Vrsta: Melaleuca viridiflora
Obitelj Biljaka:
Myrtaceae.
Porijeklo:
Porijeklom iz Australije, Nove Kaledonije i francuskih pacifičkih otoka. Proizvodi se uglavnom u Australiji, Tasmaniji i Indoneziji.
Izvlačenje:
Ulje se dobiva destilacijom lišća vodenom parom.
Svojstva:
Analgetik, anthelmintik, antikataralni, antireumatski, antiseptički, antispazmodik, baktericidan, balzamičan, cicatrisant, ekspektorans, regulator, stimulans i vermifug.
Upotreba i načini primjene:
Budući da je iz iste obitelji kao Tea Tree i Cajeput, Niaouli dijeli mnoga ista svojstva. To je ulje s ljekovitim dojmom i ima ugodniju aromu većini nosova od onih njegovih rođaka.
U mješavinama za masažu Niaouli se koristi za ublažavanje bolova u mišićima, slabe cirkulacije, reume, astme, bronhitisa, katarhalnih stanja, kašlja, upale sinusa i hripavca. U njezi kože miješa se s baznim losionom ili kremom za nanošenje na mrlje, čireve, opekline, posjekotine, ubode insekata, masnu kožu, čireve i rane. Također se može razrijediti u kadi iz sličnih razloga.
Kada se spali ili ispari, Niaouli se ponovno koristi za ublažavanje bronhijalnih problema kao i za poboljšanje imunološkog sustava. Također može pomoći da se “razbistri” glava i poveća jasnoća misli dok se poboljšava koncentracija.
Ima izvrsna dezinfekcijska svojstva što ga čini dobrim sredstvom za čišćenje doma ili ureda. Jednostavno dodajte 2-3 kapi u 100 ml sapunaste vode i koristite na isti način kao i svaki drugi proizvod za čišćenje. Izbjegavajte ga koristiti na koži ili drugim materijalima osjetljivim na mrlje.
Dobro se miješa s:
Možda ćete otkriti da se Niaouli posebno dobro uklapa s korijanderom, komoračem, smrekom, lavandom, limetom, borom i paprenom metvicom.