Veličanstveni vetiver: porijeklo i upotreba ulja
001/03/2023 – ETERIČNA ULJA, Prisutnost u trenutku, Upotreba eteričnih ulja
Dugo vremena eterično ulje vetivera bilo je relativno nepoznato. Danas je, doduše, popularnije no ikad prije, i to prvenstveno zahvaljujući važnoj ulozi kao ključan sastojak čitavog niza parfema i mirisnih proizvoda. Otkrijmo zato povijest i upotrebu ovog tajanstvenog ulja. U nastavku ćete pronaći i ideje za božanstvene mirisne poslastice s eteričnim uljem vetivera i komplementarnim uljima koje dobro pokazuju koliko je miris vetivera zapravo svestran.
Što je eterično ulje vetivera?
Eterično ulje vetivera dobiva se iz korijenja aromatične višegodišnje trave Chrysopogon zizanioides, znane i kao Vetiveria zizanioides, porijeklom iz tropske Azije. Busen vetivera doseže do 1,5 metara visine, ima čvrste listove i ljubičaste cvjetove. Pripadnik je pete najveće porodice biljaka – porodici trava ili Poaceae – čiji su drugi poznati članovi još limunska trava i citronela.
Korijenje vetivera sakuplja se nakon 18 – 24 mjeseca rasta, zatim se pere, suši na suncu, nasjecka, namače i na kraju destilira vodenom parom kako bi se dobilo eterično ulje u najčišćem mogućem obliku.
Povijest vetivera
Vetiver ima šaroliku povijest, osobito u ajurvedi, u kojoj se koristi i za duhovne i ljekovite svrhe. Vetiverovo ulje jedan je od integralnih sastojaka parfema još od 12. stoljeća. Svojevremeno je steklo nadimak „ulje smirenosti” zbog vjerovanja da miris vetivera potiče osjećaj stabilnosti i spokoja.
Vetiver je ime dobio po tamilskoj riječi koja znači „iskopani korijen”. Iako je njegova etimologija jednostavna, korijenski sustav vetivera takav nipošto nije. Dok se korijenje većine trava širi vodoravno, razgranato korijenje vetivera prodire okomito u tlo i seže čak 3,5 metara u dubinu.
Zanimljivo je da se vetiver koristio za rani oblik klimatizacije. Namočeno korijenje objesilo bi se iznad vrata radi hlađenja vrućeg zraka koji ulazi. Vetiver je vrlo koristan i u očuvanju okoliša. Korijenski sustav vetivera toliko je dubok i postojan da se biljka sadi kao prirodna barijera u područjima s visokim rizikom od poplava i klizišta. Korijenje vetivera sprječava eroziju tla hvatajući sediment i usporavajući protok vode. Sljedeći put kad udahnete miris vetivera, zastanite i razmislite o ovoj čudesnoj biljci.
Kako vetiver miriše?
Poznato po umirujućem i prizemljujućem djelovanju, ulje vetivera izražajne je i duboke zemljano-drvenaste arome. Kroz povijest se drvenasta aroma vetivera vezivala uz muževne mirise, poglavito kolonjske vode, no u suvremeno vrijeme sve se češće koristi i kao osnovna nota ženskih parfema. Štoviše, zahvaljujući njegovoj svestranosti, vetiver se sjajno spaja s mirisom lavande, bergamota, limuna, jasmina, crnog papra, grejpa i mnogih drugih biljaka.
Miris vetivera podsjeća na aromu sandalovine, svetog drveta i pačulija. Ali, da budemo potpuno iskreni, ne postoji miris poput vetivera. Ne postoji čak ni njegova sintetička verzija zbog složenog olfaktornog profila koji se sastoji od preko sto sastojaka koji se ne mogu replicirati. Jedinstven je kao otisak prsta.
Pet načina upotrebe eteričnog ulja vetivera
U ulju vetivera, osim aromatski, možete uživati nanošenjem na kožu. Smatra se pravom uljnom poslasticom sigurnom za dermalnu primjenu. Vetiverovo ulje uvijek razrijedite baznim uljem, i to u omjeru kapljice-dvije na deset kapi baznog ulja. Ako vam je koža osjetljiva, možete najprije napraviti test na malom dijelu kože da biste se uvjerili da neće doći do iritacije. Evo nekoliko zanimljivih načina upotrebe eteričnog ulja vetivera: