznimno umirujuće i obnavljajuće te pomaže koži u obrani protiv štetnih vanjskih čimbenika.Osim toga, ulje avokada sprječava starenje kože i nastanak bora, te koži daje elastičnost i čuva njenu teksturu. Pokazalo se i iznimno korisnim za područja oko očiju kod zrele kože lica.Takodjer, za nježnu kožu dekoltea svakako je preporučljivo koristiti ulje avokada. U malim količinama potrebno je ulje nježnim kružnim pokretima umasirati u kožu i ostaviti kratko da se upije.A sada ono mnogima najprimamljivije, ulje avokada pokazalo se odličnim u borbi protiv napornih i napadnih strija. Potrebno je ulje utrljati u kožu jednom dnevno, dok se u potpunosti ne upije, i rezultati neće izostati.

Ulje avokada – njega kose

Ulje avokada nije blagotvorno samo za kožu već obnavlja i revitalizira i kosu, suho vlasište te ispucale vrhove. Ono sadrži oleinske kiseline, palmitoleinske kiseline, linolne kiseline (omega 6) i alfa-linolensku kiselinu (omega 3).

Stoga, ukoliko imate problem suhe i ispucale kože ulje avokada je najbolje moguće rješenje, no u slučaju da vaša kosa ne pati od suhoće možete ulje primjenjivati na vrhove dajući im sjaj i mekoću.Nakon svega, ovo ulje predivne smaragdno zelene boje te blagog i prirodnog mirisa, koristi se još od doba Maja pa sve do danas i ostalo je jedno od najčešće korištenih ulja u kozmetici, a svojstva ovog ulja, često se pokazuju učinkovitijima od nešto razvikanijih i skupljih uljnih ekstrakata.Hladno tiješteno, sirovo, organsko ulje avokada.

Ulje avokada varira od svijetlo do tamnozelene boje, blagog je mirisa, brzoupijajuće. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama, lecitinom, vitaminom E i beta-karotenom. Namjenjeno je njezi svih tipova kože, a posebice suhe, dehidrirane, slabo prokrvljene i zrele kože, ali takodjer i kože sklone upalnim procesima. Koristimo ga takodjer za tretiranje ožiljaka, strija i općenito regeneraciju kože, a nezaobilazno je u sastavu pakunga za kosu.Zbog sadržaja lecitina izvrsno je za spravljanje krema i emulzija.

BADEMOVO ulje svijetložute je boje i blagog mirisa. Univerzalno je ulje za njegu i najčešće korišteno za masažu. Namjenjeno je suhoj i osjetljivoj koži, koži sklonoj svrbežu i iritacijama, te za njegu osjetljive dječje kože.

Bademovo ulje – primjena u kozmetici i ljekovita svojstva

Ljekovita svojstva bademovog ulja su u mediteranskim zemljama poznata još od antičkih vremena, a njegova primjena je univerzalna. Ono se koristi za cjelokupnu njegu tijela, ali i u prehrani. Bademovo ulje je iznimno bogato biljnim bjelančevinama, vitaminima A, B1, B2 i B6 te vitaminom E.

Osim toga, bademovo ulje sadrži i tri vrste esencijalnih masnih kiselina:Omega-3Omega-6 i Omega-9. Bademovo ulje se dobiva ekstrakcijom ekstrakcijom iz suhih plodova badema, a jedno je od najstabilnijih biljnih ulja, bogate arome i ljekovitih sastojaka dugog trajanja.Preporuča se kupnja i konzumacija nerafiniranog odnosno hladno prešanog bademovog ulja, budući da u takvom postupku obrade ne gubi svoja svojstva zbog izloženosti visokim temperaturama.

Bademovo ulje u kozmetici

Primjena bademovog ulja u kozmetici je raznolika. Ono je pogodno za njegu suhe i osjetljive kože, njegu kose i noktiju, nezaobilazno je bazno ulje za masažu, a primijenjuje se i aromaterapiji.Osim toga, bademovo ulje se može koristiti i za svakodnevnu njegu lica, budući da ne začepljuje pore.

Bademovo ulje za njegu kože

Bademovo ulje sadrži mnogobrojne sastojke neophodne za zdravu i njegovanu kožu. Pogodno je za njegu svih tipova kože, smiruje upale, dermatitise, opekline, ekceme i psorijazu, a osobito se preporuča za njegu suhe i osjetljive kože.

Bademovo ulje vrlo rijetko izaziva alergije, stoga se može koristiti i za njegu dječje kože. Bademovo ulje koži osigurava elastičnost pa se stoga vrlo često koristi u trudnoći za prevenciju nastanka strija i celulita, ali i bora.

Osim što vlaži, hrani i učinkovito štiti kožu, bademovo ulje ju čini mekom i svilenkastom, a uz to usporava starenje i poboljšava ten. Osim toga, bademovo ulje je jedno od najboljih sredstava protiv tamnih podočnjaka.

U pripravcima za njegu suhe kože, bademovom ulju možete dodati i:

  • ulje avokada,
  • ulje lješnjaka,
  • ulje jojobe,
  • ulje makadamije,
  • ulje noćurka.

U pripravcima za njegu osjetljive kože možete dodati i:

  • ulje jojobe,
  • ulje sezama,
  • ulje divlje ruže,
  • ulje nevena,
  • ulje makadamije
  • ulje gospine trave.

Bademovo ulje možete koristiti i kao sredstvo za uklanjanje šminke tako da blazinicu namočite s malo vode i nekoliko kapi bademovog ulja. Bademovo ulje vrlo učinkovito hrani kožu, uz istovremeni efekt omekšavanja osjetljive kože oko očiju.

Bademovo ulje za njegu kose

Bademovo ulje obiluje vitaminom A koji štiti folikule. Ono ubrzava rast kose, a u kombinaciji s masažom vlasišta potiče obnovu vlasi te kosi vraća mekoćusjaj i volumen. Hraneći korijen kose, bademovo ulje sprječava opadanje i pucanje vrhova, a uz to smiruje i nadraženost tjemena.

Primjena bademovog ulja:

  • Ulje ugrijte tako što ćete potrebnu količinu u zatvorenoj posudi uroniti u toplu vodu.
  • Tako pripremljeno ulje prstima nanesite na čistu i vlažnu kosu, ravnomjerno od korijena do vrhova.
  • Ostavite ulje da djeluje sat vremena.
  • Kako bi se ulje bolje upilo, preporuča se da kosu zamotate toplim ručnikom ili kapom za tuširanje.
  • Nakon toga, kosu operite na uobičajen način.
  • Bademovo ulje možete pormiješati s jednakom količinom ricinusovog i maslinovog ulja.
  • Tretman je potrebno ponavljati svaki tjedan.

Bademovo ulje za zdrave i čvrste nokte

Za suhe i lomljive nokte redovita hidratacija je od iznimne važnosti. Pri tome se osobito preporuča bademovo i maslinovo ulje, koje će ojačati nokte, kožicu oko noktiju učiniti mekšom i tako spriječiti stvaranje zanoktica. Bademovo ulje sprječava listanje nokti uzrokovano isušivanjem.

Bademovo ulje za masažu

Bademovo ulje je jedno od najčešće korištenih ulja za masažu. Takodjer, ono ima važnu ulogu u aromaterapiji, jer se koristi kao bazno ulje kod nanošenja više vrsta aromatičnih ulja, koja mogu iritirati kožu ako se nanose sama.

Bademovo ulje je srednje konzistencije, dobro se upija i lako razmazuje. Zbog svoje lagane teksture, lako prodite i u dublje slojeve mišića, omekšava i jača kožu, opušta napete mišiće i pomladjuje tijelo.

Bademovo ulje za lice

Bademovo ulje je odlično sredstvo za odstranjivanje šminke, njegu kože tijela i lica te područja oko očiju. Bademovo ulje:

  • omekšava kožu,
  • hidratizira kožu,
  • štiti kožu od vanjskih utjecaja,
  • sprječava ljuskanje i suhoću kože,
  • smanjuje upale i iritacije na koži,
  • pruža koži zdravi izgled i sjaj (bademovo ulje akne),
  • potiče elastičnost kože,
  • pomaže u ujednačavanju tena,
  • pruža anti-age učinak.

Ljekovita svojstva bademovog ulja

Osim široke primjene u kozmetici, bademovo ulje ima i iznimna ljekovita svojstva:

  • pobojšava intelektualne sposobnosti,
  • ubrzava probavu,
  • snižava kolesterol,
  • jača imunološki sustav,
  • opušta umorne mišiće,
  • djeluje kao antialergik,
  • koristi se i u ayurvedi zbog sposobnosti čišćenja jetre.

Masaža bademovim uljem je stari narodni lijek protiv hernije (kile), a ako se umasira na prsni koš, olakšava kašalj. Osim toga, korisno je i za liječenje opeklina i upaljenih vena, problema s grlom i različitih upalnih stanja.Takodjer, neki smatraju da je bademovo ulje izvrstan afrodizijak.

BAOBAB
– Od ploda baobaba dobije se hranjivo ulje bogato linolnom kiselinom. Ulje pomaže u očuvanju elasticiteta kože, te pomaže u prevenciji pojave strija,osobito kod trudnica. Ublažava bore i ožiljke i umiruje nadraženu i suncem
oštećenu kožu. Preporuča se za osobe koje pate od rozacee, kao i za osjetljivu kožu sklonu iritaciji. Ulje je vrlo lagane teksture, brzo se upija, te ce kožu nahraniti bez začepljivanja pora. Baobab ulje pogodno je za sve tipove kože, za
masažu, kao i za njegu kose, osobito suhe i kovrčave.

Baobab – Adansonia Digitata Seed Oil, Adansonia Digitata Fruit Extract

Baobab je stablo koje naraste preko 25m u visinu i uglavnom se nalazi u Africi, rijetko u Indiji, Kubi i Indoneziji. Njegov njemački naziv je “drvo majmunskog kruha“, jer majmuni vole njegove plodove. Do prvog uroda stabla, može proći i 20 godina. Baobab ulje je posebno pogodno za korištenje u kozmetičke svrhe kod akna i upala, ali ono ima i snažno antioksidacijsko djelovanje. Veoma je svestrano i može se koristiti i kod suhe, dehidrirane i oštećene kože. Visoki postotak zasićenih masnih kiselina čini ovo ulje posebno pogodnim za vezanje vlage i time je koža zaštićena od gubitka vlage. Uz dobru zaštitu, koža je glatka i jača se njezina prirodna funkcija barijere.

Kozmetička svojstva:

  • protuupalna svojstva
  • antioksidans
  • vlaži i veže vlagu u koži
  • štiti prirodnu funkciju barijere kože
  • vrlo hranjivo i zaštitno

BORAŽINA je ulje bogato vitaminima A, D, E i K, sa visokom koncentracijom gamalinolenske
kiseline, stoga je od iznimne vrijednosti u njezi kože. Koristimo ga kod upalnih procesa, suhe kože, strija, tretmane ožiljaka, kod psorijaze, ekcema, dermatitisa,kao i uvijek kada je kožu potrebno regenerirati. Ipak, najveću vrijednost
pokazuje, ukoliko se uzima oralnim putem.

BoražinaBorago officinalis, (obitelj Boraginaceae) jednogodišnja je biljka visine 15 do 70 cm. Stabljike i listovi prekriveni su bjelkastim dlačicama. Stabljika je mesnata i sočna a listovi suženi u okriljenu peteljku. Kruna cvjetova nebeski je plava, rjedje ljubičasta, a ponekad i bijela. Latice su ušiljene, pri dnu srasle u kratku cijev. Biljka je zbog svog nektara omiljena ispaša pčelama.Boražina je samonikla u Sredozemlju i južnoj Europi, a uzgaja se u cijelom svijetu.

Povijest

Ime roda Borago, odnosno borač, izvodi se od arapske riječi buhuray što znači “otac sirovosti”, pri čemu se aludira na svojstvo dlakavih listova te biljke.U Europu su boražinu donijeli Arapi u srednjem vijeku.

Boražina se ne uzgaja samo u ljekovite svrhe, već je ona i omiljena biljka u kuhinji (aromatičnog mirisa i okusa koji lagano podsjeća na luk, a nekima i na krastavce, boražina pronalazi svoje mjesto u hladnim napitcima, salatama, jelima od skute, sira i jogurta).

Vrijedni sastojci

U medicini, koja ponovno sve više cijeni i preporuča boražinu, nekoć se upotrebljavala zelen (herba) dok se danas prednost daje isključivo ulju dobivenom iz sjemenki.

Ulje boražine, dobiveno hladnim tiještenjem sjemenki biljke, bogato je nezasićenim masnim kiselinama, linolenskom (22%) i izrazito vrijednom gama-linolenskom kiselinom, kao i palmitinskom (13%), oleinskom (20%) i linolnom (42%). Nema mirisa.

Boražina je najbolji dostupan izvor gama-linolenske kiseline i ima najveću koncentraciju te kiseline u prirodi, te sadrži dvostruko više nezasićenih masnih kiselina nego poznato ulje noćurka. Boražina je bogata omega-3 masnom kiselinom(linolnom kiselinom) i omega-6 masnom kiselinom (linolenskom kiselinom) koje tijelo ne može samo sintetizirati što znači da je unos ovih kiselina neophodan.Znanstvena istraživanja boražine koja se samo u medicini upotrebljava već više od 700 godina.Jedna od mnogobrojnih prednosti gama-linolenske kiseline je sprječavanje nastanka upala.

U pokusima na životinjama uzimanje ove nezasićene masne kiseline povisilo je sastojak tvari koje zaustavljaju upalu u krvi, a koje potječu iz izmjene masnih tvari. Istodobno je zaustavljena proizvodnja štetnih proizvoda izmjene tvari koji potiču upalu. Na štakorima su zaustavljene akutne i kronične upale, dok su se kod pasa smanjili ekcemi uzimanjem upravo gama- linolenske kiseline.

Takodjer, kliničke su studije u nekoliko ispitivanja na dobrovoljcima pokazale odličnu djelotvornost ulja boražine pri kožnim upalama. U studiji se nedvojbeno moglo dokazati da se uzimanjem ulja boražine zaustavlja proizvodnja odredjenih tvari koje potiču upale (leukotrien B4 i C4, prostaglandin E).U više kliničkih studija dokazano je kako je dugoročno liječenje uljem boražine znatno umanjilo simptome reumatnog artritisa.Pacijenti s akutnim problemima disanja koji su uzimali gama-linolensku kiselinu sadržanu u ulju boražine te eikozapentaensku kiselinu (iz ribljeg ulja) trebali su u usporedbi s kontrolnom skupinom kraće vrijeme pomoć pri disanju.

U nekim je zemljama ulje boražine službeno uvršteno kao pomoćno ljekovito sredstvo za neishranjenost. Iz toga slijedi da je ulje boražine vrlo koristan i vrijedan dodatak starijim osobama i djeci u dobi intenzivnog rasta, te u svim kurama oporavka nakon bolesti.

Prije par godina u Velikoj Britaniji napravljeno je opsežno istraživanje boražine i gama- linolenske kiseline (sadržane u ulju boražine) za koju su istraživanja dokazala da može uništiti stanice raka mozga i prostate te spriječiti širenje malignih.

U nedavno provedenom ispitivanju žena oboljelih od karcinoma dojke znanstvenici iz Nottinghama otkrili su da koktel gama-linolenske kiseline i lijeka protiv karcinoma tamoksifena ubrzava oporavak pacijentica. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu International Journal of Cancer. Tijekom istraživanja 38 žena oboljelih od karcinoma dobilo je osam kapsula gama-linolenske kiseline po 2,8 g na dan, i tamoksifen, a druga je skupina dobila samo tamoksifen. Žene koje su uzimale koktel znatno su se brže oporavile od žena iz druge skupine, što je znanstvenike potaknulo na zaključak da gama-linolenska kiselina može poslužiti u liječenju odredjenog tipa karcinoma dojke.

Primjena

Pokraj ovih znastvenih istraživanja ulje boražine nalazi svoju primjenu oralnim uzimanjem i kod upale bubrega i mjehura, upale venaklimakterijskih tegoba i PMS-a, kod profilaksa upale grudi i potrbušnice, kao diuretik, te kao općenito dobro “oružje” u borbi protiv svih upalnih stanja.

Izvana se ulje boražine (koje je potpuno neiritativno) upotrebljava za liječenje rana ožiljaka, prevenciju ispucalosti kože, kod strija i upaljene kože tj. ekcema, psorijaze i neurodermatitisa.

Ulje boražine održava normalnu funkciju kože. Smatra se da ima sposobnost usporavanja procesa stvaranja bora i učvršćivanja pa je boražina čest sastojak prirodnih krema. Regenerira, njeguje, umiruje i vlaži suhu i osjetljivu kožu a pročišćava i tonizira mješovitu i umornu kožu.

Oblici, doziranje, ograničenja i nuspojave

Izvana se upotrebljavaju kreme ili čisto ulje boražine za utrljavanje, a iznutra ulje kao dodatak prehrani. Kod oralne upotrebe s ciljem rješavanja kožnih poremećaja trebalo bi na dan uzimati 0,5 do 3 g ulja (3 x dnevno po jednu malu žličicu tijekom jela), što odgovara količini od 100 do 750 mg gama-linolenske kiseline. Djeca uzimaju do 2 grama ulja. U slučaju reumatoidnog artritisa preporučuje se do 7,2 g ulja (što odgovara količini od 1,4 g gama- linolenske kiseline na dan), naravno uz konzultacije s liječnikom.

Osobe koje uzimajuantikoagulanse (lijekove za sprječavanje zgrušavanja krvi – uzimanjem boražine javlja se mogućnost pojačanog krvarenja) i antikonvulzive (sredstva protiv epilepsije) trebali bi se prije istodobne primjene ulja boražine posavjetovati s liječnikom.Ulje boražine je sasvim sigurno za vanjsku i unutarnju primjenu, netoksično je i do sada nuspojave nisu zabilježene.

Oprez!
Kao i ulje noćurka boražina je zbog sadržaja višestruko nezasićenih masnih kiselina vrlo osjetljiva na utjecaj svjetlosti, topline, vlage i kisika. Zbog toga je nužno skladištenje ulja na suhom, hladnom i tamnom mjestu kako ne bi došlo do procesa oksidacije odnosno kvarenja ulja. Ne treba napominjati da je isključivo hladno prešano, nerafinirano i od pouzdanog dobavljača kupljeno ulje terapijske vrijednosti.

BOROVNICA iznimno je bogata antioksidansima: tokoferolima(medju koje pripada i vitamin E) te tokotrienolima, spojevima koji su nalik vitaminu E. Ovako balansirana smjesa rijetko se nalazi u biljnim uljima. Čak i
planetarno poznato ulje pšeničnih klica, bogato vitaminom E, nema tolikukoncentraciju niti takav omjer tokoferola i tokotrienola. Ulje sjemenki borovnice koristi se u anti-age kozmetici, kod suhe i zrele kože, te u preparatima za sunčanje ili nakon sunčanja, hraneći ju i optimalnim omjerima polinezasićenih masnih kiselina.

Ulje sjemenki borovnice – BLUE TOCOL BILBERRY SEED OIL

Ultračisti BLUE TOCOL izoliran je proizvodnjom iz prekrasnih i živopisnih plavih borovnica (europska borovnica). BLUE TOCOL pruža širok spektar prirodnih izomera tokoferola i tokotrienola, prirodnih oblika vitamin E, koji učinkovito pomažu u zaštiti kože od slobodnih radikala. Ekstrakt je takodjer bogat esencijalnim masnim kiselinama i fitosterolima. Pomno odabrana kombinacija aktivnih sastojaka čini BLUE TOCOL jedinstvenim za anti-aging pripravke, te u zaštiti kože, tijela i kose.Takodjer je izvrstan za nutrikozmetičke pripravke.

  • Bez zaostataka otapala.
  • Bez anorganskih soli.
  • Bez teških metala.
  • Aseptička ekstrakcijska metoda.

* BOGAT PRIRODNIM TOKOFEROLIMA I TOKOTRIENOLIMA

* BOGAT RAZLIČITIM PRIRODNIM LIPIDIMA

* POMAŽE U ZAŠTITI OD PRIJEVREMENOG STARENJA

* DJELUJE HRANJUJUĆE, REGENERIRA KOŽU

Topljivost: bilj.ulja, sintetski trigliceridi

Fizikalni oblik: tekući ekstrakt

Preporučena koncentracija: 0.5-2.5%

BRUSNICA AMERIČKA sadrži tokotrienole, odnosno jedan specifičan, gama-tokotrienol, koji snažno potiče regeneraciju kože i vrlo je snažan antioksidans. Ulje je bogato esencijalnim masnim kiselinama – linolenskom
i alfalinolenskom.

Ulje sjemenki američke brusnice –RED TOCOL CRANBERRY SEED OIL

Američka brusnica je zimzelena biljka s tamno ružičastim cvjetovima. Prilikom prikupljanja plodova, brusnice su tamno crvene i veće od samih listova biljke. Sjemenke američke brusnice bogate su mnogim dragocjenim aktivnim sastojcima, koji su ukoncentrirani u ovom izoliranom ekstraktu RED TOCOL. Ulje sjemenki američke brusnice – RED TOCOL je najbogatiji izvor gama-tokotrienola, koji spadaju u novu perspektivnu skupinu snažnih antioksidansa sa anti-aging aktivnošću. Takodjer je bogat esencijalnim masnim kiselinama, linolenskom i alfa-linolenskom kiselinom. RED TOCOL predstavlja idealan izbor za najkvalitetniju osobnu njegu.

  • Bez zaostataka otapala,
  • Bez anorganskih soli,
  • Bez teških metala,
  • Aseptička ekstrakcijska metoda.

* IZNIMNO VISOKA BIOLOŠKA AKTIVNOST
* BOGAT IZVOR GAMA-TOKOTRIENOLA
* SNAŽNA ANTI-AGING UČINKOVITOST
* IDEALNO ZA LOKALNU PRIMJENU I NJEGU KOŽE

Topljivost: bilj.ulja, sintetski trigliceridi
Fizikalni oblik: tekući ekstrakt
Preporučena koncentracija: 0.5-2.5%

BRUSNICA EUROPSKA jedno je od ulja s najvećim sadržajem esencijalne, omega-3, alfa-linolenske kiseline, koje sadrži preko 50%. Ukupna količina polinezasićenih masnih kiselina prelazi 85%, čineći ga rekorderom, ne samo medju uljima sjemenki već i medju drugim biljnim uljima. Bogatstvo alfa-linolenske kiseline daje koži vlažnost i potiče regeneracijske i protuupalne procese. Stoga je ulje europske brusnice idealno za serume koji intenzivno hrane kožu te njegu iznimno suhe i ispucale kože.

Ulje sjemenki europske brusnice –RED ALFA LINGONBERRY SEED OIL

RED ALFA je čisto i prirodno ulje sjemenki europske brusnice, koje je iznimno bogato esencijalnim masnim kiselinama, fitosterolima i antioksidansima. RED ALFA ulje sjemenki europske brusnice ima najvišu koncentraciju alfa-linolenske kiseline medju svim bobičastim voćem tj. njihovim uljima. Zajedno s linolenskom kiselinom, esencijalne masne kiseline čine čak 85% ukupnih masnih kiselina.

Esencijalne masne kiseline nužne su za uravnoteženi metabolizam kože, imaju protuupalna svojstva, sastavni su dio hidrolipidne barijere kože, kao i lipidnih membrana stanica kože. Ekstrakt RED ALFA takodjer posjeduje ugodni i prirodni miris svježih brusnica.

  • Bez zaostataka otapala,
  • Bez anorganskih soli,
  • Bez teških metala,
  • Aseptička ekstrakcijska metoda.

* JEDINSTVENI AKTIVNI SASTOJAK
* VISOKI SADRŽAJ ALFA-LINOLENSKE KISELINE
* UČINKOVITA HIDRATACIJA KOŽE
* PRIRODNA BLISTAVOST TENA
* PRIRODNI UGODNI MIRIS SVJEŽIH BRUSNICA

Topljivost: bilj.ulja, sintetski trigliceridi
Fizikalni oblik: tekući ekstrakt
Preporučena koncentracija: 0.5-2.5% .


BURITI

Ulje buritija ima značajni udio karotenoida (kao primjer, beta-karotena sadrži 5 puta više od mrkve), koji djeluju kao antioksidansi te štite od utjecaja UV zraka. Takodjer, ulje buritija apsorbira dobar dio UV spektra, pa se može koristiti u pripravcima za sunčanje. Isto tako, ono eliminira utjecaj slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenja i starenje kože.Ukoliko se ulje buritija koristi u njezi kože nakon sunčanja, koža će duže zadržati brončanu boju. Ulje buritija se prvenstveno koristi u pripravcima za sunčanje (zbog sposobnosti apsorpcije UV zraka), ali ima i vrlo značajnu ulogu u njezi i regeneraciji umorne kože bez tonusa. Povećava elastičnost kože i djeluje protiv bora. U pripravcima nakon sunčanja oporavlja stanice oštećene UV zrakama, te pomaže kod crvenila i izgorene kože. Ulje je jarko crveno-narančaste boje, te ga je potrebno miješati s drugim biljnim uljima kako ne bi obojalo kožu ili odjeću.

Buriti (Lat. Mauritia flexuosa)

Buriti je do 35 metara visoko drvo palme rasprostranjeno u močvarama i drugim vlažnim područjima Južne Amerike, uglavnom Amazone. Široki listovi formiraju “krunu” na vrhu drveta. Cvijetovi su žute boje i pojavljuju se od prosinca do travnja. Plodovi rastu u periodu izmedju prosinca i lipnja, kestenasto smedje su boje i pokriveni ljuskicama. Biljka se razmnožava sjemenkama koje se rasprostranjuju zrakom, stoga buriti palma obično formira vrlo guste šume. Plod buriti palme je jestiv.

Stanovnici ga smatraju svetim drvetom (zovu ga i “drvo života” budući da su iskoristivi svi dijelove buriti palme u proizvodnji (stablo, lišće, plodovi).

Način dobivanja

Plodove ubire lokalno stanovništvo udruženo u licencirane grupe berača. Ekstrakcija hladnim tiještenjem plodova odvija se na licu mjesta kako bi se osigurala vrhunska kakvoća i svježina ulja.

Sastav:

Profil masnoća:
Plod buriti palme sadrži ukupno cca 38,5 g masnoća na 100 g ploda. Izvor je nezasićenih masnih kiselina, obiluje vitaminima E i A i karotenoidima.

Sadržaj tokoferola (oblici vitamina E) u µg/g suhe masne tvari

Može se zaključiti da je omjer zasićenih i nezasićenih masnih kiselina u buriti ulju izvrstan. Količina prirodnog vitamina E je vrlo visoka. Analize su pokazale da je spektar apsorpcije infracrvenog svjetla masnoća buriti ulja vrlo sličan spektru trioleina, triglicerida oleinske kiseline što otvara vrata ovom ulju za primjenu u tretmanima povišenog LDL (lošeg) kolesterola. Ulje ploda buriti palme sadrži najmanje 0,17% karotenoida.

Primjena

Ulje plodova buritija najčešće se koristi za zaštita od sunca i liječenje ozljeda kože nastale zbog pretjeranog izlaganja UV zrakama, kao i drugih opeklina. Ulje se proizvodi hladnim tiještenjem ploda, narančasto-crvenu boju daje mu obilje karotenoida, posebice beta-karotena. Sastavom ulje obiluje mononezasićenim masnim kiselinama te vitaminima E i A. Ovo obilje antioksidansa štiti od utjecaja UV zraka, apsorbira odredjeni dio UV spektra, pa se može koristiti u pripravcima za sunčanje; eliminira utjecaj slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenje a potom i starenje kože. Ukoliko se ulje buritija koristi u njezi kože nakon sunčanja, koža će dulje zadržati brončanu boju. Njeguje i regenerira umornu kožu bez tonusa, povećava elastičnost kože i djeluje protiv bora. U pripravcima nakon sunčanja oporavlja stanice oštećene UV zrakama, te pomaže kod crvenila i izgorene kože.

Ulje je jarko crveno-narančaste boje, te ga je potrebno miješati s drugim biljnim uljima kako ne bi obojalo kožu ili odjeću. Koncentracije u pripravcima prirodne kozmetike se kreću od 2%-10%.

U kozmetičkoj industriji buriti ulje se koristi u izradi krema i losiona za zaštitu od sunca kao i pripravaka nakon sunčanja, kupki i masažnih ulja.

Sigurnost ulja i fizikalne osobine

Buriti ulje je sigurno za primjenu. Stabilno je na suhom i tamnom mjestu u dobro zatvorenoj posudi, najmanje godinu dana. Ulje je viskozna tekućina crvene boje, specifičnog mirisa, netopivo u vodi. Jodni indeks 70 – 90, gustoća pri 15*C je 0,900 – 0,950 , peroksidni indeks <20 meq/kg, točka vrelišta >200*C. Indeks saponifikacije je 190 – 200. Ulje je stabilno, može doći do užeglosti tijekom dužeg stajanja u kontaktu sa zrakom. Sigurno je za primjenu na koži. Toksične doze za oralnu primjenu nisu utvrdjene. U kontaktu s očima može izazvati blagu iritaciju.

MACERAT CENTELE (GOTU KOLA) obično se spravlja u bademovom ili sezamovom
ulju. Gotu Kola potiče regeneraciju kože i promjenu stukture tkiva, stoga se primjenjuje kod oštećene
kože, ožiljaka,bora,strija i celulita.

Gottu cola – ZA BORBU PROTIV PROŠIRENIH VENA,CELILITA I KOŽNIH OŠTEĆENJA

Gotu kola ili centela (Centella asiatica) poznata je ajurvedska ljekovita biljka koja se u modernoj medicini izmedju ostalog koristi i za kroničnu vensku insifucijenciju te kao neuroregenerativna biljka. No, ovdje ćemo se osvrnuti na kozmetičku upotrebu uljnog macerata ove fantastične biljke, koji daje izvrsne rezultate u regeneraciji kože, smirivanju upalnih procesa ali i borbi protiv celulita i proširenih vena.

Uljni macerat gotu kole ima snažno regenerativno djelovanje, zahvaljujući triterpenoidima, koji jačaju tkivo i povećavaju dotok krvi. U monografijama svjetske zdravstvene organizacije navodi se kao sredstvo za brže zacjeljivanje rana, a pokazuje izvrsne rezultate kod svih stanja kože gdje je potrebna snažna regeneracija: post-operativni ožiljci, opekotine, strije, bore… Gotu kola je klinički ispitivana i za psorijazu i hipertrofne ožiljke…

Centela djeluje duboko na tkivo i fibroblaste, što je i razlog zašto se vrlo uspješno koristi protiv celulita. Takodjer je izvrstan venotonik i limfotonik, pa pomaže kod problema proširenih vena, te otečenih i umornih nogu. Gotu kola se za problem proširenih vena uzima i izvana i iznutra – izvana se maže ljekoviti macerat, a iznutra se uzima kao dodatak prehrani (prah ili standardizirani ekstrakt). S obzirom na svoje venotonično djelovanje, pomaže i kod podočnjaka.

Ono što je iznimno bitno: macerat gotu kole iznimno je siguran i mogu ga koristiti i trudice i dojilje, koje iz predostrožnosti izbjegavaju eterična ulja, za sve indikacije: od spriječavanja i tretiranja strija, do borbe protiv oticanja nogu, proširenih vena i naravno – celulita.

Ulje suncokreta se rijetko spominje u kontekstu prirodne kozmetike, jer je naizgled obično, jeftino i gotovo svima dostupno.Ali često se zaboravlja da suncokretovo ulje dolazi u nekoliko “kemijskih” verzija, a u kozmetici se najviše cijeni tzv. linolni tip, dakle, sa više esencijalne linolne kiseline. Takvo ulje suncokreta, naravno hladno prešano i nerafinirano, izvrsno je za kozmetiku, a zbog lagane teksture i adstrigentnog djelovanja zapravo je jako dobar izbor za njegu mješovite i masne kože ali i tretmane celulita i proširenih vena. Kada tom istom ulju suncokreta dodamo ljekovita i regenerativna svojstva gotu kole, dobili smo fantastičan macerat koji možemo koristiti i samostalno, ali i kao bazu za različite pripravke.

Bademovo ulje se češće spominje u kontekstu kozmetike, premda se takodjer često banalizira. Bademovo ulje je hranjivo ulje pogodno za normalnu, suhu, zrelu, ali i dječju i osjetljivu kožu, a otopljeni ljekoviti sastojci gotu kole od njega čine luksuzan proizvod za njegu zahtjevne kože, ali i dobrodošao dodatak u mnogim recepturama za tretiranje različitih stanja kože.

Macerat Gotu kola naravno možete izraditi i sami na način da prah gotu kole potopite u izabranom biljnom ulju 3-4 tjedna. Iako sam osobno radila macerate i u nestabilnijim uljima poput noćurka i ploda divlje ruže, takvo nešto početnicima ipak ne sugeriram jer se lako može dogoditi da ulja tijekom maceriranja užegnu. Dakle, savjet je izabrati neko stabilnije ulje, poput marelice, sezama i jojobe.

Na 100 g praha potrebno je 900 g nekog stabilnijeg biljnog ulja (možete naravno raditi i manje, odnosno veće količine u istom omjeru). Macerat je najbolje raditi u staklenkama sa širokim otvorom, kako biste lakše manipulirali sadržajem staklenke. Dakle, u staklenku prvo staviteprah centele, a potom ga prelijte izabranim uljem. Prvo će nastati blato i sigurno ćete se pitati što nam je bilo da uništimo toliku količinu skupog ulja.Blato će se nakon nekog vremena razdvojiti na donji, tvrdi dio praha centele, i gornji dio ulja. Nemojte griješiti i to samo tako ostaviti! Promješajte svoj macerat svaki dan i dozvolite ulju da upije ljekovite sastojke iz biljke.Imati ćete blato svaki dan, ali na koncu ćete dobiti iznimno dobar macerat prepun ljekovitih sastojaka. Ukoliko vam se učini da bazno ulje baš i ne poprima zelenkastu boju, macerat možete i blago zagrijavati u vodenoj kupelji.Nakon cca 14-21 dan svakodnevnog miješanja, svoje blato sada ostavite na miru i pustite da se slegne. Kroz neko vrijeme prah se će potpuno “zacementirati” na dnu staklenke, te ćete bez veće muke gornji dio ulja lagano odliti u neku drugu posudu. Filtracija najčešće i nije potrebna, a preostali, zacementirani dio (“blato“) nemojte baciti već iskoristite za ljekovite maske za lice ili tijelo.

CRNI KIM
ima osnovno djelovanje u balansiranju imunološkog sustava (uzima se oralno), a u
njezi kože izvana izvrsno je kod ekcema, dermatitisa, psorijaze, opekotina.
Općenito umiruje, regenerira i djeluje protuupalno i antialergijski.

Drevna prirodna pomoć ulja crnog kima

Ljekovitost ulja crnog kima, cijenili su još liječnici faraona Tutankamona, Rimljani su sjemenke crnog kima osim u ljekovite svrhe, koristili i kao začin, prorok Muhamed smatrao je da crni kim liječi sve osim smrti. Spominje ga i Biblija kao sastojak kruha koji ublažava nadutost i liječi bolesti želuca i pluća.

Crni kim najbolje uspijeva na suhom pustinjskom području Sirije, Iraka,  Indije  i  Egipta. To je jednogodišnja biljka visine do pola metra. Cvjetovi su bijelo-plavi. Sjemenke su u čahurama, mirišu poput anisa i imaju blago gorak, pikantan okus.

Ulje crnog kima sadrži više od 100 identificiranih različitih djelotvornih tvari poput: (nigelina, nigelona, timokinona,  nigelicina), nezasićenih masnih kiselina- linolna (omega-6) i oleinska,  rijetkih uljnih frakcija u  jedinstvenom omjeru te tokoferol koji doprinosi stabilnosti ulja. Takvi sastojci daju ulju crnog kima jedinstveni širok spektar djelovanja: protuupalno, imunomodulatorno, antitumorsko, antidijabetičko, gastroprotektivno, hepatoprotektivno, antihipertenzivno,  antimikrobno, antioksidativno i antihistaminsko.

Najvažniji sastojak je ipak timokinon, prema čijem sadržaju se odredjuje kvaliteta ulja. U eteričnom ulju ga može biti od 20-57%. Mjesto i uvjeti uzgoja biljke odredjuju i njegov udio  u samom ulju.  Upravo crni kim koji je rastao u Egiptu, smatra se najkvalitetnijim, jer njegovo ulje sadrži  najviše timokinona.

Ulje crnog kima namijenjeno je poboljšanju zdravstvenog stanja kod:

  • alergija – kao pretjerana reakcija organizma uslijed neravnoteže imunološkog sustava; ulje crnog kima, a naročito sastojak timokinon uravnotežuje disbalans imunog sustava i nameće se kao podjednako dobar izbor kao i lijekovi antihistaminici,
  • slabog imuniteta  (uravnotežava razine gama-linolenske kiseline i donosi balans u smjeru PGE1 protuupalnih prostaglandina),
  • povišenog kolesterola i triglicerida (bogatstvo linolne i oleinske kiseline doprinosi smanjenju tih povišenih vrijednosti),
  • problema s kožom (neurodermitis, psorijaza) (timokinon i nezasićene masne kiseline djeluju na smanjenje proupalnih faktora)
  • astme (nigelon je sekretolitik i bronhodilatator),
  • upalnih bolesti (artritis) (timokinon posjeduje jako protuupalno djelovanje),
  • kao priprema organizma u hladnom dijelu godine i sprečavanje prehlade i gripe,
  • probavnih tegoba – nadimanje, žučne tegobe,
  • autoimunih bolesti (multipla skleroza).

Pravilna upotreba ulja crnog kima

Oralna primjena

Može se pomiješati i s medom, sokom, mlijekom, hladnim ili toplim obrokom, ili popiti kao zasebna doza poslije obroka. Uobičajena doza za odrasle iznosi 2x dnevno po 1 čajna žličica nakon obroka.  Djeca starija od 3 godine2 x dnevno po 5 kapi ujutro i navečer nakon jela

Alergije: 2-3 mjeseca prije očekivanog početka pojave simptoma početi s primjenom 1 čajne žličice 2x dnevno. U glavnoj sezoni 3 čajne žličice dnevno.

Gripa i prehlada: kod pojave prvih simptoma 3 puta dnevno po 1 čajnu žličicu. Za prevenciju tijekom zimskog perioda 2 puta dnevno po 1 žličicu.

Povišeni kolesterol i trigliceridi: 1/2  čajne žličice  2 puta dnevno minimalno 6 tjedana kao dodatak propisanoj terapiji

Artritis: 3 puta dnevno pomiješati 1 čajnu žličicu ulja crnog kima  i 1 žličicu maslinova ulja.

Dijabetes:  1 čajnu žličicu 2x dnevno uz propisanu terapiju

Povišeni krvni tlak: 1 čajnu žličicu pomiješati u bilo koji topli napitak, popiti prije  doručka zajedno s 2 režnja češnjaka.

Kašalj i Astma:  1/2 čajne žličice i 1 žlicu meda pomiješati u toploj vodi ili čaju . Popiti ujutro i navečer.

Glavobolja:  ½ čajne žličice nakon jela 3 puta dnevno.

Reumatske bolesti: 1 čajnu žličicu ulja crnog lima i 1 žličicu maslinova ulja popiti 3 puta dnevno.

Sinusitis:  kod kroničnog stanja 1 čajnu žličicu dnevno.  Kod akutnog 1 čajna žličica 3 puta dnevno

Želučane smetnje: u čaj od mente s limunom dodati 1 čajnu žličicu ulja crnog kima. Piti 3 puta dnevno  prije jela.

Dermatitis, ekcem, psorijaza: 3 puta dnevno po 1 čajna žličica.

Proljev: 1 čajnu žličicu i umiješati u čašu jogurta, piti 2 puta dnevno

Stres i napetost:  ½ čajne žličice sa šalicom čaja prije obroka

Nesanica:  ½ čajne žličice umiješati u topli napitak i popiti nakon večere

Rak i kemoterapija: 3 puta dnevno po 1 čajna žličica

Dermalna primjena

Zbog visokog sadržaja nezasićenih masnih kiselina ulje crnog kima ima protuupalno djelovanje, te njeguje i umiruje kožu. Povoljno djeluje kod ožiljaka, akni,  suhe i ljuskave kože, ekcema, psorijaze, seboroičnog dermatitisa. Pogodno je za primjenu kod crvene i osjetljive kože.

Astma i  kašalj:  utrljati ulje na prsa i ledja

Atopijski dermatitis, psorijaza: prije spavanja namazati ulje na kožu. Kombinirati s oralnom primjenom.

Kolike:  ulje ugrijati u ruci i masirati abdomen

Gljivice:  kožu ili nokte obrisati jabučnim octom te namazati uljem crnog ima

Čelavost: tjeme istrljati limunom i ostaviti 15 minuta.  Zatim oprati i posušiti te utrljati ½ čajne žličice ulja

Glavobolja: na čelo, sljepoočnice i područje oko uha utrljati ulje.

Inhaliranje

Astma, sinusitis, kašalj, akne: u vruću vodu nakapati 1 čajnu žličicu ulja, pariti iznad lica.

Ulje crnog kima

Hladno prešano ulje  sjemenki crnog kima originalnog egipatskog podrijetla. Dokazano sadrži timokinon te sadrži analitički dokazane sljedeće sastavnice esencijalnih ulja: karvon (21%), p-cimen (47%), α-pinen, sabinen, β-pinen.

Bogato je  linolnom (omega-6 masnom kiselinom) 57,9% i oleinskom kiselinom (23,7%), koje su za život nužne i ne izostavni su dio terapije oslabljene otpornosti organizma.

CRNI RIBIZ

U sastavu ulja crnog ribiza ističe se rijetka stearidonska kiselina koja se u organizmu vrlo lako preradi u
protuupalne medijatore te druge kiseline, poput EPA i DHA. Njena razina odlično je balansirana s gama-linolenskom kiselinom. Ulje crnog ribiza koristi se za njegu problematične kože, psorijaze, raznih vrsta ekcema i seboroičnog dermatitisa. Vrlo lako prodire u kožu. Ulje sjemenki crnog ribiza oralno uzeto pomaže kod dislipidemija (problema s povišenim kolesterolom i trigliceridima), te kožnih tegoba. Ukoliko ga koristite oralnim putem, dnevna doza iznosi 20-40 kapi (oko 1-2mL) koje se uzimaju nakon većeg obroka.

Crni ribiz(lat.Ribes nigrumje biljka rasprostranjena po cijeloj Europi i dijelovima Azije, no najveću popularnost uživa u istočnoj Europi i Rusiji. Riječ je o grmu, visokom 1 do 2 metra, a od crvenog se ribiza razlikuje po tome što su mu bobice crne, a lišće nešto veće i tamnije. Plod biljke su sočne bobice koje su isprva smedjecrvene, da bi kada posve sazriju poprimile potpuno crnu boju.

Tradicionalni herbalisti crnom ribizu pripisuju diuretska i antipiretička svojstva, a nije rijetkost da se u narodnoj medicini pripravcima od ploda crnog ribiza ublažavaju želučane i crijevne tegobe kao i općenito potiče tek.

Suhi listovi crnog ribiza sadrže nešto eteričnog ulja i tanine, dok su bobice ove biljke koju svoju tamnu boju duguju antocijanima, izniman izvor vitamina C. Nutritivno je osobito zanimljivo ulje sjemenki crnog ribiza zbog svog profila masnih kiselina.

Ulje sjemenki crnog ribiza

Ulje se dobije iz sjemenki crnog ribiza u Europi se već stoljećima koristi u medicinske svrhe, a posebice je bilo popularno medju ženama koje su ga koristile za smanjenje simptoma predmenstrualnog sindroma poput osjetljivosti dojki, grčeva i osjećaja nadutosti.

Danas, kada su znanstvenici proniknuli u sastav sjemenki crnog ribiza, znamo da njihovo ulje osigurava širok spektar masnih kiselina, medju ostalim i onih esencijalnih. Konkretno, i esencijalna linolna iz skupine omega-6 masnih kiselina i alfa-linolenska kiselina (ALA) kao predstavnik omega-3 masnih kiselina dobro su zastupljene u ulju sjemenki crnog ribiza. Unos ovih masnih kiselina od izuzetne je važnosti jer ih ljudski organizam ne može sam sintetizirati zbog čega ih je nužno osigurati prehranom i/ili dodacima prehrani.

Ulje sjemenki crnog ribiza ističe se sadržajem gama-linolenske masne kiseline (GLA). Gama-linolensku kiselinu, organizam može proizvesti iz tvari koje se nalaze u hrani, ali samo u idealnim uvjetima odnosno kod adekvatne količine nutrijenata poput magnezija, cinka, vitamina C, B3 i B6 u organizmu. Pretpostavlja se da je velik broj osoba koje žive u zapadnjački orijentiranim zemljama barem djelomično deficitarno gama-linolenskom kiselinom zbog načina života i posljedica koje ostavlja na organizam. Zanimljivo je da je nedostatak GLA primijećen kod ekcema i drugih tegoba koje se manifestiraju na koži. Hrana obogaćena gama-linolenskom kiselinom poboljšava funkciju kože u osoba s blagim slučajevima atopijskog dermatitisa.

U ulju sjemenki crnog ribiza nalazimo i oleinsku kiselinu, poznati sastojak maslinovog ulja, ali i palmitinsku i stearinsku masnu kiselinu te manje poznatu stearidonsku kiselinu. Stearidonska masna kiselina je predstavnik omega-3 masnih kiselina koja služi kao intermedijer u pretvorbi alfa-linolenske kiseline u važnu eikozapentaensku (EPA) i dokosaheksaensku (DHA) masnu kiselinu. U standardnim izvorima ovih važnih masnoća poput ribe prisutna je tek u malim količinama, ali je zato nalazimo u biljnim uljima poput ulja sjemenki crnog ribiza.

Sigurnost ulja sjemenki crnog ribiza

Nisu poznati štetni učinci ulja sjemenki crnog ribiza zbog čega ovo nutritivno vrijedno ulje vrijedi razmotriti kao dobru strategiju za obogaćivanje prehrane važnim masnim kiselinama.

MACERAT ČIČKA(lat.Arctium lappa)

Tradicionalno se koristi kod
lišajeva na koži, apcesa i čireva. U kozmetičkoj industriji popularnije je kao
ulje za ishranu korijena kose i suzbijanje pojave peruti.

DJELOVANJE: Macerat suhog korijena čička u suncokretovom ulju. Suncokretovo ulje sadrži visok postotak linolne esencijalne masne kiseline i jedno je od ulja s najvećim postotkom vitamina E medju vegetabilnim uljima. Čičkovo ulje tradicionalno se upotrebljava u njezi kose kao sredstvo koje štiti kosu i vlasište, a kosi daje sjaj.

PRIMJENA: Ulje se lagano umasira u vlasište. Najbolje koristiti prije spavanja i ostaviti preko noći kako bi se vlasište nahranilo i navlažilo. Može se koristiti i kao ulje za oblikovanje i njegu kose.

ULJE SJEMENKI ČILEANSKE MALINE

Ima sposobnost absorbiranja UV B zraka (290-320 nm) i UV C zraka (100-290 nm), odnosno prirodni SPF faktor 25 – 40. Zbog visokog sadržaja vitamina E (560 mg/100 g) ima snažno antioksidacijsko i protuupalno djelovanje, te se može koristiti kod svih tipova kože koje zahtijevaju dodatnu njegu, za tretiranje bora, strija,
ekcema, dermatitisa.

Zahvaljujući svom sastavu, ovo ulje ima izvanredna zaštitna svojstva te pruža koži zaštitu od sunčevog zračenja i djeluje blagotvorno kod ekcema i drugih upalnih stanja kože te obnavlja stanice kože nakon izlaganja suncu. Protuupalno djelovanje daleko je izraženije od drugih poznatih biljnih ulja (avokado, sjemenke grožđa, lješnjak, pšenične klice).

Ulje maline možemo primjeniti kao sredstvo zaštite od sunčevog zračenja kao i u izradi krema za prevenciju kožnih iritacija, pasta za zube, pripravaka za tuširanje, balzama poslije brijanja, šampona za kosu i balzama za njegu usana.

Radi sadržaja fosfolipida vrlo je stabilno i ne kvari se ukoliko se čuva na adekvatnoj temperaturi. Fosfolipidi djeluju kao prirodni antioksidans.

Zaštitu od sunčevog zračenja pruža od cijelog UV spektra (UV-A, B i C). UV-B spektar je najodgovorniji za oštećenje stanica. Hladno prešano ulje čileanske maline štiti od ovog spektra snagom koja se može usporediti sa titanijevim dioksidom, što izraženo u faktoru zaštite (SPF) iznosi od 28 do 50, prema navedenoj znanstvenoj studiji. Varijacija SPF od 28 do 50 ovisi o nizu čimbenika rasta same biljke (stupanj vlage, sunca, kvaliteta zemljišta).

Ulje se može primjenjivati čisto, razrijedjeno sa drugim uljima ili u obliku emulzijskih formulacija (kreme, mlijeko za tijelo, balzami za usne). Kod uljnih miješavina i emulzijskih pripravaka potrebno je primjeniti oko 35 ml pripravka za jedno premazivanje tijela. Smanjujući količinu, stupanj zaštite višestruko pada. Ukoliko se primjenjuje čisto ulje, tada je dovoljno namazati kožu i u tanjem sloju.

Napomena: dok je čileanski lješnjak (lat.Gevuina avellana) različita vrsta od lješnjaka (Corylus avellana), malina i čileanska malina su ista vrsta (Rubus ideaus). Ulje sjemenki maline ima jednaka svojstva, nazivali tu malinu čileanskom ili ne.

ULJE ČILEANSKOG LJEŠNJAKA

  • Ovakva vrsta nije srodnik europskog lješnjaka. Ulje sadrži neobične masne kiseline: izo-palmitinsku (omega 5, oko 20%), do 10%
    izo-oleinske (omega 6), 30-40 % oleinske, do 10% linolne masne kiseline te
    visoki udio tokotrienola (vitaminu E sličnih tvari) koji izvrsno štite stanice
    od šteta koje uzrokuje UV zračenje. Brzo se upija, te hrani i omekšava kožu.
    Najčešće se koristi za njegu suhe do mješovite kože. Ima procjenjeni prirodni SPF 10 – 30.

Ulje čilanskog lješnjaka dobije se hladnim tiještenjem plodova, te filtracijom. (nije srodnik europskog lješnjaka).Zbog visokog sadržaja oleinske kiseline, pogodno je za sve tipove kože. Sadrži mnoge vitamine, minerale, lipide, sterole i antioksidanse. Vrlo brzo se upija, te hrani i omekšava kožu.Bogato je vitaminom A, koji potiče regeneraciju stanica, te vitaminom E koji djeluje kao antioksidans.Ovo ulje posjeduje prirodnu UVA i UVB zaštitu, te je popularan u zaštiti od sunca. Procjenjeni SPF faktor je 10-30 (u epruveti).Brzo prodire u kožu, ostavljajući je mekanom i obnovljenom, te se može pronaći u brojnim preparatima za njegu (anti-age, njega usana, njega kose, zaštita od sunca, preparati nakon brijanja, dječja njega, …).Osobito se preporuča kod prevencije fotostarenja kože i pomoći kod kože pod stresom raznih čimbenika iz okoliša.

INCA INCHI

Ulje koje dolazi iz Peruanske Amazone, medju nativnim stanovnicima poznato stoljećima zbog svog ljekovitog
djelovanja. Sadrži više od 48% Omega-3 i oko 36% Omega-6 masnih kiselina, te visokovrijedne vitamine A (681 ug) i E (17 mg/100 g). Ulje idealno kao dopuna prehrani u slučajevima kožnih problema, visokog kolesterola, pms-a, kao i za njegu suhe, dehidrirane kože, kao i one sklone upalama, dermatitisa i strija.

Ulje inka oraha

Botanički naziv: Plukenetia volubilis.

Način dobivanja: hladno prešano, nerafinirano.

INCA INCHI (Inka orah) ulje koje dolazi iz Peruanske Amazone, medju nativnim stanovnicima poznato stoljećima zbog svog ljekovitog djelovanja. Sadrži više od 48% omega-3 i oko 36% omega-6 masnih kiselina, te visokovrijedne vitamine A (681 ug) i E (17 mg/100 g). Ulje idealno kao dopuna prehrani u slučajevima kožnih problema, visokog kolesterola i triglicerida, visokog krvnog tlaka, reumatskih tegoba, pms-a. Preporučena dnevna doza je oko 10 g. Za razliku od lanenog ulja, puno je stabilnije.U njezi kože, jedno od ulja izbora za njegu suhe, beživotne i dehidrirane kože, kože sklone upalama, alergijama, dermatitisu.

JOJOBA
zapravo nije ulje, nego tekući vosak. Gotovo je bez mirisa i boje. Kemijska struktura je slična dijelu sebuma, stoga je korisno za liječenje akni i za smanjivanje prevelike produkcije sebuma. Zbog sadržaja miristinske masne kiseline poželjan je sastojak ulja za njegu upaljene i nadražene kože.Izvrstan je ovlaživač svih tipova kože, stabilizira ph kože, regenerira kožu. Nezamjenjiv sastojak za poboljšanje elasticiteta kože. Nije ga uputno duže koristiti samog, već se miješa s drugim biljnim uljima u koncentraciji do 30%.

Ulje jojobe je prirodno biljno ulje, dobiveno tiještenjem sjemenki ili orašastih plodova biljke jojobe koja može narasti i do 15 metara u visinu. Sjemenke su u prosjeku veličine zrna kave. Prirodno stanište biljke jojobe su pustinjska područja Meksika, Arizone i južne Kalifornije.

Ulje jojobe se od ostalih ulja razlikuje po tome što se ubraja u tekuće voskove. Jojobino ulje je blijedozlatne boje, te se sastoji od zasićenih masnih kiselina i alkohola. Na sobnoj temperaturi jojobino ulje je tekuće upravo zbog toga što sadrži nezasićene masne kiseline.

Ulje jojobe sadrži mnoge važne nutrijente kao što su vitamin E, kompleks vitamina B, minerale silicija, bakra, kroma,cinka te joda. Njegova primjena je vrlo široka, no glavne prednosti su one koje se odnose na kožu i kosu.

Jojoba je biljka antivirusnog i antiupalnog djelovanja. Ulje jojobe ne izaziva alergije te je kao takvo pogodno za osobe s osjetljivom kožom koje su podložne raznim kožnim alergijama i osipima. Ovo ulje može poslužiti i kao antiseptičko sredstvo za čišćenje rana i drugih ozljeda kože.

Jojoba se može koristiti za:

  • smanjivanje bora,
  • pospješivanje metabolizma,
  • brže obnavljanje stanica kože,
  • brže zarastanje rana,
  • liječenje akni,
  • liječenje psorijaze,
  • liječenje atletskog stopala,
  • jačanje korijena kose,
  • poticanje rasta kose,
  • liječenje zanoktica.

Ulje jojobe pomaže kod akni i drugih kožnih bolesti

Liječenje akni je jedna od velikih prednosti ulja jojobe. Akne se često pojavljuju kod tinejdžera i rjedje kod odraslih ljudi, a stanje obično karakteriziraju crveni, upaljeni prištići na licu.

Proizvodi za liječenje akni obično sadrže masti životinjskog porijekla koje će začepiti pore i pružiti samo privremeno olakšanje simptoma, dok ulje jojobe ne masti kožu i djeluje protuupalno što može uvelike olakšati i spriječiti simptome akni.

Protuupalno svojstvo ulja jojobe takodjer može biti vrlo korisno za liječenje oteklina i crvenila. Za korištenje ulja jojobe kod liječenja akni jednostavno ukapajte malo ulja na pamučnu vatu i temeljito očistite lice.

Ulje jojobe akne – maska za lice s jojobom

Donosimo vam odličan recept za još bolju opuštajuću masku za lice. Potrebni su vam sljedeći sastojci:

  • pola šalice zobenih pahuljica,
  • jedna žličica meda,
  • jedna žličica kokosovog ulja,
  • jedna žličica grčkog jogurta,
  • nekoliko kapi jojobina ulja.

Postupak:

  1. Pomiješajte domaći med i jogurt u jednoj zdjelici. U mikseru mutite zobene pahuljice sve dok ne počnu pucati, a potom dodajte med, jogurt, kokosovo i jojobino ulje.
  2. Kada ste sigurni da je smjesa ujednačena, dobivenu masku počnite nanositi nježnim pokretima na lice. Zobene pahuljice bi mogle početi opadati stoga je masku najbolje nanositi iznad umivaonika.
  3. Ostavite masku da djeluje 20 minuta, a potom je uklonite uz pomoć vlažnog ručnika i vode.

Krema za lice s jojobom

Za kremu s jojobom potrebni su vam sljedeći sastojci:

  • jedna šalica kokosovog ulja,
  • pola šalice jojobina ulja,
  • 8 kapi esencijalnog ulja po vašem izboru,
  • pola žličice istopljenog pčelinjeg voska.

Postupak:

  1. Pomiješajte sve sastojke i zatim ih miješajte sve dok smjesa ne postane ujednačena. Nakon što ste to izradili, smjesu stavite u teglicu. Kremu čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
  2. Kremu koristite ujutro i navečer. Možete je koristiti za mazanje lica, ali i ostatka tijela.

Ulje jojobe pomaže i kod kožnih bolesti. Spoj protuupalnog i antibakterijskog svojstva izuzetno je pogodan za liječenje kožnih oboljenja kao što su ekcem i psorijaza, a miristinska kiselina u ulju jojobe može biti korisna za liječenje reumatnog artritisa.

Ulje jojobe hidratizira kožu

Tekstura ulja jojobe je savršena za hidrataciju kože. Ulje jojobe je nemasno i ima ugodan miris, ne stvara debeli sloj ulja na koži te brzo apsorbira u kožu što rezultira podatnom i mekšom kožom.

Ulje jojobe možete upotrijebiti i za skidanje šminke. Ne morate strahovati od pojave crvenila ili osipa. Uljem jojobe možete čistiti lice prije uljepšavanja.

Ulje jojobe pomaže u borbi protiv starenja

Gubitak hidratacije je česta pojava kod ljudi starijih od 30 godina zbog čega dolazi do boranja kože. Uz pravilnu hidrataciju kože, korištenjem ulja jojobe mogu se uvelike smanjiti preuranjeni znakovi starenja.

Ulje jojobe uspješno prolazi kroz epidermu te osigurava stanicama sve što je potrebno za regeneraciju. Kako bi dobili najbolje rezultate jednostavno primijenite čisto ulje jojobe na lice, te dobro utrljajte kružnim pokretima. Dnevno je dovoljno umasirati svega tri kapi jojobina ulja na kritična područja.

Ulje jojobe liječi masnu kožu

Zvuči čudno da jedno ulje može biti lijek za masnu kožu, no ulje jojobe u tom slučaju djeluje na vrlo jedinstven način.Umjesto da dodaje masne tvari na kožu ono pomaže u regulaciji proizvodnje sebuma, osnovne komponente hidrolipidnog filma koja predstavlja masnu tekućinu u organizmu i masti našu kožu i kosu.Zahvaljujući svojoj nemasnoj teksturi, ulje jojobe njeguje masnu kožu izvana, a iznutra ju liječi regulacijom proizvodnje sebuma.

Ulje jojobe prirodno uklanja šminku s lica

Ulje jojobe može biti izvrsna prirodna alternativa za uklanjanje šminke s lica. Ono čisti kožu i uklanja mrtve stanice s lica, a dovoljno je nježno i za uklanjanje šminke s očiju.Zbog svojih izuzetno ljekovitih svojstava, ulje jojobe se smatra jednim od najboljih ulja današnjice.

Ulje jojobe za kosu

Jojobino ulje se koristi za njegu kose i tjemena. Stvrdnuti sebum može uzrokovati začepljenje folikula dlake. Ako se to otvrdnuće ne ukloni može doći do uništenja folikula. Jojobino ulje prodire u korijen dlake, omekšava i rastvara otvrdnuće te omogućuje tjemenu i folikulu normalno funkcioniranje.

Povremeni pakunzi za kosu s jojobinim uljem mogu doprinijeti ljepšem i zdravijem izgledu kose te prirodnom sjaju. Jojobino ulje možete dodati u šampon za kosu, ili ga možete nanijeti na mokru svježe opranu kosu prije sušenja.

Jojobu možete nanijeti i na suhu kosu kod problema s ispucanim vrhovima. Uz pomoć jojobinog ulja možete se uspješno boriti i protiv peruti.

Pakung za kosu od jojobinog ulja možete izraditi od sljedećih sastojaka:

  • 10 mililitara ploda divlje ruže,
  • 10 kapi eteričnog ulja ružmarina,
  • 8 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve,
  • 20 mililitara jojobe.

Sve sastojke dobro izmiješajte i nanesite na kosu te ostavite da odstoji 15 minuta. Nakon toga kosu dobro isperite i osušite.

KOKOSOVO ULJE

Na sobnoj je temperaturi kruto – ukoliko je tekuće to je znak da je rafinirano ili frakcionirano. Bogato je laurinskom kiselinom, a najčešće ga nalazimo u preparatima za njegu kose gdje najbolje iskazuje svoja svojstva. U kožu prodire
brzo (mnogo brže od viskoznih ulja poput boražine, maslinovog ili suncokretovog ulja, pa čak i badema). U kozmetici se uglavnom koristi zbog ugodnog mirisa, a manje zbog terapeutskih svojstava.

U proteklih nekoliko godina jedno je ulje postalo iznimno popularno medju ljudima koji proučavaju utjecaj hrane na zdravlje cjelokupnog organizma.To je kokosovo ulje.Ovo je ulje uobičajena namirnica u narodnoj medicini medju azijskim i pacifičkim stanovništvom.U naše se dijelove svijeta proširilo tek posljednjih desetak godina.Kokosovo ulje ima toliku nutritivnu vrijednost i ljekovito djelovanje da bi se trebalo koristiti u svakom domaćinstvu.Moderna istraživanja već su potvrdila da blagotvorno utječe na zaštitu srca i krvnih žila, jača imunitet, ubrzava metabolizam i potiče mršavljenje te poboljšava probavu.Značajno utječe i na izgled kože, kose i noktiju, koje prirodno hrani i njeguje, pomaže u bržem zacjeljivanju te im osigurava zdravlje, sjaj i podatnost.Nema štetnih nuspojava i zato je izvrsna namirnica za cijelu obitelj.

Ljekovito djelovanje kokosovog ulja

Kokosovo ulje dobije se iz kopre – sušenog mesa kokosovog oraha.Osnovni sastojak kokosovog ulja je laurinska kiselina, koja ima snažno antivirusno i antibakterijsko djelovanje te nas tako štiti od mnogih bolesti.Jedini drugi izvor laurinske kiseline je majčino mlijeko, a poznato je da mlijeko izgradjuje imunološki sustav tek rodjenog djeteta, pa je jasno o kako se važnoj namirnici radi.Drugi je sastojak kokosovog ulja kaprilna kiselina koja potiče razvoj “dobrih” bakterija, posebice bakterija mliječne kiseline.Kaprilna kiselina pozitivno djeluje na liječenje kandide te uništava parazite u probavnom traktu.

Prednost kokosovog ulja pred drugim uljima su i srednjelančane masne kiseline, koje se u ljudskom organizmu lako probavljaju i apsorbiraju te ne opterećuju probavni sustav.

Ove masne kiseline ne ugrožavaju krv već direktno odlaze u jetru, gdje se pretvaraju u energiju.

Upravo zbog energije koju dobije iz kokosovog ulja, tijelo duže zadržava osjećaj sitosti. Zbog toga je kokosovo ulje izvrstan izbor i za one koji se bore s viškom kilograma.Ova vrijedna namirnica pomaže pri sniženju kolesterola, pospješuje apsorpciju vitamina i važnih minerala poput kalcija, magnezija i željeza.Redovito korištenje kokosovog ulja doprinosi održavanju zdravlja crijeva, smanjenju tjelesne težine i normaliziranju metabolizma.Između ostalog, otkrila je da ovo ulje ima ne samo antivirusno i antibakterijsko, nego i antikancerogeno djelovanje.

Kokosovo ulje koristi se kao pomoć pri liječenju niza oboljenja:

  • kožne bolesti i rane,
  • artritis i reuma,
  • ugrizi kukaca,
  • ispadanje kose,
  • bolesti desni,
  • crijevni paraziti,
  • probavne smetnje,
  • virusne i bakterijske infekcije,
  • gljivice,
  • maligne bolesti,
  • dijabetes,
  • oslabljen imunitet,
  • kronični umor,
  • migrena,,
  • depresija i tjeskoba
  • oslabljena koncentracija i pamćenje,
  • Parkinsonova bolest,,
  • Alzheimerova bolest,
  • Crohnova bolest.

Njeguje kožu i kosu

Osim za zdravlje unutrašnjih organa, kokosovo ulje se koristi za masažu i njegu kože i kose.U masaži udova i zglobova, kokosovo ulje ima protuupalno djelovanje. Pomaže kod gihta, artritisa, reume, bolova u zglobovima i oteklina.Ono hrani kožu, čini ju mekšom i elastičnijom, sprečava stvaranje bora i staračkih pjega.Kokosovo ulje potiče rast folikula, hrani i regenerira kosu. Zbog toga se ovo ulje često koristi u pakunzima za njegu kose.Istaknimo da žene tropskih krajeva koje utrljavaju kokosovo ulje u kosu još od djetinjstva, rijetko u starijoj dobi izgube kosu ili posijede.

Zamijenite desetak uobičajenih proizvoda za ljepotu samo jednim – kokosovim uljem:Isprobajte ga na deset načina:

  1. Njega usne šupljine i čišćenje od toksina,
  2. Masaža,
  3. Brijanje i depilacija,
  4. Njega i rast kose,
  5. Prirodno sredstvo protiv ušiju,,
  6. Domaća hidratantna krema
  7. Piling za tijelo,
  8. Uklanjanje šminke,
  9. Njega noktiju,
  10. Pomoć kod pelenskog osipa, opeklina i uboda insekata.

Kupovanje i primjena

Najbolje je koristiti kokosovo ulje u sirovom obliku, jer na takav način dobivate najveću dobrobit od njegovih ljekovitih sastojaka.Medjutim zbog izuzetne otpornosti na visoke temperature, kokosovo možete koristiti za pečenje ili prženje hrane – za razliku od drugih ulja koja na višim temperaturama drastično mijenjaju svoja svojstva te postaju kancerogena.Na hladnijoj temperaturi kokosovo je ulje u čvrstom stanju pa ga se zove i kokosova mast, a na oko 23 stupnja prelazi u tekuće stanje.Stoga, neka vas ne buni što ćete negdje pronaći pojam kokosova mast, a drugdje ulje. Radi se o istom proizvodu.Kod kupnje potražite hladno prešano kokosovo ulje, koje ima sve navedene vrijednosti.Izbjegavajte rafinirano ulje, koje je znatno jeftinije, ali i lišeno blagodati ove vrijedne namirnice.Preporučena dnevna količina je dvije do četiri žlice hladno prešanog kokosovog ulja dnevno. Da bi ga lakše popili, možete ga dodati u salatu ili zeleni kašasti sok.

KONOPLJA

je popularno ulje u zapadnoj Europi, pogotovo u Njemačkoj, Švicarskoj i Francuskoj i to – s punim pravom. Ovo je ulje iznimno bogato alfa-linolenskom kiselinom, baš poput ulja lana i oraha, a uz to sadrži i gama-linolensku kiselinu, poput noćurka i boražine. Kao dodatak prehrani koristi se kod raznih
tegoba, poput povišenog kolesterola kao prevencija ateroskleroze, kod kožnih i probavnih upalnih bolesti, te bolesti živčanog sustava. Jednako je vrijedno i u kozmetici. Koristi se za suhu i zrelu kožu te u tretmanu manjih nepravilnosti kože i bora. Kombinira se s eteričnim uljima bušina i tamjanovca, te uljima
poput pšeničnih klica i ploda divlje ruže. Zelene je boje, ugodnog mirisa. Kvari se sporije od ulja lana. I na kraju – radi se o prehrambenoj konoplji, odnosno
podvrsti sativa koja u kemijskom pogledu nema nikakve veze sa svojom daleko popularnijom i zabranjenom podvrstom indica.

Povijest uporabe konoplje u ljekovite svrhe zapanjujuće je duga.Kao lijek, spominje se u najstarijoj poznatoj zbirci propisa za izradu lijekova (iz približno 27. stoljeća prije Krista),  farmakopeji kineskog cara Shen Nonga.U toj zbirci Shen Nong, koji se smatra ocem kineske medicine, o konoplji govori kao o lijeku za gotovo sve bolesti.Konoplja se za liječenje rabila u drevnom Egiptu, Indiji i  Grčkoj.  Spominje ju i Herodot.Tijekom srednjeg vijeka, nakon mnogih žestokih debata zbog popratnog opijajućeg djelovanja, Islam je takodjer prihvatio razliku izmedju korištenja konoplje u cilju liječenja i njezina uživanja za ‘rekreaciju‘.Kao legalno ljekovito sredstvo konoplja se u Europi i Americi uspješno koristila stotinjak godina, od početka devetnaestog do početka dvadeset stoljeća.Nakon toga se njezina uporaba počela postupno ograničavati a zatim zabranjivati, kako je i ostalo do danas.

Univerzalni lijek za sve bolesti

Ulje od konoplje (panaceja)

Nakon što se njime izliječio od karcinoma kože, tijekom zadnjih desetak godina velikom broju ljudi pomogao je izliječiti lakše i teže bolesti, uključujući i karcinom.

O učinkovitosti ulja od konoplje postoje brojna svjedočanstva ljudi koji su ga koristili.Posljednje što bi joj bilo u interesu jest ljudima pružiti mogućnost da sadnjom konoplje u vlastitom vrtu dodju do učinkovitog lijeka.Tijekom različitih eksperimenata vršenih od 1950-te, službeno je ustanovljeno da je konoplja odličan antibiotik, te da pomaže kod glaukoma, Parkinsonove bolesti, akutne i kronične boli, PTSP-a, reumatskih bolesti, kroničnog umora i gubitka apetita.Nedavna istraživanja pokazala su da učinkovito djeluje u liječenju šizofrenije.Neslužbeno, u skladu s tvrdnjama ljudi koji su se izliječili specifičnim pripravkom – uljem od konoplje –  tom popisu možemo dodati i bolesti poput karcinoma, multiple skleroze, AIDS-a, dijabetesa, Kronove bolesti, astme, alergije, psorijaze i mnoge druge.

Prema službenim (i neslužbenim) istraživanjima, ulje konoplje može pomoći kod:

  • svih vrsta karcinoma,
  • alergije i astme,
  • Kronove bolesti,
  • multipla skleroze,
  • AIDS-a,
  • dijabetesa,
  • Parkinsonove bolesti,
  • glaukoma,
  • PTSP-a i depresije,
  • artritisa i reume,
  • kroničnog umora,
  • različitih vrsta infekcija,
  • šizofrenije,
  • ekcema, dermatitisa i psorijaze.

Ulje od konoplje u većini zemalja nemoguće je legalno nabaviti.Konoplja (poznatija kao kanabis ili marihuana) smatra se drogom. Sadjenje, posjedovanje i prodaja konoplje u većini zemalja svijeta  zabranjeno je i kažnjivo.(U nekim europskim zemljama poput Njemačke, Austrije, Češke, Poljske i Nizozemske upotreba marihuane u medicinske svrhe je dozvoljena.)Ulje koje se kod nas prodaje pod nazivom ‘ulje konoplje‘, dobije se hladnim prešanjem sjemenki konoplje. Takvo ulje, iako i posjeduje mnoge vrijedne tvari, ne sadrži aktivni sastojak THC koji ima snažno ljekovito djelovanje.

Ulje konoplje se ne izradjuje od vrhova ove biljke. Pravo ulje se radi od pupoljaka ženske biljke konoplje, jer u njima ima najviše THC-a. I muške i ženske biljke imaju vrhove, no samo ženske biljke imaju pupoljke (poslije cvjetove).

KUKUI(lat.Aleurites moluccana)
je ulje koje oduševljava. Iznimno se brzo upija i ne ostavlja nikakav masni filmna koži. Čak i koža koja slabo upija druga ulja koja se brzo upijaju (lješnjak,makadamija i marelica), upit će ga u roku par minuta. No, ovo je iznimno hranjivo ulje, tako da je dobro i za njegu suhe kože. Daje iznimnu glatkoću koži, a dobar je za masažu kod ljudi koji ne vole masni osjećaj na koži i čija koža slabo upija ulja. U sastavu se ističu polinezasićene masne kiseline, oko
60% linolne i oko 25% linolenske kiseline. Brzu se upija čak i u  strukturukose,  tako  da  je  idealan  za  uljne  pakunge  za  kosu.  Obično  se kombinira  s  uljima poput ploda divlje ruže, buritija i pulpe pasjeg trna.

Kukui ulje iznimno je hranjivo i bogato esencijalnim masnim kiselinama.Dubinski hidratizira kožu te ju čini glatkom i mekom. Pogodno je za njegu suhe kože.Kukui ulje bogato je esencijalnim masnim kiselinama, linolnom i linolenskom kiselinom, koje su iznimno važne za zdravlje organizma.Ovo ulje iznimno je hranjivo te je pogodno za njegu suhe kože. Kožu čini glatkom i mekom te ju intenzivno hidratizira.Lako se upija te ne ostavlja masni trag na koži. Brzo se upija čak i u strukturu kose, tako da je idealano za uljne pakunge za kosu.Smanjuje iritiranu kožu nakon opeklina (i sunčanih opeklina). Može pomoći u olakšanju tegoba kože sklone crvenilu, ekcemima, psorijazi i rozaceji.Usporava pojavu bora i vlaži kožu, smanjuje inaflamaciju i iritaciju. Tradicionalno se upotrebljava protiv opadanja kose te za omekšavanje kože.Može se naći u mnogim losionima za tijelo, preparatima za njegu kose i vlasišta, uljnim mješavinama i kupkama.

Sastojci:  linolna kiselina (omega 6) – 30-40%; linolenska kiselina (omega 3) – oko 25%; oleinska kiselina (omega 9) – 25%; ; palmitinska kiselina 5-7%; vitamini A, E i F

Upozorenja: Dodaci prehrani nisu nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane i zdravog načina života. Ukoliko uzimate bilo kakve lijekove, trudni ste ili dojite, prije uzimanja dodataka prehrani molimo konzultirati se sa svojim liječnikom.

Način čuvanja: Na suhom mjestu daleko od izvora topline i svjetlosti pri nižoj sobnoj temperaturi!

Napomena: Nakon otvaranja ulje potrošiti u roku od tri mjeseca.

ULJE KUKURUZNIH KLICA  bogato je linolnom kiselinom
i vitaminom E. Koristi se u proizvodima za zaštitu od sunca i njegu dječje
kože.

ULJE KUKURUZNIH KLICA – hladno prešano ulje jednovrsno je ulje bez umjetnih konzervansa i umjetnih boja.
Način čuvanja: Izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost, čuvati na sobnoj temperaturi, otvoren proizvod se preporuča čuvati u hladnjaku. Na niskoj temperaturi proizvod može biti mutan, odnosno skrutnut, na sobnoj temperaturi će ovaj efekt nestati. Otvoren proizvod je najbolje upotrijebiti u roku od 3 mjeseca.
Korištenje i doziranje: Unutarnje – ujutro (natašte) te navečer (prije spavanja) jedna čajna žlica; hladna kuhinja – prema okusu i mnoštvu jela; vanjsko korištenje – po potrebi.

Ulje od kukuruznih klica djeluje blagotvorno na probavni, mokraćni i živčani sustav te jača krvne žile. Bogato je vitaminima B, C, E, sadrži veliko mnoštvo esencijalnih masnih kiselina (čak 70%), potiče stvaranje crvenih krvnih stanica. Štiti kožu od isušivanja, hrani je. Značajno utječe na smanjenje razine kolesterola u krvi. Izvrsno je za masažu zglobova i vrata. Pravi proizvod i za bezglutensku dijetu.

LJEŠNJAK uz makadamiju i avokado, spada u brzoupijajuća ulja. Najčešće je slatkastog, orašastog mirisa i fine teksture, premda neke sorte daju ulje potpuno neutralnog mirisa; dosta stabilno zbog sadržaja vitamina E. Zbog sadržaja triterpenskih spojeva pogodno je za masnu,slabo prokrvljenu kožu sklonu aknama,
za osjetljivu kožu sklonu crvenilu, i kožu kojoj nedostaje vlage. Bitan sastojak
preparata za tretman celulita, proširenih vena kao i popucalih kapilara.

LJEŠNJAKOVO ulje, uz ulja makadamije i avokada, spada u brzoupijajuća ulja. Slatkastog je orašastog mirisa (neke sorte lješnjaka daju ulje potpuno neutralnog mirisa!)  i fine teksture, dosta stabilno zbog sadržaja vitamina E. Zbog sadržaja triterpenskih spojeva pogodno je za masnu, slabo prokrvljenu kožu sklonu aknama, kao i za osjetljivu kožu sklonu crvenilu i kožu kojoj nedostaje vlage. Zbog unikatnog sastava fitosterola regulira lučenje masnoće, omekšava i vlaži kožu. Bitan je sastojak preparata za tretman proširenih vena, popucalih kapilara i celulita.

MAKADAMIJA

Ulje koje izrazito brzo penetrira u kožu, zlatne boje, prepoznatljivog orašastog mirisa i fine teksture. Sadrži palmitoleinsku kiselinu, koja se nalazi u sebumu, stoga je izrazito pogodno za tretiranje suhe i zrele kože. Takodjer ga
koristimo za tretiranje kože oštećene suncem kao i za njegu dječje kože.

Ulje makadamije jedno je od najsavršenijih ulja za raznovrsnu primjenu.Tiješti se iz oraha makadamije (lat. Macadamia integrifolia).Podrijetlom je iz Australije, a danas se uzgaja i u drugim zemljama s toplom klimom.Aboridžinima je makadamija nekoć predstavljala jednu od osnovnih namirnica, sredstvo robne razmjene, lijek i kozmetiku.Neki je danas smatraju najboljim orašastim plodom na svijetu, a njeno je ulje na cijeni zbog visokih prehrambenih i ljekovitih vrijednosti.

Sastav i ljekovitost ulja makadamije

Ulje makadamije sadrži vitamine E i A te skvalen, koji služi za sintezu vitamina D i štiti od UV zraka.Ovo ulje posjeduje čak 80% zdravih jednostruko nezasićenih masnih kiselina, po čemu je slično kokosovom ulju.Sadrži više nezasićenih kiselina od maslinovog ili lanenog ulja.Prisutne su male količine omega-6 masnih kiselina dok na zasićene masne kiseline otpada samo 16% ukupnog sadržaja.Jednostruko nezasićene kiseline su poznate po tome da štite od nekolikih vrsta karcinoma i srčanih bolestite smanjuju rizik od metaboličkih poremećaja kao što su rezistencija na inzulin i dijabetes.Istraživanja na dijabetičarima pokazuju da pacijenti imaju manje oscilacija u vrijednostima šećera u krvi ako njihova prehrana sadrži dovoljno jednostruko nezasićenih kiselina.Zahvaljujući svom sastavu, ulje makadamije ublažava upale, poboljšava pamćenje, potiče proizvodnju testosterona i smanjuje simptome astme i alergije.Zbog visokog udjela magnezija pomaže općem zdravlju kostiju, tkiva i stanica, a takodjer stabilizira središnji živčani sustav i srčani ritam.

Zdravstvene blagodati ulja makadamije:

  • štiti od nekolikih vrsta karcinoma,
  • potpomaže mršavljenju,
  • smanjuje rizik od srčanih bolesti,
  • njeguje kožu i kosu,
  • učvršćuje kosti,
  • smanjuje simptome alergije i astme,
  • pomaže kod dijabetesa.

Blago za kosu.Kosa žudi za nutrijentima iz ulja makadamije.Danas je to jedno od najpopularnijih ulja za njegu kose u industriji ljepote.Mononezasićene kiseline iz ovog ulja štite tjeme i kosu od oštećenja, a brzo upijanje i duboko penetriranje pruža kosi potrebnu vlagu.Vitamin E pomladjuje i omekšava čak i onu najoštriju kosu.Ulje makadamije odstranjuje elektricitet iz kose, olakšava njeno oblikovanje, daje joj dodatni sjaj, pruža zaštitu od UV zraka te je ostavlja svilenkastom, laganom i glatkom.Zbog tih značajki ulje makadamije je, uz ulje argana, najbolji izbor za njegu kose.Drugi bitan spoj iz ulja makadamije je palmitoleinska kiselina koja je slična ljudskom sebumu.

Maska za dubinsku njegu kose

Pomiješajte četvrtinu šalice ulja makadamije, jednu kap ulja čajevca i malo aloe vere.Ovu masku nanesite nakon šamponiranja duž cijele kose te nakon petnaest minuta isperite.

Melem za kožu

Palmitoleinska kiselina nalazi se u visokom postotku u sastavu lipida mlade kože, ali starošću taj postotak opada.Zbog toga je ulje makadamije, bogato ovom kiselinom, izrazito pogodno u njezi zrele kože.Takodjer, ono je i svojevrstan melem za opekline, ožiljke, rane i iritacije.Ulje makadamije je pogodno za izradu macerata. Zbog sposobnosti upijanja, koristi se u uljnim smjesama za mladenačku kožu.Prikladno je kod svih pripravaka za koje je važno brzo prodiranje eteričnih ulja rastopljenih u biljnom ulju (mješavine protiv celulita, gljivica, za dišne infekcije i sl.).

Mješavina protiv akni

Sastojci:

  • pola žličice eteričnog ulja lavande (Lavandula officinalis),
  • 7 kapi eteričnog ulja bosiljka (kemotip metil-kavikol),
  • 8 žlica ulja makadamije.

Svaki dan umasirajte nekoliko kapi mješavine u lice, nakon 20 minuta isperite lice hladnom vodom i očistite nježnim losionom.

ULJE SJEMENKI MALINE ima najvišu prirodnu koncentraciju gama-tokoferola u slobodnom obliku koji sprečava oštećivanje kože izazvane UV zrakama, stoga je idealni dodatak u pripravcima za sunčanje. Ulje
maline zbog sadržaja tog spoja djeluje i snažno protuupalno pa je idealno za tretman raznih upalnih bolesti kože. Preko 80% masnih kiselina iz ulja sjemenki maline se odnosi na linolensku i alfa linolensku masnu kiselinu, stoga je ovo ulje posebno pogodno za suhu, zrelu i dehidriranu kožu.

U prirodnoj kozmetici za zaštitu od sunca koriste se biljna ulja i maslaci koji imaju relativno mali zaštitni faktor. To su biljno ulje sezama, kokosa, shea i kakako maslac. Jedno biljno ulje se ipak izdvaja, a to je biljno ulje sjemenki čileanske maline.

Biljno ulje sjemenki čileanske maline (Rubus idaeus) je iznimno hranjivo ulje koje zbog visokog sadržaja vitamina E ima jako protuupalno i antioksidacijsko djelovanje pa se koristi kod svih tipova kože koje zahtijevaju dodatnu njegu, za tretiranje bora, strija, ekcema, dermatitisa.

S obzirom da ima procjenjeni zaštitni faktor izmedju 25-50 u prirodnoj kozmetici se koristi za izradu krema, uljnih mješavina i ostalih pripravaka za sunčanje.

Kombinacijom navedenih biljnih ulja i maslaca mogu se napraviti prekrasne uljne mješavine, kreme i losioni kojima ćete pripremiti kožu sa izlaganje suncu, zaštiti od negativnog utjecaja UV zraka i odlično njegovati kožu nakon sunčanja.

Napomena: ovakve uljne mješavine, kreme i sl treba obilno nanositi na kožu i nisu primjerena zaštita za izlaganje suncu u periodu između 10 i 16h.

ULJE KOŠTICA MARELICE
S visokim udjelom vitamina A, revitaliziraju,
hrane, toniraju i omekšavaju kožu, aktiviraju izmjenu tvari, zadržavaju vlagu.
Korisna su za tretiranje osjetljive, suhe i zrele kože. Nalazimo ih u
preparatima za spriječavanje pojave strija.

Ako ste u potrazi za cjenovno povoljnom i potpuno prirodnom vrhunskom njegom, tada bi rješenje za vas moglo biti ulje koštica marelice.Još prije 5000 godina drevni kineski medicinari primjenjivali su ga za tretiranje dišnih infekcija, bolova u uhu i nosu, hemeroida, čireva i tumora.Prilikom liječenja primijetili su da ono dubinski vlaži kožu, ostavljajući je baršunastom i glatkom.Kroz stoljeća mnoge su zemlje pri trgovanju mijenjale robu za ovo ulje, a u 16. stoljeću vrijedilo je gotovo jednako kao zlato.

Pakistansko pleme zna tajnu

Narod Hunza iz sjevernog Pakistana, poznat po dobrom zdravlju i dugovječnosti, živi je dokaz zdravstvenih pogodnosti koštica marelice.

Koliko im marelice znače može se zaključiti po tome da mjere svoje bogatstvo po stablima marelica koje posjeduju.Koriste ih u prehrani u svim oblicima, a njihovo ulje služi im za pečenje, gorivo, začinjavanje jela te njegu lica pa im žene imaju prekrasan ten.Smatra se da konzumiraju 200 puta više vitamina B17 od nas zapadnjaka, oko 30 do 50 sjemenki na dan. Navodno medju njima nikada nije zabilježen slučaj karcinoma.

Sastav i ljekovitost

Ulje koštica marelice ima široku primjenu u medicini i kozmetici.Bogato je esencijalnim masnim kiselinama poput oleinske i linolne, te vitaminima A i E.Iznimno je cijenjeno u masaži zbog dubinske njege i brzog upijanja. Koristi se u njezi svih tipova kože.To uključuje i najosjetljivije vrste kože kao što su koža beba i starijih osoba te problematična koža sklona ekcemima, aknama, dermatitisu ili psorijazi.Neki ga čak smatraju najboljim uljem za njegu kose i kože, jer daje baršunast osjećaj, elastičnost, čistoću i podatnost.Drobljene koštice marelice često se koriste i kao maska za piling lica.Ulje koštica marelice potpuno je sigurno i bezbrižno se može koristiti svaki dan bez štete po zdravlje ili okoliš.Odlična je zamjena za ulje slatkog badema u slučaju alergije na orašaste plodove.Pomiješano u jednakom omjeru s kantarionovim uljem ima protuupalna i umirujuća svojstva.Primjenjuje se čisto ili kao vrhunski dodatak različitim losionima, kremama, kupkama, šamponima, sapunima i pilinzima.

Djelovanje ulja na kožu:

  • ublažava i uklanja ozbiljne kožne probleme,
  • izgladjuje fine linije i bore,
  • zacjeljuje opekotine od sunca,
  • sprečava i smanjuje iritacije i svrbež,
  • omekšava tvrda stopala i laktove,
  • štiti od sunca i vjetra,
  • ujednačava ten,
  • smanjuje masni sjaj i ožiljke,
  • vraća koži elastičnost.

Potiče rast kose

Tretiranje vlasišta uljem koštica marelice može se mjeriti s najskupljim tretmanima, a rezultati se vrlo brzo primjećuju:

Ovo ulje hrani i zagladjuje kosu, potiče njen rast te joj daje poletnost i sjaj.Eliminira svrbež skalpa i isušenost zbog kemijskih sredstava. Čini kosu dugom, jakom i čvrstom te ju štiti od sunca.Tretirajte kosu tako da lagano ugrijano ulje umasirate u vlasište.Zatim ga ostavite da odstoji neko vrijeme, najbolje preko noći. Nakon toga operite kosu šamponom. Ulje možete dodati i u regenerator.

Izvor protutumorskog vitamina B17

Veliki broj neovisnih biologa i medicinskih stručnjaka smatra da je ulje koštice marelice najbolji izvor vitamina B17 – poznatog prirodnog sredstva za uništavanje stanica karcinoma.Stoga mnogi oboljeli piju ulje koštica marelice koje je bogato tim vitaminom.Terapiju vitaminom B17 odobrili su mnogi vrhunski onkolozi, uključujući i bolnicu za alternativno liječenje karcinoma Oasis of Hope kraj Tijuane u Meksiku, gdje je uspješno tretirano preko 100.000 oboljelih.U svrhu prevencije i liječenja karcinoma ulje se uzima oralno, a preporučena dnevna količina je 30 kapi ulja dnevno.

Mješavina protiv akni

Sastojci:

  • 30 ml ulja koštica marelice,
  • 12 kapi eteričnog ulja lavande,
  • 7 kapi ulja čajevca,
  • 1 kap eteričnog ulja geranija.

Stavite sastojke u tamnu bocu. Protresite bocu da se pomiješaju. Primjenjujte malu količinu na pogodjenim mjestima.

Ulje za masažu

Sastojci:

  • 25 ml ulja koštica marelice
  • 20 kapi eteričnog ulja bosiljka
  • 10 kapi eteričnog ulja slatke naranče.

Ulijte sastojke u bocu i protresite prije upotrebe.Ako planirate nabaviti ovo čudesno ulje, pobrinite se da bude organsko, hladno prešano i od provjerenih proizvodjača.

MASLINOVO ULJE

Zbog gustoće se slabo upija, pa nije pogodno za aromaterapijsku primjenu. Korisno je za dehidriranu, osjetljivu i upaljenu kožu,spriječava nastanak strija, smanjuje svrbež i osipe. Prirodna je zaštita od sunca. (odbija oko 20% sunčevih zraka).

Tradicionalno se koristi protiv reumatskih bolova.

Ljekovita svojstva maslinovog ulja poznata su još od davnina.Prvi tragovi kultivacije maslinovog drveća zabilježeni su na području srednje Azije 4.000 godina prije Krista.O vrijednosti maslinovog ulja kroz povijest govore mnoge legende i zapisi.U starogrčkoj Ateni, na velikom dogadjaju poznatom kao Panatenejske igre, pobjednici gimnastičkih, muzičkih i drugih natjecanja nagradjivani su s amforama napunjenima maslinovim uljem.Mnogi narodi smatrali su ga svetim uljem i simbolom snage i zdravlja.Hipokrat ga je prepisivao za više od 60 raznih bolesti, a kineski narod vjerovao je da ima sposobnost neutralizirati otrove.U prošlosti je maslinovo ulje bilo toliko cijenjeno da je služilo kao sredstvo plaćanja te je za brojne obitelji bilo glavi izvor prihoda.

Do danas je popularnost ovog ulja poprimila tako široke razmjere da je ono postalo neizostavan dio svih svjetskih kuhinja te kozmetičke industrije.

Zdravstvene dobrobiti maslinovog ulja

Štiti kardiovaskularni sustav

Oksidativni stres i kronične upale glavni su okidači za razvoj kardiovaskularnih bolesti.Konzumiranje hrane bogate antioksidansima i protuupalnim nutrijentima jedan je od najboljih i najprirodnijih načina za snižavanje rizika od ovih oboljenja.Brojne namirnice sadrže vrijedne količine antioksidansa i protuupalnih spojeva.Neke se posebno izdvajaju po sadržaju ovih dragocjenih tvari, a jedna od njih je upravo ekstra djevičansko maslinovo ulje.

Maslinovo ulje je jedno od rijetkih ulja koje sadrži oko 75 % svoje masnoće u obliku oleinske kiseline koja je zadužena za balans LDL i HDL kolesterola.Disbalans kolesterola odgovoran je za pojavu ateroskleroze, srčanožilnih bolesti i moždanog udara.Nedavne studije su pokazala da maslinovo ulje i njegova oleinska kiselina mogu biti važni čimbenici za snižavanje krvnog tlaka.Europske statistike potvrdile su da upravo Mediteranci, najveći potrošači maslinovog ulja, imaju najniži postotak kardiovaskularnih bolesti u Europi.

Djeluje protiv upala

Brojna istraživanja su potvrdila da maslinovo ulje ima snažna protuupalna svojstva.Za to su u najvećem dijelu zaslužni polifenoli, spojevi koji imaju široku paletu protuupalnih mehanizama.Utvrdjeno je da maslinovo ulje, odnosno polifenoli u njegovom sastavu snižavaju razinu C-reaktivnog proteina u krvi (CRP), proteina plazme koji služi kao upalni marker.Takodjer je utvrdjena sposobnost ovog ulja da smanji aktivnosti u metaboličkom putu poznatom kao put arahidonske kiseline, koji je odgovoran za poticanje upalnih procesa.Zanimljivo je napomenuti da antiupalna svojstva ekstra djevičanskog maslinovog ulja ne ovise o količinama njegovog unosa u organizam.Naime, pokazalo se da samo 1-2 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja dnevno značajno pridonose suzbijanju upalnih procesa.

Poboljšava zdravlje probavnog sustava

Potvrdjeno je da maslinovo ulje pospješuje proizvodnju enzima probave čime doprinosi pravilnom radu probavnog sustava.Osim toga otklanja probleme žgaravice, gastritisa, čireva, kolitisa i zatvora.Prednosti maslinovog ulja za probavni trakt prvi su put otkrivene u istraživanju povezanosti prehrane i karcinoma probavnog trakta.Brojne studije pokazale su niži postotak karcinoma probavnog trakta, osobito karcinoma gornjeg probavnog trakta, uključujući želudac i tanko crijevo, kod populacije koje redovito konzumira maslinovo ulje.Posebno područje istraživanja maslinovog ulja bili su polifenoli u njegovom sastavu i ravnoteža bakterija u probavnom traktu.Utvrdjeno je da ovi spojevi imaju sposobnost suzbijanja i usporavanja rasta nepoželjnih bakterija, uključujući bakterije odgovorne za infekcije probavnog trakta.Polifenoli koji su pokazali ova iznenađujuća svojstva su oleuropein, hidroksitirosol i tirosol.Neki od njih mogu zaustaviti rast bakterije Helicobacter pylori koja je odgovorna za pojavu čira na želucu i drugih neželjenih probavnih problema.Prema starom narodnom receptu žlica maslinovog ulja razrijedjena s malo limunovog soka učinkovito otklanja probavne probleme.

Čuva zdravlje kostiju

Pozitivno djelovanje na cjelokupno zdravlje kostiju je još jedno obećavajuće područje istraživanja maslinovog ulja.Dosadašnja istraživanja pokazala su da najmanje dva polifenola u maslinovom ulju, tirosol (TS) and hidroksitiroksol (HTS) pospješuju formiranje kosti kod ispitanika.Londonski znanstvenici su otkrili da redoviti konzumenti maslinovog ulja imaju znatno viši nivo osteokalcina, proteina koji doprinosi jačanju kosti.U drugom istraživanju utvrdjeno je da je postotak oboljelih od osteoporoze daleko niži u mediteranskim zemljama u kojima je prehrana bogata ovim jedinstvenim uljem.

Doprinosi bistrini uma

Posljednjih godina znanstvenici su posebno usmjereni na proučavanje povezanosti ovog super ulja i poboljšanja kognitivnih funkcija.I u ovom slučaju usporedba mediteranske populacije sa stanovništvom ostalih zemalja potvrdila je da starija populacija mediteranskog područja daleko prednjači u verbalnim sposobnostima, vizualnoj memoriji, mišljenju i ostalim kognitivnim funkcijama.Ova fascinantna spoznaja govori u prilog maslinovog ulja kao potencijalnog prirodnog tretmana za zaštitu i očuvanje mladosti mozga.

Štiti od karcinoma

Polifenoli pronadjeni u maslinovom ulju djelotvorni su u smanjenju rizika od odredjenih vrsta karcinoma – utvrdili su znanstvenici.Mnoge vrste karcinoma nastaju kao posljedica oksidativnog stresa i prekomjerne kronične upale.Budući da polifenoli u sastavu maslinovog imaju moćna antioksidativna i protuupalna svojstva oni su savršeni pomoćnici u smanjenju rizika od ove učestale bolesti današnjice.Istraživanja su pokazala da već 1-2 žlice maslinovog ulja dnevno može smanjiti naš rizik od odredjenih vrsta karcinoma, uključujući karcinom dojke, dišnog sustava i gornjeg probavnog sustava.Takodjer je dokazano da se kod žena koje svakodnevno konzumiraju maslinovo ulje smanjuje rizik od karcinoma dojke za čak 45%.Osim djelotvornosti polifenola ističe se i sposobnost antioksidansa u maslinovom ulju da štite DNK od oksidativnog stresa što doprinosi boljoj funkciji stanica, odnosno smanjenom riziku od karcinoma.

Čuva zdravlje kose

Maslinovo ulje ima brojne zdravstvene prednosti čak i za kosu.Njegova primjena na vlasište može omekšati i obogatiti kosu te pridonijeti njezinom zdravlju, mekoći i sjaju.Maska od maslinovog ulja i meda izuzetna je kombinacija koja može učiniti čuda za oštećenu, suhu i krhku kosu.Tretman ovom maskom može poboljšati kvalitetu kose, vratiti joj sjaj, učiniti je svilenkastom i spriječiti neželjeno pucanje vlasi.Maslinovo ulje nudi savršen spoj hrane i njege – obnavlja oštećenu i lomljivu kosu te pospješuje jačanje vlasi.

Pridonosi mladolikom izgledu kože

Bogatstvo antioksidansa sakriveno u maslinovom ulju pomaže u zaštiti kože od štetnog utjecaja slobodnih radikala koji imaju tendenciju dovesti do starenja kože.Ovo ulje je prirodni ovlaživač koji održava kožu hidratiziranom, a time i elastičnom, glatkom, sjajnom i podatnom.Čudotvorno ulje maslina je prirodni lijek za akne, a istovremeno ublažava vidljivost ožiljaka koji su posljedica akni i bubuljica.Vitamin E, flavonoidi i polifenoli iz maslinovog ulja pomažu u uklanjanju tamnih mrlja na koži kao i kožnih nečistoća te mrtvih stanica, čineći kožu zdravom izvana i iznutra.

Ostale ljekovite dobrobiti maslinovog ulja

Osim spomenutih svojstava maslinovo ulje ima još niz različitih zdravstvenih prednosti.

  • ublažava alergije
  • snižava temperaturu
  • liječi opekline
  • pomaže kod rinitisa, bronhitisa, kašlja, promuklosti
  • liječi čir na želucu ili dvanaesniku
  • štiti jetru i pojačava njezinu funkciju
  • pomaže kod hepatitisa
  • ublažava problem hemeroida
  • pomaže kod dijabetesa
  • pomaže kod zatvora
  • sprečava pojačano lučenje želučane kiseline (hiperaciditet)

ULJE SJEMENKI NARA
U kemijskom sastavu ističe se vrlo rijetka masna, punicična kiselina, koju ne nalazimo gotovo ni u jednom komercijalno dostupnom biljnom ulju. Punicična kiselina je tzv. konjugirana masna kiselina kojoj je dokazano iznimno protuupalno i antitumorsko djelovanje, jer smanjuje stvaranje proupalnih
prostagladnina. Jedini sličan komercijalno razvikan spoj je konjugirana linolna kiselina (CLA). Ulje sadrži i visoku dozu srodnika vitamina E (tokoferol), te složeni lipid cerebrozid, inače potreban živčanim stanicama. Ulje sjemenki Nara korisno je kao dodatak prehrani u slučaju različitih upalnih bolesti, problema s
neravnotežom lipida u krvi te kod hormon-ovisnih tumora (poput tumora dojke).
Postoje i skromni izvještaji o povoljnom djelovanju kod menopauzalnih tegoba.Ipak je poznatije u kozmetici, i to vrlo skupoj i luksuznoj, s obzirom na to da je cijena ulja Nara vrlo visoka. Djeluje povoljno na zacjeljivanje rana, na pomladjivanje kože i u tretmanima protiv bora. Kao ulje za njegu kože obično se
miješa s drugim baznim uljima kako bi mu se ubrzala apsorpcija kroz kožu i poboljšala tekstura i osjećaj na koži (skin-feel).

Nar, šipak ili mogranj, lat. Punica granatum, jedna je od najstarijih vrsta voća poznatih čovječanstvu.Zapisi o njemu mogu se pronaći u mnogim kulturama i religijama.Ovo hranjivo voće bogato antioksidansima oduvijek je cijenjeno kao simbol zdravlja, plodnosti i vječnog života.Iznimno su popularni njegovi sok, sjemenke i ulje.Mnoge studije potvrdile su da se radi o jednom od najljekovitijih voća na svijetu zbog blagotvornog utjecaja na kardiovaskularni, živčani i koštani sustav.

Sastav i ljekovitost nara

Nar je odličan izvor vitamina B5, kalija, prirodnih fenola poput elagitanina i flavonoida.Sto miligrama nara sadrži 16 posto preporučene dnevne količine vitamina C.Sadrži fitokemikalije koje potiču stvaranje serotonina za bolje raspoloženje i estrogena za održavanje koštane mase. Ovo otkriće iznimno je bitno za prevenciju osteoporoze.Klinička istraživanja pokazuju da tvari koje nalazimo samo u naru, zvane punicalagini, pogoduju zdravlju srca i krvnih žila. Smanjuju kolesterol i tlak te ubrzavaju otapanje naslaga u žilama nastalih od ateroskleroze.Punicalagini su i glavni izvor antioksidativnog djelovanja nara.Uz korist za srce i krvne žile, sastojci nara inhibiraju rast karcinoma dojke, prostate, debelog crijeva, leukemiju te sprečavaju promjene koje potiču rast tumora.Dokazano je da čaša soka od nara dnevno ima snažnije antioksidativno djelovanje od čaše crnog vina ili zelenog čaja, dok ekstrakt nara djeluje i do deset puta jače.Za podizanje imuniteta i prevenciju zdravstvenih poremećaja stručnjaci preporučuju dnevnu konzumaciju 2,5 decilitra svježe istisnutog ili kvalitetnog kupovnog soka nara.

Koristi soka od nara:

  • smanjuje rizik od nekolikih vrsta karcinoma,
  • štiti od osteoporoze i Alzheimerove bolesti,
  • jača imunitet,
  • čuva zdravlje zuba,
  • uništava e.coli i stafilokoke,
  • usporava starenje,
  • čuva zdravlje srca i krvnih žila,
  • poboljšava erektilnu funkciju,
  • podiže kvalitetu spermija.

Ulje nara

Ulje Nara izrazito je bogato i hranjivo te se može primjenjivati lokalno i oralno u kozmetičke i medicinske svrhe.Ima estrogenska, antiupalna i antimikrobna svojstva.Istraživanja pokazuju da ulje nara štiti od karcinoma, dijabetesa, gojaznosti i srčanih bolesti.Bogatstvo antioksidanata čini ulje nara moćnim saveznikom protiv starenja.Njegovi sastojci punicična i elagična kiselina liječe, zacjeljuju i hidratiziraju suhu, popucalu, umornu i iritiranu kožu.Vraćaju elastičnost koži, ujedno se boreći protiv ekcema, psorijaze i suncem opečene kože. Masne kiseline koje sadrži smanjuju otekline i bol u mišićima.Obiluje fitoestrogenima, koji olakšavaju simptome menopauze i predmenopauze poput valunga, promjena raspoloženja, noćnog znojenja i manjka libida.Ulje nara može se koristiti lokalno, oralno i za masažu.Kao sredstvo za njegu kože obično se miješa s drugim baznim uljima kako bi mu se ubrzala apsorpcija kroz kožu i poboljšala tekstura i osjećaj na koži.Od njega se izradjuju sapuni, masažna ulja, luksuzna kozmetika za lice i drugi proizvodi za ljepotu.

Berba i čuvanje

Nar raste u obliku grma, cvjeta u ljeti, a sazrijeva u kasnu jesen. Sadi se u zavjetrinu na južnu stranu, jer mu treba puno sunca. Plodovi su teški i okrugli, a nakon branja više ne zriju, tako da neće postati sladji ako odstoje.Na sobnoj temperaturi plod može stajati mjesec dana, a u hladnjaku dva mjeseca. Očišćeni nar možete zamrznuti do godine dana. Svježi sok može stajati u hladnjaku do tri dana.

ULJE NOĆURKA(lat.Oenothera biennis L.)
bogato je gamalinolenskom kiselinom. Regulira lučenje masnoće i izmjenu tvari u stanicama kože, vlaži kožu. Pogodno je za sve tipove i stanja kože, a nezaobilazno je u njezi suhe, ljuskave, osjetljive kože, u tretmanima ekcema, dermatitisa,
psorijaze, seboreje, ekcema. Kao i boražina uzima se i oralno.

Noćurak (lat. Oenothera biennis) dvogodišnja je biljka grmolikog oblika visoka do 150cm.Prekrasni žuti cvjetovi otvaraju se tek u mraku i ostaju otvoreni tijekom čitave noći.Privlače brojne kukce, a za oprašivanje se brinu noćni leptiri.Prije jutra cvjetovi uvenu, a već sljedeće večeri novi cvjetovi krase biljku.Po tome je i dobio narodni naziv noćurak.Porijeklom je iz Sjeverne Amerike gdje raste na pješčanom tlu na središnjem i istočnom dijelu kontinenta.Izvan svog prirodnog staništa, biljka je naturalizirana i u Europi.Cvate od ranog proljeća do kasnog ljeta.Biljka je ljekovita, a mladi listovi i korijen biljke su jestivi.Tradicionalno su ga koristili Indijanci kao prirodan lijek za ublažavanje kožnih tegoba i zacjeljivanje rana, te kod astme, prehlade i gripe.

Što čini ulje noćurka tako posebnim

Ulje žutog noćurka sadrži dvije važne nezasićene masne kiseline: cis-linolensku (do 70%) i gama-linolensku kiselinu (do 15%).Stoga se ova biljka može smatrati najbogatijim prirodnim izvorom esencijalnih masnih kiselina.

Od ostalih sastojaka tu su i amino kiseline, kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij, cink i vitamin E.Važno je napomenuti dacis-linolensku kiselinu naš organizam ne može sam proizvesti pa ju je nužno unositi hranom.Gama-linolensku kiselinu, pripadnicu omega 6 masnih kiselina, organizam može proizvoditi iz sirovina koje se nalaze u hrani, ali samo u idealnim uvjetima.Nažalost, užurban način života i nezdrava prehrana nam ne osiguravaju dovoljnu količinu nezasićenih masnih kiselina u organizmu.

Blagotvorni učinci na organizam

Ulje noćurka snižava kolesterol i krvni tlak te smanjuje mogućnost pojave krvnih ugrušaka čime štiti organizam od srčanih bolesti i srčanog udara.Ima antidepresivni učinak pa je vrlo koristan kod odvikavanja od alkoholizma koji je vrlo često povezan s depresijom.Predstavlja svojevrsnu zaštitu bubrega i jetre jer sprječava blokadu enzima izazvanu alkoholom.Preporučuje se dijabetičarima zbog dijabetičke neuropatije koja može uzrokovati bol i trnce u rukama i nogama.Poboljšava koncentraciju i ponašanje djece s poremećajem hiperaktivnosti i deficitom pažnje.Regulira ravnotežu spolnih hormona – estrogena i testosterona.Jedan je od saveznika u borbi protiv neplodnosti i impotencije, jer poboljšava cirkulaciju i omogućava bolji protok krvi u cijelom organizmu.Nezasićene masne kiseline poboljšavaju funkciju maternice što takodjer može pomoći pri začeću.Terapija uljem noćurka učinkovita je protiv kroničnog umora.Olakšava simptome reumatoidnog artritisa i multiple skleroze.Posjeduje antioksidativno djelovanje. Sprječava nastajanje i djelovanje slobodnih radikala, koji su najčešći krivci za starenje organizma i nastanak mnogih degenerativnih bolesti.Pomaže pri reguliranju tjelesne težine.

Žensko zdravlje

Ulje noćurka naročito dobro djeluje na ženski organizam.Ublažava menstrualne tegobe (bolne i neredovite menstruacije). Smanjuje pojavu depresivnih stanja, promjene u raspoloženjima i glavobolje.Ublažava osjetljivost dojki te naticanje i nadutost.U menopauzi se može koristiti umjesto hormonske terapije.

Spas za kožu

Ulje noćurka je glavni saveznik u borbi protiv kroničnih upalnih bolesti i kožnih tegoba poput psorijaze, ekcema i neurodermatitisa.Odlično njeguje suhu i zrelu kožu te usporava proces starenja.Pomaže ljuskavoj i ispucaloj koži sklonoj svrbežu. Odlično djeluje i na kosu i nokte. Sprječava nastanak prhuti i ubrzava zarastanje rana.

Način korištenja

Ulje noćurka dobiva se hladnim prešanjem zrelih sjemenki.Ulje je klinički je ispitano i sigurno za oralnu upotrebu. Na tržištu ga možete pronaći u tekućem obliku ili u kapsulama.U pravilu, noćurak se uzima u dozi od jedne čajne žličice, tri puta na dan nakon jela.Za još bolji učinak preporučuje se i paralelno uzimanje nekih nutritivnih tvari koje djeluju sinergijski. To su primjerice vitamin C i B6, magnezij, cink te niacin.Nakon jednog ciklusa uzimanja (1 ciklus = 21 dan) preporučuje se napraviti pauzu od najmanje 2 tjedna.Kod liječenja kožnih tegoba, najbolji rezultati se postižu ako se koristiti i oralno i lokalno direktno na kožu.Nuspojave su jako rijetke, a mogu očitovati pojavom mučnine, osipa ili prolijeva.Epileptičari ne bi trebali uzimati ulje noćurka.Ulje noćurka zbog velikog udjela nezasićenih masnih kiselina manje je stabilno od ostalih ulja i podložan je bržem kvarenju.Čuvanje je obvezno na suhom, hladnom i tamnom mjestu.

Mješavina za terapiju kod akni i rozaceje

  • 20 ml macerata nevena u bademu
  • 5 ml biljnog ulja ploda divlje ruže
  • 5 ml biljnog ulja noćurka
  • 4 kapi eteričnog ulja bušina
  • 6 kapi eteričnog ulja sjemenki mrkve
  • 4 kapi eteričnog ulja njemačke kamilice
  • 4 kapi eteričnog ulja rimske kamilice.

Dobro promiješati, nanositi na kožu 2 puta dnevno.

ULJE PULPE PASJEG(VUČJEG)TRNA

Sadrži uvjerljivo najveću količinu karotenoida, tokoferola, fitosterola i palitoleinske kiseline u usporedbi s drugim biljnim uljima. U ulju se nadju i tragovi vitamina C te kvercetina (snažnog antioksidansa antimutagenog djelovanja). Štiti kožu od vanjskih utjecaja, djeluje protuupalno i baktericidno, pomaže u zacjeljivanju ožiljaka, izrazito povoljno djeluje kod upalnih kožnih bolesti, a naročito kod atopijskog dermatitisa i rozacee. Jako je često u losionima za poslije sunčanja i anti-age kozmetici. Zbog intenzivne boje koristi se u koncentracijama do 10% –
veće koncentracije mogu obojiti kožu.

Tajna drevne tibetanske medicine konačno je razotkrivena.Tisućama godina tibetanci su koristili voće koje raste u Himalajama kao hranu i lijek za brojne tegobe.Sada, znanost je potvrdila da je ono najmočniji prirodni lijek za mnoge bolesti.Riječ je po pasjem trnu, biljci latinskog naziva Hippophae rhamnoides.Ova biljka je u narodu poznata kao vučji trn, sibirski ananas i vukodržica.Danas je dokazano da je pasji trn koristan za liječenje mnogih tegoba poput iscrpljenosti, infekcija, kardiovaskularnih bolesti, problematične kože, čira na želucu, čak i karcinoma.

Ljekovita svojstva pasjeg trna

Pasji trn sadrži preko 190 nutrijenata i fitonutrijenata neophodnih za normalno funkcioniranje tijela.Bogat je flavanoidima – fitonutrijentima za koje se zna da smanjuju širenje karcinoma, utječu na smanjenje bolova i upala, te pomažu postizanju normalne tjelesne težine.

Sadrži provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B6, C, D, E i K1.Ulje pasjeg trna bogato je folnom kiselinom (vitamin B9), koja je od ključne važnosti za regeneraciju DNK.Njegova antioksidativna snaga je 70 000 prema ljestvici ORAC.Sadrži uljne enzime superoksidne dismutaze (SOD) na čijem se djelovanju temelji obrana od oksidativnog stresa, biljne sterole, 20 mineralnih elemenata uključujući željezo, bakar, mangan, selen, itd.Ima najveći postotak rijetke omega 7 masne kiseline ( 30% – 35%).Ulje pasjeg trno je jedino poznato biljno ulje na svijetu koje sadrži omega 3, 6, 7 i 9 zajedno.Sve to ga čini jednom od najljekovitijih bobica svijeta.Kao adaptogen, pasji trn pomaže kod mentalnog i fizičkog stresa.Sinergija bioaktivnih sastojaka čini ga nezaobilaznim saveznikom u održavanju ljepote i pomlađivanju organizma.Ulje pasjeg trna ubrzava regeneraciju stanica čime utječe na smanjenje bora i usporava starenje kože.Pasji trn djelotvoran je kod čitavog niza kožnih problema, uključujući dermatitis, psorijazu, akne, rane, opekline, ekceme i strije.Pasji trn se tradicionalno koristi kod astme, kroničnog kašlja, ostalih problema s dišnim putevima. Jača obrambene snage organizma i spjećava infekcije.Ulje pasjeg trna dramatično smanjuje razinu štetnog kolesterola i C-reaktivnog proteina, za kojeg je poznato da oštećuje stanice i povezan je s nekim bolestima, poput srčanih oboljenja.Djelotvoran je kod probavnih smjetni i čira na želucu.Ovo ulje stvara zaštitni ljekoviti omotač oko želuca i probavnog trakta i time smanjuje štetne efekte patogenih mikroorganizama, kao što su Escherichia Coli i Helikobakter Pylori.Impresivna su i svojstva pasjeg trna kad je riječ o karcinomu. Pasji trn sprječava rast tumorskih stanica i pojavu limfatične leukemije.Pasji trn efektivan je i kod očuvanja kognitivnih sposobnosti, te kod liječenja degenerativnih neuroloških bolesti koje uključuju pogoršanje motoričkih sposobnosti.Pasji trn potpomaže i mršavljenju. Rijetka omega 7 masna kiselina u sastavu biljke signalizira tijelu da prestane pohranivati masti.Njegovo ulje djeluje i kao prirodna zaštita protiv sunca.

Ljekovito djelovanje ulja pasjeg trna

  • pomladjuje organizam,
  • štiti od stresa,
  • pomaže kod želučanih bolesti,
  • poboljšava kognitivne sposobnosti,
  • potpomaže mršavljenju,
  • jača imunitet,
  • štiti od sunca,
  • pomaže kod dermatitisa, akni i psorijaze,
  • njeguje kožu i kosu,
  • ima antitumorsko djelovanje,
  • regenerira i pomladjuje kožu,
  • pomaže kod astme i bolesti dišnih puteva.

Praktična primjena

Pasji trn možete koristiti na razne načine.Za unutarnju upotrebu koristi se u obliku ulja, soka ili sirupa.Preporučena doza je 1 do 3 žličice sirupa, 2 čajne žličice ulja ili 28 svježih bobica dnevno.Za vanjsku upotrebu služi za liječenje suhe kože, osipa i ozljeda. te koristi se u obliku ulja. Ulje se nanese na oboljelo mjesto jedanput ili dvaput dnevno.Od pasjeg trna možete napraviti i ukusne marmelade.Nemojte konzumirati pasji trn ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi.

Suha koža, suhe oči, vaginalna suhoća, tjelesna težina, kolesterol, ateroskleroza, tromboze, gastritis, paradentoza.

  • Uzeti jednu čajnu žlicu 2 puta dnevno 15 do 20 minuta prije jela
  • Može se kontinuirano uzimati 6 mjeseci. Nakon toga naporaviti pauzu od 2 mjeseca pa ponovno uzimati 6 mjeseci.

Čir na želucu i dvanaespalačnom crijevu:

  • Odrasli i djeca iznad 12 godina.
  • Uzeti 1 čajnu žlicu ulja 2-3 puta dnevno 20 minuta prije obroka
  • Vrijeme primjene 20-28 dana.

Maksilarni sinusitis, laringitis i tonzilitis:

  • Preporuča se namočiti vatu u ulje i implicirati u nosnu šupljinu ili ukapati 2 do 3 kapi ulja
  • Za laringitis navlažiti sluznicu ždrijela uljem ili ispirati grlo s malkom vodom u koju ste pomiješali jednu čajnu žlicu ulja ( 0,5 lit vode)
  • Vrijeme primjene tijekom dva tjedna 2 puta dnevno. Provoditi i inhalaciju s nekolko kapi ulja 15 minuta nekoliko puta dnevno

Za opekline, dekubitus, oštećenje kože od radijacije:

  • Oblozi od zavoja natopljenih uljem.

Nuspojave zračenja i kemoterapije pri lječenju karcinoma:

  • Uzeti pola jušne žlice  2-3 puta dnevno
  • Ulje pasjeg trna  poboljšava razmjenu lipida jetre i štiti od kemijskih oštećenja izazvanim nuspojavama lijekova
  • Vrijeme primjene je 2-3 tjedna. Postupak se može se ponoviti nakon 4 do 6 tjedana.

Ginekološki problemi ( erozija vrata maternice, HPV) :

  • Tampone natopiti s 5 do 10 ml ulja pasjeg trna. Najbolje umetnuti tampon prije spavanja a ukloniti nakon 10 sati primjene
  • Vrijeme trajana tretmana: min. 12-14 postupaka.

Bolesti zubnog mesa ( gingivitis, parodontitis, parodontne bolesti ) i izbjeljivanje zuba

  • Natopiti vatu uljem i masirati desni.
  • Vatu obilno natopljenu uljem ostaviti na zubnom mesu oko 10 min.
  • Uzimati oralno 1 čajnu žlicu dva puta dnevno 15 minuta prije jela.

Koža i kosa

  • Uzimati oralno 1 čajnu žlicu dva puta dnevno 15 minuta prije jela.

Kožne tegobe (akne, pigmentacija, dermatitis)

  • Ulje nanjeti izravno na kožu ( samo na mjesta koja treba tretirati). Nakon 15 min ukloniti višak ulja vatom.
  • Izravno na kožu nanositi smijete samo ulje bobica dobiveno postupkom hladnog prešanja.
  • Vrijeme dermalne primjene tretmana 4 tjedna. Postupak se može ponoviti nakon 4 do 6 tjedana.

Pomladjivanje lica i izbjeljivanje pjega

Kada se ovo ulje doda u kremu za lice, dobiva se efekt pomladjivanja i izbjeljivanja pjega.Dodati 5% ulja na ukupnu količinu kreme i dobro promiješati ili staviti kremu na dlan te kapnuti 2 do 3 kapi ulja pa utrljati u kožu.

Njega kose

  • Dodati u šampon ili regenarator za kosu u količini od 10% od ukupne količine šampona ili regeneratora.

ULJE SJEMENKI PASJEG(VUČJEG)TRNA

Sadrži puno polinezasićenih masnih kiselina, poput alfa-linolenske kiseline. Dobar balans masnih kiselina, zajedno s visokom koncentracijom protuupalnih karotenoida i tokoferola čini ga uljem izbora za tretman bora u anti-age kozmetici, za kožusklonu iritacijama i upalama, te svaki put kada joj je potrebna intenzivna regeneracija.

Bobice pasjeg trna (lat. Hippophae rhamnoides) koriste se već tisućama godina.Tekstove o ljekovitosti pasjeg trna pronalazimo u knjigama starih Grka.Teofrast (372-287 pr. Krista) spominje ljekovita svojstva pasjeg trna u svom tekstu Historia Planarum“.Reference o ljekovitoj uporabi ove bobice pronadjeni su i u tibetanskim medicinskim knjigama.U Tibetu ulje pasjeg trna zovu “uljem života“.U Rusiji i Kini ovo je ulje uvršteno u medicinski leksikon kao hrana i lijek.Veliki interes za ulje pasjeg trna javio se nakon što je dr. Oz nazvao pasji trn  “čudotvornom bobicom“.Ovo ulje promovirao je kao jedan od najboljih dodataka prehrani za skidanje kilograma i održavanje idealne tjelesne težine.

Nevjerojatan sastav i ljekovitost

– Bobica ima jedinstven i fascinantan sastav koji uključuje 190 fitonutrijenata i bioaktivnih supstanci.Sadrži gotovo sve poznate minerale i vitamine, i snažan je antioksidans.Ulja pasjeg trna ima 3 puta više vitamina A od mrkve, 10 puta više vitamina C od naranče i najviše vitamina E medju svim voćem.Ova bobica je riznica cijelog niza drugih vrijednih nutrijenata – karotenoida, tokoferola, fitosterola, fosfolipida, protuupalnih spojeva poput elaginske kiseline, folne kiseline, flavonoida i tanina.

Bogat izvor svih omega masnih kiselina

Sigurno ste čuli o nevjerojatnom utjecaju omega kiselina na zdravlje, ali jeste li znali da je pasji trn jedan od najjačih biljnih izvora svih omega masnih kiselina?Ulje pasjeg trna je jedino biljno ulje na svijetu koje sadrži sve omega masne kiseline  3, 6 i 9, a povrh toga i vrlo rijetku omega 7 masnu kiselinu.Ima idealan omjer omega 3  i 9 za ljudsko zdravlje, a dodatne dobrobiti pruža kroz sinergiju svojih sastojaka.

Ljekovito djelovanje pasjeg trna

Ulje pasjeg trna povoljno djeluje na:

  • Urogenitalni sustav,
  • ublažava simptome menopauze, infekcije mokraćnog sustava, probleme s mjehurom.

Kožne tegobe

  • djelotvorno je kod suhe koža, ekcema, dermatitisa, akni, psorijaze,
  • povoljno djeluje i na opekline od sunca kad se primjenjuje dermalo i oralno te čuva kožu od oštećenja izazvanih UV zračenjem.

Smanjenje tjelesne težine

  • pomaže kod smanjenja masnih naslaga, prekomjernog apetita, dijabetesa tipa 2.

Zdravlje očiju

  • ublažava suhoću očiju, sprječava konjunktivitis

Probavni sustav

  • pomaže kod gastritisa, kolitisa, čireva, divertikulitisa

Dišne puteve

  • koristi se kod suhog kašalja, laringitisa, sinusitisa

Krvne žile

  • učinkovito djeluje na aterosklerozu, povećani kolesterol, trombozu.

Imunitet

  • dovodi imunosni sustav u balans, djeluje protiv umora i stresa

Rane

  • pomaže u bržem zacjeljivanju rana, smanjuje nuspojave zračenja i radijacije.

Bolesti usne šupljine

  • smanjuje suhoću i iritacije usne šupljine kao rezultat uzimanja odredjenih lijekova.

Dobrobiti rijetke omega 7 masne kiseline

Poseban sastojak bobica pasjeg trna je vrlo rijetka omega 7 masna kiselina.Ona je izvor ključnih gradivnih elemenata kože, kose i noktiju.Pomaže u borbi protiv bora, gubitaka elastičnosti i drugih simptome starenja kože.Podržava optimalnu funkciju kože djelujući na proizvodnju kolagena te je štiti od oksidativnih oštećenja.Vraća joj baršunasti izgled pomlađivanjem staničnih membrana kože.Hrani i hidratizira kožu te joj vraća prirodnu sposobnost zadržavanja vlage.Omega 7 masna kiselina ima i nevjerojatno djelovanje na zdravlje srca i krvnih žila.Smirivanjem upale i zagladjivanjem stijenki arterija, sprečava lijepljenje  kolesterola i probleme koje on izaziva.Smanjuje razinu štetnog kolesterola i povećava dobri kolesterol.Snizuje i razinu C-reaktivnog proteina (CRP) koji je povezan s upalama arterija.Ulje pasjeg trna odlično djeluje i na probavni trakt.Stvaranjem zaštitnog ljekovitog omotača oko želuca i probavnog trakta, smanjuje štetne efekte patogenih mikroorganizama, poput Escherichia Coli i Helikobakter Pylori.

Važna uloga u mršavljenju

Imate problema s tjelesnom težinom?Ulje pasjeg trna jedno je od najboljih dodataka prehrani za skidanje kilograma.Omega 7 masna kiselina iz ulja pasjeg trna signalizira tijelu da ne koristi višak kalorija iz obroka za stvaranje i nakupljanje masnih stanica.Studije dokazuju i da unos Omega 7 masnih kiselina smanjuje apetiti jer povećava razinu hormona kolecistokinina (CCK), koji daje osjećaj sitosti.Kliničke studije su pokazale da je djelotvorno i pri otapanju postojećih masnih naslaga jer pomaže stvaranju enzima koji sagorijevaju masnoću.Pomaže tijelu održavati osjetljivost na inzulin koja je smanjena kod dijabetesa tipa 2.Osjetljivost na inzulin igra važnu ulogu u pomaganju tijelu da pretvoriti glukozu u energiju umjesto da ju pohrani  u masne stanice.Istraživanja pokazuju da omega 7 pomaže i kod sporog metabolizma, jer oponaša hormon koji regulira sistemsku metaboličku aktivnost.Bilo da je u pitanju višak kilograma, kolesterol ili bilo koja druga tegoba – posegnite za bočicom ljekovitog ulja pasjeg trna.

ULJE PLODA DIVLJE RUŽE

Izrazito je dragocjeno kozmetičko ulje.Ulje divlje ruže nezaobilazno koristimo za regeneraciju oštećene kože, ožiljaka,opekotina,strija,bora; pomaže kod hiperpigmentacija, akni, ekcema,dermatitisa,psorijaze, seboreje. Potiče sintezu kolagena.

Hladno prešano ulje šipka – idealno za zrelu i suhu kožu.

Ulje divlje ruže (Rosa canina), poznatije kao ulje šipka, bogato je polinezasićenim masnim kiselinama te se posebice dobro upija u kožu, zbog čega je pogodno za intenzivnu njegu suhe, zrele i problematične kože.

Prednosti ulja šipka su:

  • ulje se brzo upija u kožu,
  • na površini kože stvara zaštitnu foliju,
  • kožu vlaži i obnavlja,
  • ulje je bogato polinezasićenim masnim kiselinama,
  • iznimno je prigodno za suhu i zrelu kožu,
  • ulje je iznimno čisto i kvalitetno,
  • bez parfema, konzervansa i aditiva.

Ulje šipka je ugodnog mirisa i svijetle zlatno crvene boje zbog prisutnosti karotenoida. Kvalitetno ulje šipka (Oleum Cynosbati) dobiva se hladnim prešanjem osušenih i samljevenih plodića koji predstavljaju 70 % plodova. Proteklih se je godina njegova upotreba uvelike povećala.

Šipkovo ulje je vrlo svestrano i  lako se upotrebljava kao:

  • dnevna hranjiva njega kože,
  • njega suhe i masne kože,
  • pomladjujuća njega i njega protiv starenja,
  • njega aknaste kože,
  • njega ožiljaka i strija,
  • njega kože poslije brijanja,
  • njega opeklina,
  • njega suhe i oštećene kose,
  • njega krhkih noktiju.

PREPORUKA ZA UPOTREBU:

  • Ulje za njegu lica nanesite na mokro lice i nježno umasirajte.
  • Ulje za njegu ili masažu tijela upotrijebite čisto ili razrijedjeno s drugim uljem (npr. bademovim).
  • Za upotrebu na kosi, zagrijte 10 kapljica šipkovoga ulja i umasirajte ga u kosu i vlasište.
  • U kuhinji šipkovo ulje lako dodate marmeladama ili sirupima (prikladnija je toplinska obrada).

Sastojci: ulje ploda običnog šipka (Rosa canina), tokoferol.

ULJE PŠENIČNIH KLICA

Sadrži palmitinsku, oleinsku i linolnu kiselinu. Ima visok udio vitamina E, stoga ga koristimo u tretmanima protivbora, strija, u njezi suhe, atrofirane, oštećene i ispucale kože, za liječenje ožiljaka.Nezaobilazno je u njezi kože oštećene suncem.

Bazno ulje pšeničnih klica (Triticum vulgare)

Lat.naziv: Triticum vulgare,redPoalesobiteljPoaceaerodTriticum.

ZEMLJA PORIJEKLA: Njemačka

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni)

NAČIN DOBIVANJA: hladno tiještenje

GLAVNE AKTIVNE SASTAVNICE

Bazno ulje pšeničnih klica bogato je višestruko nezasićenim kiselinamapalmitinskom i oleinskom kiselinom. Ima izrazito visok udio vitamina E – do 7 puta više od ostalih ulja. Vrlo je stabilno. S obzirom na gustoću, u aromaterapijskim pripravcima dodaju mu se druga bazna ulja.

Djelovanje:

  • Regulira razinu kolesterola u krvi.
  • Djeluje antioksidativno – sprječava štetan učinak slobodnih radikala.
  • Potiče regeneraciju kože i cirkulaciju.
  • Koristi se za njegu izrazito suhe, oštećene kože, te opeklina, ožiljaka i strija.
  • Potiče rast kose.
  • Jača kosu i štiti od pucanja.

Upotreba:

  • Masaža. Nježnim kružnim pokretima umasirajte u kožu lica i tijela ili nokte.
  • Lokalno utrljavanje. Nježnim kružnim pokretima utrljajte u oštećeno područje.
  • Njega kose. Nježnim kružnim pokretima umasirajte u vlasište. Ostavite da djeluje 30 minuta, a zatim isperite kosu.

RICINUSOVO ULJE

Ulje poznato je sredstvo za zaštitu kose i njegu kože. Najčešće ga nalazimo u
preparatima za obnavljanje vlasišta. Na kožu djeluje umirujuće, štiti ju i daje
joj vlagu. Odlično je kao ulje za čišćenje šminke (u kombinaciji s drugim manje
viskoznim i ljepljivim uljima).

Istina je da je RICIN jedan od najjačih otrova na svijetu.Dobiva se od biljke ricinus (lat. Ricinus communis), a ona je prema Guinnessovoj knjizi rekorda proglašena najotrovnijom biljkom na svijetu. Ricinusovo ulje nije nimalo otrovno, nego zapravo jako ljekovito.Ricinusovo ulje zbog svoje ljekovitosti u narodu nosi naziv “Kristov dlan“.Kroz povijest, ricinusovo ulje se koristilo u vrlo različite svrhe.U drevnoj Grčkoj ricinusovo ulje se koristilo u rasvjeti, kao mast za tijelo i za poboljšanje rasta kose.Kleopatra ga je navodno koristila za izbjeljivanje bjeloočnica. U drevnim egipatskim spisima spominje se kao laksativno sredstvo.U ayurvedi se ricinusovo ulje koristilo kao sredstvo protiv parazita.

Ljekovitost ricinusovog ulja

Ono što ricinusovo ulje čini posebnim je vrlo rijetka ricinoleična kiselina, ono je sadrži čak 90%.Vjeruje se da je baš zbog nje ricinusovo ulje toliko ljekovito. Ricinoleična kiselina se pokazala vrlo djelotvornom protiv gljivica, plijesni, virusa, parazita i bakterija.

Ricinusovo ulje se već dugo primjenjuje kod:

  • išijasa,
  • ćelavosti,
  • artritisa,
  • slabe cirkulacije,
  • zatvora,
  • tumora dojke,
  • mioma i cista,
  • bradavica,
  • bronhitisa i prehlade,
  • autoimunih poremećaja,
  • Parkinsonove bolesti,
  • epilepsije.

Ricinusovo ulje poznati je lijek protiv zatvora.Preporučuje ga se piti navečer pomiješano sa sokom radi izbjegavanja neugodnog okusa.Preporučena doza ulja iznosi 0,5 – 1  žlice. Ulje se ne smije konzumirati više od tjedan dana.Zbog snažnog djelovanja na cirkulaciju ricinusovo ulje se često koristi u oblozima. Sve što vam je potrebno je čista gaza, plastična traka, termofor i ručnik. Uljem natopljenu gazu stavite na kritično mjesto, prekrijte trakom, na to stavite termofor, omotajte ručnikom i držite sat vremena.Postupak ponavljate toliko često koliko želite – kod ozbiljnijih tegoba preporučuje se staviti oblog 4 puta tjedno tokom mjesec dana.Kod mioma, cista na jajnicima, benignih tumora, različitih upalnih stanja, menstrualnih bolova, zatvora i proljeva preporučuje se stavljati obloge na donji dio trbuha.Oblozi se mogu stavljati i na područje jetre u svrhu čišćenja jetre.Masaža ricinusovim uljem pomaže kod natečenih dojki, karcinoma dojke, artritisa, reumatizma, bronhitisa i prehlade.Ako imate problema s bradavicama, svake večeri ih masirajte 10-15 minuta ricinusovim uljem dok ne otpadnu.

Ricinusovo ulje pokazalo se korisnim u vanjskoj primjeni kod Parkinsonove bolestimultiple skleroze i cerebralne paralize.Može ublažiti tegobe uzrokovane lupusom i sklerodermijom. Korisno je i kod epilepsije, hiperaktivnosti, bolesti jetre i žučnog mjehura te kod kroničnog zadržavanja tekućine.Ricinusovo ulje se ne preporuča trudnicama, osobama s osjetljivim želucem i bolestima bubrega. Nemojte ga uzimati u prevelikim količinama, jer može dovesti do proljeva i povraćanja.

Ricinusovo ulje za savršen izgled kože

Ovo ulje ima veliku upotrebu u kozmetici zbog visokog udjela vitamina E i ricinoleične kiseline.Zbog svojih hidrantnih svojstava idealno je sredstvo za njegu suhe kože i kose.Potiče stvaranje kolagena i elastina što umanjuje pojavu bora – to ga čini odličnim sredstvom za njegu zrelije kože.Ricinusovo ulje uklanja prištiće i mitesere, čisti i hidratizira kožu. Potiče rast trepavica, kose i obrva. Redovita primjena ulja takodjer potiče rast noktiju, sprječava opadanje kose i uklanja perut.Pomaže kod manjih porezotina, opekotina, abrazija, koristi se kao prevencija strija i protiv ekcema.Ricinusovo ulje odlično uklanja šminku.

Evo kako pripremiti sredstvo za skidanje šminke prema vašem tipu kože:

  • Masna koža – 30% ricinusovog ulja, 70% suncokretovog ulja.
  • Normalna koža – 20% ricinusovog ulja, 80% suncokretovog ulja
  • Suha koža – 10% ricinusovog ulja, 90% maslinovog ulja

Ricinusovo ulje ima širok spektar ljekovitog djelovanja i lako je dostupno. Možete ga nabaviti  u svim ljekarnama i trgovinama zdrave hrane po vrlo pristupačnoj cijeni.Ricinusovo ulje nije otrov nego vrijedan prirodni lijek koji možete koristiti za sveopću dobrobit organizma.

RIŽINO ULJE

Ulje smiruje upalne procese na koži, štiti od UV-a i UV-B zraka. Najčešći spojevi, γ‐orizanol te ferulična kiselina, omekšavaju   kožu,   djeluju protuupalno   te   štite   kožu   od nepovoljnih  utjecaja  okoliša  te  UV
zraka.  U  sastavu  ulja ističe  se i  oko  30%  linolne kiseline. Jedno je od ulja koje se često rafinira, no srećom tijekom rafiniranja razina aktivnih tvari ne opada. Sadrži i puno vitamina E te druge skupine fitosterola. Poznato je ulje za anti­age kozmetiku, te za njegu suhe kože, u preperatima za sunčanje, pakunge za kosu, te njegu kože sklone iritaciji i crvenilu.

Zdrav izbor

Ovo ulje dobiva se od klica rižinog zrna, postupkom rafiniranja. Smatra se jednim od zdravijih ulja. Bogato je vitaminom E, mnogim antioksidansima, zdravim masnim kiselinama (oleinskom, linolnom i linolenskom), smatra se da ima antiupalna i antikancerogena svojstva, da poboljšava zdravlje krvožilnog sustava, da snižava kolesterol.
Dobro ga podnose osobe sklone alergijama.Kod nas je ovo ulje relativno slabo poznato i rijetko se upotrebljava u prehrani. Iako rafinirano, razina aktivnih tvari u njemu procesom rafiniranja ne opada.Može se upotrebljavati za pečenje i prženje, jer je otporno na visoke temperature (do čak 250°C). Takodjer se upotrebljava za kuhanje, pirjanje, pečenje u tavi…
Vrlo je ukusno u hladnim jelima kao što su salate i u marinadama.Zbog izvrsnog sastava ovo ulje vrlo je popularno u organskoj kozmetici i aromaterapiji.

SEZAMOVO ULJE

Jedno je od najstabilnijih ulja, svijetle boje, bogatovitaminima, mineralima, lecitinom, linolnom i oleinskom kiselinom. Namjenjeno jetretiranju svih stanja kože, a posebice osjetljive kože sklone upalnim procesima. Posjeduje jedinstveno svojstvo izvlačenja nečistoća iz pora, stoga se posebno preporuča za njegu kože pušača, kao i u pripravcima protiv celulita. Korisno je i u tretiranju proširenih vena. Prirodni je UV filter. Odbija oko 25% sunčevih zraka.

Sezamovo ulje s pravom nosi titulu kralja biljnih ulja.Ova planetarno popularna tekućina dobiva se iz sjemenki biljke sezam čiji je uzgoj započeo još prije 3.000 godina na Bliskom Istoku.Zbog pozitivnih učinaka na zdravlje, sezamovo ulje se smatra jednom od najzdravijih namirnica na svijetu.Izvrstan okus, bogatstvo nutrijenata i dugi rok trajanja karakteristike su koje ovo ulje izdvajaju od ostalih ulja.Zbog bogatstva hranjivih tvari primjenjuje se u prehrambene, ljekovite i kozmetičke svrhe.Zahvaljujući nutritivnoj vrijednosti i osebujnom okusu njime se obogaćuju jela svih svjetskih kuhinja.U novije vrijeme sve veći broj kozmetičkih proizvoda oplemenjen je sezamovim uljem.

Idealno sredstvo za njegu vaše kože

Sezamovo ulje se pokazalo kao odlično prirodno sredstvo za tretiranje svih stanja kože, a ponajprije suhe kože te osjetljive kože sklone upalama.

Djeluje kao prirodan UV filter, te dokazano odbija i do 25 % sunčevih zraka.Liječi iritacije kože, razne kožne nepravilnosti te bolesti poput ekcema i psorijaze. Pomaže kod problema oslabljene mikrocirkulacije.Pospješuje zacjeljivanje ogrebotina, rana i ostalih oštećenja kože te doprinosi smanjenju vidljivosti ožiljaka.Sezamovo ulje veže na sebe toksine topive u ulju pa je idealno za čišćenje kože i otklanjanje nečistoća iz pora.U tu svrhu možete dodati sezamovo ulje u vaše sredstvo za čišćenje lica ili u pripremljenu toplu kupku.

Visoke količine vitamina E sprječavaju prijevremeni nastanak bora i starenje kože. Mineral cink potpomaže suzbijanju osipa, akni, prištića i mitesera.Ulje od sjemenki sezama djeluje antibakterijski i njegova primjena na koži pomaže kod gljivičnih i bakterijskih infekcija.Vanjska primjena ovog ulja u obliku masaže smanjuje infekcije kože i bolove u zglobovima, a prema tvrdnjama znanstvenika može spriječiti razvoj raka kože.Ulje umasirajte na zahvaćeno područje ili po želji na cijelo tijelo, pričekajte 15 minuta kako bi koža upila ulje, a zatim se istuširajte.

Melem za oštećenu kosu

Sezamovo ulje je vrlo lagano i kao takvo posebno pogodno za njegu kose i vlasišta.Zahvaljujući bogatstvu proteina, ono učinkovito hrani i jača kosu.Prevenira oštećenja uzrokovana UV zrakama te potpomaže obnovu već oštećene kose.U kombinaciji s eteričnim uljima poput lavandinog ulja, ulja geranija ili eukaliptusa odlična je prirodna alternativa za uklanjanje ušiju iz kose.Pospješuje cirkulaciju vlasišta, jača korijen kose, potiče njezin rast te sprečava isušivanje. Kosi vraća sjaj, elastičnost i mekoću.Kod suhoće kose i za dodatan sjaj razmažite 2 do 3 kapi ulja po dlanovima te nanesite na suhu kosu.Stres je jedan od glavnih uzročnika opadanja kose.Zbog svojih nevjerojatnih umirujućih svojstava, sezamovo ulje pomaže smanjiti stres, čime doprinosi borbi protiv gubitka kose.Sezamovo ulje možete koristiti i umjesto regeneratora za kosu.Čajnu žlicu ulja utrljajte na tjeme i ostavite da djeluje pola sata, nakon toga isperite običnim šamponom.

Sezamovo ulje je izvrsna prirodna pomoć za njegu kože tijekom trudnoće.Budući da održava elastičnost kože savršeno je sredstvo za prevenciju oštećenja vezivnog tkiva.Riječ je o oštećenjima uzrokovanim naglim rastezanjem kože, poznatim kao strije, koje su najzastupljenije kod trudnica.Ovo blago ulje savršeno je i za njegu nježne dječje kože.Istovremeno relaksira i potiče miran san, podjednako kod djece kao i kod odraslih.

Ljekovita svojstva sezamovog ulja

Osim primjene u kozmetičke svrhe, sezamovo ulje se već tisućama godina koristi za liječenje mnogih zdravstvenih tegoba.Posebno je cijenjeno u ayurvedi – najstarijoj medicini svijeta.I moderna znanstvena istraživanja potvrdila su tisućljetnu spoznaju njegovih vrijednosti.Ovo ulje ima snažna antibakterijska, antivirusna, antiupalna i analgetička svojstva.Bogato je vitaminima A, EB te mineralima magnezijem, kalcijem, cinkom, bakrom, željezom, manganom, selenom i fosforom.Sadrži snažne antioksidanse sezamol i sezamin koji pospješuju eliminaciju štetnih tvari iz organizma.Bogato je polinezasićenim mastima koje igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja srca te u prevenciji bolesti kao što su dijabetes, visoki krvni tlak, artritis i autoimune bolesti.Zbog pozitivnih rezultata brojnih kliničkih studija, znanstvenici su ga počeli razmatrati i kao ozbiljan lijek za karcinom.

Snižava povišeni krvni tlak

Postoje naznake da sezamovo ulje učinkovito snižava krvni tlak.Svi sudionici koristili su uobičajeni lijek za snižavanja tlaka, no unatoč tome, imali su umjereno povišen krvni tlak. Istraživanja su pokazala da nakon prestanka konzumiranja ovog ulja tlak ponovno poprima povišene vrijednosti. Zato je potrebno sezamovo ulje uvrstiti u svakodnevnu prehranu.

Potencijalni prirodni lijek protiv karcinoma

Sezam sadrži lignin topiv u masti poznatiji kao sezamin.Sezamin posljednjih godina izaziva sve veće zanimanje znanstvenika zbog svojih antikancerogenih svojstava.Sve veći broj istraživanja naglašava da ovaj spoj ima potencijal za prevenciju i usporavanje širenja širokog spektra stanica karcinoma – uključujući leukemiju, karcinoma debelog crijeva, prostate, dojke, jajnika, pluća i gušterače.Kada je u pitanju borba protiv ove sve raširenije bolesti današnjice, sezam se svojim djelovanjem pridružio ostalim lako dostupnim i pristupačnim namirnicama poput češnjaka, meda ili kurkume.

Čuva zdravlje srca i krvnih žila

Ulje sezama sprečava razvoj aterosklerotskih lezija.Sadrži antioksidans i protuupalni spoj nazvan sezamol koji pokazuje snažna anti-aterogenska svojstva.Stoga se smatra da ovo ulje igra važnu ulogu u očuvanju dobrog stanja kardiovaskularnog sustava.Monozasićene masne kiseline sadržane u sezamu pridonose smanjivanju lošeg kolesterola i povećanju dobrog kolesterola u tijelu, što prevenira bolesti i oštećenja koronarnih arterija te srčanog udara.

Štiti zdravlje usne šupljine

Već tisućama ayurveda koristi sezamovo ulje za prevenciju bolesti usne šupljine.Njegova primjena u tu svrhu uključuje ispiranje usta uljem sezama.Ulje sprečava propadanje zubi, krvarenje desni, a potpomaže jačanje zubi i desni.Klinička istraživanja potvrdila su da je sezamovo ulje isto tako efikasno kao i dezinfekcijska vodica za usta kada je u pitanju upala desni.Takodjer je djelotvorno u suzbijanju streptokokne infekcije grla.

Napomena:

Osobe alergične na sezam trebaju izbjegavati sezamovo ulje.

SHEA MASLAC/madigo carite

Biljna je mast bogata stearinskom, oleinskom i linolnom kiselinom,provitaminom A, vitaminom E i alantoinom. Štiti kožu od vanjskih ujecaja i isušivanja, vraća joj vlažnost i mekoću. Pogodan je za njegu svih tipova kože, a
posebice suhe i zrele. Njime tretiramo opekotine od sunca, pelenski osip, dermatitis,seboreju, akne, ožiljke,bore, strije.U kozmetičkoj industriji se najčešće koristi u preparatima za njegu usana i ruku. Prirodni je filter UV-B zraka.

Shea maslac (lat. Butyrospermum parki) poznat je još po nazivima karite ili mandingo.Shea drvo raste u Središnjoj i Zapadnoj Africi, na suhom području oko Sahare.Samo drvo je visoko do dvadeset metara, a da urodi prvim jestivim orašastim plodom potrebno je petnaestak godina.To je ujedno i razlog zašto nije kultivirano.Svoju punu zrelost postiže tek za trideset do pedeset godina, a najplodnija su stabala starija od sto godina.Prosječni životni vijek ovog drva je od dvjesto do tristo godina, ali njegovu dugovječnost u današnje vrijeme ozbiljno narušava intenzivna poljoprivreda te požari.Berba traje od polovine lipnja do rujna.To je ogroman posao jer za dobivanje dvadeset kilograma maslaca treba sto kilograma suhih plodova.Berba plodova je važan čimbenik lokalnog razvoja jer omogućuje afričkim ženama da ostvare prihode za školovanje djece i pribave potrebna sredstva za život.Zbog toga se naziva i ‘ženino blago’ te je sječa stabala strogo zabranjena.

Tajna shea maslaca

Zbog svog nevjerojatnog sastava shea maslac danas ima veliku i široku primjenu – od pripreme hrane do njege kose, lica, tijela i stopala, pa čak i osjetljivog područja očiju te usana.Njegovu moć su otkrile afričke žene još prije nekoliko tisuća godina.Bio je pravi spas za kožu od vruće i suhe klime.Majke su shea maslacom premazivale kožu tek rodjenih beba kako bi spriječile gubitak vode s površine kože.Izvanredna njegujuća svojstva shea maslac duguje svom sastavu – sadrži stearinsku, oleinsku i linolnu kiselinu te velike količine lipida (karisterola, parkeola, lupeola, katitena i esteri cimetne kiseline).Uz uravnotežen omjer zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, koji sprječava gubitak vlage iz kože, sadrži proteine, minerale te ljepote A i E.vitamine.

Njega kože i kose

Karite maslac prikladan je za hidrataciju svih tipova kože jer zadržava vlagu.Naročito je učinkovit kod regeneracije stanica starije i naborane kože.Odličan je za njegu osjetljive dječje kože jer ne potiče nikakve alergijske reakcije. Može se koristiti i kod pelenskog osipa.Zahvaljujući cimetnoj kiselini koristi se za zaštitu od sunca, jer ima prirodni zaštitni faktor.Nakon sunčanja može se koristiti kao redovita njega kože, jer pomaže pri cijeljenju fotooštećene kože, te ju hrani i čini mekšom.Kao pakung za kosu uz mješavinu kokosovog, arganovog ili makadamijinog ulja je spas za suhu i oštećenu kosu.Malu količinu možete rastopiti medju prstima i nanijeti nakon pranja.Zbog protuupalnog djelovanja pomaže kod raznih oboljenja kože kao što su akne, seboreja, psorijaza, ekcemi te atopijski dermatitis.Duboko prodire u kožu i regenerira je pa se koristi pri liječenju porezotina, ogrebotina, opeklina te ožiljaka.Trudnice ga koriste u trudnoći za preventivnu zaštitu od strija.Idealan je i za njegu usana jer ih štiti od vjetra i hladnoće, zadržava vlagu te usne čini mekima.Pomaže kapilarnoj cirkulaciji što povećava dovod kisika u tkivo i poboljšava eliminaciju toksina.

Recepti sa shea maslacem:

Za izradu kozmetike shea maslac možete miješati s drugim maslacima te biljnim i eteričnim uljima ovisno o vašem tipu kože.Ovaj zadatak je vrlo lagan te ga možete obaviti sami kod kuće.Dovoljno je dobro pomiješati shea maslac i ulja, a prije miješanja možete ga lagano zagrijati na vodenoj pari.Prima i do 40% drugih biljnih ulja i još uvijek zadržava konzistenciju maslaca.

Mješavina protiv strija (preventivno – korištenje tijekom trudnoće):

  • 70 grama shea maslaca
  • 10 grama biljnog ulja ploda divlje ruže
  • 10 grama biljnog ulja pšeničnih klica
  • 10 grama biljnog ulja lješnjaka
  • 20 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve.

Mješavina za intenzivnu njegu suhe kože:

  • 40 grama shea maslaca
  • 10 grama biljnog ulja ploda divlje ruže
  • 10 kapi eteričnog ulja ružmarina verbenona
  • 10 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
  • 10 kapi eteričnog ulja palmarose.

Njega dječje kože:

  • 80 grama shea maslaca
  • 20 grama bademovog ulja.

Na tržištu možete pronaći rafinirani i nerafinirani shea maslac.Uvijek je najbolje koristiti nerafinirani maslac, jer rafiniranjem gubi svoj karakterističan miris, vitamine i minerale, a time i većinu svojih ljekovitih svojstava.Nerafinirani ili organski shea maslac možete prepoznati po blijedožutoj ili bež boji te po orašastom mirisu.Ako niste ljubitelj njegovog prirodnog mirisa, možete u njega dodati par kapi eteričnog ulja (npr. lavande ili palmarose).Ponekad maslac može imati grudičastu teksturu, ali to ne znači da je pokvaren.Kao i za sve prirodne preparate, preporučuje se da ga čuvate na suhom i hladnom mjestu čime ćete osigurati duži vijek trajanja.

ULJE SJEMENKI GROŽĐA

je ulje iznimno fine teksture (koristi se i za podmazivanje mehanizma satova), bogato linolnom masnom kiselinom, sterolima,a hladno prešano ulje sadrži i vitamin E, visoki udio tokotrienola (snažnijih
antioksidansa od tokoferola) te manje količine proantocijanidina. Ulje se brzo upija, a kožu ostavlja satenski mekom bez masnog traga. Odlično je za njegu svih tipova kože, a pogotovo za osjetljivu i dehidriranumasnu kožu.

Bazno ulje sjemenki grožđa (Lat.Vitis vinifera)

Lat.naziv: Vitis vinifera,redVitalesobiteljVitaceaerodVitis

ZEMLJA PORIJEKLA: Njemačka

NAČIN UZGOJA: konvencionalni (plantažni)

NAČIN DOBIVANJA: hladno tiještenje sjemenki

SASTAVNICE: masne kiseline (linolna, oleinska, palmitinska, stearinska, palmitoleinska, miristinska).

Bazno ulje  Grožđe sjemenke odličan je izbor za sve one koji zbog alergije ne mogu koristiti bazna ulja orašastih plodova. Ovo ulje sve je popularniji sastojak u pripremi hrane, no jednako je omiljeno i u njezi kože i kose. Iznimno je lagane teksture, brzo se upija u kožu i na njoj ne ostavlja masan trag. Odličan je izbor za njegu masne kože.

Djelovanje:

  • Osigurava vlažnost i elastičnost kože.
  • Lagano zateže kožu i sužava pore.
  • Osigurava nutrijente potrebne za zdravo vlasište i kosu.

Upotreba:

  • Masaža. Nježnim kružnim pokretima umasirajte u kožu lica i tijela ili nokte.
  • Njega kose. Nježnim kružnim pokretima umasirajte u vlasište. Ostavite da djeluje 30 minuta, a zatim isperite kosu.
  • Oralno uzimanje. Dodajte žlicu baznog ulja u umak za salate ili jutarnji smoothie. Koristite za pripremu hrane.

ULJE SJEMENKI PAMUKA

Iznimno je bogato fitosterolima, što u daje i trajnost, ali i omogućava da se s lakoćom upija kroz kožu. Ostavlja poseban osjećaj glatkoće. Ulje pamuka hranjivo je i zbog linolne kiseline (oko 50%).
Koristi se za njegu suhe i mješovite kože jer joj vraća vlagu, te za pakunge za kosu.

SUNCOKRETOVO ULJE

Djeluje adstrigentno, pa ga koristimo u tretmanima kako suhe i opuštene, tako i masne kože. Snažno je protuupalno ulje pa je korisno kod psorijaza, ekcema, pelenskog osipa, upaljenih vena, hemeroida. Omekšava i vlaži kožu.

Bogatstvo vitamina E

Suncokretovo ulje omiljena je vrsta biljnog ulja u Hrvatskoj, što ni ne čudi, jer je ono jeftino, ukusno i karakteristično za naše podneblje. Odlikuje se visokim udjelom vitamina E te posjeduje visoku točku dimljenja koja mu omogućava stabilnost pri višim temperaturama kod pripreme hrane. Nutritivno gledano krasi ga nekoliko kvalitetnih osobina. Primjerice, odlikuje se visokim udjelom vitamina E. Od svih biljnih ulja, jedino ulje pšeničnih klica ima viši sadržaj vitamina E od suncokretovog ulja. Takodjer, suncokretovo ulje može se pohvaliti s niskim sadržajem zasićenih masnih kiselina, a visokim sadržajem nezasićenih masti. U svom sastavu ono krije 70% višestruko nezasićenih omega – 6 masnih kiselina (najviše linolne masne kiseline), zatim oko 20 % jednostruko nezasićenih masnih kiselina (oleinska masna kiselina koja je karakteristična za maslinovo ulje) te 10% zasićenih masnih kiselina (najviše palmitinske i stearinske masne kiseline).

Suncokretovo ulje osigurava omega – 6 masne kiseline

S obzirom da je toliko popularno u našoj prehrani, suncokretovo ulje najviše doprinosi našem unosu omega – 6 masnih kiselina. U današnje vrijeme se dosta govori o utjecaju na zdravlje omjera omega – 3 i omega – 6 masnih kiselina u prehrani. Omega-3 nezasićene masne kiseline najzastupljenije su u ribama sjevernih mora, tuni, lososu, bakalaru dok omega-6 masne kiseline nalazimo u biljnim uljima, uz suncokretovo tu su i kukuruzno i sojino. Našem organizmu potrebne su i omega – 3 omega – 6 masne kiseline.

Obje vrste smatraju se esencijalnim, jer su potrebne za normalno funkcioniranje, no organizam ih sam ne može proizvesti već ih je potrebno unijeti putem prehrane. Unatoč tome što se o omega – 6 masnim kiselinama često priča u negativnom kontekstu, činjenica jest da bez njih ne možemo jer grade stanične komponente i nužne su za proizvodnju odredjenih signalnih molekula. Ključ leži u pravilnom omjeru unosa tih masnih kiselina koji bi prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije trebao iznositi od 1:3 do 1:5.

Prženje na suncokretovom ulju

U kulinarstvu suncokretovo ulje koristi se za pirjanje, kuhanje i za pripremu salata, a zbog svog blagog okusa slaže se sa svim namirnicama. Ono posjeduje visoku točku dimljenja koja mu omogućava stabilnost pri višim temperaturama kod pripreme hrane stoga se na njemu hrana može i pržiti. Medjutim, ono što nikako nije preporučljivo je višekratno i dugotrajno prženje u istom ulju. Glavni razlog je što na visokim temperaturama nezasićene masti lako oksidiraju pa dolazi do stvaranja štetnih spojeva koji narušavaju zdravlje i prehrambenu vrijednost ulja. Učestalom konzumacijom hrane koja je pržena u istom suncokretovom ulju nekoliko puta dovodimo se u rizik od primjerice alergija, ateroskleroze i bolesti srca i krvnih žila te karcinoma.

Uzmemo li u obzir sve činjenice o suncokretovom ulju nameće se zaključak kako je suncokretovo ulje kvalitetna namirnica koja svakako ima svoje mjesto u sklopu pravilne prehrane. Dapače, kao izvor nezasićenih masti i vitamina E smatra se itekako poželjnom namirnicom, no kod odabira ulja u prehrani treba primijeniti glavni postulat pravilne prehrane, a to je raznovrsnost. Stoga uz uz suncokretovo ulje savjetuje koristiti i maslinovo, repičino, bučino i druga visoko vrijedna biljna ulja, a prženu hranu izbjegavati u što većoj mjeri.

TAMANU(KALOFIL)

Najjače je protupalno ulje, stoga ga koristimo kod svih uplanih stanja kože, psorijaze, ekcema, dermatitisa, seboreje, opekotina, proširenih i upaljenih vena, hemeroida. Bitan je sastojak preparata za tretiranje popucalih i lomljivih kapilara, kao i strija i ožiljaka.Ima antivirusno, antibakterijsko i protugljivično djelovanje.

Kao najjače protuupalno ulje, tamanu se primjenjuje kod svih upalnih stanja kože, psorijaze, ekcema, dermatitisa itd., a zbog antivirusnog i antigljivičnog djelovanja, nezamjenjivo je u tretiranju vaginalnih infekcija.